Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

blackJag

Bez prdele hard core muzikál. Mluvené slůvko aby člověk pohledal, stopáž jak kráva a pění jak hercům zobák narostl. Slavný muzikál jsem teď vlastně slyšel poprvé a musím přiznat, z drtivé většiny je napsaný chytlavě (což je v mých očích jediný důvod, proč tuto výrazovou formu nezavrhnout). Tato filmová verze má pak opravdovou výhodu ve výborném hereckém rozpoložení (snad kromě Seyfriedové, jejíž party, jako ona sama, jsou prostě o ničem), parádní výpravě a maximálně koncentrované režii. Až na několik málo slabších pěveckých míst (bez chytlavosti muzikálem hynu) jsem si tuto produkci bezezbytku užil. II Scénář: William Nicholson (adaptace stejnojmenného muzikálu, který byl napsaný na motivy stejnojmenného klasického románu francouzského spisovatele Victora Huga). 85% ()

Scar

Veru, boli chvíle, kedy som mal veľké nutkanie z kina odísť a to hlavne prvá štvrťhodinka. Ťažko sa mi definovali melódie piesní, skôr mi pripomínali veľkonočné pašie a pôsobili smiešne. Prvá sólovka (Hathaway v prístave) ale zmenila môj názor, konečne som začal šípiť, že sa niečo bude konať aj po umeleckej stránke. Začal som chápať aj zámery režiséra, skĺbiť divadelný zážitok s prachmi, ktoré vložil do výpravy. A výsledok sa mi fakt začínal veľmi páčiť. Niekoľko veľmi kvalitných herecko-speváckych výkonov vo mne naozaj prebudilo emócie, čo je podstatné. Nemám preto za zlé ľuďom, ktorí dali nižšie hodnotenie. Niekto len hudbu počúva, iný počuje, niekto film pozerá, iný vidí. Nie každý chápe výrazové prostriedky v hudbe. Aj mne sa páčia olejomaľby, ale emočne sú pre mňa nemé. Po hudobnej a emočnej stránke niečo podobné už zažívam len pri muzikály Jesus Christ Superstar. Znovu som si to pozrel na DVD a svoje hodnotenie zvyšujem na 6 hviezd! ()

Kali4

U Bídníků nejspíše více než jinde platí, že pointa knihy by měla být zachována i v adaptaci (i když je to adaptace adaptace). Od ní totiž odvisí i samotný název: Bídníci, ubožáci, nešťastníci; o ně kráčí, pouze oni jsou důležití; všichni Ti, co svět na bedrech nosí... V této adaptaci je ústřední dvojice přesná a i další postavy a jejich charaktery zůstaly zachovány, přičemž výborné texty i hudba skvěle vystihují jejich vnitřní rozpoložení. Při klíčových sólech Valjeana, Javerta, Fantiny i dalších zabírá kamera tváře a moc se nestříhá, díky čemuž velmi dobře vyniknou emoce a následně (pomalu a průběžně) i samotný psychický vývoj. Vývoj proto, že, jak Javert, balancující na římse, vtipně poznamená: „The world I have known is lost in shadow.“ Ale svět se nemění ani tak vlivem velkých událostí, ale proměňuje se v postavách Bídníků, nejprve ve Valjeanovi, který se naučí odpouštět všem kromě sebe, a později podobným způsobem i v Javertovi, načež je proměna dokonána. Ostatní postavy jsou pouze katalyzátory vývoje ústředního dua. V novém světě už jakoby není místo ani pro jednoho ze dvou ubohých hříšníků, kteří konali, co museli, co jim povinnost velela. Vědomí nevyhnutelnosti a následků, které musí přijít, je zde dokonalé, protože postavy jsou zahrány SKVĚLE (i když každému, jako například mému spolubydlícímu, nemusí sedět Russellův pěvecký projev) a zpívající herci mi ve filmu sedí mnohem, mnohem víc než hrající zpěváci. Leckteré adaptaci Bídníků jsem ochoten leccos odpustit, pokud jsou postavy a pointa zachovány. Tato adaptace je navíc výborně natočená a ani chviličku mě nenudila (i když obecně nemám muzikály rád a tento má navíc bezmála tři hodiny). Jsou to totiž tělem i srdcem pořád ti vynikající a úžasní... Ubožáci. ()

drackula

Netvrdím, že som nejaký zarytí fanúšik muzikálov, ale Bedári mi sadli ako riť na šerbeľ ! Skvelé monumentálne scény a minimalistické osobné vyznania sa nádherne dopĺňali a vytvorili tak spolu naozaj skvelý súzvuk. Herecké obsadenie bolo nesmierne silné, dokonca pri Anne Hathaway ma neskutočne mrzelo, že jej postavu od istého momentu už neuvidím. Russell Crowe určite nie je špičkový spevák a najmä z jeho strany som čakal niečo veľmi zlé, ale jeho výkon ma príjemne prekvapil. Nemám tomuto filmu čo vytknúť. Niektoré melódie si pohmkávam doteraz a aj to je myslím si jeden z dôkazov toho, že som maximálne spokojný. Rozumiem aj negatívnym komentárom. Muzikál je veľmi špecifický žáner, ktorý nemusí byť pochuti každému, najmä ak je založený na tak známej knihe. 100% ()

Killda

Skutečně bídníci. Bídná kamera, bídná režie, prostě bídný muzikál... Hooper nám servíruje spíš koncert než film. A bohužel skvělé herecké výkony to už nespasí. ()

Gallagher

Tři hodiny zpívání o lásce, z toho by jeden zvracel. Ale jinak je to moc hezky natočené, zahrané a ty písničky jsou vlastně i celkem fajn. 5/10 ()

strelenaL

Trochu jsem se novějšího zpracování Bídníků bála, protože např. seriál z roku 2000 je nepřekonatelný a nasadil velkou laťku díky skvělému Gérardu Depardiemu. Starší koprodukce z roku 1998 už nebyla tak úžasná, ale také to nebyla ztráta času film vidět. Musím říct že novější tvář Bídníků miluji. Tahouni celým příběhem jednoznačně Jean Valjean (Hugh Jackman) a Javert (Russell Crow). Nejvíce dojemná scéna Fantine , kde mi běhal mráz po zádech, malá Cosette při uklízení a revoluční zpěv mladíků. Nejvíce ale dominovala scéna ve špitále kdy je odhalen Javertem vězeň číslo 24601. Russell Crow mě překvapil…nemyslela sem si, že ho někdy uvidím v muzikálu (kupodivu hlas má skvěle šmrnclej). Soundtrack je skvělý a neustále některé své oblíbené písně z muzikálu přehrává má mp3 dokola. :-) ()

mkubalikova

Bídníci jsou mým nejoblíbenějším muzikálem. Divadelní verzi jsem nejdřív viděla kdysi dávno s neznámou Lucií Bílou v roli Éponine a pak v roce 2000 v Londýně v jednom z nejslavnějších nastudování. Ten muzikál mě tehdy natolik uchvátil, že jsem si soundtrack pouštěla stále dokola a některé texty znám slovo od slova. Na film jsem se ale vůbec netěšila, celkem mě vyděsily recenze a komentáře zde na ČSFD. Teď všem kritikům s klidem můžu vzkázat: jděte se vycpat! :-D Téměř 100% nadšení. I dreamed a dream in times gone by. When hope was high and life worth living... ()

D28

Stále čakám na také spracovanie jedného z mojich najmilších románov, z ktorého by som bola tak "pafnutá" ako z neho.Uvedomujem si, že do filmu sa nedá všetko vtesnať,ide o to zvoliť správnu formu.Tejto muzikálovej verzii sa veľa vyčítať nedá, naopak. No nie sú smiešne kritiky, že sa tu veľa spieva? Je to muzikál s krásnymi melódiami, načo slová? Že je tu veľa špiny , blata a sĺz ? Nuž, sú to "bedári", možno ich mohlo byť i viac. Že sa tu netancuje? Skvelý nápad! Nie je to typ príbehu, ktorému by to svedčalo, práveže by ho to strapnilo. Že je kamera blízko tvárí? Takže spevákov treba snímať zo 100 metrov a kašlať na emócie? To som nevedela. Ale zato viem, že títo bedári sú originálni a zároveň neurážajúci predlohu. A sú pre nás-romantikov. ()

J-o-k-e-r

Každý určitě zná slavný román V. Huga Les Miserables. Nejnovější verze spadá pod žánr muzikál. Ty mi nevadí,a ani tady jsem nešlápl vedle. Precizně vybraní herci, kteří se rolí (i zpěvu) zhostili naprosto dokonale, a to bez výjimky (Jackman, Crowe, Hathaway, ...). Příběh samozřejmě mírně okleštěn, ovšem každý pozná oč jde, takže vše důležité zaznamenáno. Kulisy taktéž nádherné, scény silné i velkolepé, jako správný velkofilm! Ovšem, vzhledem k tomu, že se ve filmu až na miniaturní výjimky jen a jen zpívá, přece jen to na mě mírně dolehlo. Některé písně jsou skvělé, jiné méně a ty ostatní tak trochu navíc. Asi bych radši uvítal více dialogů. Film potěšil, ale na opakovanou projekci se nechystám. OST výborný - stáhnut. Jen ještě k výkonu A. Hathaway - opravdu pěkný výkon, hrůzná přeměna dokonána, krásně zazpíváno, přesto mám dojem, že na Oscarový výkon byla na plátně poněkud 'na otočku'. ()

d@v3tranc3

Jelikož tento žánr jde úplně mimo mě,tak jsem se připravoval na možnost, že film po pár minutách vypnu. Ještě že se to nestalo, byla by to obrovská škoda. Bídníci je snad první muzikál, který jsem viděl až do konce. Až jsem si říkal, jak skvělé by to bylo vidět v kině. Hned ze začátku mě upoutala skvělá Anne Hathaway svým překrásným hlasem, škoda že nevydržela na scéně o něco déle, bohužel stím se nedá nic dělat, taková je knižní předloha. Milé mě překvapil Sacha Baron Cohen, všichni ho známe jako blázna, ale tento chlap hrát prostě umí i dokonce zpívat. Nemá cenu se tu rozepisovat o každém herci, všichni byli skvělí, možná jen Hugh Jackman mi moc neseděl, ale nic co by se nedalo přežít. Hudební stránce taky nemám co vytknout, určitě si stáhnu soundtrack, takže z mé strany naprostá spokojenost. Tom Hooper prostě umí. . ()

Ichabod

Dokonalá hudba podpořená překvapivě výborným zpěvem hlavních postav tento muzikál hodně pozvedává a 160 minut se tedy dá přetrpět. Původní hudba je jedna z nejlepších, co jsem kdy slyšel a Valjeanovo a Javertovo čísla mají opravdu koule srovnatelné se zážitkem v divadle a za to hodnotím film líp. Snad jen v tižších pasážích je bohužel Jackman hlasově lehce vykastrovanej. Po zadu není ani Hathaway, která ve své několikaminutové nepřerušované scéně, kde jí kamera zabírá z několika centimetrů hraje jak asi nikdy předtím (ale vypadá opravdu příšerně). Film mi prací s kamerou neskutečně připomíná Pitofova Vidocqa, takže francouzská atmosféra je tím navozena dokonale a skoro bych měl chuť vzít do ruky vlajku Francie ve finálních scénách. I když se tenhle muzikál vcelku povedl 80 procent kvalit je prostě v hudbě a melodicky příjemně psaných textech. Oproti divadelní verzi je přidané hodnoty minimum a nic se nezkracovalo (i když bych si to dovedl v pohodě představit) a ani žádné překvapení se očekávat nedá. ()

Eoin

Tom Hooper je majstrom súčasného historického filmu, niet o tom pochýb po jeho posledných počinoch. S jeho bravúrnym kameramanom ma priviedli k úplne nečakanému epickému zážitku. Oscar u Hathawayovej je zaslúžený, ale prekvapili ma aj ostatné herecké a spevácke výkony hercov ktorých som nikdy spievať nepočul. Tento uspievaný film bude niekomu hrať na nervy, ale kto to obstojí a vžije sa do toho dostane od filmu presne to čo je jeho zámerom. 80% ()

Autogram

Veľmi SILNÝ príbeh dvoch večných rivalov, z ktorých prvý Jean Valjean sa stane svätým na začiatku a druhý inšpektor Javert až na konci a to vo veľkom rozpätí troch rôznych období, pričom posledné je obdobím študentskej revolúcie. Ako priaznivec muzikálov ale nemôžem považovať ten muzikál za ten pravý pre mňa. Vôbec mi nevadilo, že bol na 100 % naplnený spevom. Vadilo mi prevedenie sólových výstupov, teda skoro všetkých okrem záverečného Javertovho vyznania, to bolo bezchybné aj napriek jeho hlasovým nedostatkom. Zbory boli bezchybné všetky a najmä záverečný zimomriavkový nebeský zbor. Veľkolepé prevedenie filmu, geniálne nasnímané exteriéry, lietajúca kamera poskytli výnimočný vizuálny zážitok. Škoda len tých napriek enormnej snahe slabších speváckych výkonov hlavných postáv. ()

Puyi

Ano, co se týče muzikálů, mám nejspíš velký problém, ale upřímně, nehodlám s tím nic dělat. Zvláště když uvážím to, co jsem dnes měl možnost vidět. Tom Hooper měl možnost zrežírovat úžasný film a zvládl to s neskutečným přehledem. Všechyn ty emoce, hudba... Celý film jsem ani nedutal. Co se týče hereckých výkonů, tak to byl koncert, úžasný herecký koncert. Vyzdvihnout mohu všechny, ano, všechny - Hugh, Anne, Eddie, Samantha (to je hlas!), Helena a Sacha, ale kdo byl nejlepší o tom snad není pochyb. Russell zahrál jednoduše báječně a po dlouhé době mi opět vyrazil dech. Ještě bych něco dodal k Anne, jejíž výkon byl označen jako Oscarový... nemám výhrady, neskutečné... Ale když se dívám na ty jména (krom tedy, že mi zde chybí mladičký Daniel Huttlestone, který byl též úžasný), tak prostě není nikdo o kom bych nemohl napsat, jak byl skvělý. Co bych ještě rád ocenil bylo skvělé prostředí, ve kterém se děj odehrával a každá scéna byla velkolepá. Nejspíš je pravda, že jsem měl film v oblibě ještě před tím, než jsem jej viděl a nemohl jsem se dočkat dne, kdy ho uvidím... Na jeho úchvatnosti mi to ale neubralo ani za mák. Užil jsem si každou minutu, jak už dlouho u žádného filmu ne. ()

vyfuk

DOKONALÉ. Mezitím co staré vykopávky hrají Bídníky bez hudebního zaměřený, tak v muzikálech si vysilují hrdla a Královský Hooper natočil něco úžasného. Jména zvučná sama o sobě přitáhla nejednoho diváka. I když jsem si myslil, že hudební podtext bude pro mne trochu nudný, nakonec to byla nedílná součást. Úžasně zpracované prozpívané drama, které pro svou téměř tříhodinovou minutáž stále drželo a nepouštělo. Cohen se opět postaral o odlehčení. Každý se jak herecky, tak nakonec i zpěvecky ukázal a dostal mě to hudební extáze. Úžasné aneb jak Hooper tvoří historii. ()

Bagr_007

Trailery lákaly na velkolepé výjevy a kopec emocí. Místo toho jsme dostali akorát hromadu otravných close-up záběrů na průměrně zpívající herce. Všichni zmoknou a budou hrozně trpět osudem, ale divák se ne a ne dojmout. ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)