Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

Ginnidlo

Strašně jsem se na film těšila. A nakonec jsem dost na rozpacích. Russell mi v roli Javerta naprosto neseděl a z jeho zpěvu jsem nadšena rozhodně nebyla. (Viděla bych na jeho místě třeba Alana Rickmana) Jack mne na začátku vyděsil, ale pak jsem si zvykla na jeho muzikálové hraní i zpěv a byla jsem spokojena. Anne byla jedinou herečkou, které jsem naprosto a bez sebemenší pochyby věřila každý pohyb, každý tón..byla dokonalá a byla schopna mne rozbrečet. Neskutečně jsem se bavila když na scénu vylezla Helenka! Tuto herečku zbožňuji a opět nezklamala. Její výkon společně s Cohenem mě rozsekal. Každopádně co dost odvádělo pozornost byla recyklace kulis z Harryho Pottera. Boje na Příčné ulici? Útočiště v bance u Gringotů? Umřít na nádvoří Bradavic? Pařížskou kanalizaci Hugo taky určitě nepopisoval jako chodby na ministerstvu kouzel...nepochopila jsem, proč tímto tomu filmu tak hrozně a dobrovolně ublížili. Cením nápad zfilmovat podle divadelního představení. Ale i tak to více jak tři hvězdičky dostat nemůže. ()

CzShenny

Bídníci… I dreamed a dream Tohle znělo v rádiu těsně před tím, než jsem dorazil do kina. Už v tu chvíli jsem věděl, že film, na který jedu, bude dokonalý! Abych uvedl vše na pravou míru, tak ve filmu se mluví zhruba 2 minuty čistého času, zbytek je odzpíván výbornými herci, u jejichž výkonů má člověk hubu otevřenou a nestačí se divit. Ať už je to píseň ´´I dreamed a dream´´ nebo ´´One day more´´, tak vám ihned naskočí husí kůže, žasnete z výkonů a neustále si vychutnáváte úžasnou melodii písně. Za precizně odzpívané písně si odnáší 2 hvězdy. Les Misérables je muzikál, ale i přesto nepostrádá děj. Napínavý příběh budete sledovat celý film, protože tak skvělé zpracování si zaslouží pozornost nejen diváka… Ačkoliv se mnoho filmů z 90% dělá na zeleném plátně, tento není výjimkou, tak spousta lidí tipuje, že s tím souvisí i zpěv postav. Tím, že se vše dělá ve studiu, může nasvědčovat tomu, že herci písně nazpívali na PB a potom jeli ´´od podlahy´´. To je omyl. Všichni zúčastnění museli podepsat, že zpívat budou naživo! Tím se požitek s filmu zdvojnásobuje. Technické zázemí filmu je skvělé. Není co dodat. Z této části si odnáší 2 hvězdy. Konec byl dech-beroucí. Koneckonců ta část, kdy Javert (Russell Crowe) pochopí, co udělal a udělá to, co udělat měl už dávno, leč jiným způsobem, než to udělal, tak si myslím, že je to skvělé! Z této části si odnáší 1 hvězdu. Názor na film si jistě udělá každý sám i Laik, který byl na muzikálu vůbec poprvé a je odpůrcem všech zpívaných pasáži, tudíž i celého filmu, si najde svou část, která se mu líbí. ()

stepma

Nevím, zda mám právo hodnitit film, který mě vyhnal z kina. Ale...proč ne? I to má vypovídací hodnotu. Dvě hvězdičky...asi abych neurazila všechny ty oskary. ()

k.s.A

Čekala jsem víc. Není to špatné zpracování. Herci dobrý. Nejvíc se mi líbila Hathaway, která je podle mě ve filmu nejlepší a Jackman taky byl skvělý. . A co Crowe? Nechci říct, že byl špatný, byl dobrý. ale zdaleka nebyl nejlepší. a jeho zpěv se mi nelíbí. Viděla jsem hodně verzí Bídníků a tohle je pro mě asi nejhorší zpracování. ()

commit odpad!

To je podívaná. Po prvních minutách jsem se musel přesvědčit, zda se dívám na film, který má tak úžasné hodnocení. Úvodní myšlenka byla, že je to nějaká parodie a umění se dostaví, jakmile pan Crowe s Ironkem dokončí přeměřování žížalek. Ale oni to mysleli zcela vážně. Jak si někdo může dovolit takto pohanit klasické dílo?! Co bude dál? Romeo a Julie alá. Sajrus a Bíbr? ()

Skunkiee

Nejlepší Bídníci všech dob. Snad ani knihu bych nechtěl číst, abych si nezkazil dojem. Nemám rád muzikály. Nebo ano? Na jakýkoliv jsem se zatím přemohl se podívat, tak se mi líbil. A tohle mě dostalo. U žádného jsem zatím neuronil tolik slz. Možná u žádného filmu. Nač slova, když můžeme zpívat? Toto mě prostě emočně dostalo. Emoce, až na dřeň. A rozhodně ne ke škodě, krásné myšlenky přetrvávají. Stejně jako nesmrtelný příběh. Má cenu vychvalovat ryzí herectví téměř všech představitelů? Má cenu vynášet do nebes do režii? Božskou hudbu? Asi se mě ještě nestalo že bych u filmu brečel jako želva. A to jsem citlivka. Ryzí filmařina. Nejvyšších 100%!!!!! ()

006.Trevelyan

Bídníky, jakožto veliký pojem, jsem čekal víc epické, dojemné a romantické. Zpívalo se hodně, ale u většiny písniček se prozpívali až k nudě. Umíralo se taky hodně, ale ani jedna smrt se mě nedotkla. A tak dále. Prostě tomu pokaždé kousek chyběl, což je v tomto žánru rozhodující. Nezbývá než zkusit verze Bídníků z dřívějších let. ()

DanielleH

Jsem docela muzikálový nadšenec, takže jsem se na toto nejnovější provedení Bídníků těšila, ale zároveň jsem měla i určité obavy. V konečném důsledku jsem byla, ale velmi příjemně překvapena. Například Russell Crowe není zrovna Broadwayská hvězda, avšak osobně mi jeho zpěvné pasáže nikterak nevadily. Mně samotné muzikál kde herci nejsou naprosto dokonale zdatní pěvci, je určitým způsobem bližší, dokážu se lépe vcítit do jejich charakterů a celý příběh mi přijde jakoby více skutečný. ... Navíc, pokud si jako já tento muzikál pustíte po zhlédnutí Tří bratrů (J. a Z. Svěrák; 2014), jediné co Vám logicky přijde na mysl bude : "No není to krásné, když se dělá muzikál a ti lidé umí zpívat?" ()

Mirssix

Super herci, krásny príbeh, milujem muzikály a ešte z takými peckovými hercami - ale čo ma zarazilo je že som nečakal tak natiahnuté pasáže v kuse jednom kuse spev , film ma niečo cez 2 hodky a zdálo sa mi to ovela dlhšie. Bolo to podľa mňa aj na muzikál prehnané zo spevom, ale príbeh , myšlienka a obsadenie - pecka ! ()

Chlo0opek

Na jednu stranu místy skvělé písně, občas i sóla Javerta i Jeana a sborů, ale překvapivě dobrý byl třeba i malý zpívající chlapec a na druhou stranu se zas po začátku, který nastiňoval dobrý zážitek, příběh dostane rychle do průměru a místy až do jakési naivní romantické slátaniny (po jednom dnu setkání Cosette a Mariuse obrovská láska obou, stejně tak hned takový vřelý vztah Cosette a Jeana,?.) Ono ten příběh je vlastně asi největší slabina - stopáž by byla dlouhá i na 1,5h, natož pak na ony 2,5h. Ani jednání hlavních představitelů není zrovna lehce pochopitelné - místy až iracionální jednání Jeana, který je jak dokonalé ztělesnění dobra, což působí až nepříjemně a nepřirozeně. Krátké dialogy zpívané na barikádě mi také jako dobré rozhodnutí autorů nepřišlo. A v neposlední řadě jsou tu ještě i potrhlí majitelé hostince, kteří byli pro změnu také špatní.. No, ve výsledku je z toho takový rozporuplný průměr a určitě nenaplnění mého očekávání... ()

GuruVlk

Dobra kamera a kostymy ale zbytek hrozny, texty me vubec neoslovili a herecke obsazeni to bohuzelcnezachanill 3/5 diky kamere a kostymum, bez nich 2/5. ()

Elizabethx

Muzikály můžu sledovat pořád. Bídníky jsem viděla už opravdu hodněkrát dokola a hudbu můžu poslouchat stále. Silný příběh, který je zde zpracován daleko lépe než v originální předloze. (Kdo to četl, musí to uznat. Nebo alespoň - tohle je poutavější, nemá to tak pomalý vývoj.) Výborné výkony herců - Anne je zde naprosto skvělá. Stejně tak Hugh, Eddie, Russel... ()

hawa

Spoilery. Bohužel jsem dosud neviděla originální Bídníky v divadle, přesto si troufám prohlásit, že filmové zpracování slavného muzikálu má vše, co by muzikál mít měl. Nejsem člověk, který by si muzikál spojoval s tanečními výstupy, proto nemám žádné výtky k choreografii. Výběr hlavních rolí je slušný, i když Jackman někdy moc vibruje a Crowe někdy moc duní (opravdu hodně, hodně hluboko). Nejvíce se zde pěvecky i herecky ukázala Anne Hathaway, která vážně dokáže chytit za srdce a koždou scénu s ní jsem si smutně a s brekem moc užila. Poznala jsem zde také Eddieho Redmayna, který o několik let později získal Oscara, a už v Bídnících se mi po herecké stránce moc líbil. Dokonale vtipné je spojení Cohen - Carter, kteří svým přízvukem, charakterem a svýmu rolemi celkově vnášejí do filmu trochu burtonovského 'humoru,' což vůbec není na škodu. Jsem ráda, že je v muzikálu vynecháno mnoho míst z Hugovy pětistovkové knihy, která by muzikál zatěžkávala a zpomalovala, o čemž jsem se přesvědčila u starších filmových zpracování. Muzikál tak získává na svižnosti, zároveň však nepozbývá na tragičnosti - Valjeanův život je nešťastný od prvního okamžiku, kdy se s ním setkáme, až do jeho skonu, stejně tak jsou smutné životy všech mladých mužů snažících se o revoluci. Trochu mě rozčilují jen přehnaně zamilované pasáže, ve kterých si Marius a Cosette písněmi vyznávají lásku (navíc v době, kdy by měl Marius spíš bojovat než milovat), jelikož tyto písně jsou už přehnaně přesládlé. Jinak je ale Schönbergova hudba úžasná, což už všichni samozřejmě vědí - 'I dreamed a dream' znají všichni jako píseň, kterou se proslavila Susan Boyle. Na celém filmu se mi líbí také mírně stylizované prostředí, které připomíná divadelní inscenaci (např. postavená barikáda). Nejkrásnější a nejsmutnější je závěrečná scéna, kde spolu zpívají duchové všech padlých v revoluci (včetně malého Gavroche) a dalších, kteří zemřeli kvůli nespravedlivé francouzské společnosti, díky čemuž si máme možnost uvědomit, jak strašná tehdejší doba byla. Po skončení poslední scény doporučuji zhlédnout i závěrečné titulky, kde zazní téměř všechny písně z muzikálu v instrumentální verzi. ()

amanda7 odpad!

Veľmi som dúfala, že to zvládnem, nakoľko Russell Crowe aj Hugh Jackman sú moji obľúbenci. Navyše všetci sa išli zblázniť z toľkých Oscarov. Ale ten príšerný pocit trápnosti, keď začali spievať bol naozaj neznesiteľný. Naozaj som snažila ale asi po pol hodine som to musela vypnúť. Moji obľúbenci sa tu kŕčovito snažili predvádzať muzikálové výkony a to sa ozaj nedalo. Nerozumiem tejto forme umenia a je mi veľmi nepríjemná, myslím, že tých Oscarov som dodnes nepochopila. Prosím už nerobte takéto veci a keď tak bez toho hrozného spevu. ()

Bumkybunny

Hodně povedený muzikál, který rozhodně stojí za to zhlédnout. Konečně jsem se k tomu dostala a rozhodně nelituju. Byla spousta momentů, kdy jsem si řikala. Tyjo, vždyť tuhle písničku znam!!! Dala bych 5 hvězdiček, ale tu jednu jsem odebrala kvůli spoustě scén, které byly podle mě zbytečné a akorát dělaly film hrozně dlouhý, i když by se daly podstatně zkrátit, nebo úplně zrušit a nevadilo by to. Jinak jsem v některých chvílích brečela jako krtek a to zdaleka nejsem člověk, co by brečel úplně u všeho. Konec podle mě skvělej :) ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)