Když svobodomyslný malý podvodníček Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) přichází do státní psychiatrické nemocnice, jeho nakažlivý odpor k disciplíně otřese rutinou celého zařízení. On je jednou stranou nastávající války. Uhlazená, chladně monstrózní sestra Ratchedová (Louise Fletcher) druhou. V sázce je osud všech pacientů na oddělení... Tato elektrizující adaptace bestselleru Kena Keseyho získala všech pět hlavních Oscarů za rok 1975: Nejlepší film (produkce Saul Zaentz a Michael Douglas), herec (Nicholson), herečka (Fletcher), režisér (Miloš Forman) a adaptovaný scénář (Lawrence Hauben a Bo Goldman). Divoký, spalující film s vynikajícím hereckým obsazením, čítajícím mj. Brada Dourifa, Dannyho DeVita a debutujícího Christophera Lloyda, si je plně zaslouží. (oficiálny text distribútora)

KanjiVital

Nezapomenutelný film o jednom chlápkovi, který hraje psychicky nemocného člověka, aby ho zavřeli do psychiatrické léčebny, kde mu bude podle něj lépe než kdyby musel narukovat do vězení. Postupem času však zjistí, že narazil na opravdu velký problém v podobě Velké sestry, která se snaží mu a všem ostatním pobyt v léčebně co nejvíc znepříjemnit svým přísným řádem. McMurphy je typický rebel, který je v podání Nicholsona ztělesněním boje proti této autoritě. Z pacientů se postupně stávají jeho přátelé, kteří v něm vidí svůj vzor, protože se jako jediný nebojí postavit této autoritě. Nakonec kvůli Sestře spáchá sebevraždu jeden nevinný mladík a podaří se jí udělat z McMurphyho pomocí elektrošoků pouhou loutku pod vlivem sedativ. Vrchol Formanova filmařského umění a troufám si říct, že nejsilnější film v dějinách kinematografie. Zvláště pak závěrečná scéna s útěkem "Náčelníka" je nezapomenutelná. Jack Nicholson si touto rolí zajistil status nesmrtelnosti. Z Velké sestry v podání Louisi Fletcherové mi běhá ještě teď mráz po zádech a zcela po právu ji připadl za tuto roli Oscar. Tato postava se právem řadí mezi nejbezcitnější a nejodpornější zlosyny v historii filmu. Není nic horšího jak fakt , když Vám někdo vezme Vaši svobodu, naprosto skvělá paralela na totalitní režimy. Prostředí v psychiatrické léčebně na mě působilo velmi realistickým dojmem a mohli jsme zde sledovat skvělé výkony DeVita, Loyda či komorního herce Formana - Schiavelliho, kteří se díky tomuto filmu proslavili. Výborné střídání humorných scén s tragickými tak, jak se na pořádné dechberoucí drama hodí. Hodně oceňuju i český dabing, ve kterém Nicholsonovi propůjčil svůj znamenitý hlas Boris Rösner. Tento film považuju za svůj nejoblíbenější, protože žádný z filmů na mě nezapůsobil tak jako tento. Děkuji Pane Formane a Nicholsone. ()

st.jim

Dle mého názoru byl herecký výkon Jacka tak bezvadný, že kdybych ho chtěl vidět ještě jednou, tak bych se klidně nechal s ním zavřít. :-) ()

Karush

Ešte aj dlho po filme má tento film pôsobenie na človeka, a to máloktorý film dokáže. Hrôzostrašná, skľučujúca, fascinujúca a zároveň romantická dráma, o takom svete, čo väčšina ľudí nepozná. A navyše tu je ešte geniálny Jack Nicolson, jeho mimiku a reč je radosť pozorovať, niečo uchvacujúce, celé jeho zjavenie bezchybné! Nesmiem vynechať ani ostatné herecké výkony, to čaro, ktoré obklopuje tento film a hudba ktorá tento dojem ešte znásobuje je výsledkom skvelej réžie. Zo začiatku ma síce znervózňovali pacienti, ale postupom času som si ich obľúbila. Čo ma zarazilo, že niektorí ľudia majú aký veľký vplyv na ostatných, že ich presvedčia o tom, že im je to dobré čo oni hovoria, a že je im tam dobre a najlepšie, kde sa zrovna nachádzajú, a tá malá potvora, ktorá nevedela zniesť, že od nej niekto "nižší" dosiahne za pár mesiacov lepšie výsledky ako ona za celú svoju kariéru. Podobný film Das Experiment. ()

SG_ever

Skvělé dílo, které hovoří o síle lidskosti v místě, kde lidi nejsou za lidi považováni. Jack Nicholson burcující své spolu-blázny k projevení osobnosti je v tomto filmu nezapomunutelný. Děkuji, pane Forman ! (90%) ()

Jizni Tlapa

M.Forman, J.Nicholson, D.DeVito! Úžasná trojka! M.Forman dokázuje, že málo, je někdy více!! Toto drama s komediálními prvky působí tak lacině a obyčejně, že Vás nejprve vůbec nenapadne, že právě v tom tkví jeho výjimečnost! Postava a výkon č.1= Danny DeVito!!! K úplně spokojenosti mi však stále chybí pobrat "to" celé! 90%!! ()

skrblik007

Vím, že film se má nést ve vážném duchu, ale já se několikrát zasmál. Strhávám hvězdičku za podivný závěr (mám na mysli tu jejich ''pařbu''). Ano, je to smutný film, jenže na mě tolik nepůsobil - to je mým vkusem. Nicméně skvělé herecké výkony z toho dělají nadprůměrný film. ()

Belbo

Film, kterým se Forman nejvíce přiblížil svým 60. létům. Přes všechny klady ho nemusím a asi ani nechci vidět znovu. Své původním hodnocením měním ze 4 na 3 pro tolik typické topoie z mistrovy americké tvorby. Bez Jacka možná i 5. Kam se za velkou louží vytratila hravost a snaha obsáhnout celé společenství výjimečné maximálně svou průměrností? ()

Tinne

Viděno asi po čtvrté, jak úžasný a silný film, který zraje jako víno. Stále umí vyvolat velmi silné emoce, od úsměvů a radosti, až k naprostému odporu a pocitu bezmoci. ()

Dado

Takýto obrovský herecký koncert sa len tak často nevidí, presnejšie povedané, nevidí sa takmer nikdy. Z filmu sú najčastejšie vyzdvihované Oscarmi ocenené výkony Jacka Nicholsona a Louise Fletcherovej, bez ktorých by sa tento film nestal tým, čím je dodnes. To isté sa však dá bez najmenšieho zaváhania povedať aj o potenciálnej absencii Christophera Lloyda, Willa Sampsona, Dannyho DeVita, Brada Dourifa, Vicenta Schiavelliho a ostatných. Prelet nad kukučím hniezdom je asi jediným filmom, pri ktorom by mal každý siahnuť minimálne po hodnotení v podobe štyroch hviezd už len kvôli takému obrovskému množstvo nezabudnuteľných hereckých výkonov. (90%) ()

karlik4801

Já jen čumím. Tohle že někoho napadlo? Dokonale vymyšlené, ale za to, jak to dopadlo může Forman. On dokázal zakomponovat dobrou hudbu do scén, aby to v divákovi vyvolalo emoce. Dokázal film vytvořit tak, aby všechny i pobavil. Já jsem se kochal snad vším. Přelet nad kukaččím hnízdem nevykazuje pohled na určité lidi, ale na to co se dělo a ještě děje v prostředí blázinců. Zachyceno tak, aby se každý zamyslel. Velké slovo nad kvalitou má hlavně Jack Nicholson. ()

Tyny

Jack Nicholson byl vždy velký talent a v tomto filmu se to teprve projevuje. A to dost. Přelet nad kukaččím hnízdem se nedá rozdělit na dvě části, dobré a špatné, jako je to u většiny filmů. Tohle se dá rozdělit jen na jednu část, a to je ta dobrá. Nenašla jsem na tom snímku nic, co by mi vadilo, nebo se mi nelíbilo. A velmi se stydím za to, že jsem snímek viděla až po takové době, co jsem se připravovala ho shlédnout. Neskutečný film. Přesně takovéto typy filmů by se měli natáčet častěji, má to smysl, má to děj, má to nápad, má to šmrnc. Několik hlášek, nebo spíš citátů z filmu mi zůstalo v hlavě a nějak nejdou smazat. Tady je příklad jednoho z nich: "Myslíte si, že jste nějací blázni? Ne! Vy nejste blázni! Aspoň nejste větší blázni než ti, co si chodí venku volně po ulicích." ()

Lachtaan

Neoslněn geniální knižní předlohou bych asi také Formanův filmový počin oslavoval jako precizní drama z nemocničního prostředí. Bohužel jsem měl neustálou tendenci předhazovat knížku jako dílo o mnoho lepší, a proto mě snímek tolik, jako většinu světa, nezasáhl. A co mi celou dobu nejvíce nešlo do hlavy, je zavádějící tvrzení o tom, že je slečna Ratchedová jednou z nejhrozivějších záporných postav ve filmové historii. Ve Vyhoďme ho z kola ven by se o tom dalo polemizovat, ve filmové podobě jedná ovšem po celou dobu ve jménu svého zaměstnání a v mnoha momentech spíše ve jménu dobra. Nicholson naprosto famózní, ostatně jako vždy. ()

Johnny.ARN

Čo ja ti viem? Film o bláznoch môže zaujať jedine herectvom,čo sa podarilo, ale žeby ma to nejak oslovilo príbehom alebo ich charaktermi, to sa nedá povedať. Nemal som z toho dobrý pocit, nemám rád ukričané filmy. Nikolaz skvelý, nerozumiem len prečo Forman nevedel prísť na to, či je alebo nie je blázon, keď zjavne nebol. Všetci sa tu odbavujú na tej sestričke, že aka bola zlá a nvm čo, no ako vobec, Oscar tiež nepochopený. Ako človek to pozre, ale aby som si povedal že nič lepšie som nevidel alebo že to musím vidieť ešte raz, no to asi ne. 3 z 5 ()

BROKEN_

Konečně mám za sebou svůj největší filmový rest. Ano stydím se za to, že jsem tento klenot viděl až nyní. Film si získal mou pozornost už po prvních několika minutách. Forman odvádí precizní práci a vyobrazení ústavu pro postižené pacienty je skvělý. Jack Nicholson jako vždy úžasný a všichni ostatní vedle Danny DeVita jsou perfektní. Film má jeden z nejtragičtějšich konců jaké jsem viděl. Film s velkým F. 9/10 ()

_DAVE_

Drama odehrávající se v psychiatrické léčebně kde se "omylem" dostal zcela zdravý člověk který pomalu proniká do světa psychicky narušených osobností a svým výstředním chováním paradoxně některým i pomůže vidět svět méně stereotypně a fádně i když za to sám zaplatí velkou cenu proslavilo ve světě Miloše Formana já mu to ze srdce přeji. PS: Nicholson byl naprosto úchvatný. ()

kurcatovium

Ne a ne a ne. Nepřihodím hvězdu, takže skóre je stále 4. Obecně nemám dvakrát v lásce filmy prznící knižní předlohu, tohle budu muset ještě přečíst a ujistit se, že je to opravdu zprzněné. Jako pozdně večerní film na ČT1 bez opruzenin způsobených neustálými útoky reklam na tampóny, vložky, prací prášky a řasenky je to opravdu emocemi nabitá podívaná. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Ve věku osmaosmdesáti let v pátek ve svém domě ve Francii zemřela americká herečka a držitelka Oscara Louise Fletcher. Smutnou zprávu předal médiím její agent David Shaul s dodatkem, že herečka… (viac)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (viac)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009

31.05.2009

„Psycho Film Praha“ je filmová přehlídka zaměřená na projekce filmů s tématy z oblasti psychiatrie, psychologie a sexuologie. 5. – 7. června 2009 se uskuteční už třetí ročník přehlídky, jehož zvolené… (viac)