Když svobodomyslný malý podvodníček Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) přichází do státní psychiatrické nemocnice, jeho nakažlivý odpor k disciplíně otřese rutinou celého zařízení. On je jednou stranou nastávající války. Uhlazená, chladně monstrózní sestra Ratchedová (Louise Fletcher) druhou. V sázce je osud všech pacientů na oddělení... Tato elektrizující adaptace bestselleru Kena Keseyho získala všech pět hlavních Oscarů za rok 1975: Nejlepší film (produkce Saul Zaentz a Michael Douglas), herec (Nicholson), herečka (Fletcher), režisér (Miloš Forman) a adaptovaný scénář (Lawrence Hauben a Bo Goldman). Divoký, spalující film s vynikajícím hereckým obsazením, čítajícím mj. Brada Dourifa, Dannyho DeVita a debutujícího Christophera Lloyda, si je plně zaslouží. (oficiálny text distribútora)

samkko

Čekal jsem něco na styl Shawshanku a Zelené míle, no a to jsem dostal/nedostal. Jako ony dva zmiňované filmy to hezky poukazuje na negenialitu systému. Perfektní výkon Nicholsona to dozajista celé táhne a prostředí psychiatrických léčeben je pro mě vždy zajímavé ALE čekal jsem víc a teď po shlédnutí no, no prostě nevím. Nějak si to nedovedu zařadit. Ten film má všechno a zároveň mu něco chybí.. ale co? Každopádně jsem rád, že mi tento snímek nechal nějaké otázky, aspoň mám  nějaký důvod si to dát někdy v budoucnu znovu. Hodnocení: (lehce) OVERRATED 7,5/10 ()

Hellknight12

Dnešná premiéra. Prečo som sa doteraz tomuto filmu vyhýbal? Skvelá dráma, ktorá mi vďaka J. Nickolsonovi tak trochu príde ako komédia s tým jeho hraním. Máme tu skvelé herecké výkony, hudbu, scenár. Proste ja nemám filmu čo vyčítať. Film môžem odporučiť každému kto má rád kvalitné drámy. Celkové hodnotenie za mňa je 100%. ()

alsha

Baječný Jack Nicholson tu rozehrava koncert pod taktovkou Miloše Formana a za účasti herců, kteří toho ještě hodně řeknou (někdy třeba až na konci filmu) ()

Wolf

Skvela prace M. Formana, skvela prace J. Nicholsona, skvela prace celeho tymu... Film ktery vas opravdu uchvati, a jeste dlouho po jeho skonceni na nej budete myslet!! ()

Lokran

Film odehrávající se na psychiatrickém oddělení nabízí velkou míru kolizí a konfliktů, jež Forman rozehrává opravdu skvěle za úžasného hereckého projevu Jacka Nicholsona v hlavní roli a jeho antagonistky v podání Louise Fletcherové jako hlavní sestry. Jeho divokost kontrující s její strojovostí a osobností zcela bez schopnosti empatie dokáže skutečně strhnout. Neméně vynikající výkony podali i ostatní herci, ztvárňující zbylé pacienty. Ve filmu se sice občas vyskytnou hluchá místa, ale katastrofa na závěr filmu je neopakovatelná a dělá film skutečně mistrovským dílem. Posledních patnáct minut vstoupilo do dějin kinematografie (dle mého názoru). Jak Jack Nicholson tak Louise Fletcherová za svůj výkon obdrželi Oscara, myslím , že zcela po právu Celkem 90%. ()

majesty

presvedcive herecke vykony, silno rozpovedany pribeh, postupne zrychlovanie tempa, jednoducho film ktory patri bez pochyb medzi svetovu spicku filmoveho umenia. Film pri ktorom sa budete smiat aj plakat. ()

chandy10

Dlouhou dobu jsem se tomuhle filmu vyhýbal, ani nevím proč, ale bylo to chyba. Je to vážne jeden z nej filmů. Místo v mé top 10 má zaručené. ()

Appleboy

Pro mě bezkonkurenčně nejlepší film Miloše Formana. Četl jsem i knižní předlohu Kena Keseyho, ale film je stokrát lepší. Tímhle snímkem si Miloš Forman definitivně vydobyl renomé světově uznávaného režiséra. Skvělou volbou bylo obsazení charizmatického Jacka Nicholsona do hlavní role - nedovedu v téhle roli představit žádného jiného herce. Moje motto: "Aspoň jsem to zkusil!" ()

winstonik

Desivá realita totalitnej spoločnosti, z ktorej, na rozdiel od väzenia, niet úniku, pretože ľudia sú v nej obyčajným predmetom vo vlastníctve neobmedzenej moci. Bezpochyby najlepší Formanov film. Jack Nicholson je typický Formanov hrdina, zhúlený sympaťák v tráve, slobodný v najčistejšej podobe. Škoda, že sa Forman neskôr zameral už len na túto formu slobody. ()

Tamdydam

Vskutku kvalita. Čekal jsem tak trochu nudné, těžko stravitelné drama z odpudivého prostředí, ale nakonec jsem byl opravdu nadšen. Příběhem, Jackem Nicholsonem, atmosférou, ... Vším. Dalo by se klišovitě říct, že je to film, kde se zasmějete, zabrečíte si, prožijete napějí, pohodu, ... Rozhodně doporučuji ()

sinuhet005

Šok po ukázce mimořádné vnitřní síly velkého Náčelníka mám neustále v paměti. Despotická vrchní sestra zničí život jednoho svobodného člověka. ()

xenopus

Co na to říct? Tohle se musí vidět. Kdo neviděl, nepochopí. Možná nejlepší Formanův film a zřejmě nejslavnější Nicholsonova role. A celé je to zabalené do kabátu, který nesežrali moli ani po více než třiceti letech - americkou literární modernu zfilmoval Čech a nelze říct jinak, než bravurně (i když trochu jinak než o čem je kniha). ()

Aress

Kdybych se na tento film podíval v tom roce kdy byla premiera tzn. v roce 1975 tak bych si řekl že ti herci byly opravdu duševně chorý ale jelikož sem se na to podíval v roce 2008 a všechny ty herce znám tak mohu říct jen to že není lepších hereckých výkonů než právě v tomto snímku. ()

Myrddin

Jeden z nejlepších filmů, který byly natočený, a taky jeden z (mnoha) důvodů, proč mám Nicholsona a Formana v oblíbencích. ()

MOONNY

Film, který člověku vezme veškeré emoce a posadí ho do křesla. Brilantní výkony jak Jacka Nicholsna, tak samotného Miloše formana se jen těžko popisují. Prostředí psychiatrické léčebny působí celým flmem velice omračujícím a depresivním dojmem, zvláště pokud k tomu přičteme živého ďábla v sukni v podobě Louise Fletcherové.Za zmínku určitě stojí i rozkošná role Dennyho De Vita, který se vyžívá v každém detailu své postavy. Po shlédnutí tohoto filmu doporučuji silného panáka, pozitivní hudbu nebo hodně dlouhou procházku v přírodě. ()

DjMetal

Bolo to celkom zaujimave,ale pre mna to nerobil dojem 3. miesto ako najlepsi film na ČSFD.Bol to normalny film kde hraju super herci. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Ve věku osmaosmdesáti let v pátek ve svém domě ve Francii zemřela americká herečka a držitelka Oscara Louise Fletcher. Smutnou zprávu předal médiím její agent David Shaul s dodatkem, že herečka… (viac)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (viac)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009

31.05.2009

„Psycho Film Praha“ je filmová přehlídka zaměřená na projekce filmů s tématy z oblasti psychiatrie, psychologie a sexuologie. 5. – 7. června 2009 se uskuteční už třetí ročník přehlídky, jehož zvolené… (viac)