Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

Heroesak

Mistrovské dílo Miloše Formana. Ačkoli je příběh fiktivní a nedrží se historických faktů, ztvárnění M. Formana mne dostalo. Precizní hra s fakty a jejich zakomponování do finální mozaiky s hudbou jednoho z mých nejoblíbenějších skladatelů. Napínavé, strhující, depresivní, nervy drásající. 5* ()

jandula00

Nejlepší na Amadeovi je fakt, že dokázal přiblížit klasickou hudbu lidem, kteří by si ji dříve asi nepustili. I když nemám ráda dlouhé filmy, Amadeus neuvěřitelně odsýpá, a to nejen díky skvělému hereckému obsazení, kostýmech, ale také kvůli krásným interiérům, Praze a skvělé hudbě. Nejvíc se mi líbily scény, kdy se ukazuje, proč se právě Mozart stral nesmrtelným a proč se tolik lišil od ostatních skladatelů. Miloš Forman se jako obvykle zhostil své práce na výbornou a právem si zasloužil všechna ta ocenění a chválu, která byla a jsou na tento skvost pěna. ()

ellegrey

Naprosto perfektní a nezapomenutelý film, který upoutá divákovu pozornost již od samého začátku a "nepustí" ji ani po závěrečných titulkách, neboť se jeho mysl ubírá právě tím, co před chvílí viděla a slyšela. Často se říká, že Přelet nad kukaččím hnízdem je Formanův nejlepší film. Ačkoli se jedná o další velice dobré dílo, pro mě jeho nejlepším snímkem bude Amadeus. ()

tomo41

Vďaka STV2, že priniesla tento skvelý filmový kúsok v originálnom znení a ako Director's cut. Filmu by som vytkol pomalší rozjazd, ale od skončenia prvej hodinky ma už mrazivá atmosféra unášala. Nezostáva povedať nič iné než Bravó Maestro! ()

Narciska

Opravdový filmový skvost. Herecký koncert. Paruky. Kostýmy. Vrzající parkety. A ty postavy. A ten smích. A to s hudbou spojení. Divadlo ve filmu. Film v opeře. Akorát nemám ráda tuhle přepudrovanou dobu a Vídeň k tomu. A taky ten pocit morálního zhnusení, který Amadeus (nebo Salieri) zanechal... ()

Matli

Zkouknuta režisérská verze samozřejmě. Forman je kluk šikovnej, o tom žádná a výkon hlavního hrdiny taky nemá chybu, ale ty operní scény mě docela už prudily a neříkám, že Mozart je špatná hudba, ale čeho je moc, toho je příliš. A čekal jsem na zrození nejslavnějšího kusu a nedočkal jsem se, škoda. 63% ()

Jurkodak1

Proč nejde dát 6 hvězd? Z té výpravy, hudby, kamery, famózního střihu a hlavně úžasné režie jsem měl celých 180 minut husí kůži. ()

kamigava

Úžasné drama o dvou velikánech vážné hudby, které jsem poprvé viděl snad ještě na základce. Tenkrát mě to moc nestrhlo, protože jsem do hudby nebyl tak zapálený, nebo proto, že jsme tento dlouhý epos viděli na části. Dnes už musím Amadeovi přidat jednu hvězdu. Líbili se mi oba představitelé a oba jsem je i stejně nakonec litoval (Salieriho asi o trošku víc) Plný počet mu dát nemohu, protože do té minoritní kategorie řadím vyloženě jen oblíbené srdcovky. Hudbu miluji a ne náhodou jsem se rozhodl dát Amadeovi znovu šanci. Mám nový směr a cíl do života. Rád bych se totiž naučil hrát na klavír. Zatím hledám lektora. Věřím, že by mě to naplňovalo a zvuk piána mi vždycky přinášel klid na duši. Chce to hlavně píli a dávku trpělivosti. ()

Yarwen

Forman by v československých podmínkách asi nemohl natočit takovýto film, s tak bohatou výpravou. Dějové mírný nadprůměr, s několika odlišnostmi od (nejpravděpodobnější) reality, ale čtvrtou hvězdu musím prostě přidat za tu velkolepost a kulturní povznesení či osvěžení diváka - v době, kdy se stává normální chodit venku v teplákách a zívat s otevřenou pusou, je podobných kulturních snímků opravdu třeba. ()

Kochanski

Je to super super super! Miluju tenhle film, protože jsem nikdy neviděla nic podobného. Forman je machr!! Oproti jeho pozdějším životopisům má tenhle i velmi silnou a stále aktuální myšlenku - nejlépe vylíčený souboj geniality s průměrností, co znám! ()

Marsello

Niekomu sa Formanovo podanie tohoto filmu nepáči, ale je som na druhej lodi. Mne sa to páči. Herecky je to kvalitné v podaní Abrahama a v podaní Hulceho, plus ten jeho smiech. Mozart bol jednoznačne génius a príbeh takto podaný je celkom realistický. ()

Judas

Tento film je pro mě dosud nepřekonaným vyvrcholením filmové geniality a to ve spojení brilantní režie, uměleckého zpracování filmu se scénami retrospektivy se starým Salierim, scénami z oper a představení jak Salieriho, tak Amadea Mozarta a nakonec do dokonalosti dovedeného scénáře ve spolupráci s Peterem Schaffrem. Touha, kterou je Saliery polapen již od prvních minut filmu a nenávist, která v něm postupně vzrůstá kvůli genialitě Amadea i přes jeho extroverzi a absolutní ignoraci k tehdejšímu morálnímu kodexu, je později přeměněna na čirou nenávist a dokonce k ,,vyhlášení války" Bohu, kterého doposud považoval za strůjce svého úspěchu. Každý, kdo kdy chtěl vytvořit nějaké dílo, si uvědomuje sílu těchto dvou pocitů a to touze a nenávisti. ()

tragos

Miloš Forman, jakožto vysoce uznávaný a úspěšný umělec relativně nového druhu umění a Mozart, jakožto génius na poli hudby, která se před ním vyvíjela tisíce let, a doufám, že minimálně stejně dlouho ještě bude. Tím chci říct, že -- jakkoliv nelze srovnávat nesronatelné -- Forman a Mozart se pohybují v docela jiných váhových kategoriiích. Tím chci také říct, že Forman, ač je vynikajicí, měl díky tomu už dopředu značně ztíženou pozici. Jenže on se nezalekl, chopil se příležitosti, využil ji a dočkal se ohromného úspěchu! A přece... Celý film je o střetu naprosté výjimečnosti, až šílenství (chcete-li geniality), a nadprůměrnosti, která se ovšem v porovnání s genialitou stává ničím. Salieri versus Mozart. Forman versus ... ne, nebudu jmenovat, to všechno ukáže čas a my se toho možná ani nedočkáme. Jen si myslím, že Amadeus, jakkoliv je to úchvatný film, nečpí novotou ani genialitou, nebalancuje na hraně geniality a šílenství, naopak; vyniká řemesností, láskou k filmu, úctou. Kamenujte mě, stojím si za tím. ||| 9/10 ()

Pradlík

Miloš Forman znovu potvrzuje že prostě umí a že je nejlepší český režisér a líčí životní příběh jednoho z nejlepších skladatelů všech dob, který je zde vybraven jako velmi kontroverzní osobnost. Přesto jsou výkony všech herců na velmi vysoké úrovni a film je skutečně epický. W. A. Mozart: Tak proč se bavit o sochách z mramoru, které mramor i serou? ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa