Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

Gaudy

Film, který vás vtáhne do děje, již v prvních minutách. Tich 160 minut nelitujete, ani jednu strávenou nad sledováním tohoto filmu. Krásné poukázání na život umělce, kterého z dnešního hlediska považujeme za nudného páprdu, který slátal pár otravných skladeb. Miloš Forman a Peter Shaffer vybrali překrásné kousky Mozartovy hudby. Celý film podtrhne krásná atmosféra Prahy a skvělé herecké výkony. Tento film získal Oskary oprávněně. Film, ač z dob nám minulých, točený z dob nedávno dávných, přežije ty dnešní výtvory nouze. ()

raadec

Viděl jsem director's cut a podle mě místy zajímavý, místy hodně nudný film. Hlavně ty opery byly hodně otravné a tyhle úseky jsem vysloveně přetrpěl. Jinak excelentní herci, celý film si budu pamatovat hlavně díky smíchu WAM. ()

roboroz

Veľmi silný príbeh hneď od prvých sekúnd. Celým dielom sa tiahne Mozartova dokonalá hudba neskutočne dobre vybraná pre jednotlivé časti filmu. Stret dokonalosti a neschopnosti vyjadrený prostredníctvom filmu. Film obsahuje množstvo nezabudnuteľných scén. Podľa mňa - najlepší Formanov film. Nechápem, že nedostal Oscara za hudbu... ()

uprchlice

Opravdu úžasný film Miloše Formana. Bez té NÁDHERNÉ hudby by to ani snad nebylo ono. Také jsem málem smíchy umřela z Amadeusova smíchu. Fakt síla! ()

cermy2105

Kdyz sem si poprve pustil tento film nemohl sem se odtrhnout.Dej me absolutne fascinoval a nakou dobu po shlednuti jsem si jeste rikal jak to opravdu bylo.Vyprava vynikajici,zvuk uzasny,F.M.Abraham u me v tomhle jako jedinem opravdu dostal a Milos Forman dostal opet to co si zaslouzil. ()

Otan

Asi nejlepší Formanův film,tedy pro mne (pere se s Přeletem..)Film výborně jede se skvělou kamerou.Škoda,že v samotném závěru mu trochu dochází dech,ale moc pěkné.99% ()

I_Kant

Až do té doby, kdy se Mozart omluví, jsem si přál aby mu Salieri nacpal do krku přinejmenším klarinet. Pokud si někdo myslí, že je Salieri záporná postava, tak jí vůbec nepochopil. ()

baroko16857 odpad!

Jsem si vědom, že dávám nejhorší možné ohodnocení snímku, který má mnoho lidí rádo, a proto cítím povinnost vysvětlit, co mě k tomu vede. Před medicínou jsem vystudoval muzikologii. Znám celé dochované Mozartovo dílo i veškerou korespondenci, která se ho týká, a díky které je možné (pro její dostatek) snadno si vytvořit obraz o jeho osobnosti. Mozart byl dobrosrdečný a dokázal se tak povznést nad životní překážky včetně celoživotních tělesných chronických chorob. Shaffer a Forman ho však vykreslili jako "geniálního pitomce". V minulých staletích si lidé písemně zaznamenávali do nadbytečných podrobností všeljaké informace, a zvláště v případě známých osobností. Neexistuje jediná poznámka, která by potvrdila, že se Mozart např. smál ve společnosti jako malé nedospělé dítě, že se choval vulgárně nebo jako neurvalec. Považuji proto za nehoráznou opovážlivost vykreslit si "po svém" a ještě k tomu v přímém rozporu s fakty tak gigantickou osobnost, jakým byl (a díky jeho hudbě stále je) W. A. Mozart. Ten však není jediný tímto fimem poškozený. Antonio Sallieri je zde podobně zdeformován. Nehledě ke skutečnosti, že dnes víme, v jakých souvislostech vznikalo Mozartovo Requiem, a že Sallieri v tomto procesu nehrál žádnou roli; je nutné se zamyslet nad Sallieriho tehdejším postavením u vídeňského dvora. Neměl v žádném případě zapotřebí chovat se způsobem, který mu filmaři v Amadeovi přisoudili. Pokud chce někdo namítat, že tento film není dokumentární, ale jen pro zábavu, namítám já proti tomu, že i jako zábavný tento flm popularizuje Mozartovu a Sallieriho osobnost a dílo. A bohužel otřesným a naprosto zcestným způsobem. Dodnes se setkávám, když se řekne "Schaffer-Formanův Amadeus", hned se vybaví lidem "historická a pravdivá" životopisná freska o geniálním smíškovi a podprůměrném intrikánovi. Myslím si, že pokud se kdokoli chce zabývat osobnostmi takové proslulosti, které mají pro kulturní vývoj lidstva zásadní význam, měl by při tom vycházet pouze z nezvratných faktů. Měl by mít na paměti, že mnohým lidem se vryje medializované pojetí do paměti a ti se pak těžko smiřují s tím, že toto pojetí je nesmysl a fikce. Forman mě zklamal, když sám podotkl, že ho při práci na scénáři (kromě té Schafferovy divadelní předlohy) ani nezajímalo nic faktografického o Mozartovo životě. Takovýto přístup si může dovolit pouze ten, kdo je schopen vytvořit tak výjimečná díla, jako je např. právě Don Giovanni, Figarova svatba, Klavírní koncerty etc. etc. A to ani Forman, ani Schaffer rozhodně nedokáží - vlastně to zatím nedokázal nikdo - ani ti hudebně nejpovolanější! Vypsal jsem hlavní (ale nikoli jediné) výhrady, které mám k tomuto filmu. Nesmyslů je tam bohužel tolik, že ten film, i přes určité kouzlo, které mu nelze upřít, nemohu hodnotit jinak, než jako "odpad". Vždy, když hraji na koncertech Mozartovy klavírní a varhanní skladby nebo s kolegy interpretujeme jeho komořinu, a vzpomenu si přitom na Formanova Amadea, proběhne mi hlavou myšlenka: kdyby si Forman s Mozartem mohli prohodit role, zda-li by byl (s Formanovým přístupem) Mozart jako filmový režisér také takový diletant - a naopak, jakých hudebních skvostů by byl schopen mistr Forman?! Forman je příjemný chlap a některé jeho filmy jsou opravdu dobré, ale tímhle "tzv. klenotem" a hlavně "přístupem a pozadím jeho vzniku" udělal Mozartovi takříkajíc "medvědí službu"! Proto není překvapením, že ti, kdo o hudbě alespoň trochu něco vědí, a nejsou to vždy jen konzervatoristi a muzikologové, vůbec tento fim a jemu podobné neberou na vědomí. Globálně vzato je ale tento filmový blábol bohužel dosti populární???!!! () (menej) (viac)

chicotomas

Na první pohled by se mohlo zdát, že vyprávět příběh o něčím životě je nuda. Ale vy však od prvních minut pocítíte silnou atmosféru, která se line celým filmem. Vlastně vám ani nepřijde, že film trvá 3 hodiny, chcete vidět víc. Perfektně zahrané, perkeftní výprava, kostýmy. 8 Oscarů zasloužených, dobrý snímek! ()

prometheusll

Perfektní film Perfektního režiséra.. Děj byl krásný,hudba skvělá,herci skvělí. Skvělá myšlenka udělat film o Mozartovi a jeho životě,který byl jiný než si asi většina lidstva představovala(žádná velká sláva,dluhy,problémy s alkoholem a hudbou,ze které se už zbláznil).. A na smích Mozarta v tomto filmu,NIKDY nezapomen. :) ()

Spike86

Snažil jsem se, jak se dalo, leč film mě prostě nudil a usínal jsem u něho. Nepochybuji o správnosti rozhodnutí ilustrovat ve snímku hlavně souboj geniality s průměrností, ale vystačit si jen s tím na téměř tři hodiny, to snad ne. Bylo to ukrutně dlouhé. Maska starého Salieriho mi přišla dost špatná. 60% ()

gurmanfilmu

Hodně působivý důkaz o tom, co dokáže ve filmu skvěle padnoucí hudba a neskutečně děsivý komentář hlavního představitele. Samozřejmě nesmím zapomenout na režiséra Miloše Formana a jeho tým. Kulisy,kostýmy,masky a skvělí herci pomáhají film vyzdvihnout k dokonalosti. ()

tulakfelix

"Hoří, má panenko" se mi protiví, "Přelet nad kukaččím hnízdem" nedostál mých očekávání, "Lid versus Larry Flint" byl průměr. Ale Amadeus všechno smazal. I kdyby Forman nenatočil nikdy nic jinýho, tímto se z něho stává génius. Viděn DIRECTOR'S CUT. ()

xawexi

Miloš Forman v jeho pravděpodobně nejlepším snímku zachycuje fiktivní příběh W.A. Mozarta tak delikátním způsobem, že neznalému divákovi se může zdát, že se jedná o autentický příběh! Amadeus disponuje snad tím nejlepším soundtrackem, který mohl mít, a to od samotného velmistra. Herecké výkony byly velmi nadprůměrné téměř ve všech oblastech a režie byla mimořádně propracovaná. Film, při kterém divák téměř zapomene, že mu je vyprávěn bláznivým mužem, který si říká Salieri, se definitivně může zařadit mezi špičku české kinematografie. Nicméně závěrečná myšlenka, že Bůh radši zabije své geniální dítě, než aby se někdo jiný mohl podílet na odlesku jeho slávy, mě nutí přemýšlet, jak lidé nahlížejí na genialitu v prostém slova smyslu. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa