Špina

• Česko Sviňák (viac)

geklon

Filt jsem ani nedočetl, jak mě to nebavilo. A u filmového zpracování jsem se taky dlouho přemlouval. A v jednom kuse bych nedal ani totálně sjetej metanfetaminem a s rukou v prdeli červenýho trpaslíka. Celý je to jako předloha hodně nafintěná bída. Tak moc to chce být fuj a tak moc si na to hraje, že se tomu nedá za mák věřit. Všechno zkažený, ale tak nějak na oko. McAvoy je tak nedůvěřivě zjažený, až mi z toho vytřeluje ruka na úrověň očí. ()

hanagi

Začalo to hezky nadneseně a svižně. Bohužel, časem začalo "srandy" a ironie ubývat, ale patlání se v nechutnostech přibývat. Snaha o "polidštění" hlavního hrdiny se tak už úplně minula účinkem. ()

majkl44

Film je hezkou, přímo excelentně povedenou ukázkou, že ne všichni musí být ze svátků nadšení.. Hodně mě potěšili dějové zvraty. Drsnej frajer Bruce byl bezvadný. Bruce ve sr****ch byl hrozně zajímavý. Nechci nic prozrazovat.. Opravdu stojí za to, se na film podívat. Celou dobu jsem se přes těch 90 minut bavil.. McAvoy a spol byli bezvadní.. ()

Yoda sama

Sakra temná, nechutná a cynická freska, fajn napísaná, fajn zadaptovaná (dostavila sa aj pásomnica), skvelo zahraná, obzvlášť McAvoyom. Vo svojej podstate aj veľmi skvelo vystavaná, priamo úmerne (ne)filmovým štýlom, so skvelým plot twistom a pekelne (ne)vtipným ironickým koncom, kedy neviete, či si to tá sviňa vlastne zaslúžila alebo je ten záverečný úškrn len ďalšie veľké f-you. 7/10 ()

hroubek

Čekal jsem od Sviňáka trochu něco jiného, než jsem nakonec dostal. Tentokrát hodně uškodili trailery, které mě neustále připravovali na nekompromisní podívanou s ještě nekompromisnější postavou, která tak úplně nepřišla. Knižní předlohu neznám, takže si musím vystačit jen s filmem. Jon S. Baird natočil film zajímavě a to jak po dějové stránce, tak i po vizuální, jen to občas nedává smysl a ztrácí to tempo. James McAvoy si krade celý film pro sebe. Už od prvního záběru na něj je vám jasné, kdo je v tomto filmu alfa samec. A nebojí se nás to neustále upozorňovat. Prostě je v té roli skvělí a to ať chlastá, šňupe, hulí nebo souloží. V těchto momentech je film nejsilnější, ale jakmile se začnou sundávat růžové brýle a my začneme vidět skutečný svět, ve kterém hlavní hrdina žije je to o něčem jiném. Dalším faktorem je to, že si těžko vybudujeme k hlavnímu hrdinovi nějaké sympatie, když vidíme co dělá a jak se mu postupně rozpadá psychika a jeho pokřivený obraz světa. V tomto momentě se velmi snadno stane, že hlavní hrdina příjde o všechny sympatie, které jste si k němu vybudovali během skvělého začátku. Což by byla škoda, jelikož je dost velká šance, že si vás závěrem zas získá zpět. Filmu moc nepomáhá, že mu chybí klasické vyprávění, které by mnohé usnadnilo a dodalo by lepší uspořádání. I přesto, že mám k filmu výhrady, tak jsem si vědom, že McAvoy podal jeden z nejlepších výkonů své kariéry, který stojí za to, aby byl viděn. ()

Mishqo

Brilantne antispoločenský, amorálny a ešte k tomu aj vtipný film, v ktorom má každá postava za ušami, no centrom pozornosti je cynický, arogantný, sarkastický, pohŕdavý a zvrhlý detektív Bruce Robertson v podaní Jamesa McAvoya a že mu tá rola sadla ako uliata. No za každou z týchto vlastností sa zvyčajne skrýva niečo hlbšie. 80-85% ()

VanTom

Skutečně nesympatický amorální a vulgární zmrd, který všechny kolem bez důvodu (no dobře, chce být povýšen) podráží, využívá a štve proti sobě, může být v hlavní roli docela problém, obzvlášť když to celé působí dost vyumělkovaně (včetně ujišťování do kamery, jak je vlastně hustě hnusnej). Opravdu jsem mu z celého srdce nepřál ani náznak šťastného konce. Postupným zhoršováním jeho psychického stavu až k téměř úplné ztrátě příčetnosti však chytl snímek chybějící náboj a směr, takže jsem o té čtvrté hvězdičce dost uvažoval (i pro výborného McAvoye). ()

Pump

Zajímavý film ze života psychicky nemocného narkomana v řadách policie, který pomalu se propadajíc do země nikoho, s sebou bere i své okolí jak je v dnešní realitě všedních dnů již běžným zvykem. Hlavní hrdina je člověk bez sebekázně a klasická ukázka hnusu doby a zvrácenosti systému. Dle mého názoru může tento film být vnímán s nadsázkou a nebo jako vtipný, ale to je chyba. Celé je to o tom, že mít pod kontrolou takovéto nezřízené chování nejde dlouho a nakonec spadnete na dno. Pro mne byl tento film utrpením. Na to, abych viděl jak umírá mladý člověk mi stačí jít na hřbitov, kde v nedávné minulosti bylo zcela bežné umřít ve věku 20, 30 a 40 let. ()

fefee

Štvú ma také filmy ktoré sú založené hlavne na sexe a vulgarizmoch, ale miestami som sa naozaj bavil a jednu hviezdu na viac dávam za záverečnú scénu... prase! ()

zdenny

Zajímavý britský film o člověku, který si umně pohrává s osudy lidí ve svém okolí pro svůj sociální a sexuální prospěch. Dotud bych filmu dal čtyři hvězdy. SPOILER: Když ale zjistíme, že jde vlastně o duševně nemocného člověka, který trpí sexuální frustrací, film jaksi začne ztrácet kouzlo. KONEC SPOILERU. Film ale určitě za zhlédnutí stojí, neboť dnešní britské filmy jsou točeny takovým zvláštním, osobitým, řekl bych až šovinistickým stylem. ()

nevermore

Jamesovi McAvoyovi ta role fakt sedí. Sviňákovi se dokonce povedlo mě i rozesmát. Vím, asi to není 5* záležitost, ale já to dám, tentokrát, líbí se mi, že tam není patos... ()

Killda

James McAvoy předvádí nejlepší herecký výkon letošního roku. Opravdu málokdo by dokázal zobrazit postavu s takovou hloubkou lépe než právě on. Autoři diváky zavedou do 13. komnaty, člověk tak má jedinečnou příležitost podívat se na život totálního ztroskotance. V umění plném archetypů je tohle unikátní věc, takže si ji užíjte plnými doušky, protože to bude zase trvat několik let než někdo přijde s něčím podobným. ()

Kali4

Vánoce nutí člověka přemýšlet, což může být skutečné peklo. Co se týče McAvoyovy postavy, s blížícími se svátky roste i hromada hnoje, pod kterou se tato mrzká a ubohá svině ještě jakž takž zmítá. Navzdory faktu, že jeho zpocený schizofrenní ksicht téměř nezmizí z plátna, nejedná se (pouze) o one-man show tohoto geniálně slizkého individua, ale též o koncert scénáristy Bairda, který pro tuto one-man show vybudoval fantastické zázemí. Napoprvé jsem se u některých scén smál, mé bujaré veselí ale pomalu mizelo s rostoucí krizí identity hlavní postavy. Když jsem o tom zpětně znovu (doufám, že důkladněji) přemýšlel, už jsem se nesmál – naturalismus a s ním těsně spjatý determinismus při bližším ohledání příliš humorné nejsou, a přestože mají popisovat realitu, ve skutečnosti ukazují pouze to, co někdo chce vidět jako realitu. Hlavní postava zvrací, masturbuje, fetuje, souloží,... Přijde vám to vtipné? Mně ano, alespoň ze začátku určitě, později jsem si ale uvědomil, že ta mrzká svině, ten nejubožejší bastard, je vypravěčem příběhu a já sleduji svět jeho uslzenýma očima, což celý film posunulo ještě o kus výš, neboť do příběhu jakoby vstoupil sám autor a přinesl takový ten existenciální náhled situace, což mne jen utvrdilo v domněnce, o jak chytrý snímek se jedná. Sviňák proto v žádném případě není obrazem reality, ale zatraceným deliriem, které nikdy nevede ke smíření, ale naopak k totálnímu psychickému rozkladu, který divák sleduje se všemi těmi krásně odpornými průvodními jevy. Od lidí v takovém stavu rozhodně rady do života nebrat, ať zní sebevíc přesvědčivě! P.S. Už dlouho jsem neodcházel z kina tak rozhozený, vyčerpaný a spokojený. P.P.S. Pro hodnocení s kulatým číslem 2500 jsem si teď snad ani nemohl vybrat lepší film :-). ()

s.e.p.p

Feel bad movie of the year aneb McAvoy exceluje v nejzvrácenějším filmu za hodně dlouhou dobu. A také možná nejnekonzistentnějším. Problém je, že Sviňák zůstává zaseknutý někde na hranici mezi komedií a dramatem, přičemž ani na jednu ze stran nezabloudí ani zdaleka dostatečně a nedokáže si tak uspokojivě opodstatnit svoji těžko stravitelnou výstřednost a zvrhlost. Trpí jak nedostatkem vtipu, tak absencí nějakého nosného podtextu, který by film udržel pohromadě, takže se nemůžu zbavit dojmu, že jde jen o nesmyslnou a nechutně prvoplánovou exhibici. ()

Sklepkan

Pecička. To, co sedm psychopatů nezvládli, zde se zvládá až s podezřelou lehkostí. Všechna ta nekoreknost, černý humor, duševně zkroucená hlavní postava, kolem které se to divadlo točí. Filth je takovou směsicí lidských tužeb. Ať už dobrých, nebo špatných. Chce být více cool než je, chce být ten nejúspěšnější ve skupině, chce mít toho největšího dicka, chce přehnout každou, která projeví zájem a pro tohle všechno neváhá být ta svině..teda sviňák :) do toho ještě naprosto ozbrojující výkon McAvoye, kdy mu uvěříte každé slovo a každý výraz. Překvapení roku a 90% ()

R1CH1E

FIlm, jehož první a druhá půlka se vyvíjí jako úplně rozdílné žánry. V tomhle případě to funguje, a to hlavně díky McAvoyovi, který si svou roli svině vyloženě užíval. Škoda jen, že místy si něco divák domyslel dřív, než mu to bylo prezentováno, a tak byl film místy trochu bez emocí, protože překvapující twisty někdy pro pozorného diváka překvapující nebyly. ()

ghatos

Temněji laděný psychologický snímek o vnitřním rozvratu duše. Humor sice nechybí, ale ten spíše slouží jako katarze, až v úplném závěru /titulky + hudba :) /. Ve Sviňákovi se daleko více pracuje s dualismem dobra a zla lidského chování (v Trainspottingu nebo Acid House tohle není) . To vše se totálně odvíjí od freudovský totálně zdevastované sexuality, jenž je živena kokainem. Nečekaně hodně také sublimuje svědomí (také poměrné nezvyklé ve filmech od I. Welshe). James McAvoy opět potvrdil, že mu složité role sedí (viz. Trans). Přes všechen ten vtipný bordel nelze nevidět zoufalé volání o pomoc a ani chlast, drogy nebo děvky nezakryjí vnitřní pád do šílenství. 77%. ()

Kosmik 1

Tak tohle je přesně ten případ, kdy je trailer lepší než samotný film. Jelikož všechno vtipné, co se dá ve filmu vidět, v traileru je. Takže pokud si chcete ušetřit hodinu a půl života, tak zkoukněte pouze trailer, u kterého se téměř poserete (v dobrém slova smyslu). Pro mě obrovské zklamání, jelikož jsem čekal převratnou komedii, u které se konečně od srdce zasměju. Takhle to holt dopadá, když člověk čeká něco víc. 45% ()

cpt.Lynch

Pod neatraktivní slupkou se skrývá prázdný a bezduchý film. Postavy mají asi tolik charismatu, jako šedesátiletá prostitutka po dvoudenní směně. A hlavně je to strašná nuuuuda... ()

Mr.KarlAdler

Když už se banda idiotů rozhodne žánrově zařadit film, nemůže to dopadnout jinak než idiotsky. Jako kdyby snad všechny filmy, ve kterých se člověk něčemu chláme, už automaticky potřebovaly nálepku 'komediální' - promněte si tváře. Blbost, nedat šanci vyniknout. Filth má spoustu skrytého, promyšleného a nádherně se zrcadlí, a to i když působí, že se ze začátku výrazově hledá. Šéfinspektor čte knihy jako Příběh nebo Spisovatelova pouť a i karikatury všech ostatních příslušníků jsou víc než jen zdařilé. A takhle karikatura funguje, ne? Ukáže problém na pozadí zesměšnění. Těžko věřit, že každá ta věta, každá ta 'Totální píčovina by Robert Toal' má význam pro budoucí děj a není jenom vycpávkou pro zmatení ve stylu Guye Ritchieho. ()