Hollywood, 1927, George Valentin (Jean Dujardin) patří k největším hvězdám němého filmu. Poznáte ho podle tenkého knírku, typické bílé kravaty a fraku. Jeho účinkování v exotických příbězích o intrikách a hrdinských činech znamenalo velký úspěch pro filmové studio Kinograph, v jehož čele stojí magnát Al Zimmer (John Goodman). Sláva Georgovi vynesla elegantní manželku Doris (Penelope Ann Miller), každý den ho vozí do práce oddaný šofér Clifton (James Cromwell) a vítá ho vlastní usměvavá tvář z plakátů Kinographu. Na filmové premiéře spontánně reaguje na bouřlivé davy fanoušků a reportérů. Jakoby svým postavám z oka vypadl a jeho hvězdná kariéra se zdá neohrozitelná. Hollywood však brzy ovládne nový fenomén: mluvený film. George touto technickou novinkou opovrhuje a označuje ji za nevkusné pobláznění. V roce 1929 chce Kinograph úplně zastavit výrobu němých filmů a George se musí rozhodnout: buď přijme zvuk, jako to udělala mladá vycházející hvězda Peppy Miller, nebo bude riskovat pád do zapomnění. (oficiálny text distribútora)

adamulefa

Veľmi dobrý good-feelingový film. Rád si ho pozriem znovu. Ťažko sa o tom píše pretože každou vetou čo by som o Artistovi napísal by som mohol skaziť skvelý filmový zážitok. A čo by som ešte podotkol, že ten spomínaný zážitok bol ešte umocnený faktom, že som to videl v kine. Parádička! Odporúčam! Cinematik 2012 Aby som nezabudol hudba - fenomenána. Herecké výkony tiež... Aj keď to sa mi dosť ťažko hodnotí. Ale ten stih... Videli ste ako bravúrne je to zostihané?! OK. Stačilo... Myslím, že je vám jasné čo chcem tým povedať. ()

Dromed

Němý film... člověk by ani nevěřil. Ale jednomu už věřím určitě, a to že Jean Dujardin a Bérénice Bejo jsou opravdoví umělci. Člověk se při pohledu na ty jejich úsměvy začíná pomalu posmívat a na konci se přistihne s hubou od ucha k uchu. Nevšední a příjemný zážitek. ()

Maynard.

Uf, tak to sem zase naletěl. A za všechno může Fík :o), kterej prej: "ty vole, na to se určo podívej", taky sem se toho bál, že je to černobílý a že se tam nemluví, ale rozhodně to stojí za to, už jen kvůli tomu, že se tam pak mluvit začne". OK, tak sem se na to vrhnul a víš co? Ano, mluví se tam, ale asi tak posledních 19 vteřin :o). Takže celou dobu posloucháš prastarý melodie, jen trumpety a nějaký ty bicí, jako za Čaplinovy éry, což fakt zrovna není můj hudební šálek kávy. No, přesně sem tohle čekal, páč docela dost filmů, který dostanou oskara, mi prostě nesedí, je to točený pro "kritiky" a umělce, který v tom hledaj něco víc než jen zábavu pro obyč.diváka.(Birdman, Králova řeč, Smrt čeká všude). Tohle si s Fíkem zejtra vyřídím u KAšpiho ve zkušebně, vyzvu ho na bubenickej souboj za čest a slávu! :o)) ()

DavidS.

Hravá a procítěná pocta němému filmu i kinematografii vůbec...Peppy Miller rozkošná...Valentino neředěnou esencí všech Errolů Flynnů...Znamenitý hudební podkres...Ale ruku na objektiv - není poslední dobou těch snímků, kdy nás schopní režiséři přesvědčují, že dokáží natočit jakékoliv žánrové a dobové retro, příliš? Výsledkem je většinou jen formální a herecká exhibice...The Artist má naštěstí i srdce... ()

Mistickzz

Je pravda, že nie som fanúšik nemých filmov a do teraz som tuším ani jeden nevidel. Ale na tento snímok som sa tešil, hovorilo sa o ňom totiž v dosť pozitívnom svetle. A musím uznať, že právom, pretože sa nato pozerá jedna báseň. Vidieť lásku k točeniu a k samotnému filmu, z ktorého srší číra úprimnosť a vracia diváka časom do rokou kedy hovorený film ešte neexistoval a kde sa kladol dôraz na hranú stránku. 84% ()

leon_id

Ihned po vysazeni plneho poctu hvezd jsem sam sebe trosku obvinoval, ze jsem tak lehce podlehl tomu genialnimu napadu natocit nemy film v 3D ere, ale ten prijemne naivni pribeh, vyborna hudebni kulisa, ale hlavne bezchybne vykony hercu me naprosto odrovnaly. Priznam se, ze jsem snimku z rannych dob minuleho stoleti videl minimalne, ale tenhle me k nim dostal zas o kousek bliz, protoze je uzasne sledovat jak malo dialogu ve filmu potrebujete, kdyz mate na place tak kvalitni herce, co maji dokonale zvladnuty pohyb a mimiku. Davam 85%, vrele doporucuju a na Oskarech drzim palce!;) ()

pixy

Taková milé a neškodné retro. Co se týče mapování dramatického přerodu z němého filmu na zvukový, žádná novinka, to se zas vždycky radši podívám na Singin´in the rain, ovšem hlavní představitelé byli skvělí a nenudila jsem se. ()

casioa....

Dlho som nevidel čiernobiely a nemý film. A hlavne v kine. Čakal som kvalitu, a Artista predčil moje očakávania. Výslednému dojmu pridalo i to, že som to videl v kine. Obaja hlavný hrdinovia výborní. Volám po návrate nemých a čiernobielých filmov 8-) ()

Billie777

Krásné, milé, na dnešní dobu originální. Celou dobu jsem se na ten film těšila, až jsem se na něj před pár týdny koukla a byla jsem nadšená. Alespoň na chvíly jsem se vrátila do těch krásných starých časů. Jean Dujardin byl výborná volba, navíc skvěle zapadl do oné doby. Já jsem se příjemně bavila. ()

Nassau

Moc příjemný film. Jean Dujardin si svého Oskara určitě zaslouží. A film? Je to krásná pocta. Neotřelá, na dnešní dobu odvážná a originální. Oskara bych mu nedal, ale dokážu pochopit, proč se akademici pro tento snímek rozhodli. (80%) ()

charlie_ando

Černobílý a němý (skoro) film vyhrál Oskara v roce 2012 a není to žert. Tahle pocta průkopníkům kinematografie je ve formátu 4:3 tak, aby se co nejvíc přiblížila filmům z 20 let minulého století. K úplné dokonalosti už chybělo, aby tvůrci film opatřili dobovou patinou a neměl ten krásný digitální obrázek. Tenhle počin jsme si vychutnali pro dokonalejší zážitek z balkónu (tvrdé sedačky) kina OKO v Holešovicích, díky. Že nás čeká něco zvláštního, jsem začal tušit, když se opona zatáhla a zamaskovala relativně ?malý? obrázek uprostřed plátna na dnes už málo používaný formát. To, že film je němý mi došlo až po chvíli, protože je děj podmalován vkusnou instrumentální hudbou, když se na plátně objevil aplaudující dav a zvuk potlesku prostě nikde. Hrané scény jsou prokládány, klasickými dobovými kartami s titulky. Prostě krásné retro a k dokonalosti bych vyměnil hudební podkres za postaršího pianistu někde v rohu sálu. Snad tolik neprozradím, když napíšu, že film není úplně němí a v několika scénách, dobře vybraných pro celkový zážitek, je doplněn zvukovými efekty a mluvenými dialogy. Prostě krásná vzpomínka na to když byl film ještě mladý. ()

SjamK

The Artist je výborný nápad a myslím, že celková stylizace dopadla naprosto bezchybně. Až by si jeden myslel, že má opravdu co do činění s něčím, co znamená historie :) O to tu ale jde především a kdybych se měla podívat na samotný příběh, tak to je ta chybějící hvězda. Děj je v podstatě velmi typický a nijak náročný.. ale proč ne. Film je to milý a není třeba mu nijak hanit :) ()

Cracker

The Artist je vlastne moje prvé stretnutie s nemým filmom a musím povedať, že po zhliadnutí, som bol veľmi milo prekvapený. Až doteraz som netušil, aké čaro so sebou prináša práve tento žáner. V budúcnosti sa na ne určite viac zameriam... Tak, a teraz niečo k filmu. Pochváliť treba najmä Oscarového Jeana Dujardina, ktorý svoju roľu zahral veľmi presvedčivo a spolu so svojím hafanom patril k zábavným elementom filmu. Zvyšok hercov taktiež podal nadpriemerný výkon a osobne ma potešil John Goodmen... Hazanavicius si to perfektne napísal, perfektne zrežíroval a celkom jednoznačne mohol očakávať cenu akadémie. Jedným z najväčších plusov bola samozrejme hudba. Keď sa jedná o nemý film, dá sa predpokladať že hudba tu bude veľmi dôležitá na navodenie tej správnej atmosféry, to sa autorom taktiež podarilo a môj dojem z filmu je tak 5+++ ()

bari68

Nestáva sa mi často, aby som mal také výčitky svedomia ako momentálne, keď ,,Umelca,, som neocenil plným bodovým ziskom. Vďaka za originalitu, milosť, usmievavosť a poklonu nemým filmom. Obsahovo a dejovo, avšak film najprísnejším merítkam nevyhovel. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

06.10.2012

O válečném thrilleru The Monument´s Men jsme psali jako o vážnější a méně akční variaci na Indyho. George Clooney se jako producent, režisér, scenárista a také hlavní představitel inspiroval… (viac)

Natalie Portman – milenka nacistů?

Natalie Portman – milenka nacistů?

18.09.2012

Není nad vydatný bulvární titulek. Ale už nás znáte a víte, že se za ním obvykle skrývá zápletka připravovaného filmu. Studio Universal chystá film s jasným tahem na oscarovou branku. Předloha:… (viac)