Hollywood, 1927, George Valentin (Jean Dujardin) patří k největším hvězdám němého filmu. Poznáte ho podle tenkého knírku, typické bílé kravaty a fraku. Jeho účinkování v exotických příbězích o intrikách a hrdinských činech znamenalo velký úspěch pro filmové studio Kinograph, v jehož čele stojí magnát Al Zimmer (John Goodman). Sláva Georgovi vynesla elegantní manželku Doris (Penelope Ann Miller), každý den ho vozí do práce oddaný šofér Clifton (James Cromwell) a vítá ho vlastní usměvavá tvář z plakátů Kinographu. Na filmové premiéře spontánně reaguje na bouřlivé davy fanoušků a reportérů. Jakoby svým postavám z oka vypadl a jeho hvězdná kariéra se zdá neohrozitelná. Hollywood však brzy ovládne nový fenomén: mluvený film. George touto technickou novinkou opovrhuje a označuje ji za nevkusné pobláznění. V roce 1929 chce Kinograph úplně zastavit výrobu němých filmů a George se musí rozhodnout: buď přijme zvuk, jako to udělala mladá vycházející hvězda Peppy Miller, nebo bude riskovat pád do zapomnění. (oficiálny text distribútora)

Bagr_007

Fajn nápad a dobře provedený. Určitě bych podal Oscary jinam, ale ten úspěch není vzhledem k tématu překvapivý. Srandovní, že to přišlo od Francouzů. Jinak na to, jaká je to romantika, to překvapivě selhává v těch věcech, co by tento žánr měl vyvolávat (doplnění nechám na vás). ()

Guzo

Byl jsem docela zvědavý (a skeptický), jestli i v dnešní době má smysl točit černobílý němý film. Po zhlédnutí mi přijde, že The Artist skončil někde na půl cesty. Vypadá celou dobu dost prvoplánově, ale svoje kouzlo určitě má. Bohužel někdy hned ze začátku, kdy je vidět v Georgově domě jeho obraz, jsem si díky určité podobě uvědomil, o kolik lepší by film byl s Belmondem v hlavní roli. Nejsem nějaký Belmondův fanoušek a Jean Dujardin byl pro tuhle roli vybrán skvěle (stejně tak vynikající Bérénice Bejo), ale i tak mi tahle role přišla jako šitá na míru Belmondovi. Jinak se tvůrci s tímhle složitým úkolem - zaujmout v dnešní době podobným typem filmu - poprali nad očekávání dobře. Přesto mi nominace a udělení Oscarů přijdou přehnané. ()

Autogram

Charlie Chaplin aj François Truffaut by mali, myslím, radosť. Originálny nápad súčasnou modernou technikou natočiť (skoro) nemý film so zákulisím filmarčiny, tej nemej, sa stretol s mimoriadnymi oceneniami. Dokonalé to nie je, herci nemej éry by hrali trochu ináč, zvuk burácajúcej hudby by nebol bezchybný a stereo, a ani tá hlavná postava Peppy by nebola tak veľmi sexy a na zožratie. Ale sú to vlastne zápory filmu? ()

Aberforth

Ohromné a ťažkouveritelné že tento film je z tohto storočia. Krásny príbeh, nádherná hudba, skvelé prostredie čo dodať, skrátka umenie. ()

U.Tarare

Nevím, jestli by film obstál u diváků před 80 lety, u mě - diváka součastnosti žádné velké ovace nesklidil. Ono je vůbec zarážející, že tento černobílý němý experiment získal tolik ocenění, ať už Glóbů či Oskarů. Jistá póza je vidět i u spousty zdejších uživatelů, kteří ačkoliv staré klasické němé filmy sotva viděli (jestli vůbec), tak tu blijí nesmysly o brilantnosti, čistotě či perfektcionismu. V čem však spočívá ta všemi opěvující dokonalost? Námět to nebude, zkrátka obyčejný klišoidní blaf. Hudba? Ale no tak, je to němý film, přeci tam nebudou hodinu a půl jenom mlátit do bubnu. Herecké výkony? Proti nim nemůžu nic namítat, ovšem na druhou stranu to herci měli docela ulehčené, když při tom nemuseli mluvit. Že by to bylo formou zpracování? ... A pak že z hovna bič neupleteš... ()

Vercinix

Čekal jsem nějaký pseudointelektuální film na který se teď vrhnou davy lidí a budou ho opěvovat, protože to tak dělají i druzí, ale i přes mojí značnou skepsi mě tento snímek opravdu oslovil a především bavil. ()

Beer Ceps

Filmy, které vás pohladí po duši, je dnes málo a díky tomu The Artist vyniká a vystupuje z řady. Důkaz, že i prostá zápletka dokáže být kouzelná a zábavná. Skvělé herecké výkony obou hlavních představitelů a oscara si The Artist rozhodně zaslouží. ()

Hollohlaway

Je to prostě krásný. I beze slov se dá vyprávět silný příbeh, vyjádřit emoce, podat vtip. Je pravda že některé pasáže jsou trochu rozvláčnější, ale stačí aby se Jean Dujardin rošťácky zakřenil do kamery, Berenice Bejo zatančila a vyplázla jazyk, a vám je hned jasné to prapůvodní kouzlo filmů v počátcích kinematografie. ()

ilonaho

Geniální... němý film o začátku zvukového filmu... Nádherné scény - milostná scéna se sakem v šatně, němý Valentin v ozvučeném světě ad. ()

KR4T4S

Tipoval jsem, že to bude buď neskutečně přehypovaná blbost nebo úplně skvělá "oddychovka". Po zhlédnutí můžu říct, že je to opravdu dobré! Je to vtipné, romantické a kouzelné! Bérenice Bejo, John Goodman, pes Uggie a především Jean Dujardin jsou famózní (ačkoli nevím jestli není škoda, že jeho roli nedostal George Clooney - taková role by mi na něj úplně seděla). Milé překvapení 90% ()

mohamedsfinger

Sympatická pocta němému filmu, která si z něj ale bohužel bere i častý neduh té doby, schematický a plytký děj. Ano, herci hrajou skvěle (Dujardin opravdu působí jako hvězda z 20. let a Bejo je uhrančivá), hudba je výborná, takže se divák uvyklý na zvukový film asi nudit nebude, ale když už je na začátku jasné, jak film skončí, dobře to není. I tak ale musím ocenit režii Michela Hazanaviciuse (scéna příchodu zvukového filmu je téměř geniální), a také odvahu přijít s takovým snímkem v době, kdy i filmy s menším počtem dialogů jsou považovány zapříliš intelektuální a nudné. Ale jen odvaha někdy nestačí... ()

Germanotta

A že ako som bola prekvapená, keď som zistila na začiatku že to je nemý film! Ale príjemne prekvapená! Na začiatku všetci šťastný, v jadre všetko fádne. Perfektne vystihnutá atmosféra 20. rokov, kopa naivných dievčat. Námet skvelý, originálny, šťastný! ()

Babous

Pro mě film roku 2011. Všechno je uděláno tak, aby to připomínalo němé filmy a skvěle to funguje! Herci, kostýmy, kulisy i kouzelné mezititulky! Výborná jazzová hudba. Oscara by si ale zasloužil především ten pejsek. Filmu bych vytkl jenom smutnou a depresivní druhou polovinu, ale naštěstí to zachránil SPOILER ALERT! happy end. Pro nejlepší filmový zážitek doporučuji vidět v kině. ()

Toupi

Pro pamětníky krásná nostalgie, pro mladší obecenstvo(i pro mě) důkaz toho, že i němé filmy mají své jedinečné kouzlo, které dokáže uchvátit.Skvělý film o vývoji této kulturní zábavy na přelomu třicátých let minulého století, který perfektně zachycuje tehdejší Hollywood a ukazuje jak film bavil svět tehdy a bude bavit i v budoucnosti.Tvůrci zde vzdali hold filmovému řemeslu jako takovému a zamíchali dovnitř skvělé drama, kterému kraluje vynikající Jean Dujardin, který ukazuje, že i beze slov dokáže zahrát téměř cokoli.To všechno podloženo skvělou retro hudbou.The Artist je pro mě skvělý filmový kousek, který dokáže diváka emocionálně sevřít i beze slov, což mnohé filmy dnes nedokáží a dokazuje, že je právem nominovaný na takové množství oscarů. ()

vitekpe

Zajimave stylisticke cviceni + odvaha natocit zcela nemy film v roce 2011. Ale proboha proc??? Na jedno zkouknuti dobre jako zajimavost, ale tem oscarum nerozumim...ale ja nerozumim na svete tolika vecem, ze mi to muze byt vlastne fuk. ()

Sdoom

Velké, veliké bylo mé očekávání a natěšení, dokonce jsem se vydal do kina vzdáleného více než spousta jiných kin, abych snímek mohl vidět na velkém plátně. Leč bohužel očekávání zcela naplněno nebylo, ovšem že by bylo zklamáno, to taky říct nemůžu. Jedinou, i když bohužel velmi podstatnou, vadou na filmu je jeho chaboučký scénář, který by dokázal napsat i podprůměrný student 1. ročníku filmové akademie. K ostatnímu nemám výtek, ba naopak. Jean Dujardin je ve své roli absolutně dokonale fantastický, zaslouženější Oskara snad ani být nemohlo. Stejně tak mě okouzlila i Bérénice Bejo, a to nejen svou zvláštní osobitou krásou, ale i herectvím. Hudba nádherná a skvěle ladící s děním na plátně, pejsek rozkošný, vtipný a především skvělý herec. :-) Sečteno podtrženo, moc pěkný zážitek, ovšem bohužel pravděpodobně nepříliš trvanlivý. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

06.10.2012

O válečném thrilleru The Monument´s Men jsme psali jako o vážnější a méně akční variaci na Indyho. George Clooney se jako producent, režisér, scenárista a také hlavní představitel inspiroval… (viac)

Natalie Portman – milenka nacistů?

Natalie Portman – milenka nacistů?

18.09.2012

Není nad vydatný bulvární titulek. Ale už nás znáte a víte, že se za ním obvykle skrývá zápletka připravovaného filmu. Studio Universal chystá film s jasným tahem na oscarovou branku. Předloha:… (viac)