Nedokončený film

• Nemecko Geheimsache Ghettofilm (viac)

Režisérka Yael Hersonski hľadá pravdu ukrývajúcu sa za jedným z najzáhadnejších nacistických propagandistických filmov, ktoré boli natočené vo varšavskom gete. Ide o hrubý zostrih nemého filmu, ktorý zobrazuje dômyselne naaranžované scény Židov tešiacich sa v gete z luxusu, v ostrom kontraste s autentickými zábermi z geta natočené tým istým filmovým štábom, ktoré nevyžadovali žiadnu inscenáciu. Vo filme sa citujú zápisky z denníkov, ktoré písali obyvatelia geta počas natáčania, obrazy komentujú prežijúci, ktorí si pamätajú nakrúcanie, a po prvýkrát zaznieva raritný protokol z výsluchu jedného z nemeckých kameramanov, ktorý vypovedá o svojej úlohe pri vzniku filmu. (KolNoa.doc)

drackula

Emocionálne veľmi silný dokument. Nemá asi zmysel ho nejako obšírne opisovať. Treba ho vidieť. A treba ho premietať všade kde sa dá. Na školy by som ho dal povinne. Potom by nám tu možno vyrastalo menej zadubencov. IFF Bratislava 2013 ()

Autogram

Účel filmu, o ktorom je tento dokument, je najskôr nejasný, veď načo robiť propagandu biede a spôsobenému utrpeniu. Zakrátko sa to ale objasní, že ide o zobrazenie kontrastov medzi chudobou, biedou, hladom a neexistujúcim opačným svetom v ghete. Ťažko sa na to pozerá, keď si stále musím uvedomovať, že tie otrasné zábery nie sú triky, ale skutočnosť. Podobne aj pamätníčky, ktoré to zažili ako celkom malé deti, si museli zakrývať oči. Zneužívanie filmového umenia môže mať aj takúto formu, ako dokument o filme si to možno zaslúži aj päť hviezd, ale už to nechcem nikdy vidieť. –––– Lidé, kteří ještě mají co jíst, neztrácejí svou lidskost. –––– Židé jedli a Němci natáčeli. ()

Forsberg11

Takmer všetko sú to zábery, ktoré už každý veľmi dobre pozná z ostatných dokumentov na túto tému. Takto zjdenotené spolu so zaujímavým komentárom, sú však ešte silnejším a hrôzostrašnejším zážitkom. Atypická sonda do predsiene pekla, kedy plnynové komory boli už len na krok vzdialené. 85 %!! ()

Marys

Na mňa tento dokument absolútne nezapôsobil. S výnimkou záverečnej tematiky smrti mnou len preletel a na to, aký dobrý námet mal k dispozícii, spracovanie ma vôbec neoslovilo. Dúfal som, že sa dozviem viac, alebo skrátka, že mi to dá niečo, o čom neviem, prípadne nejaký nový pohľad na vec, no akosi mi to tu chýbalo. ()

FilmWave

Unikátní a šokující záběry z ghetta a zajímavá rekonstrukce toho, jak také vznikaly propagandistické filmy. Ale chybí tomu příběh. ()

agassi68

Keby to bol jeden z prvých dokumentov o holokauste dám pokojne 5. Ale.. Toto je x-tý film o tejto problematike a tým pádom nič nové nepriniesol. Je to síce otrasný pohľad, ale genocída sa deje pravidelne mnohé desaťročia prakticky po celom svete. Že ľudský život pre niekoho znamená menej ako nič - skúste sa opýtať v Kambodži, Číne, Palestíne, Somálsku, Sudáne, Rwande atď. Emotívne môže na vás pôsobiť niečo, čo vidíte zriedka. Bohužiaľ takéto obrazy som videl a čítal veľakrát. Žeby som sa stával cynikom? ()

Don Carlos

Zvrácenost nacistické propagandy je šokující. Člověku se dělá zle, když si při sledování filmu uvědomí, k čemu ty záběry vlastně měly sloužit - k obžalobě židovské rasy. Naštěstí dnes tento nedokončený film obžalovává někoho úplně jiného. ()

_aandyy_

Naprosto autentické. Podle mého jeden z nejlepších dokumentů, neboli jak to ve skutečnosti opravdu bylo. Tolik faktů, které dokazují propagandu (např. nastavit do výloh židovských obchodů velké fláky masa za účelem ukázat, jak se Židé mají dobře) a jako protipól důsledky těchto ohavností (v ghettech házeli odpadky přímo z oken, protože z příčin těžké podvýživy neměli sílu ani sejít po schodech, aby je vynesli). Toto je dokument, který se mi opravdu dostal pod kůži. ()

infernet

Vypovídací hodnota tohoto díla je obrovská. Každý dokument, který z bezejmenných, černobílých tváří z jakési dávno minulé doby, dělá skutečné osoby, s jejich bolestmi a strastmi, je k nezaplacení. A že těch bolestí konkrétně v téhle době nebylo málo... . Sečteno a podtrženo, na mě tenhle film zapůsobil hodně, víc než cokoli jiného za poslední dobu s tématikou WW2. ()

furrec

Velmi zaujímavé a dobre spracované dielko, akýsi pohlad z iného uhla, ktorý sa snaží vniesť viacej svetla do ešte stále potemných častí našej histórie... ()

leon66

Rád bych dal pět hvězdiček,ale nedám.Tento dokument se prostě objektivně hodnotit nedá.Pět hvězdiček za ztvárnění neskutečné bídy,utrpení,smrti,ale i lhaní,bezostyšné propagandy...hnus.Nepochopitelné,co člověk dokáže udělat člověku.Viděl jsem to pouze jednou,ale pamatovat si to budu až do smrti.Povinně promítat všem těm náckům,bosým hlavám a idiotům z Dělnické strany.Jsou to pouze záběry poslepované s výpověďmi svědků,jak píše uživatel Ant,ale o to je to otřesnější. ()

megacik

Autentický dokument, škoda len, že ho nezverejnili celý, a drastické zábery vystrihli alebo dali akože v pozadí. Všetci vedia, že to bolo strašné, a všetci vedia, čo môžu od takéhoto dokumentu očakávať, nie je teda dôvod na jeho cenzurovanie. ()