Beyond Black Mesa

Krátkometrážny
USA, 2010, 12 min

Film inspirovaný světem videoherní série Half-Life. Příběh je zaměřený na osobu Adriana Sheparda a skupinu členů odboje, kteří se snaží přežít v postapokalyptickém světě. Ve chvíli, kdy okupační síly Combine zahájí konečný plán útoku s cílem odstranit poslední z těch, kteří zůstali, musí odboj varovat zbývající přeživší masovou invazi, jinak bude lidská rasa čelit svému úplnému vyhubení. (MartinezZ)

JFL

Jen proto, že ostatní fanovské filmy stojí za prd, ještě neznamená, že by si tahle juvenilní blbina bez špetky osobitosti zasloužila pochvalu, protože kopíruje mainstreamový styl. ()

Traffic

Se zfilmováním Half-Lifu (komentář se vztahuje k oběma fanovským počinům - Beyond Black Mesa i předloňskému Escape from City 17) se bude vždy pojit neodmyslitelný problém. Jak totiž natočit něco, co bude odpovídat představám fanoušků a zároveň nebude pouhou recyklací známých motivů (charakteristickými zvuky počínaje, upomínkami na jednotlivé herní levely konče)? Film se nemůže spoléhat na pouhé zobrazování povědomých situací a akcí, protože v porovnání s herním zážitkem v takovém případě vždy prohraje na celé čáře - diváka nikdy nevtáhne do dění a okolního světa tak, jako interaktivní hra. V případě Half-Life je ta imerze ještě umocněná tím, že hlavní hrdina (Gordon Freeman) nemluví a svoji povahu mu v podstatě propůjčuje sám hráč. Samotná herní série je navíc, především od svého druhého dílu, silně "cinematická". Jednou z možností, jak zdárně adaptovat, je určitě zaměřit se v šiřším pohledu na celý herní svět (především to, co Gordon sám nezažívá) a v orwellovském duchu akcentovat společenský přesah, který po zdůraznění přímo volá. Nedělám si ale iluze, že by něco takového mohl přinést jakýkoli fanovský pokus - na komplexní zpracování téhle látky by přece jen byl potřeba mnohem větší budget. ()

Segrestor

Krásná ukázka toho, jak si amatéři dokáží poradit s těžkou předlohou, v tomto případě PC hrou Half Life. Při sledování máte opravdu dojem, že atmosféra hry byla převedena na filmové plátno, jak se říká. Pro starý halflajfáky povinnost. ()

-bad-mad-wolf-

Samozřejmě, všechno to moc hezky vypadá, ale občas se chlapci nechali příliš unést. Zombie připomínají spíše jiný úspěšný titul od Valve (Left 4 Dead) a bitka s vojákem combine si tak hrozně ráda půjčuje různé cool vychytávky z akčních filmů, až z toho zapomíná na svou vlastní tvář. Ukázka technických schopností pěkná, ale kde je ten film? Kratší a jednodušší Escape From City 17 byl sympatičtější fanouškovský počin. ()

AllShallFall

Half - Life je má velmi oblíbená hra. Dá se říct, že i ta nejoblíbenější. Při shlédnutí tohoto kousku jsem byl překvapen. viděl jsem hodně fanoškovských snímků a tenhle je jeden z nejzdařilejších. Z hlediska efektů je dokonalý. Hodnotit zde musím především tu snahu a vytvoření filmu Half - Life, což bych si moc přál, aby se uskutečnilo. Takže doufám, že tito fandové otevřeli oči jiným tvůrcům a v budoucnu se dočkáme skutečného filmu. ()

swamp

Další z několika fanouškovských filmů ze světa HL2, přesněji ze City 17. Základ je stejný - kickass členové odboje vs. všichni. A boj / běh může začít.. ()

cukorek

To že to bolo inšpirované pc hrou Half - life niet pochýb, dokonca tvorcovia použili aj to isté logo, ktoré hru sprevádzalo a technické vymoženosti mi pripomenuli Minority report. Scenár je klasický, takže veľké prekvapenie nenastalo, ale dobre pôsobilo zapojenie viacerých nepriateľov. V niektorých momentoch počítačové triky a režisérske schopnosti dostali svojou kvalitou "film do sedla" (striekajúca krv na kameru pri lynčovaní kladivom, či akčný súboj vojaka a zdravého muža a podobne). Našli sa tam aj nejaké negatívne veci a jednou z nich bolo pre mňa aj to, že vo filme sa nevyskytujú dialógy priamo, ale je to podané formou rozprávania. 70% ()

Othello

sice je úžasný, co se dá dneska zvládnout s digitální kamerou a dostatkem trpělivosti u PC a akce chlapcům také docela jde, tak si stojím za tím, že Half-Life je natolik soběstačná značka, že nikdo, krom Valve (a i ti musí být opatrní) nemá právo pozměňovat a vylepšovat Gordonův vesmír. Takže žádný martials souboje s combine forces, žádný zmalovaný borky, holografický projekce na rukou, či standardní zombíci místo headcrabových. ()

Kailo

Po technické stránce moc hezké. Amatérský snímek inspirovaný sérií Half-Life, který s minimálním rozpočtem nabízí spousty podívané. Ale i přes to, že základnu štábu tvořili fandové této hry, tak se to ani zdaleka nedá přirovnat k "half-lifu". Scénář otřesný, výběr herců taky, ale chválím to nasazení. 55% ()

HellFire

Beyond Black Mesa je sérii Half-Life věrný mnohým, ale takové zombie se tam opravdu nevyskytovaly. Příběhově se nikam nedostaneme, jedná se jen o sled několik akčních scén. A od kdy vojáci v Half-Life nosili místo bot gumáky? ()

Wysch

Jsem hodně velkým fandou herní série Half-Life a na každej kraťas ze světa HL(2) se nesmírně těším a jsem ochotnej mu odpustit kdeco. BBM je zdařilým fan-snímkem, kterej kopíruje hodně z HL univerza, sedí zvuky zbraní (i když ve filmu užité G36ky maj mnohem odlišnější zvuk než zvuk MP7ek z HL2), sedí páčidlo, sedí atmosféra i postupy Domobrany. Co ale neodpustím, to je zničení Adriana Sheparda, kterej umřít neměl, resp. neodpustím to, že ho vůbec probrali k životu, pač kdyby tam byl kdokoliv jinej, bezejmennej týpek, bylo by to mnohem lepší a ne tak okatý. Ale opakuju, na fanouškovskej kraťas vyvedená práce - atmosféra, triky a hlavně hudba, ta prostě sedí :) ()

MartinezZ

11.2.2011 ~ A jupí, další kraťásek ze světa Half-Life. Dobré nápady a akce jsou ale vyvažováno poměrně komorní atmosférou a pár zbytečnými WTF. ~ I za $1300 lze udělat mnoho a tahle parta mladých lidí je vzala a vrazila do filmečku z prostředí světa HL. Znovu se objevujeme u skupinky, malé skupinky, odbojářů, prchajících před Combine jednotkami a snažících se sabotovat jak jen to je možné. Celé je to doprovázeno velmi vkusnou hudbou, která do HL světa sedne, a hlavně skvělými efekty a zpomalovačkami, které jsou efektní, na tak malém místě za tak krátkou dobu trochu přeplácané, ale nehnidopišme :) ~ Smůlou je zde komorní atmosféra, kdy chybí ukázka začlenění HL do reálného světa, jako u staršího Escape form City 17 a i Combine jednotky byly o něco lepší v Escapu, byť jim nesvítily kukadla, což tu působilo efektně a bohužel i dost krátce. Zapomenout se nesmí ani na poměrně zbytečný boj jeden na jednoho a poněkud zvláštně dosazení zombies z L4D, kteří asi měli být zombiemi napadenými Headcraby, na které už ale ze 1300 doláčů moc nezbylo. ~ V každém případě další pokud a ukázka, že svět HL snese i jiné příběhy, pouze se točící "okolo toho všeho". Jen tak dál :) ()

Vyrida

Jediná věc, která stojí za nějakou kladně hodnoticí zmínku je vlastně celý vizuální koncept. Ať už to jsou efetky, kostýmy či kamera vše je v naprostém pořádku a řekl bych, že i na amaterský počin ryzí nadprůměr. Jenomže obsahově mě to ani trochu moc nezaujalo a to se považuju za velkého fandu původní herní předlohy. Celý příběh nemá pointu což se potvrdí i závěrem, který možná u někoho vzbudil nějaké emoce, ale né u mě. Proto hodnotím dvěmi možná dvěmi a půl hvězdami. ()

fmash

K dokonalosti sice leccos chybí (viz např. komentář FateKEEPER), avšak přistupuji k tomu jako ke krátkému amatérskému snímku s rozpočtem 1200 dolarů. Zkrácení by filmu prospělo, nicméně skoro celou první polovinu jsem koukal s otevřenou pusou a jako fanouškovský film to u mě má sice slabší, ale pětku. ()

Morloth

Uznávám, že to asi muselo dát práci natočit. Vše je uvěřitelné, od triků po kostýmy, ale se scénářem si viditelně nikdo nelámal hlavu. Jako filmové cvičení proč ne, ale u mne neobstálo. ()

TomikZlesa

Sice to náma takovou vizuální stránku a atmosféru City 17, ale i tak pecka, stále se nevzdávám naděje na celovečerní film, HL na to má jak příběhem, tak kultem kterej si hra vytvořila, prostředím, prostě vším, HL je prostě jedna z nej FPS všech dob. ()

DaUr

Připadal jsem si jako malé dítě, které postaví před výlohu cukrárny a řeknou: "Kochej se." ... Ale - některé děti nedostanou ani to, že? ()