Milion let před Kristem

(festivalový názov)
  • Veľká Británia One Million Years B.C.
Veľká Británia, 1966, 100 min

Pračlověk Tumak je vypuzen ze svého divošského jeskynního kmene. Po strastiplné cestě krátce nalezne domov u jiného kmene, civilizovanějšího a žijícího u pobřeží. Avšak i ti ho nakonec vykážou. Nicméně Tumak tentokrát neodejde sám, ale se ženou jménem Loana. Tak jim nezbývá než bok po boku putovat nehostinnou krajinou a čelit mnoha jejím nebezpečím jako jsou pravěká monstra, nebo mohutné sopečné erupce. (ČSFD.cz)

Prochy38

Na jednu stranu oceňuji kvalitu na rok "výroby". Ta cesta do pravěku je v tom hodně cítit. Přišlo mi, že efekty byly k poměru k době taky kvalitní - to vše jasných 5*. A teď * dolů za totální časové a dobové nesrovnalosti. Když asi lidi a dinosaury dělily milony let, tak tam spolu nemohou bojovat, ne? To mi neříkejte, že v roce 1966 se toto nevědělo!!! A * dolů za totální tupost jak lidí tak zvířat. Starší formy člověka se od nás lišily tím, že byly blíže ke zvířatům, toť dle vývoje, což nás ale nesnižovalo!! Měli jsme jako lidé lepší instinkty a pudy. Jednání postav v tomto filmu je totální výsměch a debilita a k tomu ještě těžká naivita herců i tvůrců. Co tam předváděli v tom závěrečném zemětřesení, to byla komedie a celý film to těžce snížilo! K tomu ta zvířata! Je evidentní, že podle člověka 60. let jsou zvířata jen vraždící stroje a nemají na práci nic jiného než zabíjet a bojovat mezi sebou!? A co mě točilo ještě více a další * dolů - když to bylo jako v pravěku, tak to znamená, že zvířata, co žijí dnes žila i tehdy jen 50x větší?? To je vtip!! Ten sklípkan, kareta, leguán, .... hrůza a děs! No a aby to vyšlo na ty 3*, tak * zpět nahoru za ty nádherné ženy! R. Welch dokazuje jasně, proč byla sexbombou č.1 té doby!! Na její nohy bych se vážně dokázal koukat pořád. K tomu ty další kočky, fakt dobré. Celkově film to není špatný, ale je trochu utrpnení na to někdy koukat a přemýšlet, že to tvůrci asi mysleli vážně... ()

Mikino00

Triková podívaná stojící na efektivitě soubojů, zcela upozaďující děj, která je dost hloupý, i celé vykreslení pravěku je vědomě hodně mimo, Welch naštěstí zachraňuje svými bikinami nejhorší hluchá místa, přesto by filmu slušela alespoň smysluplnější dějová linka, nápad to koneckonců není špatný. ()

aLPaC

Nebudu zastírat, že část hodnocení jde nahoru díky jedné z největších mega kund filmového plátna, slečně Welch. Nicméně celkově je to trochu něco jiného, než běžně vídáte a bavilo mě to. Některé věci jsou sice k pousmání, jako namejkapovaný holky, zablombovaná huba některých členů kmene (že by už tenkrát byli zubaři?) a je to trochu cítit vypočítavostí. Přesto dávám čtyři body. ()

Andronikos

Ako dieťa som to miloval, boli tam predsa dinosaury! Dnes tie na pohľad umelé dinosaurie makety nestačia. A nestačí ani Raquel. Film, ktorý takmer nie je nutné predabovávať z angličtiny, musí spoliehať na herecké výkony, na ktoré v tomto prípade ale nemáme tak úplne vhodné kritéria, veď kto vie, ako sa pred "1 002 010" rokmi ľudia tvárili, keď im hrozilo, že si ich dá na obed dinosaurus, prerastený leguán alebo že im na držku dá tlupa opíc, pretože im vliezli do jaskyne, však? Myslím si, že to je stále zaujímavý filmársky počin, ktorý sa ale dospelému divákovi môže po pár minútach začať prejedať. Celkový námet je triviálny (láska...), hoci vďaka istým špecifikám (...medzi dvoma civilizačne odlišnými jedincami) môže implikovať aj zaujímavé otázky pre súčasnosť. ()

MickeyStuma

Vizuálně působivý remake snímku One Million B.C., který efekty formou stop motion, v tomto případě mistra v oboru Raye Harryhausena, dokáže svou pečlivostí na detail uchvátit i v dnešním digitálním věku. Ale to je na celém snímku asi tak všechno. Příběh je značně jednoduchý a svým způsobem snad i na takový film bohatě stačí. Kostýmy chlapů a výprava už jsou v souladu s celkovou efektivností. Horší je to už u žen, u kterých oblečení ve formě bikin spíše nutí obracet oči v sloup. I ty půvabné herečky, mezi kterými by s přehledem vynikla i naše Olga Schoberová, důvěru ke vzhledu pravěkých lidí nepřidá. Pusté sopečné prostředí vytváří hluboký vizuál k zamyšlení, nad způsobem života. Kapitolou o sobě jsou pravěká zvířata, které tvůrci vytvořili úplně stejně jako u původního snímku. Bitvy lidí s ohromnou zvěřinou jsou po trikové stránce právě na svou dobu prostě úžasné. A nechybí ani klasický souboj dvou dinosaurů, který nám okamžitě připomene český snímek Karla Zemana Cesta do pravěku. Málokdo však ví, že stejná scéna byla vytvořena už ve snímku King Kong. Filmoví tvůrci si snímek z pravěku zřejmě bez něčeho takového nedokázali představit. Klasické pravěké dobrodružství s jistým odstupem může po filmařské stránce přivodit filmový zážitek, ale divák nesmí být u toho moc náročný. ()

Shanen29

Na rok 1966 je film z pravěkou tématikou na velmi dobré úrovni jak trikově tak příběhově.Je to sice naivní,muži špinaví a ženy krásně čistounké a namalované,ale pohled na ně opravdu příjemný. ()

Pitryx

Opět nejprve přepis z mého filmového deníku. Tento zápis jsem do něj napsal dne 4.4.1993 když jsem film viděl na PRO 7. „Skoro primitivní snímek. Efektů až moc, ale je to ubohá dvojprojekce. Nic zvláštního. Slabý film který postrádá děj“. V lednu 1997 jsem film viděl podruhé na téže stanici, ale do poznámek jsem již jen vypsal efekty a jejich pořadí. To zde uvádět nebudu. Dnešní názor mám v podstatě stejný, až na ten děj, jeho náznaky tam byly. Efekty jsou jaké jsou. Pan Haryhausen je dělal jak uměl a je třeba přihlédnout na dobu vzniku. Souhlasím i se svým hodnocením a dávám čtyřicet. ()

fifox

Ambiciózní, ale fail. Nemít ve filmu srozumitelnou řeč je zajímavej risk, kterej sice nevadil, ale pořád ho musí vynahrazovat něco jinýho. Tady ho kromě Raquel Welch (která se mimochodem ve filmu poprvý objevila až v 29. minutě) a dalších prima amazonek nevynahrazovalo nic. Jinak to totiž byla nuda jak mlátit kamenem o kámen. Bylo tam pár fajn scén - například souboj na ostří pazourky s dinosaurem v táboře civilizantů, nebo duel of the babes v jeskyni dredařů, jinak to ale celý působilo jako Planeta opic bez Hestona a opic. Snad jen díky speciálním efektům Raye Harryhausena a již zmíněnejm křivkám pohledný kromaňonky film nikdy nepohřbí láva zapomnění. ()

PlysovyMacko

Film je bez dialógov, ale nie sú treba na pochopenie príbehu. Škoda ze ten neni nič extra. Páčili sa mi dinosaury a výbuch sopky. Tie staré efekty sú úžasné. Raquel bývala krásna. ()

xzajox

No a opäť úraduje tetuška Nostalgia. Je dosť možné, že práve vďaka tomuto filmu a hlavnému ťahaču - drsnému súboju Triceratopsa a Tyranosaura(?) sme sa so starším bráchom začali zaujímať o dinosaurov. Odvtedy ubehlo 25 rokov a tento bábkový stop-motion súboj pre mňa naďalej ostáva scénou č.1. Dej je veľmi jednoduchý a vlastne mu nie je čo vyčítať. Herci nehrali zle, občas to však dosť preháňali. Iste však nie len vlastnou vinou, myslím, že im tie opičie gestá a okatú agresiu mohla nariadit aj réžia. Najviac mi na filme vadili tie nezmysly, ako obria jašterica, pavúk či korytnačka, no tvorcom tej doby nemôžem nič vyčítať. Tiež som nepochopil, ako sa praľudia mohli dorozumieť len tými pár slovami. Určite museli mať jazyk aspoň trochu vyvinutejší. No a nakoniec je tu spád deja, ktorý sa mi zdal nudný, aj keď neviem prečo. Som rád, že som si túto vykopávku znova pozrel, no na vzdory očakávaniam mi nepriniesla ďalšie radosti, ktoré mi boli v detstve skryté. Dve hviezdy plus jedna od tetušky N. 52% - 3* ()

Scaevola

Povedenou výpravu a alespoň s přihlédnutím k době vzniku téměř dokonalé triky ubíjí poněkud těžkopádný scénář, jenž řeší každý svízel objevením hrozivějšího ještěra nebo rovnou nejasně apokalyptickým výbuchem sopky, byť uznávám - a zároveň zapomínám na “Boj o oheň” -, že snímek bez mluveného slova zřejmě jinak fungovat nemůže. Jediným štěstím je, že všude kolem pobíhají lehce nalíčené, čistě oholené divošky v jednoduchých šatečkách… (Vlastně jsem nechtěl, aby to vyznělo takhle sexisticky, spíš jsem hodlal poukázat na nedostatky vytváření filmové iluse.) ()

Madax

Plné hodnocení dávám převážně z nostalgie, vždyť toto je můj kulťák, který jsem měl nahraný na staré BASFce ze satelitního vysílání a který jsem sjížděl pořád dokola a dokola. Prostě srdcovka. Dnes bych už asi byl mnohem kritičtější, i když bych filmu nevytýkal chronologické nesmysly jako je soužití pravěkých lidí, používajících make-up a silikonové vycpávky, a druhohorních ještěrů. Je to přeci jenom film určený pro nenáročnou zábavu, nehraje si na dokument....je to pohádka. Akorát mi vadí nevkusné použití zvětšeného leguána v jedné z prvních akčních scén. Takové megamonstrum by mohlo polykat brontosaury jako maliny. Ostatní monstra jsou už udělána skvěle, dokonce i chvilkový záběr na tarantuli je dobrý. Druhohorní dinosaury si vzal na starost mistr Harryhausen a krom nich tu ještě jsou jeskynní lidoopi. Konec je korunován sopečnou erupcí, která zahubí většinu válčících pralidí, a přeživší se mezi sebou usmíří. O zábavu je postaráno od začátku az do konce, a to i přesto, ze se ve filmu vůbec nemluví, tedy pokud se nepovažují skřeky a používání několika fiktivních výrazů za mluvu. pro člověka, který ma rád staré, naivní dobrodružné filmy, je tohle jasná volba. ()

Rudm

V dnešní době nemá v podstatě moc co nabídnout, kromě vzhledu a rysů atraktivních hereček. Přiznám se, že jsem kolikrát of filmu odtrhl oči, jak moc mě sledování tohoto snímku bavilo. Ani ženská soubojová scéna to nezachránila. To si radši dám Cestu do pravěku od Zemana. ()

zurivymlok

Další film mého dětství (s trochou nadsázky řečeno, protože stejně jako mnoho další filmů mého dětství byl starý už čtvrt století) shlédnutý na kazetě s rychlodabingem (ne, že by tam bylo co rychlodabovat). Upřímně řečeno si teprve nyní dávám dohromady střípky a musím říci, že si toho pamatuju překvapivě hodně i přesto, že jsem to nějakých dvacet let neviděl a ani v dětství to nepapřilo mezi kazety, které bych sjížděl pořád dokola. Nyní s odstupem času musím řící, že tento film je hlavně důkazem krásy Raquel Welch, která ač ji sluší spíše tmavé vlasy, vypadá fakt nádherně. Zdatně jí přitom konkuruje fenka tmavého kmene. Ale přesto film sehrál v mém životě dost výraznou úlohu v tom, že spolu s filmem "Cesta do pravěku", obrázky Zdeňka Buriana a romány Eduarda Štorcha utvářel mou první představu o pravěku (no, mohl jsem dopadnout i hůř, kdybych viděl místo tohoto filmu Emmerichovu verzi pravěku). Dokážete si představit, jaký otřes jsem zažil, když jsem ne dlouho po tomto filmu viděl poprvé Jurský park. :-D Ale přes veškerou naivitu tohoto dílka musím říci, že se jedná o zajímavý projekt a o zajímavou vizi původního lidského společenství vyšperkovanou něčím, co se podobalo zápasům v blátě (až na absenci bláta) mezi dvěma hlavními samicemi. Proto musím - i když trochu s nadsázkou - dát 3 hvězdy, které zohledňují i dobu, ve které film vznikl. ()

Zemřela herečka Raquel Welch

Zemřela herečka Raquel Welch

15.02.2023

Ve věku dvaaosmdesáti let zemřela v kalifornském Los Angeles po krátké nemoci americká herečka, modelka a sexsymbol přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století, Raquel Welch. Smutnou… (viac)

Zemřel trikový mág Ray Harryhausen

Zemřel trikový mág Ray Harryhausen

08.05.2013

V požehnaném věku 93 let opustila filmový svět obrovská legenda, trikový průkopník, král stop-motion animace a držitel Oscara Ray Harryhausen. Začínal už ve třicátých letech minulého století na… (viac)