Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

marusaj

Čistými emocemi a pohlcující atmosférou nebitý film. Možná povrchní hindu/new age/zen filozofie zabalená do překvapivě fungujícího kabátu časové mozaiky, která dokonale funguje už na první shlédnutí. Stačí se ponořit, soustředit se a nechat se unášet Wachovských a Tykwerovou filmovou sonátou, která ve mně rezonovala duchem Kubrickovy 2001: A Space Odyssey. Herecké výkony bezchybné, masky jedním slovem úchvatné a unikátní a poslední hřebíček do pětihvězdičkového nebe je hudba. Nedýchaje dodávám, vedle Tarantinova Django Unchained, jeden z top two filmů roku 2012. ()

Mira90

165 minut je pořádná porce času, tady ale byla bezezbytku využita. Pro krásné scény, úžasnou hudbu a stále jednoho a toho stejného Hankse/agenta Smithe/Zlatou malinu Berry atd. Ale mně se to líbilo, ani v šesti příběhových linkách jsem se neztratil. Naprosto ovšem chápu negativní ohlasy, já si to ale zkrátka vychutnal. ()

Psycho.R

Nepředkopkládal jsem, že bych byl od Wachovskiých ještě kdy nadšen. Po prvním Matrixu, který mě v době vzniku nadchnul, ale dnes už si na něj téměř nevzpomenu, je Atlas mraků počin, který své místo v historii, zřejmě zaujme. Na začátku jsem byl ztracen kličkováním v příbězích, ale to se srovná, konec konců jna to máme tři hodiny. Smíchat takto rozdílné žánry byl odvážný čin a obsadit herce do mnohorolí stejně tak. Ale podařilo se. Některé příběhy mě sice bavili méně, neslabší se mi jevila kriminálka s Halle a příběh z moře, ale to je věc názoru. Nejsilnější pak je sci fi s jídlonoškou a Hanksovou fantasy výpravu s (opět) Halle. Příběh o hromadném útěku důchodců je pak vtipnou třešinkou. Hugh je bohužel na obrazovce málo a když se objeví, tak často v podobě, ve které ho nepoznáte. V každém případě jde o nadprůměrný film, který má přesně tolik procent, kolik bych mu dal já. ()

E lan

Vynikající film sahající po nejvyšším hodnocení. Není mnoho filmů, které valí tolik zajímavých myšlenek a nutí diváka celé tři hodiny přemýšlet a tím se i bavit. Navíc vše zabaleno ve vkusném sci-fi kabátě s famózními herci, nad kterými vyčnívá Tom Hanks, v některých rolích k nepoznání. ()

Kenty

Tento film snad člověk musí vidět víckrát, aby ho úplně pochopil. Pár pasáží je trochu zmatených, ale jinak velmi pěkné vizuální dílo. A + jsou rozhodně masky hlavních herců, které v pár případech člověk vůbec nepozná. ()

Dubron

Napoprvé *** a půlka * k tomu - měl jsem zmatek v postavách a v tom, jak jsou příběhy propojeny, zkrátka moc informací na mě. Napodruhé je to ***** ()

Jazz06

Rozhodně lepší než kniha. Přes obludnou stopáž jsou jednotlivé příběhy urychlené (což je jenom dobře) a lépe uzavřené (na rozdíl od knihy, kde si čtenář musel něco domyslet sám a pointy vyšuměly do prázdna). Postavy jsou dobře provázané.Obsazení výborné. Vizuálně nádherné. Úchvatný soundtrack... prostě paráda. ()

Durgas

Neviem, čo pozerali ľudia, ktorým sa zdá, že príbehy nemali prepojenie a pointu. U mňa je to pomerne jasné hneď po prvom pozretí (aj keď mi určite čosi ešte mohlo uniknúť). Na druhej strane chápem, že sa to niekomu môže zdať patetické a pridlhé. Mne však film od začiatku brnkol na správnu strunu, takže v tomto ohľade "u mě dobrý". Najviac sa mi páčila jednoznačne postapo a sci-línia, humorný príbeh dôchodcov zasa (a to dosť podarene) odľahčoval vážny ostatok. Zvyšné linky solídne, jediný príbeh, ktorý mi nerezal, bola tragédia tých dvoch bukvíc z medzivojny. To bol fakt výstrel vedľa. Teda, Atlas Mrakov je silný a zložitý film, ktorý si časom rád pozriem opäť. ()

Blondpipi

Zvláštní myšlenka. Označila bych ji jako " karma na xtou" a přemýšlím o tom, zda má budoucnost je ovlivněna nejen minulostí, ale i budoucností, Vždy jsem vnímala karmu jednosměrně ..ale myšlenka provázanosti světů, životů, příběhů napříč časem, vesmírem, bytím, má něco do sebe. Kdo z nás se někdy neptá, proč se právě jemu a právě v tuhle chvíli děje právě tohle, leckdy i věc nečekaná a nepravděpodobná. Nikdy se vám nestalo, že jste někoho skoro neznali a když se vaše oči setkaly, vědeli jste, že spolu máte něco společnýho? Někdy i city vzniknou na půdě, kde se předpokládala neúroda, ale prostě jeden dotek, jeden pohled vám řeknou, že je mezi vámi víc než tušíte a věřím v myšlenku, že opakovaně sdílíme životy s energií stejných lidí, keří už pro nás někdy byli důležití. Prostě myšlenka filmu mě uchvátila a musím říct, že i zpracování mi nedovolilo se odtrhnout před koncem ani na kafe. ()

neo93

Je neuvěřitelné, jak dokázali bratři Wachovští odvyprávět šest zcela rozdílných příběhů, které se odehrávají ve zcela rozdílních dobách a žánrech. Zpočátku je těžké neztratit se v těchto příbězích, ale postupem času se dostáváte blíže a blíže ke všem dějových linkám, přestože stále přesně nechápete, co vlastně postavy konají. I to ale vám nezkazí zážitek a vy si užíváte krásných krajin a prostředí. A je to jedno zda to je 19.století, 70.léta, současnost nebo třeba postapokalytická budoucnost a proto vám délka snímku nepřijde dlouhá, spíše naprosto přirozená. Je taky zajímavé sledovat herce a herečky, jak se před vašim zrakem mění do odlišných postav dané scény. I přes všechny tyto body, nedám plný počet, jelikož tento velký film je nutné vidět vícekrát a naplno se soustředit na každý příběh zvlášt a odhalit tajemství v něm ukryté. ()

Rawar

Krásný vizuál, pěkný nápad o opakujících se chybách ale ideově zpracované tak, že je mi z toho na blití a vůbec se pod něco takového nemůžu podepsat. Jako by nám básník chtěl říct, že kdo je bílý, není ničím zajímavý a měl by žadonit o kousek poznání z cizích kultur a tudy podle mě cesta nevede a nezachrání to ani Tom Hanks. Navíc stopáž byla natažená až běda. Pro mě ztráta času ()

ZnalecH

Je mi líto, že tento film hodnotím pouze třemi hvězdičkami, ale zhruba půl roku jsem se na něj těšil, a když jsem si ho konečně po této době pustil, tak mě vůbec neohromil. Byl velmi spletitý, ale chvilkami jsem se ztrácel a myslel na to, kdy už konečně skončí. ()

DeeH

Originální bomba! Každý příběh měl něco do sebe a každý byl jedinečný. David Mitchell je génius, aspoň já osobně o ničem podobném ještě neslyšela. Myslím si, že zpracovat takový román, je skutečně velký oříšek i pro zkušené režiséry. To, jak byly všechny příběhy svázány nejen dějem, ale i stejnými herci, mě naprosto dostalo. V každé části jsem pak hledala, koho jednotliví herci představují. Nutno zmínit i perfektní práci maskérů, protože Jima Sturgesse v roli asiata podle mě nemá šanci nikdo poznat. Klaním se. Opravdu jsem si to užila a vůbec mi to nepřišlo dlouhé. Doporučuji všem, kteří chtějí vypadnout z filmového stereotypu a chtějí okusit zkrátka něco jiného. ()

ecis

Take velke ocakavania a iluzie o dalsej pribehovej bombe, ktora ma zasiahne. Predcasna radost. To, co v takychto filmoch je nosny bod - klucova premisa, ta tu chyba. Ziadne velke zvraty, haciky, prepojenia, ci konspiracie sa nedeju. Male rozstrihane pribehy, niektore lepsie, niektore horsie, si volne plynu vdaka prepojenim zivotnymi pravdami. Mozno by som si uzil film viac, keby som nevedel o nom nic a nehladal a necakal by som za nim stale nieco vacsie vo vnutri. Co ale udrzi divaka v kresle, je audiovizualna stranka a fantasticky vykon Toma Hanksa a Hugha Granta., ktori ma milo prekvapili chameleonskymi hereckymi schopnostami. ()

Wyrdas

Jeden z nejlepších filmů všech dob. Když jsem ho viděl poprvé, uniklo mi opravdu hodně věcí. Člověk si musí zvyknout na styly, které se ve filmu střídají s každou změnou scény - a scény se zde mění velice často. Podruhé jsem viděl Atlas mraků v angličtině a mnoho věcí mi do sebe začalo lépe zapadat. A do třetice jsem jej viděl opět v češtině a konečně jsem snad pochopil i ty nejmenší souvislosti. Na tento film nelze koukat jen tak po očku, musíte mu věnovat svou plnou pozornost a zároveň musíte mít schopnost spojovat si ne zrovna jasně viditelné věci k sobě. Je to jeden z velice mála filmů, kde člověk musí skutečně přemýšlet a proto není pro všechny. V tuto chvíli má Atlas mraků 79% a to mi přijde zbytečně podhodnocené. Dnes, po dvou létech jsem viděl Atlas mraků nejméně desetkrát a klidně bych se na něj někdy podíval znovu. Vždycky když se někde promítá, tak se rád přidám a tento až gurmánský filmový zážitek si klidně zopakuji. --- Tom Hanks ale zejména v tomto snímku legendární Halle Berry podali neuvěřitelně dobré herecké výkony a zasluhují všechnu čest a slávu - a to je pravda pravdoucí. ()

ER

Toto hodnocení píšu až po třetím zhlédnutí,kdy mně definitvně učarovala vypravěčská koncepce a pojetí filmu. Až mysticky propracovaná filosofická otázka,jak naše činy ovlivní budoucnost,není prvoplánová a tudíž není jednoduché si hned napoprvé udělat definitivní názor. Je to jak diskuse,kdy se s někým hned neshodnete a máte potřebu si to dále vysvětlovat,až najdete shodu. ()

gemi

Nejsem si úplně jistý co to bylo, ale bylo to monumentální. EDIT: 8. 10. 2022, druhé zhlédnutí. Je to řetězěc do značné míry nesouvisejících příběhů z různých časových linií, které spojuje myšlenka, že od narození do smrti jsme spjati s někým jiným svojí duší. Maskéři se tady vyřádili, protože ve všech liniích hrají (většinou) stejní herci, jenom vypadají trošku (někdy dost) jinak. Není to klasický film s příběhem, který má hlavu a patu. Je to spíš báseň, která se úplně nerýmuje. ()

Lumberjack

Lehce chaotický sled 6ti nevyrovnaných příběhů (některé mě zaujaly více a některé méně). Zpracování se jim ovšem povedlo, to se musí nechat... ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády