Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

tynuska37

Velká audio-vizuální nádhera a jeden z těch filmů, kde při každém dalším zhlédnutí zapadnou další kousky skládačky na své místo. Ne zrovna věc pro někoho přímočarého, kdo chce vidět jasný příběh a akci. Tohle je spíš... o prolínání, kontinuálnosti života a lidské duše, epos o (ne)změnitelnosti osudu, nezlomnosti lásky a pocta myšlence, že každá idea a každý čin mají své místo a účel a můžou netušeným způsobem ovlivnit budoucnost i povahu člověka. Silný závěr je třešničkou na tomhle několikapatrovém dortu s hořkosladkou příchutí. Za mě pět *. ()

El.Negros

Jak to jen kulantně vyjádřit….hmm, už to mám. Co se stane když chlapovi uříznete koule? Ztratí polovinu mozkové kapacity. Přinejlepším.…. Nic proti starému dobrému transgender kulořezu, ale zdá se mi, že babochlapům Wachowským to ubralo nejen pár gramů na váze , alebržto i několik tun na soudnosti výběru tématu. K filmu není moc co dodat. Vezmete docela slušnou knihu o lidech a jejich trablích se svobodou, strachem a lidskou chamtivostí, která se odehrává v různých časových rovinách a zmrzačíte ji do scénáře, aby se vešla do divácky stravitelných 165 min. No a pak z toho uděláte rádoby sofistikované puzzle pro dostatečně zprůměrovanou populaci diváků. A světedivse, drtivá většina se pak může strhat ve vysokém hodnocení, jelikož zapli všech pět popcorneuronů a dali si to vítězoslavně po několikerém shlédnutí dohromady. Všichni zde hrajou seč můžou, hudba dobrá, efekty oukej, ale prostoru na vykreslení podstaty celého děje a charakterů jednotlivých postav je žalostně málo. Jako by se někdo snažil najednou vyprázdnit svých 10 včerejších piv do malinkého urologického kelímku…to prostě nejde, vyzkoušejte to někdy. Žádná revoluce se nekoná, asi třeba počkat až se W&W překlenou přes klimakterium jejich momentální neschopnosti natočit pořádnej biják. Pusťte si radši znovu Svěrací kazajku nebo Loopera. ()

elimS

45% - komentář 20ti slovy: Velkolepé, zajímavé, poutavé a originální...ale... ani napodruhé mě to nebavilo. Velký chaos, potřeba vidět 10x a 2x přečíst knihu. Každopadně, dokonalá filmařina. ()

Niflheim

90 %. Knižní předlohu jsem nečetl, ale film vnímám jako nadprůměrnou Nolanovku. A to myslím v tom nejlepším slova smyslu. Montáže jednotlivých sekvencí, filozofický přesah, i ty mysteriózní prvky se blíží jeho rukopisu, včetně velmi uspokojivé výpravě a scénickému ztvárnění. Propojení jednotlivých linií skrze herecký ansámbl je velmi hravé a chytré. I díky tomu samotný příběh navzdory enormní stopáži neunavuje a příjemně namáhá mozkové závity. ()

winstonik

Duo Wachowských opäť na téme slobodnej vôle a determinizmu. Však dobre, film je zmáknutý majstrovsky. Po úspechu prvého Matrixu sa pokušeniu pokračovať v téme ťažko odoláva. No po pokračovaniach Matrixov je čas spýtať sa, či už nie je čas posunúť sa ďalej. ()

honeja

Nedoceněné mistrovské dílo. Geniální prolínání jednotlivých příběhů, obzvláště v některých vyhrocených pasážích je střih naprosto špičkový! Herecký ensemble dělá čest svým jménům a je vskutku potěšení je sledovat v jednotlivých liniích. Precizně natočené, skvělé zahrané, s vtipnými, akčními i silně dramatickými momenty, ale hlavně s velkým myšlenkovým přesahem. Přesně takové filmy mám rád. Co udělám dnes, může mít velký dopad na budoucnost. ()

Hanussen

Krásné vizuály s nádhernou hudbou, víceméně povedený casting. Taky se mi líbilo jiné propojení časových linií, než je v knize. Až v kině jsem si uvědomil, jak moc se podobají i v detailech. Problémem pro mě ale bylo celkem brutální osekání děje a vynechání některých postav, čímž byla narace dle mého názoru občas až příliš zjednodušená. Na druhou stranu se tu povedla jedna zajímavá věc - film se více soustředil na myšlenky a filosofii, zatímco děj se stal méně podstatným, narozdíl od většiny jiných adaptací, kdy se to děje obráceně. Vím, že je to ode mne dost nefér, ale holt se nedokážu vymanit z toho, že jde o adaptaci knihy. Kdybych viděl jen film, tak bych se rozplýval blahem víc, ale takhle dávám jen 4 hvězdy (OK, tak možná 4 a půl) ()

gicous

Zapomeňte na to, že byste všechno pochytili na první zhlédnutí. Atlas mraků kombinuje několik žánrů, od historického filmu přes postapokalyptický thriller a opulentní akční sci-fi až po černočernou komedii. Muži v nich hrají ženy, ženy muže, černoši bělochy, běloši černochy, hrdinové jsou zloduši a zloduši naopak hrdinové. Šest příběhů které protínají staletí spojuje láska, víra, touha po svobodě, zlo a určitě mnoho dalších věcí, kterých jsem si jednoduše nevšiml. Atlas mraků je revoluční ve způsobu, kterým mění klasickou třivrstvou vypravěčskou strukturu. Tvůrci se odprostili od lineárně vyprávěného příběhu a naservirovali nám tříhodinovou smršť, která nemá úvod, dějiství ani závěr. Je plná myšlenek, tvůrčích nápadů a odkazů, o kterých můžete diskutovat a přít se do nekonečna. Atlas mraků je nevšední, originální, hlubokomyslný hollywoodský spektakl. Ano, spektakl, který kromě toho, že je popkornově zábavný, je taky inteligentní. Určitě jeden z nejlepších filmů roku. ()

jirin_cz

Zpracování filmu je parádní - scenérie povedené, masky super - je problém poznat i opravdu známé herce. Myšlenka s tím, že jeden herec hraje více postav je zajímavá. Děj vyprávěný napřeskáčku dělá problém zezačátku, pak už se člověk celkem v pohodě orientuje. Relativně spokojenost, ale zkrátka dávám zatím jen průměr jelikož mě to na zadek nijak neposadilo, nic "hlubšího" jsem si z toho neodnesl. Uvidímě při případném dalším shlédnutí. Btw ta povídka z Neo Soulu by si zasloužila vlastní film, ta linka mě fakt bavila nejvíce... ()

Mick

Poradny komentar budu schopen napsat az po nekolikatem shlednuti... Ale uz ted mi je jasne ze jde o jeden z mala filmu o kterem budu neustale premyslet. Nezfilmovane bylo zfilmovano, sest zarive barevnych kousku neslozitelneho puzzle do sebe dokonale zapadlo a emoce se mnou cloumaji jeste ted... 11 z 10... PS: po čtyřech shlédnutích jasně patří do mých top ten... jeden z největších filmových zážitků a film který si budu často přehrávat... ()

MyrnaAlec

Když jsem četla knihu, tak mě napadlo, že by to byl super film, ale je nezfilmovatelný. No vida - po pár letech se zadařilo a docela dost dobře. Výtvarně bez připomínek, propojení příběhů celkem zvládli. Kdyby ovšem chtěli pojmout CELOU knihu a to doslova, film by byl tak na 8 hodin. Vzhledem k nutnosti zhustit a zjednodušit předlohu se pak nakupily velké pravdy a moudra na relativně malém prostoru, což ke konci působilo příliš budovatelsky. ()

george82

Film hodně zajímavý. Na první pohled je ze začátku orientace hodně složitá. Prolínající se linie jednotlivých částí je tak z počátku trochu chaotické, ale celkově je to velmi podněcující. Věřím, že někdo se na to ale musí podívat vícekrát, aby to pochopil. ()

Ravic

Domnívám se, že docela dlouho trvá než začnou jednotlivé osudy do sebe zapadat. První hodina tak působí docela chaoticky a divák se jen složitě snaží pochopit návaznost a smysl příběhu. Možná to tak má být, ale i tak je snímek zajímavý a s postupujícím časem, kdy začnete vnímat propojenost samostatných částí dostává film spád a dojde k rozuzlení. ()

stephano

Natočit jeden film a kvalitní je složíté. Atlas mraků v žádném případě není jeden film, je to filmů šest. Protože kde není kvalita je třeba kvantita. Naprosto náhodně do sebe promíchaných šest různých filmů, které spojuje pouze fakt, že v nich hrají různě namaskovaní stejní herci. Upřímě řečeno každý film zvláš stojí za h*vno. Asi si autoři řekli, že šest filmů nám dá: víc námětů, víc děje, víc příbehů a skreje se fakt že vlastne s ničím novým nepřišly. Jinak co se týče střihu, myslím že se do programu vložilo 6 souborů dva z budoucnosti od Wachowských a 4 z minulosti od Tikwera a zmačkli tlačítko "random cut" ()

RoninNiro

KOMENTÁR NEOBSAHUJE SPOILERY, LEN MYŠLIENKU FILMU! Chápem tie rozpačité hodnotenia tohoto filmu, pretože je ťažké vstrebať všetky tie veľké myšlienky, ktoré nesie na niekoľkých dejových líniách. Pozeráte thriller, komédiu, sci-fi, drámu,dobrodružný film, horor, v jednom jedinom filme s rôznymi dejmi a postavami, no rovnakou myšlienkou. Vnímať to všetko naraz je veľmi náročné a preto tento film určite priláka diváka do kina viac krát. Čo je však na tomto filme silné nieje jeho netradičné spracovanie, ani filmárske umenie, i keď musím uznať, že je spracovaný skvostne. Najsilnejšia je však jeho myšlienka, v pomyslení na ktorú mi aj teraz naskakuje husia koža. Tento film je totiž o SLOBODE ("čo je sloboda, pochopí len ten, kto ju naozaj stratil"), o ĹUDSKOM BYTÍ a SMRTI (smrťou sa nič nekončí, smrť to sú otvorené dvere), a hlavne, tento film je O NÁS SAMÝCH (naša búdúcnosť je určovaná našimi skutkami, všetko dobré alebo zlé čo v živote vykonáme tvorí našu budúcnosť). Dobrodružná kniha, hudobné dielo, listy, film, hologram, rozprávanie, to sú len formy, akési odkazy, cez ktoré sa k nám dostáva PRAVDA PRAVDÚCA. Áno pozrite si tento film ešte raz, alebo dvakrát, ak ste ho ešte nepochopili. Ale nepozerajte ho ako filmoví krititci, pozerajte ho ako ľudia. Potom sa vám nestane, že mu dáte 4 hviezdy miesto 5tich. Aj keď vaše hodnotenie tohoto filmu je bezvýznamné ako vy sami. ()

maoc

Po dechberoucím a slzopudném traileru je celý film mírným zklamáním. Ve srovnání s Mitchellovou mnohovrstevnatou a zamlženou knihou předkládá divákovi zjednodušenou a možná až moc vyjasněnou verzi pravdy pravoducí. To není kritika, pouze konstatování faktu, že nemožné se opravdu nepodařilo. Věrohodné zfilmování knihy se nekoná. Jak by také mohlo. Tam, kde kniha stylisticky dokonale a literárně lahodně působí na čtenářovo oko, tam si film musí vystačit jen se zkratkou a mírně sterilními ač krásnými obrazy. Na druhou stranu režiséři velmi dobře ustáli střídání všech 6 „samostatných“ příběhů tak, že se divák neztratí a třešničkou na dortu je obsazení každého herce hned do několika často naprosto typově odlišných rolí, o změně pohlaví ani nemluvě. Dějově film s knihou sedí slušně. Našly se mouchy, které mi trochu vadily, ale za celek ode mne palec nahoru. Kamenem úrazu tedy zůstává ono zjednodušení myšlenek a emocí tak, aby je pochopil i lehce nadprůměrný popcornový divák. ()

Kellerman

Ne že bych to trochu nečekal.Přeci jen mám daleko k tomu,abych Wachowské adoroval za každý jejich pšouk,to už jsem si vyjasnil u Matrixu.Ale Speed Racer mi přišel tak zábavně ulítlej,že jsem si řek: Co jsme si,to jsme si.A na Atlas mraků jsem byl natěšený,už kvůli tomu,že na záda sourozenecké dvojice dýchal ještě Tom Tykwer,režisér nepopiratelně velmi kvalitní.A dopadlo to... inu,rozpačitě je asi to nejlepší možné slovo,ale úplně nevystihuje mé pocity z filmu,které se vyjadřují jen velmi těžce.Bezpochyby by nebylo těžké se nechat filmem po pár minutách uchlácholit a vtáhnout,protože je přes složitou vyprávěcí strukturu velice user-friendly.Hodně barev,univerzální témata,přívětivé herecké obsazení Halle Berry počínaje a univerzálním sympaťákem Tomem Hanksem konče... Vlastně mě až překvapuje,že ten film propadl,protože on skutečně zdaleka není tak těžký na zkousnutí,jak by se mohlo zdát.Až na tu tříhodinovou délku (která stejně není kdovíjak znát) se tu totiž odvíjí šest žánrově velmi klasických příběhů,které jsou prostě jen propojeny do jednoho celku.Žádná velká věda,navíc s velmi jasně podaným poselstvím.A s tím mám asi největší problém.Výjimečná forma si totiž zaslouží i výjimečný obsah,který jsem v Atlasu mraků nenašel.Máme tu sci-fi o revoluci,psychologické drama o geniálním skladateli,komedii o útěku z domova důchodců,konspirační reto thriller... ale nic skutečně progresivního,co bychom nikdy dřív neviděli.To z filmu dělá až forma,kterou je vyprávěn.Přitom to,o čem vypráví,nijak výjimečné či objevné není,žánrově velmi odlišné části mi navíc vedle sebe nelahodili a herci s výjimkou démonického Hugo Weavinga odvádějí pouze standart.Čekal jsem,že hodně zachrání nějaký srdceryvný konec s pořádnou pointou či drtivou katarzí,ale ani ten se nedostavil.Takže Atlas mraků nakonec člověk nemůže ani milovat,ani nenávidět.K milování tu totiž nic skutečně skvělého není,na nenávist je ten film zas až moc formálně lahodný a odvážný.A pokud tu někdo vidí revoluci i jinak než v příběhu samotném,zase jde něco mimo mě. ()

jns

Vyprávěním víc pohádka než promyšlený sci-fi, který by v člověku zůstalo. Tykwerovy pasáže zábavnější. ()

kristyy

Čeho je moc, toho je příliš...mišmaš několika filmů splácaný dohromady. Bohužel jsem čekala hlubší pointu a tolik příběhů bylo na škodu, až z toho šla hlava kolem...Bohatě stačilo propojit a pořádně rozvinout příběhy dva ( příběh servírky a budoucnosti na ostrově) a hned by tu byl jeden z nejlepších filmů, takhle mi to přijde jako patlanina roku... ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády