Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

DaUr

Velmi subjektivní záležitost, u které lze chápat jak vynášení do nebes, tak lehké nepochopení až těžkou averzi. Za mě ale dobrý - jednotlivé příběhové linie obstojí i samy o sobě (ač trošku souhlasím s názorem, že ta o uprchlících z domova důchodců ke zbytku moc nepasuje - na druhou stranu však snímek příjemně odlehčuje, takže těžko říci, jak by vypadal bez ní) a díky jejich častému střídání je divák snadno udržován v napětí. "Filozofická" stránka je pak lehce přímočará, ale vzhledem ke zdánlivé složitosti samotného příběhu to není úplně na škodu, zvlášť když myšlenky samotné jsou velice zajímavé (což je nicméně opět čistě subjektivní názor) a s přihlédnutím k vydařenému soundtracku a epické výpravě i monumentálně podané. Herecké výkony, leč usnadněny množstvím rolí pro jednotlivé herce a skvělou prací maskérů, taktéž výtečné (H. Weaving vládne), takže celkově za plný - ale nehodlám se o tom nijak dohadovat, jelikož je to jeden z těch 'divných' filmů a svým nezvyklým pojetím zákonitě nemůže sednout každému. ()

Mrkvič

Nemyslím si, že by šlo o spoiler, když tu napálím, že nezávidím sledování Atlasu mraků někomu, kdo neví, že se ve všech příbězích točí pořád ti samí herci. Podporuje to myšlenku celého filmu a tak by mi bez té informace přišel film hodně zmatený. Jde o hodně odvážný čin a za některé nápovědy jsem byl rád, protože některá jména nebo obličeje skládance v mém případě moc nepomáhaly. Někdy ale bylo těch nápověd až moc, ale co. Spíš jsem měl první dvě hodiny problém s tím, že je mi úplně šuma fuk, co se s kým v jaké době stane. Asi jako když si máte za 30 minut utvořit vztah k nové postavě (často ještě příšerně přemaskované). Jenže ono to v poslední hodině je takový tóčo, že se to autorům nakonec podaří. A já potom s úsměvem sleduju osud toho a toho a tetelím se nad karmou, která prostupuje dějinama. Ježiš a ještě chvála skvělého Broadbenta a famózního Hankse :) ()

nemik22

Ale jo, dám 5! Na celém filmu je vidět, že zde byl odvedený pořádný kus práce. Je skvěle natočený, výborně zahraný a dlouhá stopáž se mi naopak líbila. Nerad bych nějak shazoval výkony ostatních herců, ale strašně mě bavilo sledovat Hankse. I když ho nijak nevyhledávám, tady v jednom snímku dokázal, že umí zahrát jakoukoliv roli. Rozhodně to není film na jedno zhlédnutí. Zajímavá je myšlenka reinkarnace a jekéhosi motýlího efektu. ()

Bobik9

Nebyl jsem tak nadšený, jak bych čekal. Viděl jsem to asi v nevhodnou dobu, protože toto je film na který se musí člověk pekelně soustředit a nesmí být unavený. Děj ho totži neprobere, protože 2 hodiny se jen hledáte a snažíte přijít na to, jak spolu příběhy souvisí. Poslední hodina je ovšem najednou filmová symfonie. Uvidíte všechny spojitosti a konečně uvidíte i lehkou akci. Nádherná hudba a skvělí herci (hlavně Hugo Weaving). Není to ale takové velkolepé dílo, jak se všude píše. ()

Haretix

Sourozenci Wachowští a Tykwer znovu představují něco co nemá obdoby. Šest příběhů v jenom filmu, ale tak pěkně provázaných. Možná prvních pár minut nebudete vědět kde jste a o jakou dějovou linii se jedná, ale to se během pár dalších minut změní. Masky božské a zejména Hanks válí a to i co se týče hereckého výkonu a jak to tak vypadá tak je zpět. Střídají se tu různé filmové žánry během pár minutek. Skvostné dílo, ale né pro všechny, i tak velmi doporučuji sehnat a vydržet to téměř 3h, úžasné 3h ()

Simpoch

Už na začátku bylo jasné, že film chce vícero příběhy překvapovat a tak nějak sám sebe doplňovat. Myslel jsem si, že budu čím dál víc překvapen a asi do poloviny to tak opravdu bylo. Škoda jen, že zbytek filmu byl zkrátka navíc. Příběhy si prostě domyslíte a začne se to trochu táhnout. Je to ale velice originální dílko, tak palec hore. ()

Yesqward

Možno som jeden z mála, ktorý nechápe tú obrovskú genialitu ktorú tento film skrýva. Fajn nápad od režisérov vypracovať šesť zdanlivo nesúviciacich filmov, lenže kdesi to zlyhalo a nie len že to nedávalo zmysel, ale bolo to absolútne nedotiahnuté. Príliš dlhý a nudný film, ktorému tak sakramentsky chýbal impulz a zaujímavý príbeh, že týmto nedostatkom spláchol svoju potencionálnu genialitu. Jediné čo oceňujem, je vynikajúca vizuálna stránka, a dva príbehy, ktoré boli prijateľné. Ináč je to len akási zlátanina a pokus o znázornenie reinkarnácie, a veľmi neuspokojivým koncom, ktorý sa akoby chcel oddeliť od súčasnej hollywoodskej tvorby, a bolo by to fajn, keby aspoň dával zmysel a bol aspoň kúsoček emotívny. 45% ()

Sfinkter

Reklama na pomíjivost života a pošetilost každé lidské generace. Hůře stravitelné na jednu projekci, zároveň svou délkou a kolísavostí kvality lehce odrazující od projekcí dalších. ()

Ryuuhei

Jeden z těch nejzajímavěších a zároveň nejzmatečnějších filmů, jaký jsem kdy viděl. Několik časových linií bylo super netradičním ozvláštněním. Některé bavily méně, některé více. Některé si vyžadovaly pozornost (kterou já bohužel udržet nedokážu), jiné sázely na humor, či napínavou akci. Osobním favoritem, jako fanouška sci-fi, byly samozřejmě pohledy do budoucnosti. Nesázelo se zde na úplně a jasně šťastné konce. Zbytek bezkonkurenční co se týče masek a hereckých výkonů (jeden herec a několik, mnohdy od sebe skoro nerozlišitelných rolí, to byla paráda), samozřejmě i hudby podtrhující veškeré emoce. Zpracování špičkové. Celkově, tento snímek je zřejmě nutno vidět vícekrát, ale ta stopáž je holt i přes veškerý obsah šílená. 75% ()

Lachtaan

Atlas mraků jsem si musel, co si tak matně vzpomínám, pouštět na vícekrát. Napoprvé mě ještě před spuštěním odrazovala neskutečně dlouhá stopáž, která je ve finále opravdu osinou v zadku jinak rozhodně velmi zajímavého díla. Obrovská rozmanitost herců napříč nejrůznějším prostředím ať už z historického či prostorového hlediska film jistě obohacuje, nedodává mu však tu šťávu, jež by potřeboval, aby se stal nezapomenutelným. Ba naopak. Dle mého se alespoň v mysli nás, nepříliš okouzlených, rychle vytratí. ()

Monoxid

Hollywood točí poslední dobou čím dál větší ptákoviny. Jakoby se vyděsil, že nás Asie za chvíli ve všem překoná, tak ji zkouší porážet jejími vlastními zbraněmi. Máte film o superhrdinech? My uděláme film, ke budou všichni superhrdinové! Máte film o prolínání osudů? My uděláme film, kde budou všechny doby a všechna místa! Sranda je, že se jim to daří. Vážně v poslední době chrlí takové věci... No, řekněme, že to chce jen najít toho správného, dostatečně šíleného a zároveň dostatečně společností přijímaného spisovatele. Nevím, jestli je to z větší části záměr autora knihy, nebo autorů filmu, ale skoro z každé scény naprosto čiší ta účelovost... buď vyvolat asociaci s nějakým jiným 'hollywoodským trhákem', nebo vyvolat očekávání patetického vyvrcholení - a tady je pak 50% šance, že k němu dojde či nedojde. A Sonmi mě svou existencí opravdu příjemně překvapila, teploušek mě pobavil a Hugo Weaving opět ukázal svou genialitu coby ztělesněné zlo ^_^ ()

geklon

Jít do kina na Tintina s očekáváním, je jiné než jít do kina na Cloud Atlas s očekáváním revolučního filmového zážitku. Revoluce se nekoná .....za to je CA příjemná koulovačka mezi styly,(bohužel Crash mě zastihl nepřipraveného a tento přístup k vyprávění mě v té době naprosto odrovnal, v případě CA jsem již byl na podobné průběhy připraven, ikdyž....) místy však nevkusná pohádka z teatrálními kostými a nefungující chemií mezi autorskými invencemi...To jak se ti samí herci dokola objevují v jednotlivých příbězích, pokaždé v jiné roli je rafinované, ale někde nudně banální a očekávané(brrr i jsem si vzpomněl na podobný princip využívání jednoho herce a to edího márfiho) Velice krásně se dají některé repliky glosovat, ale teď si na nic nevzpomenu. Jinak velice příjemná oddychovka...tedy k tomu abyste si mohli pořádně oddychnout, musíte dech mít skoro tři hodiny zatajený. Na samé hranici 4 a 5 hvězdiček ()

PiLgRiM

Na místo zážitku sahající až za hranice verbálna, o kterém jsem už při první zmínce kolem tohoto filmu slyšel, jsem dostal silně nadprůměrný oku lahodící mainstream.. Čekal jsem, že to bude více osudovější, a že ona návaznost dá dohromady větší boom.. Ale né stop, nebudu nad tím takhle přemýšlet. Rozhodně jeden z nejlepších filmů roku..... S odstupem času hvězdičku ubírám, protože to zase taková sláva není. Poroučím se. ()

LadyDevil

Jednoznačně řadím Atlas mraků do kategorie "výjimečné a originální", a to jak po stránce obsahu a formy, herecké, hudební a taky doznívací. Přiznám se, že po prvním shlédnutí mi pěkně šrotovalo v hlavě, jak jsou všechny postavy navzájem provázané, měla jsem tam několik otazníků a pořád mě lákalo to shlédnout ještě jednou a ujasnit si detaily. To jsem taky udělala a hle - puzzle zapadly. Přidala jsem jednu hvězdu navíc. Protože jakmile mi došlo, že naprosto geniálně navazují jak příběhy, postavy, tak i střihy mezi jednotlivými scénami, zapůsobil na mě film o to víc. Hodně tu čtu komentáře o jakýchci kýčích s láskou, což je podle mne jedině předpojatost a znechucení většinou filmové kinematografie.. ač je to můj subjektivní názor, tenhle film není předně o lásce. Má tolik silných myšlenek, že je třeba se trochu zahloubat a zamyslet nad podstatou lidstva, svědomím, odvaze, důsledcích a následcích.. a to všechno si propojit. Láska příběhy a život doprovází, samozřejmě, přece jí nevytěsníme, když k tomu všemu patří, nevnímám ale, že by zrovna na tohle téma byl kladen důraz.. Atlas mraků musí divák rozluštit, pochopit a docenit hlavně co se hlubších myšlenek týče. Nechť si nechá každý divák vyvolat vlastní otázky a moudra, já si jich našla dost a toto výjimečné dílo mě oslovilo, ZÁŽITEK! ()

Muse

Nejspíš si budu muset přečíst knihu, abych vůbec pochopila, co tahle slátanina chtěla divákovi přesně sdělit. Celý film jsem jen čekala na nějaký druh hlubokého propojení jednotlivých dějových linií a na rozuzlení všeho na závěr. Nic z toho však v podstatě nepřišlo. Tři hodiny jsem tedy měla akorát pocit, že koukám na šest filmů zároveň. Historický film, sci-fi, akční, drama, love story, abolicionismus, homosexualita, totalismus, reinkarnace, lesy, moře, hory, stáří, mládí, minulost, současnost, budoucnost... je tam zkrátka všechno.. a zároveň nic... ()

PetrVabruscak

Dlouho jsem přemýšlel, co vlastně napsat o letošním největší kinozážitku. Po projekci jsem měl pocit sytosti a cestou domů v autě mlčel a přemýšlel. Na začátku filmu budete mít problém se vůbec zorientovat na co koukáte - díky bohu, je to jen chvilkové a rychle si zvyknete. Tohle byl film, do kterého tvůrci zabalili spoustu myšlenek o přátelství, touze, zlobě, radosti a nebáli se i vizích o budoucnosti. Masky byly dokonalé, že ste až v závěrečných titulcích zírali s otevřenými ústy. Mě osobně nejvíc šokoval kanibal v podání Hugh Granta. ()

Pavlínka9

Díky několika časovými liniím a neustálého "skákání" z jedné do druhé, mi nedalo možnost se ani na chvilku nudit. Rozvržené to měli hodně dobře, ale sem tam jsem se chvilkami ztrácela. Co mě nejvíce ohromilo byla schopnost maskérů a herců se převtělit do mnoha rolí a pro mě bylo až zábavné v pohybech a výrazech ve tváři, hledat, kdo to zrovna je :) Ze všech příběhů se mi nejvíce líbil ten milostný mezi mladými muži, jejichž láska a oddanost se dostala až ke mě do páté řady. Proto byl pro mě jejich "závěr" nejsilnějším okamžikem z celého filmu a při scéně ve vaně, kdy jeden z páru zjistí, že se již "nesetká" se svým přítelem, mi vehnal slzy do očí. A jak jsem si všimla - nebyla jsem jediná. Film má několik hodně zajímavých momentů - rozhodně byla hodně úsměvná postava spisovatele, kterého ztvárnil Tom Hanks, jelikož jeho čin, který vykonal na party na střeše domu, tak to nečekal nejspíše nikdo a výsledkem byl pouze vyděšený a překvapený výraz ve tváři a ústa dokořán. Všechny ty příběhy mají něco do sebe. Je to opravdu hodně složité se na každý zaměřit, ale vždy když si na film vzpomenu, projede mi hlavou několik pro mě nejzajímavějích momentů - jako že film s určitou syrovostí znázorňuje například zabití střelnou zbraní. Hugo Weaving mě zcela ohromil svou postavou našeptávače a těšila jsem se na každý jeho další výstup. Postava "divokých", kteří v lese zabíjí vše, co jim přijde do cesty pro mě byl ve filmu určitým oživením, jelikož to tam asi nikdo nečekal a to je právě na tom filmu úžasné. Příběh Sonmi 451 a jak to tedy s ní doopravdy je, když poté vidíte její podobiznu v nadlidské velikosti - i to dává člověku mnoho otázek a scéna, kdy se tedy přijde na to, co se stane s "jídlonošičkami" po jejich službě - neskutečné :) Ale nápad s umělými dělohami a proteiny - detailně propracované a unikátní nápad. Scéna rozbíjení nádobí za zvuků hudby mileneckého páru, "Já vím, já vím" a jeho vynikající scéna v hospodě, při níž jsem se nemohla udržet smíchu a neskutečně jsem se u ní bavila :) A můj oblíbenec Jim Broadbent, který byl v každé své roli vynikající a přispěchala bych mu do domova osobně pomoci :) To byla již jen třešnička na dortu :) Film si mě neskutečně získal a mám dojem, že na něj půjdu ještě jednou ;) ()

rowdys

Je to nepochybne odvážny počin, ktorého forma sa možno niekoľkokrát v budúcnosti spomenie vo filmovej teórii, no na moju smolu mám prečítanú knihu, vinou ktorej som z adaptácie na riť nespadol (čo verím, že by bol ten prípad nebyť toho, že objavím pár rokov dozadu Mitchella). Nebudem ale zaberať priestor porovnávaním knihy a filmu, keďže sú to dve rôzne médiá, ktoré si žiadajú odlišný prístup, hádam len zabulím nad tým, aké zbytočné sú príbehové zmeny v druhej polovici minutáže, ktoré spravili z dobre navrhnutej stavebnice presladenú detskú výživu. Subtílne náznaky reinkarnácie sú nám vpálené do ksichtu direktom a preobsadzovanie postáv pôsobí ako dobrý nápad no pracuje príliš priamo. Ale kto vie, možno by sa bez toho divák už nedokázal v deji orientovať. Nech je ako je, teším sa, že moja obľúbená kniha sa dostala na plátno, nech sa to zdalo akokoľvek nepravdepodobné (kudos Tykwerovi a Wachowski Starship), no i napriek veľkej snahe tvorcov zladiť emócie do akordu som z kina odchádzal s tým, že predsa len sa na plátno nepodarilo preniesť jednu veľmi zásadnú vec - katarziu. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády