Len Boh odpúšťa

• Česko Jen Bůh odpouští (viac)

Před deseti lety Julian zabil policajta, ale podařilo se mu utéct. Dnes je z něj jeden z největších drogových dealerů v Bangkoku. Když Julianův bratr zabije prostitutku, policie si pozve na pomoc Changa – Anděla pomsty, který dovolí otci zavražděné, aby ho osobně zabil. Tím však rozpoutá peklo, protože do situace se vloží Julianova matka, šéfka jedné z nejmocnějších kriminálních organizací, která Juliana vysílá pomstít svého bratra. (oficiálny text distribútora)

mzss1

Tak to mám za sebou a musím říci, že jsem udělal dobře, že jsem si na poslední chvíli rozmyslel nejít na to do kina. Neříkám, že je to úplně špatný film, ale je tak zvláštní a někdy i nelogický, že jsem to, abych se přiznal moc nepobral. Tím nechci naznačit, že jsem ho vůbec nepochopil, ale některé logické věci mi chybí - třeba chování postav atd. Takže nejprve než tento snímek rozeberu, ho zkusím shrnout. Takže takhle to zkusím: Atmosférický, temný a brutálně nekompromisný pokus o thriller ve velmi zvláštním provedení. R-ko jak vyšité, brutalitou se zde nešetří, ikdyž, klidně jí zde mohlo být více - nebyla využita na maximum. Úvod filmu to ani nemá, což mě trochu překvapilo. Uvidíme zde pár postav, hned Ryana Goslinga na začátku, no asi se divák moc nebude orientovat a pak asi po 5 minutách nezáživných scén se jde na věc, kdy je brutálně zabita dcera místního prodavače. Na scénu se objeví drsný policajt, jehož bych mohl nazvat jako mstitel a hned už podle mého gusta padne dost nelogických věcí. Prodavač se vypořádá s padouchem, který zabil jeho dceru. Drsný policajt ho potrestá - brutálně - nechci vykecat přesněji jak. Takže chování tohoto policajta mi přijde mimo zákon, on má podle mě své zákony i jeho kolegové mi přijdou, že si dělají co chtějí. No a padouch, který za svůj čin, který spáchal pěkně doplatil. Jeho smrt se nelíbí jeho matce, která s tím bude něco chtít udělat. A právě tento padouch byl bratrem Ryana Goslinga. Dále mě ve filmu už nic extra nebaví až na hezky brutální vyvraždovačky. Zápletka, která se rozjela rychle skončila a to co následovalo nebylo už moc dobré. Co se týče postavy Goslinga, tak byl zde naprosto zbytečný. Sice hraje celkem dobře, ale minutu kouká do blba, má furt nějaké přeludy, představy, které se nakonec některé nestanou. Ve filmu Drive mě ten herec bavil, zde ne. Postava matky Goslingamě bavila už víc, někdy měla občas vyvedené hlášky. No, film mi moc nenabídl. Musím ale pochválit hudbu, která je v některých scénách velmi vydařená. A jak už jsem zminoval, asi tak 3 krvavé vyvraždovačky o které se postará ten onen policajt. Takže zmíním ještě kameru, která se také celkem vyvedla. Respektive kladných prvků je celkem tři. 1. Kamera, 2. Hudba, 3. Nekompromisné a brutálně krvavé vyvraždovačky. Tyto klady nejsou bohužel všechno. Postava Goslinga jak se chovala, chvílemi mi vadila. Dokonc i na poměrně krátkou stopáž filmu (nepočítaje závěrečné titulky to má cca 85 minut) jsem se místy mírně nudil. Ani 1 souboj mezi policajtem a Goslingem mě moc nechytl. Námět je nadějný, ale potenciál dosti nevyužitý. Nic významného se ve filmu neděje. Konec tomu nasadil korunu. Nepochopení střídalo nepochopení. To jak se zachoval Gosling ...!!!SPOILER!!! když uviděl svoji mrtvou matku, kterou sice nenáviděl jak jsem pochopil, tak vzal meč a ještě jí mrtvou probodl. Proč ? Přeskočilo mu ? :-D Asi jí chtěl znova zabít, když jí před tím zabil ten policajt. :-D No a ke konci se nechal Gosling od toho policajta nechat useknout ruce, což nebylo ani vidět. !!!KONEC SPOILERU!!! No, celkově je toto dílo neuvěřitelně zvláštní a divné, moc mi nesedlo, ale pokus o něco jiého to bylo no. Nějaké posleství, dovysvětlení chování policajta ? Zjednává si dle svého pořádek, ale přesto se někdy zachoval až moc nechutně. No, myslím, že nemá cenu to nadále pitvat. V němčem mě film zaujal, dal mi něco málo nového, tak nebudu příliš kritický, ty 2* dám v pohodě. Je to finálně, ale značný podprůměr, slabší 2*. Potenciál to mělo, ale byl zcela nevyužitý. Některým lidem film může sednout, mě bohužel moc ne. Tím film vůbec ničím nechci urážet, takže případným fanouškům se omlouvám, napsal jsem to tak jak obvykle píši. Proto hodnotím tak na 38% = ** () (menej) (viac)

liskam

Takhle předvídatelnou věc jsem už dlouho neviděl. Už uběhly přibližně 3 hodiny, co jsem tenhle film dokoukal a stále jsi nejsem jist jak ho ohodnotím... Potácím se mezi 1 až 4mi slunci. Doufám, že až budu mít dopsán komentář, budu si jist.... Co fungovalo: hudba, (ale né po celou dobu.) Někteří herci, (ale né Gosling). V Drive to byl Pan Někdo! Tady mi přišel jako jeho mírně retardovaný brácho/bratranec.... Co dle mého nefungovalo: scénář, kamera a režie. Stačí aby v takovémto filmu kiksly dvě z těchto věcí a automaticky pohřbí i tu třetí. Atmosféra která vznikala u Drive, díky dlouhým záběrům, se tady taky nedostavila, (možná díky mizernému, nepřirozenému osvětlení) kde ty dlouhé záběry probíhaly. Tak a teď to vypadá, že se mi na tom filmu v podstatě skoro nic nelíbilo. A ono je to tak, dvakrát jsem od filmu málem odešel. Takže budu přísný a dám tomuhle značně nedotaženému dílku 2 sluncata. 40% ()

kingik

Není slabých hrdinů. Jsou slabí jen ti, co jsou definitivně poraženi. Má pomsta bude žlutá. Řekl si úsporně hovořící Ryan Gosling, a jak řekl, tak udělal. Činil tak mírně neochotně a pod nátlakem autoritativní matky v podání zajímavě obsazené Kristin Scott Thomas, která by se svým vzhledem dobře vyjímala v kterémkoliv psychedelickém Lynchově filmu, ale jsem rád, že ji Winding Refn měl v tom svém. Osobitý a perverzní režisér vyjadřující pocity svých nehrdinských postav především barvitým obrazem a jeho složkou, popřípadě strnulými pohledy herců než květnatými dialogy, (roz)prostřel před divákem další svůj (krvavý) steak smažený na uměleckém, ale ne vždy úplně hodnotném oleji prskajícím psychologické skvrny na divákovu nervovou soustavu. Jím připravený, výsledný pokrm není přístupný pro každého diváka. Jeho ingredience jsou však postupně přidávány podle předem dobře koncipovaného i promyšleného receptu. Režisér nejednou zhusta zaskočí, jakým způsobem svoje speciality servíruje. Zbaven obvyklých režijních postupů je ve své jinakosti pozoruhodný. Dlouhé, kompozičně rozvláčné záběry mají v sobě pocitovou hloubku. Divákovi nabízejí jedinečnou možnost objevování skrytých detailů a obnažených tvůrčích schopností, jakými jsou originalita, vypiplání záběrů v nichž jsou přítomny postavy, se kterými se z filmového i příběhového hlediska nesetkáváte každý den. Režisérova vyzrálost je signifikantně znát s ohledem na omletý příběh pomsty, který není z hlediska námětu nijak objevný. Právě to, co v něm Refn pro diváka z filmového hlediska objevuje, nemá připodobnění. K nezvyklému celku přispívá velkou měrou i hudební složka. Je to hodně pocitový film. Úplně nejpůsobivější sílu má, když se v něm nemluví a v určitých scénách jsou dialogy nahrazeny záběry na mlčící postavy, popřípadě protkané nějakou pikantní, naturalistickou scénou, kdy si režisér nebere servítky. Někdy to vypadá, že je nepokrytě svými postavami zhnusen, znechucen jejich osudy a odlehčení dává prostřednictvím interpretace karaoke písní v místních klubech, což působí opravdu divně. Lokace filmu jsou dost bezútěšné a ve filmu v podstatě neexistuje místo, z kterého by na diváka dýchla radost nebo měl z něj příjemný pocit. Jen samé pochmurné vize. Práce s kamerou velmi zajímavá. Gosling a spol. trefní. Děj i všechno ostatní "refnovsky" depkoidní. Neseděl mně ve filmu příliš prostorově jednorozměrný Bangkok, čím si režisér usnadnil práci s instruováním, jak vždy postavy k sobě dostat do vzájemného kolizního střetu. A filmu také nevyšel očividně závěr. Chybí silné zakončení, a tato absence má za následek úvahu, že se autor až příliš spoléhal na vlastní auru osobitého režijního rukopisu. Pocity však přece jen nelze vyjádřit celý filmový vesmír. A to ani ten Refnův. Film není divácky příliš přístupný, ale když se na něj naladíte, nějaký ten pocit se dostaví. Jaký bude, to už si rozhodněte sami. Ve výsledku se jedná o opravdu netradičně pojatou pomstu. Mé hodnocení: 80% ()

Snorlax

Jedna hvězdička za náznak povedeného vizuálu. Více si tohle loupení z Tarantina, Caraxe, Denisové, Cattetové a Forzaniho nezaslouží. A stejně jako Dvorský nepředělal Petrtýla, Prouzu a Skopce, je z Refnových filmů také jen cítit úporná snaha zahrát si na intelektuála. Smutné je, že se obávám, že Refnovi by ani ty fasády nešly od ruky, takže je to naprosto nepoužitelný člověk. ()

Payushka

Ryan Gosling dohnal svoje herectví do krajnosti - když má jediný emocionální výstup, je to v šeru a z profilu. Celý film je v podstatě taky takový - akorát čumíte do blba a pak přijde jeden, max. dva momenty, který nejsou chladný a o ničem. ()

dr.horrible

Po Drive-e prišlo nutné sklamanie, ale vyslovene naštvaný na ten film nie som. Ono je strašne ľahké hodiť ho do odpadu a odsúdiť ako pozerskú pseudo artovú narcis onaniu; ako akčný film ale ide o nadpriemer a údajná pocta Jodorowskému (režisérovi tak divnému, že som žiaden jeho film zatiaľ nezvládol celý) mohla dopadnúť ešte ujetejšie. Každopádne miestami je to nuda a záver išiel trochu dosť mimo mňa a moje chápanie. 50%, jediné čo tu funguje dokonale, je klasicky vynikajúca Martinézová hudba ()

Sonnery

Kdo tvrdí, že OGF postrádá příběh, je vůl. Příběh tu je (a jakej!), ale implicitní. Nazval bych to poezií, jejíž interpretace je na divákovi. Nabízí pouze to, co musí a zbytek je schovaný někde v pozadí. Btw rád bych zpracování stejného námětu v podobě beletrie od Michaela Manna. ()

Jordan

nedokážem to sformulovať tak krásne a presne, ako by to vyjadrila moja frajerka, preto ak chcete pochopiť, o čom (a prečo práve takto) je tento klenot modernej kinematografie, porozprávajte sa s ňou, ide ale o formálne vybrúsený a presný film, ktorý to američanom a ich egocentrickému trendu napchať sa všade a všade sa správať ako páni, všade všetkým vnucovať svoju predstavu demokracie a spravodlivosti, spočítava viac, ako to kedykoľvek predtým urobil wenders alebo herzog... refn je navyše poctivý parchant, od ktorého by sa mohol učiť aj samotný tarantino (hlavne v posledných rokoch) a vie, kde, koho a ako citovať, od koho, kedy, kde, ako a prečo si požičať, ukradnúť... v tomto filme nie je nič pôvodné, nič originálne a napriek tomu to pôsobí koherentne a inovatívne a tak sa to dnes už má (musí?... každopádne však legitímne môže!) robiť a wnr to doháňa až do obsesívnej dokonalosti! ()

Anderton

Viac menej mi to pripomenulo Lynchov režijný rukopis, len mi tu chýbal chlapík, ktorý by si vypýtal šálku kávy a k tomu pre istotu servítku na jej vyplutie. Bohužiaľ husto štylizované násilie takýto nadhľad neobsahuje a tak je tento film ako nesmierne berúci sám seba vážne tak trochu aj nechcenou paródiou na samého seba. Ale dobre, v podstate som to Refnovi aj žral, len ten koniec som už vážne nepredýchal. Som rád, že som videl najskôr Neon Demon, pretože ten sa mi úprimne páčil a nemusel som pri ňom konštatovať, ako v ňom režisér opakuje vizuálnu štylizáciu práve zo svojho vietnamského predchodcu. ()

Socrates

Refnův styl mám rád, tady už to ale bylo trochu zbytečně moc sadistický. Několikrát jsem si kladl otázku, jestli ten kluk na režijním křesílku nemá nějakej problém... Takže, za tento příběh jedný povedený rodinky a podivínskýho fízla dávám dvě hvězdičky dolů. Jednu za přidanou nehodnotu v podobě nadbytečný zvrácenosti a druhou za malinko přiblblej scénář, díky němuž se většina postav chová poměrně imbecilně (asi nejkrásnější "wtf moment" byl domluvenej souboj fízla s Goslingem). ()

AppleCore

Filmy Windinga Refena si nemůžete pouštět jako například palby od Michaela Baye. Jsou jiný a divácky dost těžko stravitelný. Když jste jeho fanouškem a jeho předchozí tvorba vás zaujala, zaujme vás každej novej kousek v jeho filmografii. Je-li to naopak a vy ho, buď jako ne dost filmem protřelý či podobnou tvorbou nezaujatý člověk, nemáte rádi, nemůže se vám od něj líbit vlastně nic. Je proto otázkou, zda se vám vůbec líbil Drive, což je film, kterej je vlastně úplně stejnej, byť divácky vstřícnější (to neznamená, že by nezapadal do Refenovi běžný tvorby). Pokud se vám totiž Drive líbil (ba jste ho dokonce prohlásili nejlepším filmem roku), zákonitě musíte Only God Forgives milovat... a jste-li mainstreamovej divák, vůbec by jste se do toho neměli pouštět. PS: Hromada z vás píše, že tady Refn hodně ujel, pokud jste ale seznámeni s jeho předchozí tvorbou od prvního dílu Pushera až po současnost, věděli byste, že svůj styl nijak výrazně nemění, že naopak je každým filmem lepší. A pro ty, co nepochopili ani ho*no je tu TOHLE. ()

Dzeyna

Docela dost drsné thajské drama plné krve a necenzurovaných záběrů přesných řezů, krve a zabíjení. Vážně jsem zírala. Je to sice téměř tichý snímek, jelikož scénář není zrovna moc obsáhlý dlouhými texty, ale i tak je velmi zajímavý a dokáže zaujmout s tím málem slov, co člověk slyší. Zabíjení, kurvy, drogy a karaoke - celkem třešnička na dortu, která mě vždy donutila se usmívat i po krvavém, mnohdy nechutném záběru. Ryan Gosling je tady sice celkem za podivína, ale jako vždy je k sežrání. Celkem důmyslný snímek s hodně velkým podtextem. ()

swamp

Nicolas Winding Refn patří mezi režiséry, jejichž snímky vyhlížím dlouho dopředu. S Ryanem Goslingem v roce 2011 natočil skvělý Drive, který byl pro mě asi filmem roku. Dva roky jsme si počkali na jejich další vzájemnou spolupráci a nutno říct, že jsme zabředli do ještě více artovějších vod. Zajímavým spojníkem mezi oběma filmy je právě postava Goslinga - těžce identifikovatelná a uhrančivými pohledy ověšená. Z minulosti této postavy se nám dostávají pouze střípky, současně však vidíme, že právě minulost tak zásadně ovlivnila její jednání a cítění. Samotný název Only God forgives dává napovědět sdělení filmu - lidská bytost neumí jednoduše odpouštět - kromě faktu, že film obsahuje jednu vykonávanou pomstu za druhou však toto sdělení není dále prezentováno, což je velice dobře, protože by byl divák nejspíš zavalen bahnem patosu. Celý ten filmový řetězec vražd a trestů, policie (zde zosobněné policistou Changem, který má své vlastní vyšetřovací praktiky a rád si hraje s daabem), drogový kartel (představovaný postavou Juliana, resp. jeho matky Crystal) - to vše je sice pojítkem filmu, ale hlavní vyznění celého filmu (alespoň pro mne) tkví právě ve zmíněné minulosti (dětství) Juliana. Z návštěvy Crystal, která do Bangkoku přijede za účelem "dohlédnout" na potrestání osob, které jsou zodpovědné za smrt jejího staršího (loajálnějšího, lepšího, vyvinutějšího...) syna. Julianovi se do zabíjení dvakrát nechce, ale i přes ponižování od matky je patrné, že je pro něj nedosažitelným božstvem, kterému nemůže odporovat. Oidipovský komplex na diváka dýchá ze všech stran. Měla snad matka sexuální poměr se starším synem a Julian na ně žárlil? Nebo pouze s Julianem a ten to nikdy matce neodpustil? A co jejich otec? Freud by se samozřejmě vyřádil už jen ze sexuálního prožitku Juliana s "přítelkyní" Yayaying. Otázek je mnoho, odpovědí méně. A přestože je film divácky náročný, těžce sledovatelný, po jeho zhlédnutí mi v hlavě vyvstalo množství dalších a dalších otázek, což velice oceňuji. Ještě bych se rád vyjádřil k technické stránce filmu. Naprosto mě uchvátila kamera - jednotlivé záběry jsou skvěle nasvícené a zabírané - místy opravdu připomínají filmy např. od Kubricka. A hudba Cliffa Martineze s opakujícími se prvky naprosto dokonale podtrhla atmosféru. Tečka. ()

cukorek

Druhé brnkanie na strunu, ktorá sa otriasa v komornom priestore nezvyčajnej propagandy sa mi nezdalo až tak úspešné. Jednoduché kopírovanie fragmentov z originálneho filmu Drive nebolo až tak príťažlivé ako by si Winding mohol priať a očakávať. Odštartovanie vyznelo síce tajuplne a spracovanie dvoch udalostí v rovnakom časovom rozmedzí stálo za to, ale postupné zahrávanie sa s brutalitou, či voľbou do deja zatiahnuť obyčajnú ženu, ktorá naivne túži po pomste sa veľmi neosvedčilo. Čudoval som sa aj tomu, že psychický bombardovaný Julian sa nakoniec stal človekom, ktorý v sebe našiel citovú stránku. Samozrejme nedala sa nevšimnúť reč a výber hudby v jednotlivých momentoch, ktorá pôsobila niekedy adekvátne a niekdy zas nepriaznivo. Výborná bola zmena, keď postarší aziat vymenil meč za panvicu a atentátnika s ňou vytrieskal jedna radosť.Nakoniec som sa priklonil k 50%. ()

Arsenal83 odpad!

Otrasná nepozerateľná sračka s nulovým Gosslingom. V každom filme je to len kamenná tvár, no tu z toho chceli urobiť dokonca umenie. Pozerá tam jak úchyl, chodí skoro jak Terminátor, dej ale žiadny. Netuším pre koho to bolo natočené. ()

Happens

Refn a Gosling pro mě zůstávají záhadou. Drive byla perla, nicméně tady to trochu přeTarrantinovatěli s množstvím krve a obdobných záběrů. Já chápu ten záměr těch nekonečných tichých scén s táhlými pohledy, tak tichých, že občas vypnuli audio u dialogů, jen prostě ten celek, celkový dojem je prostě chatrný. Myslím, že možná šlo o použití prvků z Valhalla Rising, nicméně ten samý konec bez boje velkého bojovníka je trochu zklamáním. Po filmu trochu zůstane zadní pachuť ztracených 90 minut života... ()

Chrustyn

Refnovi po úspěchu "Drive" asi trochu narostly ramena a má pocit, že si nyní může dovolit cokoliv. Možná právě proto natočil pomalý příběh pomsty v kulisách špinavého Thajska, kde se nemluvný drsňák (minimalistický Gosling s dialogy na jedné straně A5) na popud ještě drsnější matky, (prakticky zapomenutá Scott Thomas) vydává pomstít smrt bratra, kterou má na svědomí nemilosrdný zabiják s policejními pravomocemi. Ano všichni jsou zde temní, mračí se, někdo někoho mlátí nebo mrzačí, vše se odehrává v duchu pomalých, nemluvných scén a divák si neustále říká, proč to tak je. Po celou dobu nedává smysl, proč to takhle Refn chtěl a přestože ani "Drive" nemělo standardní režijní styl, v tomto případě šel režisér mimo jakýkoliv divácký vkus. Najde se zde pár na oko dobře vypadajících scén a Goslingův minimalismus mi zde seděl, ale proč to bylo takové jaké to bylo nevím a konec jsem popravdě nepobral. Pro mě jednoznačné zklamání, protože trailery slibovaly zcela jiný zážitek, než nevšední, zadumaný thriller, který se tváří zuby nehty umělecky na úkor veškeré zábavnosti. ()

MiiRA

No zklamání. Na více než 3* to ani Ryan nezachrání s jeho pohledy :D Ponuré prostření, příliš pomalé tempo a co mi asi nejvíce vadilo bylo, kde jsou snové pasáže. ()

Po kom půjde Neonový démon?

Po kom půjde Neonový démon?

06.02.2015

Dánský režisér Nicolas Winding Refn (Bronson, Barbar) si řádně nakopnul kariéru s Drive. Jeho předloňský film Jen Bůh odpouští ale naopak všude vyhořel, takže Refn o mainstreamovější pozornost opět… (viac)

Refn si vyjde s mrtvými

Refn si vyjde s mrtvými

16.06.2014

Nicolas Winding Refn si po rozporuplně přijatém thajském výletu Jen Bůh odpouští vybíral mezi několika projekty a teprve před pár dny došlo k oficiálnímu potvrzení, že jeho následujícím filmem bude I… (viac)

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Denzel si naverboval režiséra Drive

Denzel si naverboval režiséra Drive

12.12.2012

The Equalizer je seriál z osmdesátých let, který vydržel na obrazovkách čtyři sezóny. Jeho hrdinou byl bývalý tajný agent Robert McCall (Edward Woodward), jenž jako pokání za svou minulost zvolil… (viac)