Hystéria

• Česko Vrtěti ženou (viac)

Dobová komédia sa odohráva vo viktoriánskom Anglicku a rozpráva príbeh mladého lekára Mortimera Granvillea (Hugh Dancy), ktorému prekáža, že väčšina nemocníc ignoruje najnovšie vedecké teórie a doktori naďalej liečia pacientov pomocou pijavíc a púšťaním žilou. Keď ho vyhodia aj z posledného zamestnania, pretože na túto tému znova prehovoril, skončí ako zamestnanec Dr. Roberta Dalrymplea (Jonathan Pryce) v jeho súkromnej praxi. Dr. Dalrympley sa špecializuje na liečbu žien, ktoré trpia "hystériou" a prichádzajú k lekárovi, aby sa im uľavilo. Dalrympley spolu so svojím najlepším priateľom vytvoria účinnú pomôcku - vibrátor, ktorý postihnutým ženám umožňuje dosiahnuť vytúženú úľavu. Aby sa to celé ešte skomplikovalo, Mortimer sa zamiluje do feministicky založenej Charlotty (Maggie Gyllenhaalová), ktorá je, ako sa ukáže, dcérou jeho zamestnávateľa, doktora Dalrymplea... (TV JOJ)

Juto

Hoci je film dosť plastickým britským dobovým dielom so všetkou intimitou, scenár zachytáva niektoré jemné a inteligentné aspekty napäto konfliktnej éry. 6/10 ()

Nach

Mírně nadprůměrná komedie, která je spíše o hysterii než o vibrátoru. Zároveň se zmiňuje o právech žen v 19. století, socialismu a rozdíly mezi aristokracií a chudinou. Chápu, že pro řadu diváků se může jednat o nezajímavou směsici, ale mě toto naopak zaujalo a mrzelo mě, že se film daných témat dotkl jen velice okrajově. Když připočtu skvělé herecké výkony i dobře odvedenou režii, mám příjemný film na pohodový večer. 70% ()

MA.KI

Příjemný i chytrý snímek z období viktoriánské Anglie o tom, kterak ženy trpěly údajnou hysterií a v zástupech se s ní léčily u lékařů, načež byl pro ně vymyšlen vibrátor... Napsáno i natočeno s potřebným nadhledem, takže nevadí ani zidealizované vyústění děje. ~ Historie, romantika i bezva komedie v jednom balení. ()

Stanley

Vtipné, autentické, poučné, trefné i moudré. Kdykoli na tenhle film vzpomenu, přivede mi dobrou náladu, za což mu velmi děkuji. :) ()

Streeper

Tak se ženy konečně dozvěděli, jak vznikl vibrátor. Krásný romantický film z krásné staré Viktoriánské Anglie se sympatickým Hughem Dancym. ()

Martrix

Vcelku často nadávám českým distributorům za zprzněné názvy filmů. V tomto případě je ale na místě velká pochvala. Věrný svému zvyku nepouštět si trailery a nečíst obsahy, jsem nevěděl o čem Vrtěti ženou je. Takže jakmile došlo k první vaginální masáži, roztáhla se mi huba od ucha k uchu...skvělé pojmenování této oblíbené činnosti. Nicméně není to jen příběh o tom jak se zrodil první vibrátor, ale také o lékaři, který s tím nápadem přišel a ženě, která ho přiměla pochopit rozdíl mezi klinickou hysterií a standardním ženským chováním. Celé je to už od první minuty tak trochu pohádkové, naivní a předvídatelné, ale zato vyprávěné s nadhledem, vkusně a potutelně. Takže přesně tak, aby přefeminizované prudérnice lehce zčervenaly a my ostatní se pousmáli a nejpozději po skončení filmu provedli rekonstrukci některých scén. Je to lechtivé téma, naservírované s jemným, skoro se chce napsat ženským humorem. Bohužel je to na úkor toho, že nemá téměř žádnou historickou hodnotou. Ale to je OK, nic víc jsem nečekal. ()

campix

K Hysterii mě dostal její zajímavý námět. A to dobové zachycení vynálezu vibrátoru. Co zní velmi zábavně, také z počátku zábavné je, ale Hysteria nakonec spadá do zajetých škatulek žánru romantických komedií. Technické vymoženosti té doby a dobová stylizace je tak nějak v pozadí a i herecky mi to přišlo nevýrazné. Neříkám špatné, ale nevýrazné. Čekal jsem trošku lepší zábavu. ()

Yorkcz

Jedna z mála historických komedií která mě hodně pobavila a poučila :)))) Hysteria by se měla nechat diagnostikovat do dnešní doby protože podle mě to ženy potřebuji ještě více než v předchozí době ve kterém se tento film nachází. ()

enjoi

Originální námět filmu je až překvapivě dobře zpracován. I když jsem tomu před začátkem filmu nechtěl uvěřit, skvěle jsem se bavil. Jenom škoda závěrečné části filmu á la americké dojáky. 75 % ()

laik_60

úsmevná komédia o vibrátoroch, v anglickom prevedení, no kto by sa nepousmial. Naviac dobré herecky vybavenie filmu a kostýmy dokresľovali atmosféru puritánskeho Anglicka z konca 19 storočia priam skvelo. ()

Andre3000

Opravdu vtipně podané. bylo pro mě záhadou jak se toto téma dá podat a čekal jsem spíše něco erotičtějšího, ale to vůbec nevadí, takhle je mi taky ušito na míru. Možná krom toho, že tam musel být opět milostný trojúhelník, který šel rozluštit od prvního výskytu obou sester. Ale jinak samá chvála. Docela vtipné je i pojmenovaní v jiných zemích...od hysterie, přes Oh my God, až po in guten Händen po naše vrtění :-) ()

pufina

Romantika, komedie a navíc trocha i té historie. Koho by to napadlo, že v takové kombinaci vznikne něco tak zábavného? A pozor dámy "hyperaktivní děloha způsobuje hysterii"! Hahah, vážně skvělý film. (A ten český název je naprosto otřesný!) ()

forsythia

Naprosto kouzelné. Myslím, že tenhle film je v jedné věci zcela výjimečný. Obávám se, že ho mohou pochopit pouze ženy, nadto pak právě takové ženy, kterým byla hysterie podsouvána už v dětství a během dospívání například jako důvod, proč se jim dělá špatně v autě. Třikrát sláva vynálezci toho malého zázraku, díky kterému jsme my ženy v mnoha případech vůbec schopny nejen že existovat, nejen že přežívat vedle hulvátů, ale dokonce cítit se občas i šťastné a spokojené. Bravo! ()

RickDeckard

Mimořádně milé zpestření mezi všemi těmi jarními výbuchy a CGI efekty. Takřka dokonalá ukázka toho, že tempa a spádu filmu lze i dnes dosáhnout nejen kulometným střihem a roztřesenou kamerou, ale také „jen“ za pomoci kouzelně vypointových a brilantních slovním výměn. Tentokrát na téma emancipace žen v Anglii na sklonku 19. století, prosazování moderních léčebných metod, nevyzpytatelnost ženských nálad a jejich souvislost s (ne)naplněním lidských sexuálních potřeb. Vrtěti ženou funguje jak v rovině starosvětské romantické komedie (navzdory tématu nečekejte rozhodně žádné vulgárnosti a oplzlosti), tak i působivého historického dramatu vypovídajícího o době, kdy se měnil náhled na úlohu ženy ve společnosti i domácnosti. Maggie Gyllenhaal zde nalezla pro sebe ideální hereckou úlohu v poloze sebevědomé feministky Charlotty, která se odmítá smířit s osudem připraveným pomalu zahnívajícími archetypy anglické lepší společnosti. Její názorové jiskření s lékařem Dalrympleym v podání Hugh Dancyho vytváří mezi těmi dvěma náramnou chemii, zastřešenou mentorským dohledem Charlottina otce (rozšafný výkon veterána Jonathana Pryce) nad nezbednou dcerou i mladým lékařem, který mu zavádí novoty do prosperující ordinace. Závěrečnou katarzi jsem těm dvěma upřímně přál jako už dlouho ne. Náhodné vynalezení vibrátoru je pak pro děj filmu stejnou příjemnou nadstavbou jakou bylo před 130 lety při léčení údajné hysterie u žen. Výsledkem je britská konverzačka ve vrcholné formě, jíž ubližuje snad jen jistá dávka naivity a historických nepřesností. 80% ()

dr.fish

V rámci své vrozené hravosti nám Britové servírují v podstatě "romantický cajdák" o vynálezci vibrátoru a jeho životním příběhu. Dozvíme se, jak byl život na konci 19. století lehounký jak peříčko, plný anglického humoru a neukojených žen. Pak přišla Charlotte Dalrymplová, plna feminismu vykřikla, že ženy mají na orgasmus právo, a že vibrátor je základ všeho. No a pak už jen pozitiva a sociální jistoty, dovolená, první dítě, auto...50% je to strašně, strašně laciné. ()