Hystéria

• Česko Vrtěti ženou (viac)

Dobová komédia sa odohráva vo viktoriánskom Anglicku a rozpráva príbeh mladého lekára Mortimera Granvillea (Hugh Dancy), ktorému prekáža, že väčšina nemocníc ignoruje najnovšie vedecké teórie a doktori naďalej liečia pacientov pomocou pijavíc a púšťaním žilou. Keď ho vyhodia aj z posledného zamestnania, pretože na túto tému znova prehovoril, skončí ako zamestnanec Dr. Roberta Dalrymplea (Jonathan Pryce) v jeho súkromnej praxi. Dr. Dalrympley sa špecializuje na liečbu žien, ktoré trpia "hystériou" a prichádzajú k lekárovi, aby sa im uľavilo. Dalrympley spolu so svojím najlepším priateľom vytvoria účinnú pomôcku - vibrátor, ktorý postihnutým ženám umožňuje dosiahnuť vytúženú úľavu. Aby sa to celé ešte skomplikovalo, Mortimer sa zamiluje do feministicky založenej Charlotty (Maggie Gyllenhaalová), ktorá je, ako sa ukáže, dcérou jeho zamestnávateľa, doktora Dalrymplea... (TV JOJ)

Slarque

Tak nějak nevím, jestli to mělo být o hysterii, o vynálezu vibrátoru, nebo jen další dobová romantická komedie. Maggie Gyllenhaal sice byla výborná, ale ze zbytku hereckého obsazení mě bavil vlastně jen Rupert Everett, který se v příběhu nevyskytoval moc často. Vzhledem k tématu mě prostě překvapovalo, že se tvůrci moc neodvázali. (Ale perfektní byly ty obrázky v průběhu závěrečných titulků.) ()

Pepinec

Hist+o/e+rická komedie o vzniku vibrátoru, součásti povinné výbavy každé ložnice? No a proč ne? Krapet nám to sice klouzalo po povrchu, ale to ostatně první prototypy vibrouše dělaly také. Jsem rád, že humor a nadsázka zvítězila nad vážností a odborností, stejně jako jsem rád, že většina z nás tenhle film nevnímá jako nechutnou oplzlost pro gerontofily. Jo a Maggie bych rád vzkázal, že moje ordinace je pro ní otevřena nonstop... ()

gogo76

Dráždiť klitoris je pekná predstava. Dráždiť ho 8 hodín denne, navyše starým a rozvedeným ropuchám, to už lákavo neznie. Nenormálne z toho bolí ruka. No, ale za taký plat...Ako vznikol prvý vibrátor rozpovie tento film, ktorý veľmi solídne a sebavedome kráča na hrane slušnosti a nikdy neklesne pod úroveň trápnosti a hnusu. Žánrovo sa veľmi šikovne podarilo skĺbiť love story, komédiu a príbeh podľa skutočnej udalosti. Dobre napísaná dobrosrdečná postava M. Gyllenhaal i jej výkon filmu výrazne pomohli. Ja som sa bavil a samotný záver ponúka vtipný moment. 80%. ()

dr.horrible

Veľmi príjemná zábava. Nenávidím síce to slovo, ale skoro sa mi až chce napísať veselohra. Herci super (hlavne Maggie samozrejme), humor je skôr na pousmiatie, no to vám vydrží po celú stopáž a mimo to občas príde nejaká vážne výborná hláška a tá potom pobaví o to viacej. Najlepšia bola tá Maggiena, po skončení súdu Dancymu. Pôvodne som ju sem aj chcel napísať, ale nemôžem to urobiť - nebolo by to fér voči ostatným. Len si to pekne pozrite. ()

Pítrs85

Takto zavádějící název filmu (a to nejen ten český, ale vlastně i originál anglický) aby jeden pohledal. V obsazení vidíte samé sympatické tváře v čele s babyfacem Dancym, fešnou Felicity Jones (která mě tak uhranula v Cemetery Junction) a samozřejmě skvěle živelnou Maggie Gyllenhaal (to je tak, když má někdo dar /neúmyslně/ strhávat po celý film pozornost jen na sebe) a tak jen stěží můžete chápat předem, jak to ten český distributor s tím názvem vlastně myslel :-) No ať je to jak chce, spustila se tu série okolností, jenž dala do pohybu výrobu něčeho vpravdě revolučního (prý hysterie :-)). Samotný film je pak velmi příjemným osvěžením díky svému jemnému a milému humoru, stejně tak jako díky těm krásným in/exteriérům. ()

• Tanya Wexler se prací na snímku vrátila k režii filmů po 10 letech. (R´Hell)
  • Film je inspirován skutečnými událostmi okolo Dr. Joseph Mortimer Granville, který v roce 1880 patentoval první elektronický vibrátor. (R´Hell)
  • V 53. minutě uchopí dr. Granvill (Hugh Dancy) do ruky jakýsi motor, jenž "otáčí peřím". Při střihu se změní směr otáčení tohoto stroje. (Gmisiycs)