Oblivion: Nevedomí

• Slovensko Nevedomí (viac)

Planéta Zem to má v roku 2073 spočítané. Drvivý útok mimozemskej civilizácie sa síce pred rokmi podarilo odraziť, ale prestala byť miestom pre život. Ľudia sa z nej odsťahovali a na jej povrchu zostalo len zopár technikov, ktorí z nej majú odčerpať zvyšné prírodné bohatstvo. Jedným z nich je aj Jack (Tom Cruise). Jacka, ktorého na Zemi baví najmä hľadanie artefaktov zanikajúcej ľudskej civilizácie, vyvedú z každodennej rutiny dve udalosti. Tou prvou je núdzové pristátie vesmírnej lode, ktorej jediná členka posádky (Olga Kurylenko) tvrdí, že je s Jackom spojená spoločnou minulosťou, hoci na to neexistuje racionálne vysvetlenie. Následne je Jack zajatý ilegálnou armádou operujúcou pod zemským povrchom. Ich charizmatický vodca Beech (Morgan Freeman) toho vie o Jackovi viac než on sám. Pod vplyvom týchto udalostí sa Jack rozhodne pozrieť na svet okolo seba inými očami a z toho čo uvidí, mu nie je dvakrát najlepšie... (TV Markíza)

Indy

Nech si každý o Tomovi Cruisovi myslí čo chce, ale ja som ho v zlom filme ešte nevidel hrať. Spojenie jeho mena so žánrom sci-fi zatiaľ vždy dopadlo veľmi dobre a aj keď Oblivion nedosahuje kvalít Minority Report alebo Vojny svetov, stále sa jedná a zaujímavú a dobrú sci-fi, hodnú aj nejakého toho hlbšieho vŕtania a diskusie. Film na mňa zapôsobil v dvoch rovinách. Tou prvou je slušne premakaný vizuál postapokalyptického sveta, pričom zvlášť zaujalo dizajnovo pekne riešené vznášadlo a tou druhou postupné odkrývanie zápletky, ktorej tajomstvá majú síce veľa dier a nedotiahnutých línií, ale napriek tomu príbeh dokázal zaujať a ani úplný koniec to nezabil. Kosinskeho prvotina Tron:Legacy sa mi síce páčila o kúsok viac, ale aj jeho druhý film nemôžem, ako fanda sci-fi, hodnotiť inak ako pozitívne. 7/10 ()

Chipsonator

Vizuálně líbivé a podmanivé, příběhově uspokojující, akce dostačující herecké obsazení skvělé a hudba dobře zvolená. Tohle je Nevědomí ve zkratce. Tom Cruise opět dokazuje že patří k nejlepším hercům hollywoodu a celý film v pohodě táhne. Navíc mu občas pomůže i charismatem přeplněný Morgan a sexy Olga. Příběhově to je spatlanice všeho možného i nemožného, ale funguje to poměrně dobře a příběh baví. Stejně tak i akce baví, přestože je ji je málo. Nevědomí je solidní sci-fi se skvělým Cruisem v hlavní roli a s parádní vizuální stránkou. Za mě 75% ()

korndaddy

Tak já nevím? Olga nebo Andrea? Ruska nebo Britka? Toť nejedno dilema, čemuž musí Tomík Cruisů čelit. Co se týče snímku. Hezky se na to kouká, do tý doby než to začne připomínat hvězdný války. Honičky ve vesmírným vrtulníku s galaktickejma kulema mě vážně neberou a hromada patetickej kydů a činů na konci taky nejsou pro mě. Prostě to ve mě žádnou hlubší památku nejspíš nezanechá. A když o tom tak přemýšlím zpětně, tak si myslím, že ty dvě hvězdy budou tak akorát. Jedna za Cruise a druhá za pěkný prostředí s hudbou.. ()

KoRner

Vizuálne aj vďaka Olinke pekné, inak dejovo úplne prázdne. Malo sa to objaviť už pred rokmi, dve tretiny filmu sa tam prakticky nič nedeje a záver už každý odhadne sám. ()

honzii

Nevědomí je bezpochyby krásný film plný skvělého designu, architektury, krásných žen i krásné hudby. Působí na mě však jako splněný sen fanouška sci-fi, který si půjčuje kde se dá a nakonec nám prezentuje něco dávno viděného. A to tak okázale, jak jen to jde, až to působí místy křečovitě (v tomto je mi bližší intimnější Moon). Protože ale jsem fanoušek sci-fi a tento film ztělesnuje jeho esenci a tradici, nemůžu s hodnocením níž. ()

Seti

Kosinski se ve své novince nezapře a stejně jako v pokračování TRONa, tak i v Oblivionu si hledí především vizuální stránky, která je přesná a vymazlená. Po stránce příběhu a scénáře už to taková sláva není a téměř všechny trumfy, jež na diváka scénáristé Nevědomí tasí, byly k vidění jinde (nejblíže mi to připomínalo kombinaci Moon a Dne nezávislosti, ale určitě jsou k nalezení i další filmy, z kterých si Oblivion vypůjčuje motivy). Kdybych měl hodnotit Toma Cruise, se kterým Nevědomí stojí a padá, tak si myslím, že svoji roli zvládl velice dobře a přestože ho jako herce moc nemusím, tak tady celkem válí. V součtu je Oblivion velmi solidní sc-fi spoléhající na perfektní vizuál a přesvědčivě hrajícího Cruise, u kterého si však dost často budete říkat, že už jste to někde viděli. ()

jondoe

Sci-fi nie az tak velmi moja sialka kavy, ale toto sa dalo lahko stravit a celkom ma to aj bavilo. Vyborny prepracovany vizual a super efekty k tomu moc dobra kamera. Cruise v pohode, Freeman tiez a Kutylenko sa da stale divat. Chvilku som uvazoval aj o styrich hviezdickach. ()

bruceman7

Kvalitní postapo krajina, dobře vymyšlený příběh. Sice je tam pár věci, nad kterýma jsem se pozastavil, ale jinak v rámci žánru (z poslední doby) velice nadstandardní práce. Našel jsem tam dost podobenství s Half-Life 2! 9/10 ()

Ebon

Tak tohle mě fakt bavilo. Na pana Kosinskiho si musím dávat pozor! Hlavní věc je dokonalé podbarvení muzikou, miluji elektroniku. :-) Zvraty také výborné. Vlastně celé poskladání dějové křivky bylo dobré, i když patos uprostřed byl mnohem lepší, než na úplný závěr. Tím to trochu změklo. A Tom pořád umí hrát, to je vždy dobré ujištění. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé... film ne pro mne - tenhle design budoucnosti nad kterým tu většina souputníků chrochtá blahem, se mi pranic nelíbí a příběh taky nezaujal. Pro mě od začátku bezbřehá nuda... ()

Evonichna

No já teda nevím, co všichni na tomhle filmu obdivují? Sci-fi mám ráda, tak jsem byla dost zvědavá, ale po shlédnutí cítím akorát zklamání ze ztráty času. Nevím, prostě mě neberou přestřelky, kde všechno kolem vybuchuje a hlavní hrdina je stále bez zranění. Nebo to jak řídil v té soutěsce, taky pěkná kravina. Co jsem nepochopila už vůbec, je ten trapnej konec s tím dítětem, kde se tam jako vzalo, nebyla předtím náhodou postřelená do břicha? No prostě za mne hrozná slátanina. ()

iXtr3m3

Kosinsky, Cruise, M83. Trio statočných vytvorilo dystopický snímok, ktorý má myšlienku, prekvapivý koniec, atmosférický priebeh a nielenže bezchybné ale po Tronovi opäť famózne technické spracovanie. EDIT: Opätovne zhladnuté po 4 rokoch. Moje prvé dojmy sú také, že som bráchovi napísal sms v nasledovnom znení: "Pozrel som si znovu Oblivion a je to neskutočný vymakaný inteligentný technicky dokonalý snímok s monumentálnym soundtrackom, jedno z naj naj naj sci-fi, čo som za celý svoj život videl a minimálne na úrovni Interstellaru, aspoň pre mňa. Po pár rokoch doslova zážitok." Toto je pre mňa dokonalý filmový zážitok spojený navyše s myšlienkou a doslova s umením a neskutočným nadaním svojho tvorcu. P.S. Teším sa, ako si znovu pozriem krásne doma na aktívnom 3D Tron Legacy, ktorý je rovnakým síce nedoceneným, ale pre mňa doslova zjavom a spojením dokonalej technickej formy, audiovizuálneho masakru a skvelých hercov. ()

Han22

Země byla zničená jadernou apokalypsou při boji s mimozemšťany. Ruiny země hlídá technik (Tom Cruise), který se stará primárně o drony a o to, aby věže odčerpávaly vodu pro cestu na Titan. Tož premisa parádního sci-fíčka, kde se do půlky budete ptát co se tu vlastně děje. A pak přijdou zvraty a brutální. První se dal po nasledování stovek filmů, seriálů a epizod Krajních mezí odadnout, další mě ale posadily na zadek. A tím bych končil s naznačováním, protože příběh je tady naprosto zásadní a už dlouho jsem neviděl něco tak chytře vymyšleného. Nic není jasné, kdo je kdo, na čí straně je pravda a když se karty odhalí, budete držet palce a modlit se za happyend. Co zbytek? Tom Cruise hraje svůj standart, Morgan Freeman je charismatická fosílie, holky jsou tradičně spíše do počtu. Výprava je pěkná s pár malebnými scénami (chata v jezerní kotlině). Akce není moc, ale když přijde stojí za to, neboť se jedná většinou o boj s naprosto nezničitelnými drony. Celkově parádní záležitost s vynikajícím příběhem bez jakékoliv větší chyby. Sci-fi roku 2013. ()

Loki_Six

"Earth, before the war. New York, before I was born. A place I've only seen pictures of. I know you... But we've never met. I'm with you... But I don't know your name. I know I'm dreaming. But it feels like more than that. It feels like a memory. How can that be?" ()

HiddenDragon

I kdyz Cruise prilis nemusim, protoze mi prijde, ze v kazdem filmu hraje vpodstate uplne stejne a jeho samotna pritomnost je uz jakymsi kycem, filmy, ve kterych hraje, jsou proste dobre. Pribehove. A tento i trikove. Z dnesniho pohledu bych vizual i styl vypraveni prirovnal ke Kojimovu videohernimu opusu "Death Stranding". Pusta, zdevastovana Zeme, kde z prachu pouste nebo vody oceanu sem tam vycuhuje mrakodrap nebo Socha Svobody. Podobne jako v "Planete opic". V teto pustine se Jack Harper a jeho kolegyne staraji o zarizeni, ktere morskou vodu meni na energii, aby mohli zbyli obyvatele nasi planety odletet po prohrane valce s mimozemstany na Titan. Jacka ale pronasleduji podivne sny a vse se zmeni, kdyz z nebe spadne spankovy modul NASA. ()

Milano33

Joseph Kosinski toho zatiaľ príliš veľa nenatočil a ďalšie kúsky z jeho sľubnej kariéry nás ešte len čakajú, takže o to väčšie uznanie si odo mňa odnáša, že dokázal natočiť a ukočírovať takýto pozoruhodný snímok. Vskutku mu to vychádzalo tak, ako to plánoval, ani časová línia sa mu našťastie nerozsypala ako domček z karát. Joseph Kosinski si okrem iného dal záležať aj s vizuálnou stránkou filmu, ktorá je jednoducho ohromujúca. To sa však dalo aj predpokladať, pretože on si skrátka dáva záležať na takýchto veciach. Tento režisér si získal svoje meno a reputáciu práve jeho vášňou k 3D modelovaniu, počítačovej grafike a CGI, takže niet sa čomu diviť, že Oblivion po trikovej stránke vyzerá skutočne pôsobivo. Oblivion je ozaj podareným sci-fi post-apokalyptickým počinom so značným mysterióznym nádychom. Celá táto post-apokalyptická zložka filmu je však omnoho komplexnejšia a zamotanejšia, než sa môže z prvopočiatku zdať, celý pôvod tejto katastrofy je zahalený jedným veľkým tajomstvom. Príbeh sa vo veľkej miere sústredí na to, že odhaľujeme tieto záhady, ktoré majú často prekvapivého vyústenia. Skutočne obdivujem, ako je celý snímok zauzlený, a nič nie je také, ako sa v skutočnosti môže zdať. Film je do značnej miery špekulatívnym, konšpiratívnym a podporený tým, že sa opiera o inteligentný scenár. Príbeh nám takisto predáva množstvo nádherných myšlienok + silný emocionálny záver rovnakým dielom taktiež dojme. Hlavnou postavou príbehu je Jack Harper, ktorého stvárnil úžasný Tom Cruise. V Oblivione si ďalej zahrali i Morgan Freeman, toho snáď netreba nikomu predstavovať, a Nikolaj Coster-Waldau, známy predovšetkým vďaka Game of Thrones, kde stvárnil postavu Jamieho Lannistera. Z krásnych herečiek tu máme Olgu Kurylenko a Andreu Riseborough. A neviem, či ste si toho vedomí, ale Oblivion vychádza z rovnomenného grafického románu, ktorého autorom je sám Joseph Kosinski. Takže si neviem predstaviť nikoho lepšieho, aby zadaptoval túto predlohu a úspešne preniesol jej myšlienky tak, ako samotný autor. ()

Zagros

Nevědomí je průměrný sci-fi blockbuster, který u mě brzy upadne do nevědomí. Tento žánr mám hodně rád a vždy se rád podívám na nějaký nový film, který slibuje i něco víc a ještě je zabalený do moderních líbivých efektů. Ono to bylo docela fajn, takový oddech na jeden večer. Bohužel neměl moc originální příběh, žádnou velkou nadstavbu, žádnou nosnou myšlenku a nezanechal ve mně ani žádnou hlubokou stopu. Byla to „jen“ slušná filmařina se známými herci a dobrým vizuálem. Škoda, dávám průměrné tři hvězdy a nevýrazný komentář nevýraznému filmu. ()

Top Gun 2 nabírá obsazení

Top Gun 2 nabírá obsazení

04.07.2018

Není to vtip, Top Gun 2 se skutečně pomalu mění v realitu. Potvrzuje to teď i čerstvě oznámené obsazení jedné z hlavních rolí. Vedle Toma Cruise (Mission: Impossible – Fallout) a Vala Kilmera … (viac)

Druhý Top Gun přiletí za dva roky

Druhý Top Gun přiletí za dva roky

01.07.2017

Po smrti Tonyho Scotta to vypadalo, že se Top Gunu 2 jen tak nedočkáme. Tom Cruise se ale tohohle snu nevzdal a nakonec ho realizuje s Josephem Kosinskim, režisérem TRON: Legacy 3D. Kosinski na… (viac)

Druhý Top Gun je téměř jistý

Druhý Top Gun je téměř jistý

03.06.2017

O pokračování legendárního Top Gunu se mluví dlouhé roky a nikdy se nikam nepohnulo. Po smrti Tonyho Scotta to dokonce vypadalo, že se ho nikdy nedočkáme, Tom Cruise ale film nakonec zrealizuje bez… (viac)

PF 2017

PF 2017