Oblivion: Nevedomí

• Slovensko Nevedomí (viac)

Planéta Zem to má v roku 2073 spočítané. Drvivý útok mimozemskej civilizácie sa síce pred rokmi podarilo odraziť, ale prestala byť miestom pre život. Ľudia sa z nej odsťahovali a na jej povrchu zostalo len zopár technikov, ktorí z nej majú odčerpať zvyšné prírodné bohatstvo. Jedným z nich je aj Jack (Tom Cruise). Jacka, ktorého na Zemi baví najmä hľadanie artefaktov zanikajúcej ľudskej civilizácie, vyvedú z každodennej rutiny dve udalosti. Tou prvou je núdzové pristátie vesmírnej lode, ktorej jediná členka posádky (Olga Kurylenko) tvrdí, že je s Jackom spojená spoločnou minulosťou, hoci na to neexistuje racionálne vysvetlenie. Následne je Jack zajatý ilegálnou armádou operujúcou pod zemským povrchom. Ich charizmatický vodca Beech (Morgan Freeman) toho vie o Jackovi viac než on sám. Pod vplyvom týchto udalostí sa Jack rozhodne pozrieť na svet okolo seba inými očami a z toho čo uvidí, mu nie je dvakrát najlepšie... (TV Markíza)

Acrobat

http://www.youtube.com/watch?v=AsHKZCmps-w Posilnime sa slovami Písma. „Už nežijem ja, ale žije vo mne Boh“ (Pavol). „Už nežijem ja, ale spomienka žije vo mne, tvorí ma, ona je mnou“ (Jack Harper). Otvorenie nebeských brán umožnilo bezkonkurenčnému sci-fi vizionárovi Josephovi Kosinskemu ďalšiu velebnosť. Pri minimalistickom obsadení v maximálnych priestoroch servíruje mne, ako otrlému divákovi žánru sci-fi, jedno z najpríjemnejších prekvapení roka. Apatiu strieda vytriezvenie, strach odstupuje v prospech nádeje, pohŕdanie uhasína pri pokore a dôstojnosti. Brilantnosť formy je závislosťou, hltám exteriéry, blahoslavím piesok, matkou mi je obloha. Priam útlocitný Cruise si získal moju myseľ, dvojica moju priazeň. Všetko má presné miesto, kde ide, čo robí, čo hovorí dispečer, ako koná, myslí...Čo je kvetina, záhon, rieka, ryba vo vode. Všetko má moje sympatie...pričom po filme so znalosťou pointy filmu mi je do plaču z našej Zeme. Pretože Oblivion je (bez)nádejný, smutný, nedokončený...Nevedie diváka cestou prestreliek, heroizmu, žiadne buddy, komédie, predslovy prezidentov, ale premyslenej scenáristickej báze. Kto som, aby som určil dokonalosť? Len chcem , aby duša pookriala pri filme. Je klamom, sebadezilúziou, že túžim mať za ženu Oľgu, tešiť sa so smutnej výhry, poplakať si pri množstve Jackov a Viktórií? Prečo sa scénu za scénou trýznim v zmätenosti, či si to zaslúžime, kto je ďaleko od nás, aký úbohý osud majú herci na plátne?! Scenár je dominantnou stránkou snímku podporovaný famóznym hudobným britským zoskupením M83, pričom Kosinski nenechal svoje raňajšie formalistické orgie a sny a vízie plynúce z choroby, daru, prekliatia, talentu doma, ale prenáša ich pre povzbudenie nás na veľké plátno, kde je gloriolou kúpanie sa v bazéne, nám prospešné hydroveže, púštne lode, vesmír. Film vo mne namiešal priam lurdský mix úžasných pocitov, turbulentnosť snahy niečo riešiť. Ak to tak nie je, zrejme som oslabol na mysli, pohltila ma priemernosť, zlyhal som voči sebe a ostatným, nedokážem veriť vo svoje schopnosti a som mizerným divákom so strašným vkusom. Ale čo potom s obyčajným „fuck you“ od človeka, ktorý je mŕtvy, ale ožil, ktorý je stratený, ale našiel sa. V nás, v tebe, v myšlienke, v dobre odvedenej práci. (videné 03.08.2013, BD) ()

Sheckley

Jelikož je to můj žánr, bývám k těmto snímkům velice skeptický a dosti přísný v hodnocení. Ovšem v tomto případě myšlenka předčila moje očekávání. Postapokalyptických filmů známe spoustu, ale ne všechny stojí za to je vidět. Tento film není jedním z nich a určitě si zaslouží vaši pozornost. Jak jsem již na začátku zmínil, myšlenka předčila nejen moje očekávání, ale i samotný děj a výkony herců. Tom není ve filmu nikterak výrazný, ale přesto si celkový dojem uchovávám jako velmi dobrý. Komplet se vším všudy 70%. ()

billinus

Film, který se opájí vlastní formou tak mocně, že zapomíná na všechno ostatní. Prázdnota ve vypiplaném designu. Prometheus alespoň nechtěně bavil. Nevědomí nudí. ()

LordMysti

Pro mě velké zklamání. Díky snížení ratingu žádné krvavé či erotické scény, navíc velice hloupě a neuměle zakamuflovány. Myšlenka a příběh výborná, ale obrovský potenciál neskutečně promrhaný. Absolutně nelogický a nesmyslný konec to jen podtrhl. Tři hvězd jsem dal více méně jen proto že to je sci-fi které mám moc rád a jsem za každý nový film rád a za Toma. Ve svém žánru ale hodně průměrná skoro až podprůměrná záležitost. ()

Armin82

Velmi zajímavé a inteligentní sci-fi s nestárnoucím Cruisem a mým oblíbencem Freemanem. Trošku jsem zaregistroval nelogické dirky v příběhu, ale na nedělní večer pohodovka. Nicméně jednou věcí jsem si naprosto jistej! Zejtra už si z filmu nebudu pamatovat vůbec nic, protože v něm ani nic k zapamatování nebylo--->70% ()

lakart

Velmi milé překvapení. Jakožto sci-fi filmu mu nechybí prakticky nic. Skvělé efekty zdevastované planety země vlastními zbraněmi jsou opravdu šokujici. Příběh je originální, styl vyprávění také. Není to žádná zběsilá akční jízda, ale tvůrci sází na kvalitní vyprávění s dobrým příběhem a herci (Tom Cruise to drží hodně vysoko). Dobrá hudba, speciální efekty a výprava. 90% ()

s1r1us

Rozhodl jsem se změnit hodnocení a jednu * nakonec ubrat. Trochu mě tam irituje ten sladkobolný finiš. Jinak jsou to, byť vcelku hodně minimalistické, tak vizuálně naprosto dokonalé scifi orgie. Plný kotel ale dávám jen bezkonkurenčně dokoným filmům naprosto ve všem, takže bohužel. ()

bakeero

Pro mě jeden z pejpříjemnějších sci-fi zážitků za poslední léta. Detailní pitvání některých nelogičností, jak jsem všude možně četl, mi přijde skutečně hnidopichní. To byste mohli rozebrat 99% všech scifáren, vč. Nolanovek. Já se bavil a po filmu byl hodně spokojenej. Cruise jenom potvrzuje, že i když je možná pako přes víru, tak v současným Hollywoodu je to asi jedinej herec schopnej vyprodukovat áčkovej film, kterej navíc stojí na jeho starpower. A za to před ním smekám :-) ()

ktL

Další film s Cruisem, kterým jsem se solidně bavil aniž bych to čekal. Opravdu povedené sci-fi, které si za každou cenu snaží držet punc originality. A daří se mu to. ()

Sakinose

Tak shrnuli tento film poté se jedná pouze po průměrně provedené sci-fi se skvělou myšlenkou ale totálně zblbnutým a špatně provedeným koncem. Ona původní myšlenka jak Tet dostal lidstvo na kolena pomocí lstivosti je výborná jak si dokonale podmanila lidské jedince jen díky dezinformaci a propagandě je inspirováno nejspíše dnešní dobou, ale upadá to poměrně ve stereotyp dnešních postkapitalistických sci-fi. Efekty jsou však mizerné a provedení ui dronů je téže místy nepochopitelné v jednu chvíli střílí jak splašené a poté čeká a v klidu si zaměřuje cíle dokud nejsou odpraveny neomylnými střelci kteří samozřejmě trefí ony slabá místa, která zneškodní dron jako kdyby to byla nebojová hračka namísto plátované bestie. Budiž to se dá překousnout, ale co jsem nepřekousl je závěr ve kterém je ono šťastné shledání a nikomu nevadí že je to jenom klon nwm jak ostatní, ale já v klony moc důvěry nepokládám, ale taky mi přijde blbý aby poté co jeden zachrání celé lidstvo skočila do náruče dalšímu to je trochu na hlavu jakoby si začala s jedním z dvojčat a poté co umře tak si řekne no co tak je tu jeho brácha. Mno i když to vypadá, že to moc hatuju tak to není pravda jen je to jediná věc která mi srazila celkový dojem z filmu osobně bych uvítal tvrdší a méně vysněný konec. ()

HoR

Podobne sa ma snažil nachytať už MOON a Oblivion posunul latku ešte o kus vyššie. Vynikajúce sci-fi s vynikajúcim obsadením a nákazlivým soundtrackom. Na konci som ale čakal nejakého emzáka a nie óbrgeometrické teleso s nepraktickým tvarom uprostred ešte väčšieho óbrgeometrického telesa. ()

Kenty

Název filmu absolutně odpovídá jeho průběhu. Velmi slušný film, který Vám ukáže, co všechno dokážete udělat v přesvědčení, že děláte správnou věc a přitom je vše úplně jinak. Dobrý děj, skvělá hudba a až na trošku zvláštní ,,Sally´´ na konci filmu, která se nachází uprostřed úplně prázdné obrovské lodi a není vidět, jak vůbec ten mimozemšťan vypadá, to byla příjemná podívaná. ()

Akaja

Tomíkovi to pořád ještě sluší, tak proč mu nevybrat mlaďounkou manželku a nechat ho čas od času přečíst jednu stránku z jakési knížky. Kdo viděl pár klasických sci-fi, ten už od začátku tuší, o čem film bude a vykradení Dne Nezávislosti na konci může už jen zamrzet, těžko překvapit. Ale proč ne, vymyšlené je to dobře a věci, které zprvu vypadají nelogicky, se nakonec i dají jakýmsi způsobem vysvětlit (to když přijdu domů z kina a říkám si, co to tam zase bylo za krpy, kterých si divák neměl všimnout). Podívaná to byla hezká. ()

slidealama

Joseph Kosinski má opravdu nádherné vize budoucnosti. TRON: Legacy byl po grafické stránce úžasný, ale chyběl mu příběh a mnoho dalšího. Oblivion už trochu příběh má, je v něm spousta děr a hloupostí, ale je to příběh. Bohužel, možná i kvůli trailerům, už od začátku člověk tuší, co se děje. Tom Cruise je prostě Tom Cruise. Morgan Freeman ani Kingslayer zde moc prostoru nedostanou, tak od nich nemůžete ani moc čekat. Na druhou stranu je tento post-apokalyptický svět tak originální a atmosferický, že Vás naprosto pohltí. ()

vikino1

Proč, bože proč ?? Proč musí být v každým novodobým sci-fi nějaká zbytečná lovestory ? Copak to někomu v Terminátorovi, Predátovi nebo snad ve Vetřelcích chybělo ???? Nebýt těchto pro mě zcela zbytečných odboček (vše co se motá kolem Olgy Kurylenko) hodnotil bych i více.. Takhle u mě 90%. Jo a skoro bych zapoměl: chci ten jejich barák s megakrásným výhledem, chci ten jejich prosklenej bazén, chci to jejich krásný lítátko, chci tu jejich skládací motorku, chci půl kontinentu jenom pro sebe a bral bych i pár těch dronů, když by soused chtěl přesně to co mám já..... ()

forkys

Trochu zklamání. Začátek bomba rozjezd, čekal jsem co se z toho vyklube. Ve 3/4 filmu jsem si asi musel přepnout na film MOON s Rockwellem, jinak neni možný si vysvětlit co se tam dělo.. A mluvicí jehlan vysvětlující podstatu všeho tomu moc nepřidal. Když bych měl film přehodnotit, tak vizuální spracování bylo úžasné, věci do sebe zapadaly dobře, ale chvílemi byl film zkrátka nudný a zdlouhavý, málo akce.. ()

Shaleman

Absolutně kulervoucí chuťovka s atmosférou, že by se dala krájet. Od první věty se mi v hlavě honilo "o co tam může jít" a když mě ta jednoduchá pointa přišla triviální... BUM! A já znova nadšeně zatleskal! Jedno z nejlepších sci-fi od Districtu 9. Sci-fi hi-tech hračičky jsou k zulíbání, akční stránka mile potěší, dobrodružná pustina je pro mě jako fanouška herní série Fallout srdeční a ta po kouskách naservírovaná pointa vygradovala můj mozek k bouřlivému orgasmu. Perfektní filmařina a perfektně sestavený děj vás nechává napjatými a pomaloučku spolu s hlavním hrdinou zjišťuje "o co tam může jít". Rekordy v návštěvnosti tenhle snímek nemůže pro svoji "komornost" nějak bortit, nefanouška žánru možná potěší, ale fanouškovi zlomí kolena. Zvláštní, já se za fanouška žánru nepovažuji. ()

danny_21

No upřímně řečeno jsem zklamán - Oblivionu se nedá vytknout pro stránce technické, designové nebo trikové nic - je naprosto úchvatný, ale ten nic neříkající a neřešící příběh zhruba od poloviny snímku ten celkový pocit strašně sráží. Na můj vkus se mělo na takový námět víc zatemnit příběh, přidat lepší pointu a odpostit si ten "klasický" slaďký konec - Věčná škoda 70% ()

Top Gun 2 nabírá obsazení

Top Gun 2 nabírá obsazení

04.07.2018

Není to vtip, Top Gun 2 se skutečně pomalu mění v realitu. Potvrzuje to teď i čerstvě oznámené obsazení jedné z hlavních rolí. Vedle Toma Cruise (Mission: Impossible – Fallout) a Vala Kilmera … (viac)

Druhý Top Gun přiletí za dva roky

Druhý Top Gun přiletí za dva roky

01.07.2017

Po smrti Tonyho Scotta to vypadalo, že se Top Gunu 2 jen tak nedočkáme. Tom Cruise se ale tohohle snu nevzdal a nakonec ho realizuje s Josephem Kosinskim, režisérem TRON: Legacy 3D. Kosinski na… (viac)

Druhý Top Gun je téměř jistý

Druhý Top Gun je téměř jistý

03.06.2017

O pokračování legendárního Top Gunu se mluví dlouhé roky a nikdy se nikam nepohnulo. Po smrti Tonyho Scotta to dokonce vypadalo, že se ho nikdy nedočkáme, Tom Cruise ale film nakonec zrealizuje bez… (viac)

PF 2017

PF 2017