4teens

Česko, 2011, 6 h 18 min (Minutáž: 53–55 min)

Réžia:

Pavel Jandourek

Ondřej Malý, Tomáš Materna, Dagmar Křížová, Tereza Beranová, Tomáš Váhala, Lucie Šteflová, Vanda Chaloupková, Tomáš Hlaváček, Adriana Neubauerová (viac)

Na jednom nejmenovaném gymnáziu vydávají studenti internetový časopis pro „náctileté“. Jeho název, grafická podoba, členové redakce i necelá dvacítka žáků 1. A dávají hlavní podnět k tomu, jak jsme nazvali celý seriál, který byl natočen v Centru hudby, zábavy a tvorby pro děti a mládež Televizního studia Ostrava.

Tak trochu jazyková hříčka z názvu časopisu – 4 teens (For teens) uvozuje mozaiku osudů, které přivedou na televizní obrazovku teenagery a jejich spolužáky či přátele. Věříme, že se s nimi ztotožní především diváci nad patnáct let. Jejich příběhy mají šanci přitáhnout i zralé publikum. Bez rodičů, kantorů i dalších dospělých parťáků se totiž dospívání nedá dost dobře odehrát, ani odžít. (Česká televize)

R.Drson odpad!

4UFO - Nechápu na jakou cílovou diváckou skupinu seriál míří. Pokud někteří učitelé tvrdí, že seriál zobrazuje realitu, tak je to jen smutnou vizitkou stavu současného školství, ve kterém jsou pedagogové odtrženi od reality, ačkoliv se s ní denně setkávají. Pokud chtěli tvůrci vytvořit věrohodné školské prostředí, měli více pátrat ve svých vzpomínkách na gymnázium, věřte nebo ne, bylo by to autentičtější než snaha stavět konflikty na patologických jevech naší doby (ke všemu ještě značně zjednodušené). Také veškeré snahy o konflikt či zápletku jsou okamžitě semlety do podivného seriálového vzduchoprázdna, tak typického pro současnou tvorbu (je to barevné, hraje k tomu světová hudba a je to na pokračování). Velkým minusem jsou herecké výkony hlavních představitelů. Postava vypravěče s IQ 140 (to má být vtip?), tak neuvěřitelně plochou postavu už jsem dlouho neviděl. Stejně tak další postavy jsou jen pouhé karikatury (přesně tak vidí pubescenty někteří učitelé a dospělí ve věku tvůrců). Sice občas kolovrátkovou hudbu přeruší současná muzika, ale v celkovém kontextu vytváří pocit parodie na sebe sama. Mladí představitelé jsou přespříliš afektovaní (není to jejich chyba, ta spočívá spíš ve špatné režii) a jejich dospělý protipól tvoří vesměs běžní televizní herci (Zedníček, Etzler, Konvalinková), kteří jen odvedou standardní výkon. Samotný nápad komiksu je dost podivně využitý a nefunkční. Česká televize nám opět předkládá podprůměrné televizní řemeslo, které je vzhledem k dnešní době zoufale zastaralé... ()

Bodega_Bay

Nechtěla jsem hanit dřív, než shlédnu a udělala jsem dobře...není třeba být nijak výrazně kritický...dětské role sice o ničem, ale mě osobně pobavila přítomnost Ester Kočičkové, Ivy Pazderkové, "úchyla" Ondřeje Pavelky....prostě proč ne. dialogy se mi nijak jalové nezdály (aspoň v tom jednom díle), stydět jsem se za hrdiny nestyděla, trapné mi to nepřišlo. Možná je to tím, že už nejsem teenager a tedy se mě to nijak osobně nedotýká....spíš jsem to sledovala tak nějak z dálky, s pobaveným úsměvem. Možná jsem měla jen štěstí na díl, ale při přepínání mě scéna zaujala tak, že jsem dokoukala...to se mi u českých seriálů nestává. ()

xhonza5

Skvělý český seriál. Opravdu jsem si ho oblíbil a doufám, že budou další série. Nic mi v něm nechybí a krásně se při něm pobavím a odpočinu. Tohle se opravdu povedlo, jen tak dál. =)) ()

Toreador

Náhodou na české podmínky - v porovnání s ostatními českými seriály pro teenegery rozhodně doost dobrej nadprůměr - ftipně a svěže natočené , výkony herců - až na vyjímky přirozené. Shrnutí: oddechovka - pobaví - neurazí ()

TommmyT

Tak u mě to bude asi malinko delší a koukám že budu asi jeden z mála kdo se nebojí tomu dát 4* . Začalo to tak, že jsem se tu na čsfd chtěl podívat v čem novém hraje muj oblíbený herec Jiří Dvořák a Adriana Neubauerová. V obou filmografiích jsem našel jakési 4teens. Pátral jsem po tom a ejhle nějaký seriál pro mládež. Já v pokoji tv nemám právě hlavně díky seriálům, nebaví mě to sledovat a obecně je hodně málo seriálů na které se dá dívat. Říkal jsem si no to asi nebudu zkoušet. Adriana mi však ležela v hlavě a chtěl jí vidět hrát a tak jsem to našel přímo na www české televize na ivysílání a pustil si první díl a ejhle docela milé překvapení. No nejdřív jsem koukal že tam zase s Adrianou hraje Tomáš Materna, to přeci nemůže být náhoda, dyt to už je jejich asi třetí společný film.. Tak jsem pátral a zjistil že 4teens a Maharal a ta kominická pohádka mají stejného režiséra. A jelikož Maharal je muj velice oblíbený film, tak jsem se pustil do dalších dílů 4teens. A ted hodnocení. Za prvé musím říci že je to velice dobře napsané. Beru to tedy jako oddechový seriál pro mládež a to u mě seriál rozhodně splnil. Excelentní je výběr hlavních mladých představitelů, kteří hned od prvního dílů přirostou k srdci a excelentně se hodí pro svoje role. V souvislosti s tím bych ale zmínil pro mě špatně vybrané některé vedlejší role jako brácha Milana a ten fotbalista co jede po Paty, protože pro neznámého člověka třeba tito dva mladí herci si jsou docela podobní a tak jsem ze začátku nevěděl kdo z těch dvou je kdo a co tam chce. Co se týče hraní hlavních představitelů, zmíním: Neubauerová - hraje svůj standart (docela bych jí rád viděl například v nějakém hororu kde by mohla více ukázat jestli umí hrát, v hororu tedy například vyjádřením realistického strachu), Malý a Beranová - dobře vystihnuté své role, Tomáš Váhala, Lucie Šteflová a Vanda Chaloupková - velice nadějní herci pro budoucnost českého filmu:-) Každý díl je něčím zajímavý a dobrý byl po několika dílech odskok na lyžák. Další dobrá věc je ten komix, je to jakési dobré spestření. Další dobrá věc je výběr hudby, která je právě pro mladé a doslova sedí. Jak už jsem psal scénář je dobrý a splnuje to, že se člověk moc nenudí a občas to spestří i dobrá zábavná hláška. Jiný díl je zase vážnější (Na útěku a dobrá Chaloupková jejíž kariéru budu tímto už asi taky sledovat). Každý díl scénářisticky se posouvá aby doslova vrcholil posledním dílem. A to doslova. Člověk si říká, dají se dokupy, nedají se dokupy atd. Shrnutě: nesmíte to brát jako něco převratného, nového atd. A když to berete jako oddechovou záležitost s fajn herci , dobrým scénářem, kvalitní kamerou a nadhledovou režií.. je to fajn záležitost. Doslova hodně milé překvapení. Chtělo by to druhou sérii :-) Asi budu od teď sledovat i další počínání režiséra Pavla Jandourka. Zatím je pro mě stále nenápadný, ale v celovečerním filmu by se z něho ještě mohlo něco vyklubat, jako z některých herců viz výše. No, jdu prozkoumat fotky z natáčení atd a pak si asi pustim ten seriál na ivysílání zase od prvního dílu :-) () (menej) (viac)

Sidder

odnoceno po shlédnutí dvou epizod. Když pominu neuvěřitelně otravný filtr na kameře a stejně otravnou postavu Míšiny matky, působí seriál velmi svěže. Ovšem je velká škoda že drtivá většina vtipných momentů je založená na komentářích ajťáka Milana, jehož nadhled je možná až nepřirozený (nebo nadpřirozený?) Ostatní postavy, ačkoliv vypadají na první pohled dost archetypálně, jsou kupodivu uvěřitelné. I když je v seriálu krásných slečen poměrně dost, Největší sympatie ve mně vzbuzuje postava Dáji. Myslím, že se dá smělě přirovnat k jiné sexy šprtce, Willow Rosenbergové ze zámořské ságy o blonďaté upírobijce Buffy (podle vzoru upírobijka). Obsadit Ester Kočičkovou do role učitelky byl majstrštych. Jedna věc, která mi vrtá hlavou je, proč Kamila černá, představená v prvním díle jako jedna z hlavních postav, neměla ani po skončení dílu druhého jedinou repliku. Na hlavní postavu je to až moc tichá voda. A pokud už od začátku mele břehy v podobě šedé eminence školního časopisu, asi budu po odhalení sklamán, ale to je život. Zatím je to na poctivé čtyři. ()

iwee23

když srovnám s Gymplem a Základkou, má to hlavu a patu a občas pobaví...i učitelé jsou reálnější než rádoby klaďas Brzobohatý z Gymplu ()

Pattrick

Chci dát po prvním díle hodnocení, musím říct, že jsem mile překvapen co čeští tvůrci splodili, něco takového tu nebylo, moderního, lehce vtipného a příjemný casting. uvidíme, jak se to bude vyvíjet, ale asi s hodnocením klesnu :P .. Myslím, že tvůrci dost nakoukali Skins ()

dannyarrow

Tento seriál je již podle názvu 4teens určený na cílovou skupinu teenagerů a proto tento seriál plně docení právě teenageři. Jako jeden z řad teenageřů si osobně si myslím že je to koukatelné, zábavné a vůbec to má něco do sebe takže téměř nemám nic co vytknout :-D a určitě to není odpad! Jsou i mnohem horší.... ()

tulkas

Zvědavost mi nedala a na první díl tohoto ČT výtvoru jsem se podíval. Nevím proč, ale napadlo mě přirovnání komixáka Ghosta k na Upper East Side žijící vševidoucí GG, takže originalita také nic moc. ()

Bila_pani

Strašně z toho cítím tu snahu za každou cenu se zalíbit teenagerům... je to logické, když je to seriál "for teens", ale moc to tvůrcům nevychází. Já jako cílová skupina jsem se nenašla ani v jedné postavě a dialogy mi přijdou dost strojené. Ale herci hrajou celkem obstojně... a líbí se mi titulní song od Charlie Straight. Uvidím, jestli s hodnocením nepůjdu ještě níž/výš po zhlédnutí 2. dílu. ()

branchillon

Milí spoluhodnotící, pokud budete oceňovat tento seriál, prosím, učiňte tak, jen pokud shlédnete celý alespoň jeden díl. Komentáře typu "viděl jsem kousek a bylo mi stydno" jsou dost ehm... hloupé. Viděla jsem celý díl a PROTO můžu hodnotit. To je jako bych z filmu viděla 20 minut a podle toho tady psala nějaké komentáře. Je mi z Vás stydno. Ale k seriálu (prvnímu dílu): vtipné, ne trapné, civilní - jak výkony, tak děj. Bavilo mě to a to rozhodně nejsem mainstreamový nenáročný divák. ()

Pauley

S hodnocením zatím počkám, ale musím říct, že mě hned zaujala znělka a grafické provedení, a scéna s pádem ze skateboardu (napřed komiksově a vzápětí na to „živě“) – to tu ještě nebylo. Když přimhouříme obě oči nad přehráváním herců, seriál zatím šlape dobře :) Situace občas nereálné, ale třeba takhle opravdu gympl v současnosti vypadá... ()

Lockeroom

Těžko hodnotit po dvou dílech, na mladé herce a hlavně herečky se každopádně dobře dívá a příběhy teenagerů jsou většinou zajímavé a divácky vděčné . Alespoň se to nemuselo odehrávat ve vzduchoprázdnu - nikdo nemá sociální problémy, všichni bydlí ve vilách s designovým nábytkem. S hodnocením ještě počkám, ale snaha o změnu a jiný přístup v ČT se cení ........ ()

Kashi

Myslím si že ten rozdíl mezi současnou mládeží a lidmi v tomto seriálu není zas tak tragický jak se tu většina uživatelů snaží dokázat. Tvůrci si chytře vybrali gymnázium, kam chodí ty inteligentnější, což znamená že se dá odpustit i ta nevěrohodná spisovnost postav a všeobecná slušnost. To že se tvůrci snaží kopírovat Skins je očividné, ale tento počin si zaslouží mnohem více jak odpad!, proto trochu nadhodnocuji. 3*+ ()

DžejPý

Vcelku spokojenost... To, že někteří seriál sepsuli, že tohle mládeži neodpovídá, je irelevantní, každý má jinou zkušenost (ať už vlastní nebo s teens). Že mládež filmová nemluví jako ta skutečná, je jasné - pak by se vysílal jen po 22 hodině :) A ty hvězdičky jsou tak 3,5... EDIT 16. 6. 2013: ve světle "školních" seriálů stanic Nova a Prima je 4teens geniálním dílem, přihodím na čisté čtyři hvězdy, ale na tu pátou to přece jen není (až zmíněné stanice natočí pár dalších "školních" s****k, kdoví...) ()