4teens

Česko, 2011, 6 h 18 min (Minutáž: 53–55 min)

Réžia:

Pavel Jandourek

Ondřej Malý, Tomáš Materna, Dagmar Křížová, Tereza Beranová, Tomáš Váhala, Lucie Šteflová, Vanda Chaloupková, Tomáš Hlaváček, Adriana Neubauerová (viac)

Na jednom nejmenovaném gymnáziu vydávají studenti internetový časopis pro „náctileté“. Jeho název, grafická podoba, členové redakce i necelá dvacítka žáků 1. A dávají hlavní podnět k tomu, jak jsme nazvali celý seriál, který byl natočen v Centru hudby, zábavy a tvorby pro děti a mládež Televizního studia Ostrava.

Tak trochu jazyková hříčka z názvu časopisu – 4 teens (For teens) uvozuje mozaiku osudů, které přivedou na televizní obrazovku teenagery a jejich spolužáky či přátele. Věříme, že se s nimi ztotožní především diváci nad patnáct let. Jejich příběhy mají šanci přitáhnout i zralé publikum. Bez rodičů, kantorů i dalších dospělých parťáků se totiž dospívání nedá dost dobře odehrát, ani odžít. (Česká televize)

-Bomba-

Dopadlo to lépe, než jsem očekával. Herci nejsou nijak otravní, což je na české poměry pokrok a celé to má docela takový cool nádech. Ovšem jen takový střízlivý :). Na další díly se asi podívám a snad to bude alespoň tak dobré, jako první díl. ()

Trainspotter

Další zbytečný seriál, na který si po měsíci od skončení posledního dílu (ještě, že jich bylo pouze sedm) nevzpomene. Opět se potvrdilo pravidlo, že mladí neznámí herci neumí vůbec hrát, bylo to takové plácání na úrovni okresního přeboru, min. o tři ligy je neustále převyšoval přirozený Etzlerův výkon "mám-je-na-háku učitele" a to taky nebylo kdo-ví-co. Co mě asi vytáčelo nejvíc, nebylo to, že scénář byl slaboduchý a dle mého soudu rozhodně neodrážel rozpoležení dnešní omladiny, už jen pro ty jejich instatní změny k lepšímu, ale hlavně to, že fracek udělal průser, třikrát bla, bla, bla a průser je vyřešen nebo urychleně promlčen, a to navzdory skutečnosti, že jedna epizoda trvala 52 min.(!) A když si tady v obsahu navíc čtu, že 4teens je jazyková hříčka, no do prkna, to by někoho zaujalo před 15 lety a ne teď. Smutné je to, že jsem ale ochotně shlédnul všech sedm dílů, zřejmě proto, že současná TV tvorba stejně nic lepšího nenabídne a naštěstí jsem se občas i docela zasmál. ()

Splasher

Záměrně nadceňuju, protože tenhle mutant GG / Skins / Inbetweeners dává facku českým komerčním TV, které se na vlastní seriál pro mladé ani nezmůžou. Oběma autorkám bych chtěl vyřídit, že humor Woody Allena je přece jen trochu jinde, ale glosy Milana jsou i tak povedené (Jenom pozor na copyright, některé hlášky jsou až příliš podobné těm Simona Birda). Když už zmiňuju bývalého předsedu cambridgeských Footlights, tak si neodpustím malé rýpnutí - Ondřej Malý zde dle mého názoru podává lepší výkon než Simon v Inbetweeners. Jinak co díl to jedna postava (jako u Skins) - takže kvalita bude kolísat (jako u Skins). Ty klasické nářky na nereálnost bych ignoroval. Je to do jisté míry dáno i tím, že ČT si moc nevěří a hodila to na Ostravu a raději do prvního ročníku gymnázia než mezi maturanty. Jelikož jsem jeden z těch deseti tisíců, co to sledují raději online, tak musím pochválit i tu omáčku okolo. Pochvala i za Charlie Straight - ústřední motiv mě ještě pořád baví. Škoda, že se autorkám ze třídy někam zatoulala klasická hláškující postava (Jay v Inbetweeners, Nathan v Misfits, Chris ve Skins, etc.), ale to už se nedá nic dělat. ()

T-pack

Ukázky na seriál mě (přiznám se) trochu odpuzovaly, ale dal jsem mu šanci a řeknu to na rovinu - vyplatilo se. Není to žádný zázrak, ale průšvih to rozhodně taky nebyl. I když byla spousta příběhových linií přehnaná a místy to vypadalo, jako když je okolí gymnázia Orlová plné patologických psychopatů... i když došlo ke spáse na všech frontách... tak se seriál stále nesl ve znaku přiblížení typického vzorku našich teenagerů. Nečtěte prosím komentáře vzdělaných, ale už nějaký ten pátek dospělých lidí - já vám říkám, že velmi podobně to na gymplu fakt chodí. Pochvaluji si soundtrack i přes jeho zjevnou omezenost. Neokoukané tváře jsou samozřejmě kapitola sama pro sebe - nová krev je vždycky potřeba, ale občas to jde ruku v ruce se špatnými hereckými výkony. Kvalita seriálu měla z mého hlediska stoupavou tendenci a být delší, možná se na konci dočkám solidních dílů. Klenot to rozhodně není, ale kladné body u mě série sbírá za to, že se možná v české televizní tvorbě blýská na lepší časy. ()

AngelusCZ

Skvělý seriál který mě okamžitě chytl hlavně kvůli pěkně nakresleným komixům. Soundtrack je také velmi pěkný a herci se mi na role hodí. Mladí herci ale skvělý. Přesně ňejak takhle to chodí na školách. Nejspíš pro mě zatím nejlepší český serial.Škoda že je jen sedm dílů! Jen tak dál !!!!!!!!! ()

Magniel

Po prvním díle jsem dost váhal, zda si pustit další díl, ale nakonec u mě převládla zvědavost, co bude dál. A jsem rád. Přestože je to často dost vyhrocené, rád se podívám na každý nový díl. Rád uvidím některá místa mého rodného města. Rád mám tento seriál, u kterého si vždy odpočinu s úsměvem na rtech. Doufám v druhou řadu :) P.S. S tak nízkým hodnocením nesouhlasím! ()

Kosmik 1

Tak tohle fakt ne, představa tvůrců o dnešní mládeži je velmi zcestná a jelikož se v "seriálu" (jestli se tohle veledílo dá takhle popsat) řeší samé banality a účastníci se ani nedovedou správně vyjadřovat, potom to nemůže dopadnout dobře. A dobře je za tři, takže bohužel... 30% ()

Danula13

Překvapení se nekonalo. Sterilní, nudná a politicky korektní veřejnoprávní televizně-inscenační tvorba. Další trapná ukázka promrhaných peněz koncesionářů. Tvůrce seriálu evidentně zajímaly úplně jiné věci, než je realita života dnešní mládeže. ()

insurgentes

Mě ten seriál potěšil, protože to bylo takové okénko do života v Ostravě, no a z toho jsem si odnesl následující: I v Ostravě disponují plným arzenálem archetypů pubertálních píč. V Ostravě mají rádi emeriku a hlavně vlezdoprdelství světovému hlídacímu psu demográcie - takže například zcela reálnou zápletkou v Ostravě je založení klubu cheerleaderek (když já jsem onanoval na střední, ani jsem nevěděl, co to slovo znamená). V Ostravě dále takřka nejsou žádný hnusný a ani dokonce žádný tlustý hoky, když vezmeme složení třídy jako takový náhodný reprezentativní vzorek zdejší mládeže (kromě teda jedný brejlatý, co chtěla bejt novinářka). Všechno prvotřídní mrdny. V ostravě dále se soudruhům nezvedá kufr z toho, když nějaká cheesy kapela hraje na plese před modrou stěnou osázenou žlutýma hvězdama. Holt v Ostravě ještě se ještě neprobrali a neviděj v těchhle symbolech svastiku na bílým puntíku a na červeným poli, tak jako já. No, na jeden seriál o sedmi dílech to neni málo vstřebanejch informací. ()

Ragdoll odpad!

Nucené, nereálné, nezábavné. Trapné dialogy a velmi nepovedené komiksové provedení, špatné, ale opravdu špatné herecké výkony a z prstu vycucaný příběh také zcela oprávněně definuje podstatu seriálu. Další z mnoha odporných výtvorů, kterých už tu hodně bylo a ještě bude. Proč mají na špatné pořady Češi takový talent? ()

Reckon

Zaráží mě, že je v popisu seriálu napsáno Komedie. Vtipné to rozhodně není, teda aspoň pro mě není. Kdyby se omezil počet postav, který je více než přeplněný, tak by se 4teens tvářilo víc uvolněně a vtipněji. (2/10) ()

Paity odpad!

Naprosto hloupá záležitost, kterou se snažila Česká televize upoutat "pozornost" mládeže. Ale obávám se, že dnešní omladina zrovna není zvědavá na seriál "ze střední". ()

Gogo333

Je to docela trapný a hloupý, ale mě se to líbilo a bavilo. 2.série by mi vůbec nevadila. Zdeňka Žádníková-Volencová je mi sympatická a pěkně se na ní kouká i poslouchá a L. Šteflová mi tady hodně padla do oka a docela jsem zvědav v jakou herečku vyroste, třeba ve Vendetě se mi taky líbila i když moc prostoru nedostala. ()

Ondracius

Na české poměry to není zas taková blbost, hravě to strčí do kapsy i serály pro "dospělé" typu ordinace, ulice, křehké vztahy. Dokonce mi to přijde i přirozenější než třeba Dawsonův svět. Takže 3 hvězdy? Inu proč ne :) ()