Namiesto evolúcie... revolúcia!
Cesta do pekla býva dláždená dobrými úmyslami. Aj nevinné gesto plné súcitu môže viesť k vojne, aká nemá obdobu a dokáže premeniť Zem na Planétu opíc.
Mladý talentovaný vedec Will Rodman pracuje v prestížnej farmaceutickej spoločnosti Gen Sys a vyvíja liek proti Alzheimerovej chorobe, ktorou trpí aj jeho otec Charles. Sľubný výskum však viazne pre nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré pokusné živočíchy vykazujú po aplikácii účinnej látky. Sklamaný vedec opúšťa výskum, odchádza sa starať o otca a ako bonus si tajne odnesie šimpanzie mláďa, ktorého rodičia zomreli pri jeho pokusoch. Dospievajúci šimpanz Caesar začne prejavovať vysokú inteligenciu a Will zjistí, že je to dôsledok pôsobenia jeho lieku. Začne mu ho znova podávať a nechtiac tým otvorí bránu ku skaze ľudstva. Čoraz inteligentnejšie zviera sa v dôsledku nedorozumenia ocitne uväznené v prírodnej rezervácii, kde sa postaví na čelo ostatných opíc a pomaly začne pripravovať vzburu proti tým, kto zabili jeho rodičov a jeho uväznili. A bude to vzbura proti celému ľudstvu! (TV JOJ)

BoncheR

Ani neviem čo mám pochváliť skôr. V prvom rade ORIGINÁLNY NÁMET a inteligentné dialógy. Jednoznačne jedno z najpríjemnejších prekvapení roku 2011. Tuším si prečítam knihu (( 90% )) ()

ivan bohatyr

Filmově kvalitně zpracované. Ale taky je to přehlídka přírodních i fyzikálních nesmyslů! Např: kolik těch chytrých opic uteklo, do 100 jedinců určitě, z toho ještě třeba 30 zabili, kniha přírody mluví jasně k zachování druhu je potřeba min cirka 500 jedinců, při menším počtu se kříží navzájem a pak mají blbé děti - což by se stalo zde (opice, které vysvobodili ze zoo jsou hloupé a stejně by se i tak dostali třeba jen na dvě stovky jedinců). Šimpanz dorůstá max 120cm a 75kg, což jistě nestačí na to, aby proskočil plastovým sklem, nebo dosáhnul stejné výšky jako člověk - že by jim ten lék napomáhal i fyzicky růst - to určitě zmíněno nebylo! Pak třeba jak si udělali ty oštěpy z mříží, no dobrá, ale jak je hodí, tak se železná tyč s hrotem přece nemůže zapíchnout do silnice - do asfaltu, to by nedokázal ani Arnold za své největší slávy. Takle bych mohl pokračovat ještě dlouho, už si na všechno nevzpomínám a stejně na to tady není místo. Pro tentokrát to vypustím a i přes ignorování fyzických a přírodních zákonů nakonec dávám čtyři, snad nedělám chybu. ()

Redi

Nevěřil jsem, že bych někdy mohl dát dnešnímu stoprocentnímu mainstreamu, kde je dnes všechno jen o 'suprdrupr' efektech a akci, takové hodnocení, ale je to tak. S X-Men: First Class překvapení roku, které nemělo jen super efekty a supr akci. Možná to mohl dostat do rukou někdo zručnější (to NEznamená zvučnější jako Spielberg apod.), někdo s větším citem pro drama (Aronofsky podle mého gusta), ale nechť to už zůstane v rukou tohoto pána. Kež by si nechali masivní akci až na závěr trilogie, jestli se s něčím takovým vůbec počítá, a v pokračování si nechali od akce ještě nějaký odstup s ještě nějakou tou dramatickou složkou - dokázal bych si to představit. ()

anli

Tak jsme se konečně dočkali vysvětlení toho,co se vlastně na zemi stalo před"Planetou opic"z.roku 1968.Ano,diváci,kteří znají původní "Planetu opic"z kin museli čekat dlouhých(a neuvěřitelných)43 let,než se to dozvěděli.Tenhle film na "Planetu opic"nenavazuje,ale tvoří prequel,tedy časově patří před původní film.Diváci znalí původního filmu asi tušili(nebo možná ne),co se bude dít.A tak podle celkem logického a jednoduchého vzorce se dělo.Vědec vyvíjí nový lék na Alzheimerovu chorobu,přičemž je jeho motivace jasná(nemocný otec) a po menším incidentu,kdy je vývoj zastaven ho vyzkouší na svém otci.Zjistí,že prudce zvyšuje inteligenci.Po ukončení projektu si odnese z laboratoře šimpanzí mládě ,pojmenuje ho Caesar a stará se o něj.A šimpanz roste a je stále inteligentnější.Pak dojde k incidentu a Caesar je umistěn do ůtulku.No a začnou se dít věci.Zatímco opicím lék zvyšuje inteligenci,pro lidi je velmi virulentní a po několika dnech umírají.Dobrodružné sci-fi drama je perfektním příkladem,jak má vypadat pokračování ve všech směrech.Až na několik drobných detailů přesně na původní film navazuje,scénář je inteligentní,nápaditý a precizní.Režisér Rupert Wyatt buduje atmosféru pomalu,pečlivě a velmi dokonale.Neukvapuje se a diváka pomalu a plíživě připravuje na strhující finále.Po vizuální stránce film nemá absolutně chybu a machři z Wety zaslouží velký obdiv.Jak opice,tak prostředí je absolutně dokonalé a precizní.Andy Serkis je opět vynikající a asi je už navždy předurčen jako " předehrávač "kohokoliv a čehokoliv.Ostatní herci sem velmi příjemně zapadají,ale hlavní part mají samozřejmě na starosti opice.A ty nemají opravdu chybu-gesta,mimika,pohyby-vše je absolutně dokonalé.Ve filmu je také několik skrytých poselství z hlediska chování lidí,rádoby dominantního druhu.Osobně se mi nejvíce líbilo poselství,že se opice nemstí a nezabíjejí a to ani v ohrožení života(velmi poučné).Podobných ponaučení je tam více a myslím,že je mnoho věcí,které bychom,jako druh měli pochopit,jinak jako lidstvo nemůžeme přežít.Já jim říkám společenská poselství.A přesně o tom je tenhle film.Akčních scén tam není mnoho,jak by se mohlo zdát,ale opravdu stojí za to,včetně skvělého závěru na Golden bridge.Scéna,kdy je poprvé Caesarovi sejmut obojek a on si vychutnává první doušky svobody je úžasná a je to pro mě jedna z nejlepších filmových scén.Stejně tak scéna,kdy Caesar promluví.Prakticky nemám co bych vytkl,snad jen stárnutí lidských herců není zachyceno ve srovnání s Caesarem moc přesně,asi se tvůrci soustředili na opice a na lidi trochu zapoměli.Ale to je opravdu drobnost.Takže s předem odepisovaného filmu se stalo překvapení roku a pro mě jeden z nejlepších filmů roku 2011.Dávám 90% a jsem rád,že"Caesar is home".P.S.Závěrečná cesta viru v titulcích dokresluje onu zkázu a je velmi nápaditá a dokonalá.Jak jednoduché!!! ()

noriaki

Další variace na skvělou knihu Pierra Boulleho. A tentokrát rovnou přímo o tom, jak to všechno začalo. Což je na jednu stranu škoda, protože původní námět obsahoval spoustu hlubokých myšlenek o tehdejší společnosti a lidstvu vůbec, zato v této verzi se dozvíme snad jen jak je nebezpečné vytvořit si rovnocennou konkurenci zaujímající stejnou ekologickou niku. To co film ztrácí na psychologii, kompenzuje vším ostatním. Herecké výkony, emoce, kamera, speciální efekty, promyšlené akční scény, vše dohromady ladí a rezonuje v perfektním mixu ryzí zábavy. Tomu pomáhá i scénář, vše sledujeme z pohledu opic a režisér si tak mohl vyhrát s množstvím obrazů, které by v tradičnějším pojetí vůbec nemohly být. Díky nevyčerpatelné studnici nápadů se pořád něco děje a film působí přesně tak jak má - jako dobrodružný blockbuster. Vytknout není moc co, snad jen bezbřehý idealismus se kterým jsou opice vykreslené jako vyšší živočišný druh, daleko překonávající ten lidský - silnější, chytřejší, přizpůsobivější, agresivnější, ale i humanističtější. Což je velice naivní představa, protože opice s IQ 120 je asi tak stejný nadčlověk jako amazonský indián s IQ 120. ()

Tomes83

Lituji, že jsem si tenhle PASKVIL vůbec pustil a musel tak hodinu a půl věřit, že uvidím nějakou extra dynamickou jízdu, plnou emocí, tak jak tu mnozí píšou! Film zcela nelogický, nereálný, bez napětí a bez poselství! Než tohle vidět někdy znovu, to už raději sáhnu i po čtvrtém díle legendární Planety opic z roku 1972! ()

Bobik9

Od teď můj největší a naprosto jedinečný favorit celé ságy Planety opic. První film měl sice ten nápad, ovšem tohle má úplně všechno. Je to stoprocentně jeden z nejlepších filmů roku a nebojím se tvrdit, že za chvilku to bude jeden z nejlešpcíh sci-fi filmů, minimálně tohoto století ano. Efekty jsou anprosto famózní, hudba je skvělá. Někdo si zde stěžuje, že je příběh vypočitatelný, což nemůžu ale žádný divák brát jako mínus, vzhledem k faktu, že tento film je zasazen do období před odehráním se původních filmů. Takže se asi dalo těžko čekat, že to dopadne jinak. Nemohu najít jedinou maličkost, kterou bych tomuto mistrovskému dílu vytknul. Doufám, že tvůrci tohoto filmu se odváží k pokračování. ()

ywo666

Trochu nechápem tie ovácie okolo filmu. Začínalo to v neuveriteľných číslach a aj relatívne ustálených 83% je pomerne dosť. Je pravda, že opice sú výborné spravné a CGI zvieratká predvádzajú slušné herectvo. Vyzdvihnúť musím aj poslednú tretinu, ktorá mala skutočné spád. Celkovo som tam, ale našiel príliš veľa logických chýb (vedci robia na opici pokusy, ale nevšimnú si, že je tehotná a nečakane porodí!!!) a prvé dve tretiny neboli až tak úderné. Ľudský herci boli nanajvýš obstojní. Nič viac nič menej. Je to slušná zábava a 4* dám. Ale toľko pomykova okolo? ()

majxik

Hmm, ve srovnání s původními díly je to dosti odlišné, samozřejmě děj je dělán tak aby na to navazovali předešlé díly jak mají, ale jinak je to velmi odlišné, zvlaště ve zpracování toho příběhu tak že se zdá uvěřitelnější a celistvější. Takže celkově to musim hodnotit lépe jak původní serii. Jinak hudba a tak jsou super, ztvárnění opic též a herci odvedli dobrou práci. No což, má cenu to okecávat dále? Máte rádi sci-fi, máte rádi dobrodružné akční filmy nebo snad máte radi serii Planeta Opic? Pokuď jste odpovědeli alespoň jednou ano, měli by jste se na to též kouknout :) pokuď ani jednou tak vás asi tento snímek nenadchne.... ()

tomxxx

Moc často se nestává, aby bylo pokračování klasiky tak kvalitní. Dnešní doba už nabízí za slušný peníz dokonalé vizuální efekty a v tomto filmu byly předloženy, jako by se nechumelilo. Přes jejich velké množství do filmu zapadly a nepůsobily tak uměle, jako např. v Avatarovi. ()

Maki89

čakal som ďalšie fiasko, keď som prvýkrát počul, že "holý úd" chce zasa prerobiť jednu z klasík a tak som k filmu šiel s odporom, no ostal som milo prekvapený. dokonca mi nevadil ani James Franco, ktorého od 127 hodín nemôžem ani cítiť.. efekty vynikajúce, opice boli lepšie ako živí herci, Patrick Doyle spravil slušné score... nemám tomuto filmu veľmi čo vytknúť... dôstojný prequel ku klasikám .... 8/10 ()

TKKMR

Pre mňa najpríjemnejšie filmové prekvapenie posledných mesiacov, ktoré si ma získalo najmä emotívnym príbehom a bezchybnými špeciálnymi efektami, vďaka ktorým pôsobia aj utopistické scény dosť reálne. ()

tnp101

Nečekaně výborný prequel, který zachraňuje pověst postupně packané série a staví se na úroveň původního snímku. Přitom jde o dva naprosto odlišné filmy a jsem přesvědčený, že obyčejný teenager tu návaznost na dnes již klasickou látku ani nezaregistruje. Podobně jako poslední filmový „Star Trek“ je totiž naprosto otevřený mainstreamu, ale zároveň nenápadně pomrkává po fanoušcích, a tím pádem uspokojí všechny. Přestože mu nelze upřít chytrost (samozřejmě na poměry blockbusteru), scénář není neprůstřelný, ale tady jde přece jen o něco jiného - o fantastické vizuální efekty a především digitálního opičáka, který svou komplexností a emocionálním projevem s přehledem zastiňuje jakoukoli jinou filmovou postavu roku 2011. Andy Serkis je opravdu jeden z nejvíce přehlížených herců současnosti a již nyní nadšeně očekávám, s čím se on i všichni ostatní vytasí v pokračování. 80% RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Pojmy „vizuální nářez“ a „Blu-ray“ k sobě dokonale pasují a vzhledem k tomu, že nejnovější opičí dobrodružství je tak trochu koncert společnosti WETA, dá se tušit, že tohle Blučko nemůže zákonitě dopadnout špatně. Technicky bezchybný obrazový přepis prezentovaný v anamorfním poměru stran 2,35:1, který překvapivě vzešel z klasického 35mm filmu, předvádí špičkově vyhlížející podívanou. Samozřejmostí je výtečná ostrost, stejně jako fantastická drobnokresba - zde hrají prim především digitálně animovaní opičáci, ale ani všechny ostatní atributy v tomto směru nezaostávají. Tepleji tónované bohaté barevné podání, výtečný kontrast i bezchybná černá, to vše zaručuje neustálou atraktivnost bez závislosti na charakteru dané scény a zároveň značnou hloubku. Výsledný nadmíru pozitivní dojem završuje příjemná jemná vrstva zrna a mně nezbývá, než konstatovat, že jde víceméně o zcela referenční materiál - to slovo „víceméně“ jsem použil proto, že vzhledem k tepleji tónované paletě občas nevypadá zcela nejrealističtěji, což ale pochopitelně není problém technického rázu a také kvůli pár nepatrně méně ostrým záběrům. Nepřekvapí ani originální anglický DTS-HD 5.1 MASTER zvuk, který naplno zaměstná jakoukoli reprosoustavu. Nejvíce o sobě v průběhu sledování dává vědět hudba, jež hojně využívá subwoofer. Ten samozřejmě není opomíjen také v sekvencích, kde je ho potřeba a rozeznít se dokáže vcelku agresivně. Prostorové kanály reprodukují neustále, ale ve výsledku slouží především jako doplněk předních kanálů. Celou škálu detailů krásně doplňuje perfektní zvuk dialogů a dál něco rozebírat nemá cenu, zkrátka kvalita hodna vysokodefiničního formátu. Česká stopa v DD 5.1 je na tom zvukově velmi dobře a dabing z produkce „SDI Media“ lze s přimhouřením oka označit za neškodný průměr, i když Ceasarova mluva zní spíše jako špatný vtip. Bonusy započneme dvojicí audiokomentářů. V prvním nás režisér provede především technickou stránkou věci a v druhém se z úst scenáristů blíže dozvíme především o charakterech a ději. Oba spadají do mírného nadprůměru a prvnímu zmiňovanému vcelku ubližuje četnost tichých míst. Dále pokračujeme jedenácti smazanými scénami o celkové stopáži 12 minut, které opět nepředstavují nic revolučního, ale zhlédnutí určitě doporučuji - nejsou v nich mimochodem dodělané vizuální efekty a vystačit si tak povětšinou musíme pouze s herci v „motion-capture“ oblecích. Následuje 7 minutový filmeček, který v rychlosti shrnuje dějovou stránku filmu a vypichuje několik narážek na předcházející filmy. Následují dva techničtější filmečky, přičemž první se v 8 minutách zabývá převážně „motion-capture“ herectvím a druhý v 10 minutách pak následným zanimováním opic. Ty pak doplňuje ještě ukázková sekvence z filmu, v níž lze interaktivně přepínat mezi finální podobou, tou se živými herci v kostýmech a pre-vizualizací. Dále tu máme vcelku zbytečnou galerii sedmi opic s velmi malým počtem snímků (až na Ceasara pouze dva snímky na opici), čímž se dostáváme k 9 minutovému filmečku o natáčení finální scény na Golden Gate Bridge, která byla jako vůbec první v historii „motion-capture“ točena v exteriéru. Následuje 8 minutovka s Patrickem Doylem o hudbě a 22 minutový encyklopedický filmeček o šimpanzích, gorilách a orangutanech, jenž trochu „zeleně“ prezentuje velmi zajímavá fakta o těchto ohrožených bytostech. Pak už tu máme akorát tři kinotrailery + tři trailery na jiné filmy z produkce Foxu před načtením hlavního menu a tím končíme. Všechny bonusy jsou prezentovány v plném HD, většina z nich je vybavena českými titulky (všechny kromě komentářů a encyklopedického filmečku) a informací se z nich člověk dozví vcelku dost, ale k dokonalosti mají stále ještě docela daleko. Ani tentokrát se mimochodem distributorovi nepodařilo nezalhat, jelikož „BD-Live“ funkce nabízející exkluzivní pohled do zákulisí, na kterou láká zadní strana krabičky, na disku chybí. I přes tuto maličkost jde ale o nesporně kvalitní titul s neméně kvalitním filmem, do něhož se určitě vyplatí investovat. 80% () (menej) (viac)

Gar-mogoth

Omezím svůj komentář na krátké shrnutí. Skvělý Andi Serkis, skvělé triky, skvělý film.. Film, ke kterému se "velko-" přidává až za polovinou, ale o to je lepší. ()

T-pack

Jednou už se Hollywood rozhod rebootovat veškeré filmové dědictví světa, tak se podívám aspoň na ty remaky, aby to nedělali zbytečně. Přesto se neděste, originál… nebo vlastně… kolikátá je tohle vůbec Planeta Opic? To je jedno. Některý z předchozích filmů mám stále v záloze, pojďme teď hodnotit znovuoživení série nezkresleným pohledem nováčka: skoro perfektní. Vlastně celkem pochybuju, že by moh mít ten slavnej film ze šedesátýho osmýho víc k nabídnutí, než jeho reboot. Tenhle snímek je totiž jeden velkej nařachanej build-up – pravda, k něčemu, čeho se dočkáme až v sequelu, ale i tak film rozjíždí pár zajímavejch myšlenek na pozadí velmi vizuálně atraktivní akce. Proto je škoda, že veškerou problematiku etiky výzkumu a odchytů, zpochybňování lidský nadřazenosti a filosofii okolo daru/prokletí inteligentní mysli, jakejkoli náznak hlubších témat zazdí jednodušší dialogy, pár neodpustitelnejch děr v zápletce a Draco Malfoy v roli Draca Malfoye. Já pevně věřim, že až jednou bude celá série pohromadě, bude první díl fungovat spíš jako úvod do celku, než jako samostatnej snímek, a doufám, že to bude jeden z nejslabších dílů… ()

Pavlínka9

Pohled, který měl Caesar ve tváři mě děsí dodnes. Tak "lidské" a tak plné otázek a naděje a touhy. Tenhle film byl skvěle digitálně ošéfovaný a vlastně jsem na tom nenašla jedinou chybičku. Je to precizní práce, která šlape přesně jak má. Časově - tak akorát, zbytečně se to netáhne, jsou tam dokonce i logické spojitosti a v závěru je "klasika", kdy se dá lehce něco rozšířit, aniž bychom o tom věděli. Ten film byl pro mě neskutečným překvapením již v roce 2011 a teď jsem si ho jen připomněla, abych pokračovala v dalším snímku s podobnou tématikou. A jsem velice ráda, že jsem do toho šla. ()

progression

Přiznám se, že jsem se tohoto snímku tak trošku obával. Púvodní snímek s Charltonem Hestonem je legendární klasika, další rádoby pokračování mu sahají hluboko pod kotníky. Ale tentokrát jsem byl více než příjemně překvapen. Zajímavý scénář na téma, co předcházelo, nechyběl ani "ten němec od A", hlavní představitelé měli co hrát, opičí scény (ať už hrané, či trikové) byly skvěle zabudovány do děje a působivé finále celkový dojem z filmu jen umocnilo. Obával jsem se, že tento film stejně jako ty předešlé "vykrádačky" brzy ohodnotím jako víceméně ztrátu času, ale mýlil jsem se, ani na chvíli jsem se nenudil a "opožděný prolog verze 1967" byl docela smysluplný i (s menšími výhradami) uvěřitelný a originální. ()

drake31

CHIMPANTASTIC Pôsobivé, úchvatné, úžasné, nádherné, emotívne - to je len zlomok slov ktorými sa dá pomenovať tento film. Rise of the Planet of the Apes má skoro všetky aspekty ktoré sú pre mňa dôležité, ak nie aj všetky. Triky a celková vizuál u tohto diela nemá cenu riešiť - úžasná a ohromujúca práca. Príbehovo jednoduché, priamočiaré naplnený skvelými scénami, v ktorých niektoré presahujú hranice epickosti, iné si človeka získajú svojou emociálnou stránkou a vtesnajú slzy na krajíček. Postavy skvelé či už to bol človek alebo opica. Hudba perfektne dokresľovala dej na plátne a pridávala na dynamičnosti celého filmu. Som spokojný viac než som čakal a aj keď nie som veľký fanúšik pôvodných filmov toto som si užil a rozhodol som sa dať šancu tým starším kúskom. ()

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru