Vymedzený čas

V blízkej budúcnosti už peniaze nemajú žiadnu hodnotu a platí sa časom. Will Salas (Justin Timberlake) má na svojich životných hodinách zriedkakedy viac než 24 hodín. Žije z minúty na minútu v chudobnej zóne Dayton a len vďaka tvrdej práci v továrni si môže predplatiť ďalší deň života. Rovnaký osud zdieľa aj jeho matka Rachel (Olivia Wilde) a mnoho ďalších ľudí v tomto zapadákove. Miestne gangy sú navyše vždy pripravené kohokoľvek okradnúť o čas, hoci len o niekoľko hodín, aj keby mu tým rovno ukončili život. Keď jedného dňa Will pomôže bohatému Henrymu (Matt Bomer) uniknúť pred jedným z lúpežných gangov, Henry mu za to daruje celé storočie času a sám sa rozhodne svoj nekonečný život ukončiť. Willa však obvinia z jeho vraždy a nezostáva mu nič iné, ako dokázať svoju nevinu. Vydáva sa na útek do najbohatšej zóny v New Greenwich, kde na rozdiel od Daytonu sa nikto nikam neponáhľa. Čas je luxus, ktorý si tu môžu dovoliť všetci, pretože budú žiť stovky, ba dokonca tisíce rokov. V New Greenwich je ale zároveň niekto, kto Willa priťahuje. Sylvia (Amanda Seyfried) je dcéra mimoriadne bohatého Philippa Weisa (Vincent Kartheiser), ktorá sa vo chvíli, keď Willa prichádzajú zatknúť strážcovia času, stáva jeho ideálnou rukojemníčkou. Vysoká hra o zmenu pravidiel nespravodlivého sveta sa môže začať. (TV JOJ)

Nepl

Lepší, než jsem čekal. Jen škoda obsazení hlavního hrdiny, být tam někdo jiný než Timberlake, tak bych dal čtyři hvězdy.... No, nakonec je dám i tak, ale jen tedy tak tak. Zajímavý námět, má to spád, kukadlová Amanda....jen kdyby tam nebyl ten Justin... ()

Jirkacek

Snímek Vyměřený čas z roku 2011 mi nemohl jako milovníkovi Sci-fi žánru uniknout a někdy pět let po jeho premiéře jsem se na něj podíval poprvé. Velice jsem se na něj těšil, protože mi nápad s časem jako platidlem připadal naprosto fascinující. I když budoucnost naší planety může přinést cokoliv, tak si nedovedu si představit, že bych měl vyměřený čas jako postavy ve filmu. Jeho hrdinové měli právo na život jen do 25 let a pak jim zbýval jeden rok života. Pak buď zemřeli, nebo si na další dny života museli vydělat v práci za směšnou časovou mzdu, nebo se stát zločincem či být jedním z mála, kteří měli celá staletí před sebou. Těla lidí totiž v pětadvaceti letech přestala stárnout a opotřebovávat se, takže pokud člověk nespáchal sebevraždu, nebo nezemřel násilnou smrtí, takový boháč mohl žít věčně. Docela mně pobavilo, když se v jedné scéně vedle sebe objevila babička, maminka i dcera a všechny vypadaly stejně mladě. Nebo staře ? V tomto filmu to bylo úplně jedno ! Při mé smůle bych se ale určitě ocitl mezi chudými a musel bych být neustále ve stresu jestli umřu, protože mi prostě dojde čas. No to bych prostě zešílel. A být bohatý tak, že bych měl tisíce let života a nikdy neumřel, takové štěstí bych určitě neměl. A bylo by to vůbec štěstí ? Dny by ubíhaly jeden za druhým, stále dokola, co by člověk asi dělal celý ten čas ? Vůbec slovo čas v tomto snímku zaznělo určitě nejvíce ze všech filmových počinů, co se kdy natočily. A proč vlastně k takové situaci došlo, jsme se dozvěděli hned v úvodních vteřinách filmu. Jeden chytrý vědec vymyslel virus, díky němuž lidé žili do oněch 25 let a přestali stárnout, přičemž v té chvíli jim zbýval rok života nebo si mohli na další čas vydělat, tak jak jsem psal už výše. Celé to bylo před desetiletími spuštěno kvůli přelidnění a na světě pak existovalo několik zón, ve kterých lidé podle svého počtu let žili. Ti chudí se mohli přestěhovat i do lepších zón, ale museli mít dostatečný počet času, neboť za přechody mezi teritorii se platilo. V té nejchudší části města jménem Dayton žil Will Salas, kterého si pro mne překvapivě zahrál Justin Timberlake a jeho výdělek v práci sotva stačil na jeden den života. Bydlel sám s matkou, kterou si pro změnu zahrála Olivia Wilde, známá ze seriálu doktor Hause a také ona sotva stačila vydělávat na chod běžné domácnosti. Jednoho dne se Salas v baru nachomýtl k situaci, během které chtěl jeden ze zločineckých gangů oloupit bohatého Henryho, který se v chudé části světa opil a sám měl 100 let života. Salas mu pomohl před zločinci utéci a Henry za to Willovi daroval celé století času, přičemž sám byl života tak znechucen, že spáchal sebevraždu tím, že mu došel čas. Zní to sice divně, ale bylo to tak a mne to naučilo nikomu už neříkat, že sám nemám čas. Bohužel Will byl následně obviněn z jeho vraždy a nezbývalo mu nic jiného, než dokázat svoji nevinu. Navíc jeho matce došel čas jenom kvůli tomu, že ti bohatá skupina zdražila jízdné v autobusech a ta nemohla odjet domů, kde na i syn čekal. Will tak využil velkého počtu nabytých let a odjel do nejbohatší zóny v New Greenwich, kde na rozdíl od Daytonu nikdo nikam nespěchal. Jeho obyvatelé byli tak bohatí, že mohli žít žít stovky ba dokonce tisíce let. V New Greenwich se Will seznámil s nechutně bohatým Philippem Weisem v podání Vincenta Kartheisera a jeho dcerou Sylvií, kterou si zahrála ne moc sympatická Amanda Seyfried. Will tak zažil jeden luxusní den, který však záhy skončil s příchodem jaké policie budoucnosti, který se říkalo strážci času. Velitelem místní jednotky byl Raymond Leon, jehož si střihl mně velice nesympatický Cillian Murphy. Zde bych se zastavil v ději, abych poznamenal, že se mi vlastně nikdo z herců nelíbil, s čímž ovšem nekoresponduje moje závěrečné hodnocení, ale nepředbíhejme. Leon přišel Willa zatknout, tomu se ale podařilo uniknout s pomocí Sylvie, kterou si vzal jako rukojmí. Spolu ujeli krásným autem, které si Will koupil za 59 let, ale když za dramatických okolností havarovali, skoro o všechno je obral zločinecký gang. Oba hlavní hrdinové nehodu přežili, byli však rádi, že si stihli koupit za šperky Sylvie alespoň dva dny času. Postupem času - jak vtipně to zní - se oba sblížili a stali se z nich Bonnie a Clyde z budoucnosti, kteří začali okrádat bohaté o čas, který po vzoru Robina Hooda věnovali chudým. To se však nelíbilo boháčům ani strážci času Leonovi, který jim byl neustále v patách. byl jsem tedy zvědav, jak to všechno dopadne a hltal každou minutu filmu. Přes pár nedostatků v logice a slabším nudnějším pasážím, se mi film velmi líbil a tak jsme si jej o rok později doma pustili podruhé. Opět jsem se slušně bavil, i když mi chybělo třeba další rozuzlení na konci, například co dál lidé dělali, když měli více času, namísto aby chodili do práce. A co ti bohatí, jak reagovali ? Zcela určitě to chtělo lepší herce, ale zřejmě kvůli nízkému rozpočtu si to tým v čele s režisérem Andrew Niccolem nemohli dovolit. A tak dále. I tak je vyměřený čas vynikající film který stojí za to vidět a doufat, že se nikdy nic takového nestane. Takže až budete mít čas, pusťte si Vyměřený čas.....Na začátku roku 2019 jsem si koupil film na blu-ray disku za nechutně mnoho času a podíval se na něj potřetí. Investovaných prostředků jsem v žádném případě nelitoval a s chutí jsem si celý ten příběh z budoucnosti, která se doufám nikdy nenaplní, znovu prohlédl. V hodnocení bych se jen opakoval, takže jdeme na hodnocení, protože nastala ta správná chvíle udělit pět časových hvězd *****. () (menej) (viac)

Fill98

Dnes jsem viděl In Time podruhé a musím říct, že se mi to líbilo víc než po první projekci. Nejvíc mě na samotném filmu uchvátila ta myšlenka. Ve světě se platí časem, bohatí mohou žít navěky, když čas dojde, zemřete. Kdo tuto ideu zosnoval (pravděpodobně Niccol), tomu bych s radostí upřímně poděkoval. Nic takového jsem nikdy neviděl. Je milé vidět Timberlakea jinde než jen v hudebním průmyslů. Ze všech průměrných snímků je toto podle mě jeho životní role. Scénář se mi naprosto zamlouval, protagonisté sympatičtí, jen je škoda, že se z toho nakonec zvrhne Bonnie a Clyde v bledě modrém... Rozhodoval jsem se mezi třemi a čtyřmi, ale za celou myšlenku se přikloním k vyššímu hodnocení. (70%) ()

DavidAAAA

Skvělá sci-fi, na jejíž námět jsem simusel chvilku zvykat, ale pak už to stálo za to. Aneb když práce život prodlužuje a jakýkoli nákup ho zkracuje. Nemilosrdné digitálky, nemilosrdní zloději. Spousta dobré akce, žádné extra triky, ale poctivá řemeslná práce. Film, nad kterým asi budu chvilku přemýšlet. A jedno poslání, když spěcháš, jsi chudý, když jsi v klidu, jsi boháč.. A to platí i mimo tenhle film.. ()

aneta105

Musím uznat nápad tohoto filmu. Výboně zpracovaný děj, nadčasový konec a herecké výkony velmi nadprůměrný. Konečně neohraný scénář, co tu ještě nebyl. Dobrá myšlenka Času a lidí, co ho mají málo a nebo moc a neví, co s ním majíí dělat, a pak jsou tu ti co ho mají tak málo, že neví, co mají udělat prvně. A tak hrdě dávám 80%. ()

DanteSK

Sympatické prostredie tohto filmu ma doslova vtiahlo. Je to jasná kritika dnešného konzumného sveta. Keby sme tiež platili časom ako v tomto filme, myslím že by sme sa radšej dva krát zamysleli či niečo potrebujeme alebo nie. ()

Omanomet

Naprosto netypický film. Skvělá myšlenka, dobré provedení. Kdo po zhlédnutí filmu přemýšlel, jaké by to bylo, kdyby Vyměřený čas byl opravdu? Nebo spíš, kdo nepřemýšlel... Je mnoho lidí, co píší, že je to trapné, nelogické, povrchní, blábol,... Film má svůj svět, a že film je nelogický je pro mě tedy nepřijatelné. Vyměřený čas je film budoucnosti nebo já to aspoň tak vidím... ()

gaucar

Dle mého názoru super nápad pro film, bohužel výsledek spíše průměrný až podprůměrný. Prvních 30 min, to šlape, od přesunutí hl. postavy do jiných končin a následný návrat (největší slabina - nulová návaznost) již děj a hlavně (NE)navazující sekvence totálně kolabují a z filmu se stává jen snůška nesmyslů. Chybí tomu hlubší osvěta, jak vlastně tento svět v budocnu funguje, a proč tak funguje. Přirovnal bych to podobnostně k filmu ELYSIUM, u něj jsem seděl jak zařezaný, toto mě v polovině začalo nudit a připadalo zdlouhavé :-/ nápad skvělý, provedení bídné, o kulisách radši ani nemluvím. 2/5 ()

MrApik

Vyměřený čas nám ukazuje, jaká je hodnota života. Vzpomněl jsem si na jednu krásnou myšlenku... "Každý den dostanete 84 600$ a každé ráno, přesně v 0:00, se vám účet znovu obnoví s částkou 84 600$... Co uděláte?" - každý na tuto otázku odpoví "Užiju si je tak, jak jen to bude možné a utratím je co nejlépe dokážu do posledního dolaru". Tato metafora připodobňuje čas. Den má totiž právě 84 600 vteřin a je jen na nás, jak je využijeme. Kromě skvělého nápadu využít čas jako "platidlo", je zde jasný odkaz na sociální rozdíly společnosti (to je vyjádřeno v podání "časových zón", mezi nimiž lze cestovat jen za vysoký poplatek). Je zde jasně ukázáno, že pokud se nepředělá celý sociální systém, nelze všem pomoct (to je zde jasně ukázáno v podobě pouličních gangů v sociálně slabé zóně - když dostali lidé přidáno, hned to pro ně mělo nedozírné následky). Jediné, co filmu chybělo, bylo trochu lepší herecké obsazení (role Amanda Seyfriedová mi prostě do role "bohaté princezny zamilované do chudého dělníka měnící názor na svět" nesedla) a trocha uvození do příběhu (není zde dobře vysvětleno proč se platí časem, jak to vše vzniklo, proč jsou časové zóny, kdo tomu vládne?). Celkový dojem to však nezkazilo a proto jsem dal slušné 4 hvězdičky. ()

adelfilm

když jsem viděla film poprvé, nevěděla jsem do čeho jdu. jako u většiny takových filmů mě překvapil. příběh mě velice příjemně překvapil, ale děj už zas tolik ne. děj ten trochu pokulhává. líbí se mi hodně tváře které se ve filmu objeví a taky prostředí ve kterém se film odehrává. kamera taky zaslouží pochválit.:D ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Čas jsou peníze." Originální sci-fi se sociálním podtextem s Justinem Timberlakem a Amandou Seyfriedovou. Po grafické stránce není filmu co vytknout, efekty působí realisticky. Hodinky s ubíhajícím časem na rukách hrdinů působí schizofrenně a jsou vychytány i různé detaily, jako kupříkladu svit hodinek ve tmě. Jinak Vyměřený čas určitě není bezchybný film, rozhodně je ale dost originální a v rámci možností chytrý a inteligentní. - 80%. ()

Sejkorka

Super záležitost, originální zpracování věčného tématu vykořisťování dělnické třídy. V závěru trochu šmrnclé Bonnie and Clyde. Herci výborní, Amanda Seyfried velmi sexy. V podstatě není co vytknout. 195. oblíbený film, to taky o něčem vypovídá. Andrew Niccol (zde scénárista a režisér) napsal mimo jiné scénář k dalšímu oblíbenému filmu - Truman show. ()

obycejnymuz

Film který ukazuje smutnou realitu budoucnosti, která už nastala, jen jsme si jí zatím neuvědomili. Celý film se točí kolem času, který v budoucnosti bude hlavní měnou. V samotném úvodu filmu je hned vše nejdůležitější vysvětleno, děj tak může začít a divák si nemusí nic moc domýšlet. Děj se neodehrává nějak moc extrémně sci-fi budoucnosti, ale spíše v blízké budoucnosti. Detaily děje ... (nebudu spoilovat), ale film krásně ukazuje, jak jednoduché je manipulovat s lidmi že hodnoty věcí a ceny jsou jen pouhá čísla. To že neexistuje jediná jistota a na konci vyměřeného času, který v budoucnosti každý ví kolik ho má (na rozdíl od naší mnohem drsnější reality, kdy to nevíme) přichází smrt. Akční scény nejsou nijak nerealistické, ve filmu se najde i romantika a humor a jediným nedostatkem jsou občasné nedokonalosti vedoucí k zamyšlení "proč neudělal tohle a tamto", stejně jako zbytečná smrt blízké osoby hlavního hrdiny, kdy si člověk řekne "to se dalo zvládnout tak a tak". Nebýt těchto detailů, byl by film absolutně dokonalý. Po shlédnutí tohoto filmu si snad každý řekne "za co utrácím svůj čas a stojí to za to ?" ()

Muffin

Námět zajímavý, scénář neskutečně naivní. Vlastně nic nedává smysl a postavy ve filmu fungují jako ve videohře. Herecké výkony jsou dobré, ale bohužel hrají nesmyslně chovající se jedince. Někdy je to až bolestivé sledovat, když vidíte jakou nedovařenost musí zahrát. A poselství? Okrádejte bohaté, obdarujte chudé. Opravdu originální a hluboká myšlenka… ()

Dámské posily...

Dámské posily...