Dvojica vyšetrovateľov, kapitán Jakubec (LADISLAV CHUDÍK) a poručík Michalko (VILIAM POLÓNYI), vyšetrujú záhadnú vraždu ženy. Ani jeden zo štyroch podozrivých páchateľov však nemá pre vraždu pravdepodobný motív... Režisérovi Andrejovi Lettrichovi a scenáristovi Jozefovi A. Tallovi sa v 60. rokoch podarilo presadiť v Štúdiu hraných filmov koncepciu tzv. diváckych filmov. Najmä Tallo razantne presadzoval tento trend, čo sa mu podarilo najprv vo vlastnom filme Muž, ktorý sa nevrátil a neskôr ako scenárista priviedol na svet dvojicu vyšetrovateľov, ktorá vystupovala v trilógii kriminálnych filmov. Najprv sa objavili v snímke Smrť prichádza v daždi, roku 1966 pokračovali v snímke Vrah zo záhrobia a posledný raz sa vrátili vo Volaní démonov z roku 1967. Jakubec (Ladislav Chudík) na plátne využíva svoje sivé mozgové bunky, poručík Michalko (Viliam Polónyi) je komicky nechápavým typom. Slovenská variácia osvedčeného holmesovsko-watsonovského modelu púta najmä svojskou Polónyiho komikou. Tvorcovia väčšmi ako na akčnosť a jasný konflikt sa sústredili na žánrovú psychologizujúcu drobnokresbu, ktorá dala ich filmom charakter konverzačných drám. Lettrichovo rozprávanie stavia na drobných ľudských nedostatkoch, film nekritituje systém, hovorí o prirodzených a nadčasových ľudských chybách chamtivosti, strachu či lakomstve. Osou celého filmu je vypátranie vraha, zavádzania či klamanie diváka a stupňovanie napätia. Nie je dôležité, aby sa divák zaoberal vážnymi existenčnými otázkami, podstatné je, aby kombinoval, hádal, špekuloval nad tým, kto zabíjal. Autori pritom ponúkajú dostatok falošných stôp, aby udržali diváka v napätí a neistote, aby bol záverečný okamih skutočne momentom prekvapenia, a nie vopred jasným riešením celej hádanky. (oficiálny text distribútora)

Rodriguez

Když chce člověk nachvilku vysadit, tak nejlepším lékem je pustit si nějakou (Česko)Slovenskou (studio Bratislava) detektivku se srozumitelnou zápletkou a né moc překombinovaným dějem. A toho se mi právě zde dostalo! 80% ()

majo25

Po Volaní démonov som presne vedel, do čoho idem a opäť slovenská kriminálka nesklamala. Povedal by som, že ešte o čosi lepšia ako posledný film z trilógie. Celá plejáda hviezdnych hercov (nielen charizmatický Chudík či vtipný Polónyi), schopný scenár - možno nie tak do detailov prepracovaný, ale schopný. Lettrichova réžia štandartne s citom. Nebyť čiernobielej kamery, ani by som netipoval 60. roky. ()

LadyPupu

Film s atmosférou místy připomínající staré americké detektivky. Skvělé herecké obsazení, potažmo výkony a charisma L. Chudíka a komičnost postavy V. Polónyiho zajišťují poutavost vyprávění od začátku do konce. Nenápadná (ale o to krásnější) perla mezi detektivkami ze 60. let. ()

Autogram

Nebyť toho prehnaného súdruhovania, ale tak to asi muselo byť, som sa tými obratmi cítil ako v Poirotovke. Dáždnik síce neprehovorí, ale ako svedok poslúži, a vraha dokonca odhalí kľučka. Zaujímavým momentom je aj právnik, ktorý si privyrába fuškami opravou radiátorov a elektriky. –––– Myslela som si, že ste farár. – Keď mi poviete iba čistú pravdu, dám vám rozhrešenie. –––– Jednoduché ako Kolumbove vajcia. – Vajce! ()

Gekacuk

Mírně nadprůměrný film, skvělí herci Chudík a Polónyi. Poněkud překombinovaná zápletka a jeji vyjasnění jako ze starých anglických detektivek přímo na místě činu za účasti všech podezřelých. Záchvat smíchu ve mě vyvolal František Dibarbora, když se zcela vážně ptá příslušníků VB, jak má s platem JUDr. v poradně vyjít. Musí si přeci vypomáhat fuškami a opravovat všechno možné. Od zámků přes deštníky až po vysavače. Když si uvědomím, že takový JUDr. Sokol bral už před 10-ti lety za 1 hodinu právní poradny 42.000,-- Kč, je to až neuvěřitelné pokroucení hodnot (tenkrát i dnes). Jinak sem tam docela dobré fórky: Tu máte něco na uklidnění. Vy jste ji spolkl? Čo? Žuvačku. ()

vitekpe

Vyborna detektivka, to bych nevymyslel... Chudik a Polónyi jsou takovi zvlastne veseli/slusni vysetrovatele, nebo jak to popsat. Kouknete sami a uvidite. Stoji to za to. ()

xaver

Výborná slovenská detektivka, dobrá zápletka, Ladislav Chudík a Viliam Polónyi jako detektivové jsou uvěřitelný, takový normální lidé. ()

Filomena.I.

S přibývajícími podezřelými přibývali súdruhovia aj súdružky a další súdruh sem a zase tam, co se na scéně Chudík objevil. Navrchovanost súdruhou dovršil hláškou „Česť práci súdruh vedúci“ ku podozrivému, a tím mne naprosto oprostil od sledování děje a už už na čudlík sahajíc chtěla jsem ku konci přetočiti, neb trpezlivosť vytratila se dočista. Nuž kalena nejspíše ocelí budovatelskou tah tento ustála jsem a dotáhla film do řešení konečného se všemi těmi súdruhmi pospolu aj vrahom súdruhom odhaleným. Jsem však z toho všeho potrefená poněkud, že tunaj píši česko – slovensky (neb slovensko – česky?) se stále se opakujícím slovem. Ano, takto otravné to bylo. Zdá se, že nová vlna slovenská nespláchla tých súdruhou do kanálu. Třetí hvězda zavěšená má malý tik nervní, takže maličko poblikává. ()

edie sedgwic

Alebo Agatha Christie na slovensky sposob? Ak som spravne pochopila, boli to prve pokusy podobneho charakteru a aj ked bolo co zlepsovat, ocenujem snahu a nie tak uplne priehladnu zapletku a nasledne rozuzlenie. ()

MickeyStuma

V 60.letech minulého století se v Československé kinematografii detektivním snímkům velice dařilo a i tento slovenský počin je toho nezapomenutelným důkazem. Literárnost příběhu je v celkovém vyznění sice trochu znát, ale herci to pojali velice bravurně a neotřele. Děj se nikterak nenese v bohapusté jednoduchosti, ale naopak je vcelku komplikovaný a velmi přísně dodržuje veškeré zákony detektivního žánru a tak i divák má během sledování možnost popřemýšlet, kdo že je tím vrahem. Já jsem také chvíli přemýšlel a to, ke komu bych kapitána Jakubce, ve skvělém podání Ladislava Chudíka a poručíka Michalka, kterého si střihl Viliam Polónyi, přirovnal. K majoru Kalašovi a nadporučíku Vargovi nebo k majoru Tůmovi a kapitánu Líbalovi. Každopádně ani zde nezůstalo u jednoho snímku a vznikli ještě dvě pokračování, což hovoří samo za sebe. Všichni se tak dohromady v případech velmi dobře doplňují. Ne, takovéto skvělé detektivní filmy se dnes už bohužel netočí a jak ohromná je to škoda. ()

Biopler

Slovenská detektívka a vôbec nie slabá, naopak dobre dávkovaná informáciami. Zaujímavý príbeh vrcholiaci však rozuzlením, kde by divák čakal niečo oveľa viac premyslenejšie a šokujúcejšie vzhľadom aj na množstvo postáv v príbehu. Chudík ako detektív nie je žiadna výhra, toporným výkonom nepozdvihol drámu do lepšieho ako priemeru. Polónyi, ako jeho pobočník, bol oveľa viac akčnejší a zaujímavejší. ()

GIK

„Priajemne sviatky.“  „Cez sviatky ste doma?“ „Budú sviatky, traba nakupovat.“ „Štiastlive sviatky.“ „Ďakujem za piekne sviatky.“ „Pred sviatkami?“ Mistrík opravdu bravurní výkon: „Daj aspoň tip. Ráno musí být peniaze v pokladne.“ – s úsměvem na rtech. 3:21 – podáníčko ruky s Chudíkem. Ke snídani se podává vánočka. Tak už je jasné, o které sviatky ide! „Nechtel som jí pokazit sviatky.“ „Ďakujem, prijemne sviatky.“ „Prijemne sviatky.“ „Cestujete na sviatky?“ „Bláznivý april“ – aha. Tak to budú inaké "sviatky". „Prijemne sviatky.“ „Aj vám.“ „Chlapcovi ste kúpili velikonočne vajíčko.“ ()

karlee

Na kriminálku je to někdy docela iracionální (např. když se při rozhovoru s jedním z podezřelých Chudík zeptá "Aký je váš životný ciel?"), ale celkově to pěkně odsýpá, možných pachatelů je dostatek, nechybí ani zdravá špetka humoru, hlavně díky Polónyimu. ()

mark9th

Zvlastne ako vas stare filmy stale dokazu niecim zaujat. Asi to bude tym, ze herci nepotrebovali milionove honorare na to, aby nakopli svoj zadok a trochu sa snazili. Nepotrebovali popularitu na to, aby robili co maju radi a co sa potom aj adekvatne prejavi na platne. Stacilo len par interierov a s graciou a vznesenostou podavane dialogy. 80 % a nostalgickych 5 hviezdiciek. ()