Arrietty ze světa půjčovníčků

• Japonsko Kariguraši no Arrietty (viac)

Počuli ste už o svete maličkých človiečikov, ktorí žijú medzi múrmi a pod dlážkou našich domov? Animovaný film z tvorby japonského štúdia Ghibli, ktoré je nielen doma, ale aj na celom svete absolútnou špičkou v produkcii animovaných filmov pre celú rodinu, vychádza zo známej rozprávky britskej spisovateľky Mary Nortonovej. Scenár filmu pripravil Hajao Mijazaki a réžie sa ujal animátor Hiromasa Jonebajaši, ktorý sa podieľal na väčšine produkcie štúdia, počínajúc legendárnou Princeznou Mononoke. Rozprávanie filmu sa sústredí na vykreslenie fantastického sveta piadiľudkov, ktorí si všetko, čo potrebujú k životu, požičiavajú od obyvateľov domu. Štrnásťročná Arrietty takto so svojimi rodičmi žije v dome, kde býva babička chlapca Šoa. V deň, keď Šó príde, Arrietty práve čaká jej prvá výprava s oteckom pre zásoby do svetaveľkých ľudí. (TV JOJ)

Klarrisa

Krásně a citlivě zpracovaný román. Nádherná hudba jen dokreslila výsledný dojem. Když si člověk vzpomene jakou pitomost z toho udělal Peter Hewitt ve filmu Pidilidi. Máme se ještě hodně co učit. ()

A_san

Po stránce zpracování prostě nádhera. Jen se ale stále nemůžu zbavit toho pocitu, že mi v tom příběhu něco chybí. ()

darthvader77

Žádné dementní zvětšování či zmenšování nebo udělat z toho nějaké trapné bitevní pseudofantasy(jak se o to pokoušely vzdálení západní příbůzní tohoto filmu Království lesních strážců a Arthur a Minimojové). Prostě opět nějaká ta fylozofie a Mijazakiho poetika. Právě scénář je to čím se Karigurashi no Arriety vyčeleňuje na další skvělý japonský animovaný film. Vztah mezi Arrietou a Šó perfektně vykreslen, stejně tak i život pidilidí. Proto dávám plný počet. ()

weird

Až se mi vrátí slov, možná vyplodím objektivnější komentář. Prozatím 5 hvězd a pocit filmového ghibliovského orgasmu. ()

johnny01

Začátek nic moc nesliboval, ale nakonec z toho byl nádherný příběh se silným závěrem, až je škoda, že tomu chybí nějaký happyend... ()

PlysovyMacko

Domaci skriatkovia, ktori maju svoj byt pod podlahou a kradnu ( poziciavaju si ) veci z domu. Clovek ich nesmie vidiet, inak sa musia odstahovat. Arrietty zahliadne chlapec, co byva v dome a opatrne nadviazu priatelstvo. ()

Rediik

Krásný a milý příběh doplněný nádhernou hudbou. Jelikož jsem doposud žádný jiný film s pdobným tématem neviděla, tak nemám s čím srovnávat, ale toto animované zpracování bylo podle mně výborné:) Studio Ghibili opětně nezklamalo. ()

wilczo2

Ďalší nádherný príbeh štúdia Ghibli. Výborná rozprávka pod vplyvom japonskej kultúry a spôsobu života - ako to už pri Ghlibliovkách z pochopiteľných dôvodov býva :) Inak sa nedá, len odporučiť! ()

Glukoza

Všechna čest studiu Ghibli, tohle je další do sbírky skvostů. Snad každého s citem pro estetiku musí uchvátit přenádherná animace, Ta nekonečna květin, listů a stébel, na to bych se vydržela dívat tisíc let. Co se týče příběhu, můžete se rozhodnout, zda si ho prožijete spíš z pohledu vyděšených pidilidí, nebo očima kldného lidského mladíka. Opět naprosto kouzelná podívaná plná drobných příjemných překvapení a roztomilých scén. Navíc podle mě p.Miyazaki a kolegové ze studia jsou naprosto nepřekonatelní v ukončování dějů svých filmů, Arrietty budiž příkladem. Vždycky je tam něco, hořkého a něco sladkého, kus naděje a nějaké opouštění. Dávám jednoznačně za pět, protože nic podobného už nemá šanci vzniknout. :) ()

Bajislaw

Hlavními devizami nového animáku z dílny věhlasného studia Ghibli jsou mistrně komponované záběry, nápadité akční scény a podmanivá atmosféra světa malých lidí. Expozice je nesmírně slibná, ale po ní následuje už jen krotká a ničím nepřekvapující, i když pěkná, pohádka. ()

Eraya13

Tento krátký film mě jednoduše pohltil už od první scény. Je to nevinná a barevná pohádka vyprávějící příběh o maličkých lidech a nemocném klukovi. Tak nádherná a jednoduchá. Zlem je jedna z babiček, ale otázka zní: Byla vůbec zlá? Co chtěla dělat pak? Snímek říká, že někdy je prostě lepší nechat být než se vrhat za něčím. Hudba jen dokreslila atmosféru. Já vlastně nijak nenacházím nějakou chybku. Nové a zcela neslýchané myšlenky to nemá, ale to ani nevadí, u filmu se budete bavit a odpočinete si raz dva. ()

dudo24

Síce sa tam toho až tak veľa neudeje, ale je to veľmi pekný film. Veľká škoda, že nevyužili naplno potenciál Shō a Arrietty. Chýbalo mi viac dialógov medzi nimi, ktoré by dali ich vzťahu väčšiu hĺbku a koniec by mal následne iný level emócií. ()

Raskoslav

Hodně milé a poklidné sledování. Podobné jako Totoro, ale něho jsem měl pocit, že je vyloženě zaměřen na dětské publikum. Příběh o Arrietty si však užije určitě kdokoliv, ať už  dítě či dospělý. Musel jsem ocenit ohromný smysl pro detail - v každé scéně, nebo nakresleném pozadí by se dal film pozastavit a kochat se drobnostmi, které by nejspíš jiné animované filmy určitě přešly (pod otevřenými dvířky jsou nakreslené rýhy od častého otevírání apod.). Tempo tak akorát, ani žádný hollywoodsky přitroublý konec, za mě moc hezké prostě. ()

PetraMishka

Půjčovníčci jsou malí lidé velikosti myši, kteří žijí ve zdech domů a živí se půjčováním malého množství věcí, jichž si obyvatelé domu ani nevšimnou. Jednou však Arietty spatří chlapec Šó a rodina se bude muset přestěhovat, protože prozrazení pro ně znamená konec. Kouzelná animace a ty nápady, to je pastva pro oči. Jak by vypadaly malé příbytky postavené z existujících předmětů je fantasticky propracované a postava Arietty je velmi sympatická. ()

Kira Reborn

Viděno 29.7.2010 v Ósackém kině Toho cinemas :-P. Film od studia Ghibli, což je už samo o sobě zárukou kvality je udělaný podle anglické novely od Mary Norton. Prostředí anglického venkova má přesto velmi japonský nádech...celý film uchvátí diváka svou atmosférou, kterou dělá nejen nádherná grafika ale i hudba v podání Cécile Corbel. Už dlouho mě žádný film nevtáhl do sebe tolik jako tento. V mém žebříčku Ghibli filmů se dostal na první místo, i když možná dělá hodně to, že jsem ho viděla v kině, velké plátno přece jenom na člověka dělá dojem. Doporučuji:) ()

Raz2

Jen lidé bez srdce a špetky fantazie mohou zůstat neokouzleni touhle krásnou pohádkou. Nádherná animace, skvělá hudba a pěkný příběh, který si na nic nehraje, o přátelství mezi nemocným chlapcem a malou dívenkou. To vše tvoří dokonalý celek, který mě naprosto okouzlil, je krásné občas snít a v tomto filmu to jde tak snadno. Velké plus u mě i za otevřený konec, který se nesnaží příběh za každou cenu dovyprávět až do konce. Proč se něco takového netočí i na západě místo různých akčních 3D nesmyslů... ()