Norma Jeane Mortenson (Ana de Armas) patřila v šedesátých letech mezi nejkrásnější modelky a herečky amerického stříbrného plátna. Muži po ní doslova šíleli. Ačkoliv si žila pohádkovým životem, veřejnost nic nevěděla o jejích těžkých traumatech z dětství, která si stále nosila sebou a nevěděla nic ani o drsném filmovém světě, kde se nejen za role platilo sexem. Tento snímek nastavuje skrze životopisné drama Marilyn Monroe nekompromisní zrcadlo poválečnému americkému filmovému průmyslu. Průmyslu, který nejednu ze svých hvězd nakonec úplně zničil. (Big Bear)

Muel

| Netflix | Nechápem hate na tento film. Jasné, ambície tu boli inde a dalo sa z toho vystrieskať oveľa viac, ale známky okolo 3-4/10 fakt neberiem. A jo, Ana to ťahá neskutočným spôsobom, je tu zranená, roztrieštená, ale veril som jej všetko. Neprehrávala, naopak preciťovala a vyšlo jej to náramne. A vizuálne je to jednoducho pastva pre oči, Dominik tomuto rozumie a využil tu každý jeden pixel a nie, striedanie formátov a farieb mi tu nevadil ani sekundu. Obsahovo to zaostáva, to určite, ale ako pocitovka to funguje bez problémov. Explicita a nahota tu nie su kontraproduktívne, ukazujú tu zraniteľnosť Marilyn a ani zďaleka tu toho nie je až tak veľa, ako som čakal. Na 8 nepôjdem, posledná tretina už bola vyčerpávajúca, ale stále si myslím, že je to dobrý film, ktorý ľudia z nejakého dôvodu nevedia prekúsnuť. | Neuležalo sa to najlepšie, znižujem, ale furt si stojím za tým, že je to prinajmenšom solídny film. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 | ()

petikacka

Oh...My...Got...!!! Myslela jsem si, že o Marylin vím všechno, ale ne nevěděla. Byla celý svůj krátký život pořád malá holčička ovšem uvězněná ve velmi ženském těle, která čeká na svého absentujícího otce a tak jej hledá ve svých partnerech, milencích i manželech a nikdy jej nenalezne. Už jen toto by byl nápor na psychiku, přidejme si k tomu silně šovinisticko-prasácko-machistické americké prostředí 50.-ých let, pak pár potratů, samotu a máme tady megakotel emočního strádání už u tak psychicky labilní křehké ženy, která měla paradoxně tu smůlu, že se stala sexsymbolem a tak ji nikdo nebral vážně. Co mě ovšem úplně zabilo, tak závěrečná scéna, kdy ji přijde balíček s plyšákem a vzkazem od mrtvého přítele, že dopisy od...( nebudu prozrazovat). Akorát si nejsem jistá, jestli ji chtěl uchránit od marného čekání nebo to byla nějaká jeho zvrácená hra. Natočeno je to úchvatně, novátorsky a nervy drásajícím způsobem až mě místy bolelo břicho.  Rozhodně jsem ráda, že to nenatočil nudný uspávač hadů T.Malick, protože žádný jeho film jsem neviděla do konce. No a co říct k výkonu Aničky? Vzmůžu se akorát na fenomenální!!! Ona totiž Marylin ani Normu nehrála, ona se jimi prostě stala! Opravdu velký klobouček. Za mě 100% ()

ZorkaJ

Nahrát životopisný příběh, je velice ošemetná záležitost. Určitě ve filmu byly věci, které bych tam nedával a jiné, které bych přidal. Chtělo to víc citu a času a studií o Marilyn a více si s daným tématem pohrát a výsledek by byl určitě jiný. Ale můj příběh to není. Koukat se na něj zaručeně dalo a celkový dojem pro mě jako diváka a obdivovatele Marilyn Monroe nebyl špatný. ()

lardko

Za mě naprostá bomba,  Ana de Armas je skvělá herečka a v tomhle filmu to zahrála prostě skvěle. Akorát co mi vadilo že ve filmu nerozebrali Marylinin život víc do hloubky a spoustu věcí tu bylo smyšlených. ()

M.E.K.Y

Artový film s přepálenou stopáží, mající ale jednu obrovskou devízu, herečku Ana de Armas . Naivního snílka s křehkou duší, vloženého do blonďatého sexsymbolu šedesátých let Marilyn Monroe. Zahráno fenomenálně! ()

Eterninox

Citově vyděračské, hyperbolické, senzacionalistické, a zřejmě z velké části vymyšlené. Zároveň ale silné, až uhrančivě natočené, a sakra intenzivně zahrané. - 70% ()

ink flo

4:3 slowburner halucinační art horror, poslední půlhodina evokovala "Last Days" o Cobainovi. Nějak mě to zasáhlo víc než Luhrmannova Elvis kolotočárna. Teď už jen chybí, aby Jordan Peele zfilmoval Michael Jacksona. Bad-a-lament soundtrack by Nick Cave. ()

barteca

Ok, tu cenu dostala Ana de Armas zaslouženě. Vykreslila nejmenší nuance traumatizované bytosti, která se neumí bránit zneužívačům. Jestli byla Marylin až tak zranitelná a naive se nedovíme, já bych trochu pochybovala. Kdo má přečteného Čechova a Dostojevského nemůže být. Místy celkem brutus protipotratová agitka. ()

Fifer

Musím říct, že mě baví tady ty názory některých oslavných recenzentů, kteří si myslí, že to hodnotíme špatně proto, že nedokážeme unést život MM, který je podaný drsně a bez pozlátek. Vůbec by mi nevadil drsný portrét MM jako od Triera či Bergmana. Jenomže Andrew Dominik na tyhle 2 intelektuálně nemá. Kamerově je to ale skvělé. Půjčím si hodnocení od už MCB: "Úmorné tříhodinové misery porn, které chtělo být nestandardním životopisem, místo toho je jen přehlídkou těch nejhorších uměleckých klišé a klasické degradace slavné osobnosti na pouhou karikaturu a trosku. Zajímavá je maximálně ta snaha být naprosto nedivácký, skoro až na úrovni Lynchova Inland Empire (poslední třetina je čistě psychedelická noční můra). Pravá substance tomu ale chybí." Hodnotím kladně za tu výbornou kameru. ()

Bozvav

Kdo čekal poutavý příběh s přímočarou dějovou linií s jasně nastavenými parametry, ten bude šeredně zklamán. Skvěle natočené, Ana de Armas podává neskutečný herecký výkon a přesto mne to nebavilo. Nejspíše to bude tím, že nejsem fanoušek nádherné, leč zcela průměrné a herecky ne moc dobré Marylin Monroe a ani artové kinematografie. Tento snímek je jednoznačně artová záležitost, kde se jednotlivé obrazy v barvě střídají s těmi černobílými. Divák vidí, co ji utvářelo a čím si procházela, ale neví proč, Respektive intenzivně vnímá, že se jedná o fyzické i psychické zneužívání labilní křehké krásky, ale díky vytržení z kontextu (vlastně tam ani žádný kontext není) se sice rychle zhnusí, ale opravdové soucítění se nekoná.  Doba kdy Marylin žila, byla jednotnačně dosti mysogenní a sexuální objektivizace žen, jasné kategorizování jejich společenské role, bylo vnímáno jako norma, ne prohřešek.  A i když byla žena krásná a slavná, (což se navíc nestalo ze dne na den), pořád byla brána spíše jako kvalitní chovná klisna, než lidská bytost. Konec konců, to se děje pořád a je jen na těch dotyčných, jak vysokou cenu jsou ochotní zaplatit za příležitost se prosadit. Ty psychicky méně zdatné jedince, tenhle svět prostě pozře. Další, co mi docela vadilo je, že se jedná o fiktivní příběh a motivy knihy, která se nezakládá na pravdě a spíše poukazuje na výše již řečené. Možná kdyby se jednalo o fiktivní hereckou postavu, jejíž příběh by byl zasazen do inkriminovaného časového období, byla bych v hodnocení smířlivější. Takto upřímně, nudila jsem se, ale zajímavé to bylo, už jen čistě pro tu  formu, jakou je film natočen. ()

ViktorEl

Rozdelené a pozreté na 3 etapy z dôvodu depresívnej atmosféry, ktorá sprevádza celý film od prvej minúty. Dĺžka a nudné pasáže to celé ešte umocňujú. Dve hviezdičky dávam za herecký výkon Anny De Armas a striedanie vizuálu. ()

Chundys

Netflix se zase jednou předvedl! Samozřejmě kdyby tam neměli Anu de Armas v životní roli, tak by to asi tak nebralo! Možná časem pujdu na plný počet, ale opravdu jen kvůli Aně, protože zahrála neskutečně! Hudba a kamera a Adrien Brody byli taky suprový!!! ()

Patuse

Tohle není film pro mainstream, takže mě nepřekapí jeho nedoceněnost. Já si vysoce vážím zpracování, díky kterému mi bylo až hluboce nepříjemné na snímek koukat. ()

Saur.us

Neobyčejně intimní biografie artového ražení s úžasnou formální stránkou (Ch. Irvin si tedy opravdu vyhrál!) a neskutečně přesnou A. de Armas. Chybí tomu standardnější styl vyprávění a je to víc než dost zeměřené na pocity než děj, který je prezentován jako často nesouvisející mozaika událostí. A mnoho lidí to určitě znechutí, protože by si ve flmu přáli víc MM než NJ. Její život nebyl jednoduchý a stejně jako ona nebyla dost silná na mašinérii Hollywoodu, šovinismus a tlak úspěchu, nemusí být některý řadový divák dost silný na trochu umění. Zvlášť na Netflixu. ()

djfun

Uff. Všechno si neseme z dětství a Norma ta dostala řádně naloženo. Bohužel stejně jako miliony dalších dětí. Btw, návod na to, jak se fatálně nepodepsat pokroucenou výchovou na utváření malých človíčků sepsal už v šedesátých letech Huxley ve své knize Ostrov. Kdyby si jí přečetli všichni a hlavně vzal celý svět k srdci, takové tragédie by se nemusely konat. Jenže to je v systému naší civilizace jenom utopie. Ale k filmu: všechny zdejší recenze, jakkoliv protichůdné, mají vlastně pravdu. Pokud znáte skutečný příběh Marilyn Monroe, může být těžké přijmout vyfabulované pasáže. Když se ale oprostíte od svázanosti s realitou, dostanete dosti slušnej vizuální i emoční nátěr! Osobně jsem si to zjednodušil: buď mě film vtáhne a nebo ne. A Blonde mě vtáhla od prvního záběru naplno. Každopádně se na tom nejvíc podílela naprosto skvostná a neobyčejně nápaditá kamera, tak úžasný záběry jsem už dlouho neviděl. Celý to artový ztvárnění je za mě skutečně trefou do černýho, vlastně spíš černobílýho:) Nemenší podíl má pochopitelně božská Marilyn, tedy pardon - Ana de Armas:) Někteří říkají famózní výkon, jiní tvrdí, že přehrávající. Obojí je možná pravda, ale nebyla tohle právě M.M.? Za mě rozhodně od Any výjimečné podání! To, proč v hodnocení nemohu na plnou palbu, je především totálně přepálená stopáž. Za první dvě třetiny bych dal klidně 100 %, ta poslední je však natahovanej stereotyp a trochu nuda. Všeho moc škodí, katastrof je tu i na jednu Normu Jeane až dost a těch útrpných obličejů a slz je postupem času vážně přespříliš, což myslím nakonec může jen degradovat skutečně vypjaté scény. A o ty v celém bijáku rozhodně není nouze. Shrnuto: vizuálně nádherný, emočně hluboký a trýznivý, obsahově lehce povrchní a chvílema prázdný. Ale opět - není právě tohle vlastně dokonalá charakteristika celýho Marilynina života?! ()

Blondýnka vede nominace na Zlaté maliny

Blondýnka vede nominace na Zlaté maliny

23.01.2023

Film o Marilyn Monroe obdržel rating

Film o Marilyn Monroe obdržel rating

25.03.2022

Přesně jak režisér Andrew Dominik (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, Zabít tiše) v minulosti naznačoval, jeho biografický film Blonde o legendární herečce Marilyn Monroe obdržel… (viac)

Spin-off Johna Wicka našel hlavní hvězdu

Spin-off Johna Wicka našel hlavní hvězdu

29.10.2021

Herečka Ana de Armas (Na nože, Není čas zemřít) pokračuje v parádním kariérním rozletu a po Bondovi, životopisu Marilyn Monroe Blonde a blockbusteru The Gray Man od režisérů Avengers: Endgame se… (viac)

Marilyn Monroe bude mládeži nepřístupná

Marilyn Monroe bude mládeži nepřístupná

12.10.2021

Režisér Andrew Dominik (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, Zabít tiše) si s biografií o slavné Marilyn Monroe prošel peklem. Nejprve byla potíž najít tu správnou herečku, posléze se… (viac)