Snímka získala prestížne ocenenia Oscar a Zlatý glóbus za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe pre Octaviu Spencerovú.
Mississippi, 60-te roky minulého storočia. Mladá Skeeter Phelanová práve skončila školu a túži sa stať spisovateľkou. Na rozdiel od svojich rovesníčok, s ktorými vyrastala v mestečku Jackson v Mississippi, a na zdesenie svojej matky a okolia, má ambíciu venovať sa kariére a nemá chuť ihneď sa vydať a založiť rodinu. Jej snom je napísať knihu. V miestnych novinách však dostane na starosť len stĺpček o upratovaní. O pomoc a radu v tematike požiada čiernu Aibileen, slúžku svojej najlepšej priateľky. Aibileen Clarková slúžila celý život svojim zamestnávateľom, vychovala sedemnásť detí, ale jej jediný syn zahynul pri nehode. Zlomená Aibileen čerpá útechu a silu od svojej najlepšej priateľky, rovnako slúžky, energickej a prostorekej Minny Jacksonovej. Keď do jej života vstúpi Skeeter, Aibileen si drží odstup. Za dlhé roky v službách bielych zažila spolu s Minny veľa, ale nikdy sa o tom neodvážila otvorene hovoriť. Skeeter si získa jej dôveru a zistí, že Aibileen je môže poskytnúť viac než len rady o upratovaní. (TV JOJ)

Brinkley

Chytlavá tématika a slušné herecké výkony. Oceňuji odvahu s čokoládovým dortíkem, ovšem jinak většinu scén, postav, situací už jsem viděla v jiných filmech. Vadila mi velká gesta, silné řeči, tuctové charaktery, absence mužské části populace....nebo si mě emoce bohužel nenašly. Jediný, kdo mě opravdu bavil, byla trhlá Celie. Nejde o špatný film, ale znovu ho vidět nemusím (nikoli kvůli 140minutové stopáži). ()

D.Sleeper

Není lehké najít tak kvalitativně vyvážený film ve všech směrech. Prvotřídní výběr hereček, hudby, plus to silné, pramene lidskosti dotýkající se zachycení atmosféry... Co pochválit více? Ani delší stopáž nevadí, a to jsem na ni celkem citlivý... Asi jako od "jisté chvíle" slečna Hilly na dezerty, zejména ty do kakaova ;-)))) ()

Dawsigi

Už jsem asi viděl moc filmů se smutným příběhem, že už mě za to nebaví dávat 4*. Ano příběh je dojemný, černoši to v Americe v té době neměli zrovna dvakrát růžové, ale to nemění nic na tom, že je ten film nudný v podstatě žádným dějem, na to jak je dlouhý. Ono natočit víc jak dvouhodinový film o tom, jak někdo píše knihu, chce asi pořádný koule. ()

mira.l

Jeden z úžasných filmů, který jsem časem prostě musel mít na DVD:). A to jak pro skvělé herecké výkony - V. Davis, O. Spencer, J. Chastain, B.D. Howard a v neposlední řadě drobnější role Sissy Spacek, ale pro mě především Emma Stone, je tu zkrátka kouzelná, tak pro hudbu, celkové zachycení atmosféry začátku 60. let (auta, kostýmy), tak i pro sílu příběhu. Je to docela zarážející, když si člověk uvědomí, že v tom nejcivilizovanějším a nejvyspělejším státě světa, v té zemi neomezených možností (nebo je to jinak??) se ještě v polovině 60. let 20. věku - vždyť to není tak daleká historie - takhle ostře oddělovali černoši od bílých, a to mnohde na základě platných zákonů, že tehdejší služky nesměly ani na stejný záchod... Ostře s tím kontrastuje život tehdejších mladých - bílých - žen z očividně poněkud lepší společnosti (aneb když děti mají děti), scházejících se na pravidelné partičky bridže, případně pořádajících "charitativní" večírky na pomoc africkým dětem, nebo jak to tam bylo, které s každou možnou příležitostí dávají najevo svoji nadřazenost nad černými služkami. Od začátku bylo vidět, že postava Emmy Stone na ty bridžové dýchánky až tak nepatří a jako jediná vždycky černým služkám poděkovala za každou drobnost. To byl jen jeden z mnoha detailů, kterými si mně tenhle film získal na celé čáře. Já osobně si Černobílý svět řadím na podobnou úroveň oblíbenosti a vydařenosti jako Zápisník jedné lásky, ač jsou obsahem a tématen neporovnávatelné. EDIT 2.1.2016 Po další shlédnutí na DVD jenom den po dočtení knížky jsem si jen utvrdil svoje hodnocení. I když v knize je několik pasáží, které jsou do filmu začleněny buď jen okrajově nebo vůbec, a kniha je tak poněkud obsáhlejší, nemění to nic na hodnocení filmu. Snad jediné, co bych nepatrně vytknul, je vyústění dějové linky kolem Constantine, služebné rodiny Phelanových. Ve filmu je její odchod sice taky vysvětlen, ale v knize je tato část poněkud jinak, a právě tahle pasáž dodává v knižní podobě další jakousi "přidanou hodnotu" tomu, co Skeeter páchala se služebnými při psaní knihy. Ve filmové podobě to je poněkud "odbyté" a celkem překroucené výstupem dcery Constantine tím, že vlezla ve špatnou chvíli na špatné místo a ztropila tam lehce nevhodnou scénu. Ale i přes to zůstává film na výsluní mých hodnocení. ()

Sophia

Silný příběh podložen smutnou historií (chvilkami jsem opravdu přemýšlela a žasla nad tím, jak mohli být lidé, tak krutí), skvělé herecké výkony (nejen báječná Emma Stone) a scéna s desertem - bez komentáře. Skvělý film! Plný počet * ()

pirulka

Príjemný film s pre mňa neotrepanou tematikou, príbehom i prostredím. Rasová otázka je vždy diskutabilná a každý má na ňu nejaký názor..Aj vďaka tomuto filmu som sa na ňu mala možnosť pozrieť z iného uhla..P.S. Bryce Dallas Howard hrala svoju úlohu veľmi dobre keďže ma dokázala tak neskutočne iritovať :D mínusom pre mňa bola dĺžka filmu, ktorá mohla byť o niečo kratšia :) ()

haWranka

Tolik citu (i necitu), tolik úžasných postav, to se jen tak v nějakém filmu nevidí. Celou dobu jsem si užívala tu chvílemi krásnou a chvílemi hroznou atmosféru, plakala jsem a smála se. A spousta těch ženštin mi přirostla k srdci víc, než by se slušelo na smyšlené charaktery. ()

balcazar

"Vieš, tam vonku sú skutoční rasisti." Tak toto bol top. Keď si je človek v polovici filmu istý, že dá plné hodnotenie, nemá čo riešiť. Nechutný rasizmus na nafúkanej spoločnosti, vyzliekajúce sa charaktery postáv, momenty, pri ktorých chcete hodiť šabľu a nemusí ani striekať krv (strach z nakazenia od WC, na ktorom sedel černoch a pod.) silná myšlienka, skvelé výkony a výrazné postavy, vysoké tempo, z ktorého film nepoľavuje a vzbura utláčaných černochov prostredníctvom knihy ako zbrane v rasistickej šachovej partii. Pre takéto skvosty sa oplatí pozerať filmy. ()

Likan7

Sakra proč takové filmy nevznikají více. Historie nabízí plno podobných příběhů plných nenávisti a antisemitismu. Černobílý svět je přesně takový film. Je filmem pojednávající o těžko pochopitelné době, která byla pro černochy hodně zlá. Naštěstí ale jak film pokračuje, světlo na konci tunelu je jasnější a jasnější a celé to končí nádhernou patnáctiminutovkou plnou naděje, přátelství a dobroty, které v lidech někde hluboko jsou. Jen je musíme najit. A jako vždy fantastickýmu zážitku z filmu pomáhají herci, nebo tedy spíš herečky, protože jsou naprosto precizní a ve svých rolích skvělý. Vrcholem je pak Octavia Spencer, která získala sošku nejcennější. Ale i zbylé dámy, Viola Davis, Bryce Dallas Howard, Jessica Chastain zahrály skvěle. Nejslabší je pak trochu nevýrazná Emma Stone, ale to se dá přežít. Shrnuto podtrženo, fantastický herci, skvělej scénář a přesah filmu, který sice pojednává o minulosti, ale částečně se o něj dá opřít i dnes, alespoň u nás. Plná palbička, tohle já můžu. ()

Euchrid

Kromě té očividné prvoplánovosti a neagresivnímu ale vytrvalému útoku na city asi není co vytýkat. Hlavně když mě Help uchvátilo už prvním záběrem, docela donutilo nevnímat stopáž a ještě chvíli po skončení závěrečných titulků ležet a jenom přemýšlet o tom jak jsou filmy dobré médium pro sdělování podobných příběhů ignorantům jako jsem já;-) Každopádně námět a herečky jsou tak fantastické, že i kdyby to bylo všechno, stačí to na pět s jistotou. ()

haffen

Tak krásne vyobrazenie charakterov ľudí sa len tak nevidí. V tomto filme si skrátka niektoré postavy zamilujete a niektoré budete nenávidieť a priať im, aby konečne padli na hubu. No a oni padnú a s akou noblesou. Aj v čiernobielom svete sa dá občas vyhrávať. Na filme sa len obtiažne hľadajú chyby a preto len vyhlásim, že to je skutočne skvostná dráma ktorá na mňa zapôsobila. Hilly bola neskutočne odporná suka. Film je podľa mňa horúci kandidát na Oscara. 5* (90%) P.S. ten Slovenský názov je dosť nešťastný. ()

Jack333

Úchvatný film o tom, jak byli a myslím si, že stále jsou černoši v našem "bílém" světě utlačováni...je to podle knihy, bohužel, nemůžu soudit, jestli je to naprosto stejné, ale jinak je to skvělé! ()

Tanner

S hodně velkými rozpaky hledím na výši zdejšího hodnocení. Ačkoliv se zdá, že onen patos, stereotypizované postavy bez jakékoliv hloubky (což mimo jiné vede k poněkud nezajímavým hereckým výkonům) i simplifikovaný scénář jsou z plátna patrné, nepřekáží to divákům v nadšení a v udělování vysokých hodnocení. Mně bohužel ano. Takovýto přístup totiž neskutečně vyprazdňuje a zplošťuje samotné téma, s nímž je v podstatě v rozporu. Přijde mi, že je to s americkými filmy tohoto typu pořád dokola. A je to škoda, protože podobné reflexe je třeba; už proto, že ona vyprázdněná přetvářka dysfunkčních rodin, kde roli rodičů přebírají jiní lidé či mechanismy, a především problém implicitního i explicitního rasismu sotva patří do dob minulých. Nicméně zde se závažnost problému a sdělení prostě rozpadá v tom závěrečném kýčovitém blemcu a nad snímkem tak po jeho skončení zůstává stín otázky, jestli to spíše než snaha o reflexi není prachobyčejný kalkul. Podřízení obsahu šablonovité formě tomu poněkud napovídá, pročež se The Help vlastně sám tak trochu shazuje. Selhává totiž v podstatě i jako sonda do tehdejší společnosti (to se mnohem lépe, řekl bych, daří seriálu Mad Men), o niž se na první pohled snaží; zůstává však pouze u povrchního pohledu. Možná už jsem na tento přístup k filmu alergický (i oblíbeného jídla se člověk časem přejí), ale víc než ty tři hvězdy tentokrát dát opravdu nemůžu. A i ty jsou bohužel slabší. -- Po pár dnech musim říct, že ve mně narostlo přesvědčení o kalkulu, takže stahuju hodnocení na 2. ()

Evushe

Dostala jsem přesně to, co jsem od tohoto filmu čekala - především pocity rozhořčení a lítosti nad zdařile zachycenou nerovností tehdejší společnosti.. ()

janak.t

Když jsem si přečetl knihu Černobílý svět, tak jsem se nemohl dočkat až bude film. Opravdu skvělé herecké obsazení a všechny postavy mi seděly na jedničku. Škoda jen, že ve filmu bylo méně scén než v knize, ale to je asi vždycky tak. Jinak mě film mile překvapil a nemůžu nic vytknout, vřele doporučuji jak knihu tak film. Obojí mě opravdu nadchlo a nemůžu jinak než.***** ()

GudMen

Dvoubarevnost Taylorova scénáře by se mohla jevit závadnou, nicméně je tak umně napsán, že musí uhranout. Z dokonalého hereckého ansámblu si zaslouží pozornost Jessica Chastain za roli lehce naivní a roztěkané paničky. Opitý rohlíkem, no a? ()

Chamyl

Marigold ve svém komentáři trefil hřebíček na hlavičku: černobílý svět je černobílý film s černobílými postavami, osudy i příběhy. Což nic nemění na jeho kvalitě i výborných hereckých výkonech, nicméně tento přístup ubírá na autenticitě a důvěryhodnosti. Tvůrci pochopitelně vycházeli z knižní předlohy a tak vyznění filmu mohlo jen těžko dopadnout jinak, ale i tak si myslím, že trochu "šedivější" pohled na velmi silnou problematiku amerického jižanského rasismu by byl v konečném důsledku zajímavější. Přesto - nebo právě proto - pohled černošských služebných na svoji službu u bílé "smetánky" na přelomu 50. a 60. let minulého století je velmi silnou výpovědí o stavu americké společnosti a jejího středověkého pohledu na jiné (zejména černé) rasy. ()

Armageddon

Musím povedať, že český preklad názvu "Černobílý svět" mi neskutočne k tomuto filmu sedí. Či sa hodí na vyniknutie sveta spisovateľky alebo na zobrazenie (ne)skrytého rasizmu. Film ma očaril neskutočne a som rád, že som mal k nemu prístup aby som si ho pozrel. ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů