Robert James Fischer, světu známý jako Bobby Fischer byl zázračným dítětem, které vyrostlo v šachového velmistra, jímž se stal už ve svých patnácti letech. Drama Tah pěšcem představuje Bobbyho od dětství až po šachové mistrovství světa v roce 1972 v Reykjaviku, kde byl jeho soupeŕem špičkový ruský šachista a mistr světa Boris Spasskij.. Tento zápas století doprovázel mediální humbuk, který duelu připisoval význam ve studené válce a byl interpretován jako vítězství USA nad Sovětským svazem. Byl Bobby Fischer , jeden z nejlepších šachistů všech dob jenom pěšákem v jiné velké hře?  Po skončení šampionátu se stal celebritou, zároveň ovšem překvapivě odešel do předčasného důchodu. (TV JOJ)

decouble

Ten film absolutně neví, jestli má být o Bobby Fisherovi jako fenomenálním šachistovi, jehož obrovský talent je jako u většiny geniálních lidí kompenzován určitou charakterovou vadou (konkrétně Bobby je šílený paranoidní arogantní hovado) anebo o Bobby Fisherovi, který jako nejlepší šachista své doby bojoval za USA (na zástupném bitevním poli šachovnice) ve studené válce proti Sovětům. ___ V momentě, kdy mají tyhle dvě linky kulminovat se celý film rozpadne na kousky. Bobby samozřejmě vyhraje onu zásadní hru proti sovětskému šachistovi, ale v ten moment není jasné, co to pro něj znamená (alespoň dle výrazu jeho tváře). I přesto se najednou spustí obecné veselí a dojímavé smyčce, Amerika, Bobbyho rodina a jeho přátelé se radují, aniž by bylo jasné, proč mají Bobbyho tolik rádi, když se k nim chová jako k onucím (zatímco ruský šachista vypadá jako docela normální milej člověk, akorát v první půlce filmu nosí černý sluneční brýle). Oceňují snad Bobbyho přátelé jeho talent? ___ Těžko říct, protože Pawn Sacrifice rozhodně není film o šachách. A proto je dost těžký pochopit, čím byla ta zásadní partie šachů tak důležitá, když film vlastně neřekne skoro vůbec nic o principech téhle hry. ()

dom156

Zajímavý nápad tuto událost zfilmovat, ale možná by se film mohl více věnovat samotným šachům a také více rozvést i události po turnaji na Islandu z roku 1972. Takto nám z toho vylezlo pouze syrové maso, které nechutná moc skvěle. Po pár dnech co jsem tento snímek viděl, jsi ho už ani moc nepamatuji, jasná známka toho, že se něco nepovedlo. Jestli doporučit je těžké rozhodnutí a po delší úvaze pro menší zajímavost spíše nedoporučuji. ()

major.warren

Dobrý film, který dokáže vytvořit atmosféru a vtáhnout do děje. Tobey Maguire a Liev Schreiber jsou vynikající Fischer/Spasskij. Finální šachová partie je natočena vskutku mistrovsky. Úctyhodný životopis, který stojí za zhlédnutí, jen bohužel není příliš důvodů vidět ho znovu. 70%. ()

applause

I když se o šachy nezajímám a žadného Bobbyho Fischera jsem dosud neznala, tak se mi film líbil. Proto jsem byla i ráda, že to nebylo jen o šachách, ale figurovaly tam i Fischerovy paranoie. Myslím si, že Tobey Maguire ho zahrál perfektně. Doporučuji. ()

Lischai

Za mě ne. Není to film o tom, jak Fischer zápasí se Spasskim, ale jak si Fischer ujíždí na divnostavech a otravuje lidi kolem sebe. Té postavě se moc nedá porozumět, sympatizovat s ní nebo s ní jít příběhem. Vidíme minuty a minuty záběrů jak Fischer kouká na věci, rozmontovává telefony, mluví o židospiknutí a slyší kroky na chodbě, ale prakticky žádné pochopitelné interakce s jinými lidmi. A i když je Spasskij na plátně zlomek času co Maguire a nic tam nedělá, tak je mnohem sympatičtější a pochopitelnější než hlavní hrdina, což mi u totohle typu životopisného sportovního dramatu připadne jako problém. ()

Martin741

Reziser Edward Zwick /Krvavy Diamant/ natocil tymto jeden zo svojich najlepsich filmov, ktory len o kusok zaostava za Trafficom. Tobey MNaguire sa dufam konecne vysral na vsetky Spajdr dementy a uz roku 2003 natocil sympaticky Seabiscuit, coz sa mne osobne podstatne viac videlo nez vsetky tie spajdr hrozy dohromady. Tak dobre, Maguire, od prirodzenia som dobrak a uspech prajem. Maguire ale nie je sam, ma vyraznu podporu v sympatakovi menom Liev Schreiber /RKO281, Hurikan v Ringu/, dalej su tu dalsie zname drzky, konkretne Michael Stuhlbarg /Tvar Vody, Dej mi sve jmeno/, pre skvelu Lily Rabe to je zatial jej najlepsi film, jak tak pozeram. Taketo filmy mam rad, hodne je to o kralovskej hre menom sachy - povod ma pravdepodobne udajne v Indii - konkretne Guptovska Risa , fungovala v rokoch 320 - 550. Odtial sa potom sirila a sirila. 89 % ()

Rocky88

Zwick tady bohužel selhává v přenosu hry, Tobík zase příliš přehrává. Schreiber je hlavní hereckou hvězdou, a to přitom po většinu času sedí nehybně za stolem. I tak je to ale zajímavý film o podivínovi, jehož jediným smyslem života bylo šachování s králi a mračení se na komouše a židy. Stojí za shlédnutí. ()

C0r0ner

Šachy mám rád, a proto mě zamrzelo, že údajnou nejlepší partii všech dob nám filmaři vlastně neukázali a odflákli ji pouze komentáři postav. Pak mě taky nezajímalo Bobbyho nekonečné rozbíjení telefonů, takže zůstala akorát zajímavá kostra souboje USAxSSSR, která ovšem měla něco do sebe. 60% ()

annihilation odpad!

Chcete mi říct, že jediné, co snímek nabízí, je chronologicky se táhnoucí příval absolutní fádnosti? Že jediná zápletka, která se nabízí je, že šachista z demokratické země porazí šachistu ze země totalitní? Po tom, jak moc inovativní a neotřelými nápady sršící hráč byl Bobby, ho někdo vykreslí takhle nudně? A co na tom, že herecké duo Maguire a Schreiber se snaží, seč mu síly stačí - tuhle ubohost není jak zachránit. Že je otrava se dívat na to, jak někdo hraje šachy? No tak to si pusťte tenhle film! ()

Juto

Klasicky natočený životopisný film, ktorý do žánru neprináša nič nové, ale ťaží z pekného remeselného spracovania a solídnych výkonov. Filmu sa darí lepšie prezentovať šach ako jemnú metaforu psychologickej vojny, ktorá sa vedie v zákulisí. 6/10 ()

Martrix

Jistě, dalo se čekat, že si někdo počká až Fisher zemře a teprve potom o něm natočí film. On sám by totiž s tímto pojetím nepochybně nesouhlasil. A to se přitom tvůrci drželi velmi zpátky a prezentovali ho jen jako psychicky nemocného člověka. A ještě nepřímo. V mnoha ohledech je tento film jen plytké připomenutí jedné z nejkontroverznějších šachových partií. Americký cirkusák, proti staré škole. Chybí mi nějaký boční pohled, vyhraněnost, teorie...prostě odvaha ukázat Fishera jako nesnesitelného génia, se kterým mnoho lidí manipulovalo, aby ho mohli použít jako pěšce ve studené válce. A to přestože byl psychicky narušený a měl být pod prášky...což jak trefně poznamenal jeho sekundant, by bylo jako zalít pramen betonem. A to se v okamžiku, kdy se z této bitvy stala mezinárodní událost, vládě nehodilo. Taky mohli tvůrci přijít s teorií, že měl Fisher pravdu a jeho paronoia byla jen důsledkem opravdových snah ho rozhodit. Mohlo to být zamyšlení, že pokud má někdo IQ 180 a jeho mozek funguje na jiné úrovni, tak podvědomí vyprodukuje nejpravděpodobnější scénář...že je kolem mnoho nepravd a manipulace, že se jeho úsudek blíží pravdě víc, než by se zdálo. Dnes by Fisher patřil k jádru největších konspirátorů, stejně jako kdokoliv, kdo vidí rozpory a lži v mainstreamovém zpravodajství. Přestože hraju šachy víc než 35 let a IQ mám jen 116, pomáhají mi šachy zachovat si odstup od různých tvrzení a propagandy, díky nim se snažím dívat na svět z perspektivy a hlavně vím, že život nabízí mnohem víc možností, křižovatek a kombinací, než deska o 64 polích. Možností jak by to mohlo být doopravdy, je hodně. Podvědomě mi Tah pěšcem připadá jako slaboučký odvar událostí, které před padesáti lety hybaly jak politikou, tak světem šachu. Asi by mě víc zajímal film o Spasskim, resp. jeho pohled na Fishera, tlaky, které na něj vyvíjela strana... . Nebo ještě líp, nějaká třídílná minisérie, první epizoda Spasskij, druhá Fisher, třetí jejich bitva. A možná i nášup v podobě jejich odvety po mnoha letech, za kterou už ale vláda Fishera neoslavovala, ale naopak donutila k vyhnanství a zbavila ho občanství. Ovšem takový seriál ne v režii USA, ani Ruska...ta propaganda je zřejmá na obou stranách...dnes stejně, jako v sedmdesátých letech. Pokud jste důvěřiví, nejspíš vám bude stačit skvělý výkon Tobey Maguira a atmosféra té doby. Já to tak nemám, navíc to bylo celé tak nevtahující a postava Fishera ploše nesympatická... . ()

Bush13

Parafráze na jeden velmi vtipný meme říká, že největší problém s šachy může pocítit člověk, když si uvědomí, že šachům se věnují stovky let stovky lidí s mnohem větším IQ, kteří je tisíce hodin studují a studují. Když proti nim vytáhnete někde pěšcem, konstatují: "Ááá, bulharské salto." Když jim seberete koně střelcem, zahlásí: "Au, začátečnická chyba, takhle zahrát francouzskou variaci na Belkovičovu ponožku. Ve 37. tahu jasný mat." A Bobby Fischer byl ještě dál, tak o tři parníky, nedostižitelný génius a naprosto nesnesitelný blázen najednou. Tenhle film vypráví celkem známou historii islandského klání, které mělo světový, a to herní i geopolitický, význam samo o sobě. Chce zároveň ilustrovat nesmírně komplikovanou a šílenou mysl a osobnost R. J. F., který měl přinést USA slávu v době těsně poté, co v USA vypukla aféra Watergate a Nixon vedl jinou paralelní politickou "šachovou partii", a to s novináři z The Washington Post. Maguire se snaží podivínství a aroganci Fishera nějak zobrazit, ale zároveň z něj čiší jakýsi zvláštní druh občasné roztomilosti, který z pravého šachisty dle mého názoru moc nečišel. A ačkoli Bobbyho jako šachistu nesmírně obdivuji, lidsky to byla asi neuvěřitelná osina v zadnici (přestože někdy vtipná), která zavdává tomu, že člověk soucítí se Spasským, Sovětem, čemuž napomáhá i sympatický výkon Lieva Schreibera. ()

laik_60

Tak v tomto filme ma naozaj iac prekvapil Liev ako "spajderman" Tobey, aj keď sa snažil Fischera verne napodobňovať. Naviac v časoch keď sa ten zápas naozaj hral všetky naše správy a noviny držali samozrejme palce Spaskemu, a Fischera ohovárali ako podivína , ženúceho sa za prachmi. A vo filme to ukázali, že možno vtedajšie noviny ani veľmi nemuseli zavádzať. Naviac ja podivínov nemusím hoc sú aj veľmajstri sveta. ()

BoXBe

Rozhodně rozšířil obzory o fenomenální šachovou událost a upoutal solidními herci, ale filmařsky nenabídl téměř nic. Nic víc, než co zvládne vlastní představivost při přečtení medailonku na wiki. ()

sator

Zvláštní osobnost, dnes by zřejmě dostal spoustu diagnóz, od mala by polykal ty správné leky a bylo by po problémech, jinakosti a talentu... Zvláštní osobnost byl i kněz Bill Lombardy... Už po čtyřech tazích vzniká 300 miliard šachových kombinací....😮 ()

andrii

Čas dispozic soustředit se, na pozice černobílých figurek a políček. Hra hlav, v kravatách. Výmluvná výměna, partie ticha. O čest strategie. ()

Johnny.ARN

Občas aj ľudia ako Zwick si potrebujú odpočať a natočiť niečo komorné, hĺbavé a bez akcie. šach je na to ako stvorený. Ešte keď sa k tomu pridá skutočná udalosť, stred Východu a Západu a skvelé obsadenie, nemôže to dopadnúť zle. Rozbor jedného z najväčších šachistov, sonda do jeho hlavy, myslenie a to všetko na pozadí zisku titulu a snahy byť najlepším. Maguire to hraje skvelo a zvláda vyhrotené situácie. Zvyšok mu tam robí len komparz a štatistov. 3 z 5 ()