Na opustenej samote ukrytej v marhuľovom sade sa odohráva príbeh mladej ženy, ktorá rozpúta vášne medzi dvoma bratmi. Nikto z okolia netuší, čo sa medzi nimi deje, obyvatelia blízkej dediny sledujú ich životy z diaľky, z tepla svojich domovov. Jediným svedkom ich utajenej a prudko prebudenej lásky, ktorá ich beznádejne ženie k tragickému koncu, je len nádherná príroda v okolí dunajských ramien. Svitania a západy slnka, horúce leto, zrelé marhule, široký, lenivo tečúci Dunaj a láska vo všetkých jej tragických, no i komických polohách sa spoja do jedného celku a ponúknu divákovi výtvarne i obsahovo sugestívny film. Film, ktorý veselo i vážne rozpráva o dvoch národoch, dvoch odlišných kultúrach, ktoré hrou osudu žijú vedľa seba a nikde inde už žiť nemôžu. Aj preto si jeho hrdinovia dokážu nájsť k sebe cestu a pochopiť jeden druhého. (STV)

Rodriguess

Velmi ma prekvapil tento film, rozbiehal sa pomalsie ale potom to bolo prijemne, hudba prenadherna.. Vidiet takyto pekny slovensky film je raritou, len skoda ze som ho videl v ceskom dabingu. ()

hufnagel

Od začiatku to bolo také divne vymyslené a dosť neuveriteľné.Pokračovalo to neustálou slopanicou,kríženou sexom a nič nehovoriacimi dialógmi.Hudba celkom zaujímavá. ()

Kozlowski8

Osudová láska a vášnivý vztah ženy a tří mužů - otce a jeho dvou synů - v příběhu ze zapadlé samoty na slovensko-maďarském pomezí. Atmosféra filmu je krásně provoněná meruňkovými sady jižního Slovenska a jeho zářivým sluncem, což krásně doplňuje hudba Szarky a Dobrakova a je v ní zřejmý maďarský temperament a živočišnost. Tu předvádějí maďarští herci v hlavních mužských úlohách, stejně jako Szidi Tobias (která má konečně k Maďarsku také blízko). Dílo má potenciál na pět hvězd. Jasně ho v něm vidím a cítím, ale velká slabina je ve scénáři, který je odbytý a celé dílo tak působí amtérským dojmem - škoda. Přesto jsem velice rád, že jsem mohl (konečně) film shlédnout a svým způsobem jsem si ho velmi užil. 65%. ()

jakup57

Ľahko sa kritizuje...ale slovenská kinematografia...hm... Všetky filmy na jedno kopyto akoby to točil jeden režisér a scenáre písal jeden človek. Všetky, ktoré som videl za posledných pár rokov sú o ničom, prázdne, celý dej je veľmi ľahko predvídateľný, vrátane tohoto. Videné na Bažant kinematografe v TT. Hviezdičku dávam za dve či tri celkom vtipné scény. ()

juluch

nuž....ťažko mi bolo stotožniť sa so szidi tobias ako osudovou ženou, uveriť jej citom, pochopiť logiku deja a nevšimnúť si ťažkú schematičnosť celého filmu.....možno niekto ocení etno-feeling, u mňa to nefungovalo, nakoľko realitu slovenského juhu poznám na vlastné oči. toto je všetko iné, len nie dobre odpozorovaná realita, postavy sú úboho ploché, dej predvídateľný, pri smrti tretieho mužského vo filme už som sa vlastne len smiala. nenechajte sa opiť rohlíkom! ()

mocart

Sakra fix! Szidi mám moc rád, jenže co nemám rád jsou filmy odehrávající se ze 70% ve tmě!!! Navíc tohle všechno už tu mockrát bylo, a v lepším provedení od scénáře až po kameru a kompars. Jedna hvězda za hudbu. ()

Tominko12

Jemné, surové, krásne, smutné, nesmierne prirodzené a poetické...príbeh zasadený do prostredia Južného Slovenska na samote mal svoje čaro a prirodzenosť. Radšej som si však predstavoval, že dej sa odohráva 30 rokov dozadu, pretože tak bol vykreslený dom a spôsob života dvoch bratov. Film má dosť chýb, no tiež nechýbajú pozitívne veci. Jeden z filmov, ktoré veľmi nenadchnú, no stoja za zhliadnutie (v rámci slovenskej filmografie určite). 50%. ()

Hombre8

K filmu mám značné množství výhrad. Některé věci byly udělány tak hloupě, až se zdá, že záměrně. Nedivím se proto, že se řadě lidí film líbit nebude. Výborný námět, jehož kořeny bych spatřoval v dávné balkánské tradici, kde je povinností mužů při úmrtí staršího příbuzného postarat se o jeho ženu a zachovávat tak rod. Tady to vzali doslova. Výborná hudba, sedící do krásného a poetického prostředí majeru někde na maďarsko-slovenském pomezí, patrně u Dunaje. Výborný casting. Výborná atmosféra, podle mne plně vystihující mentalitu tamních prostých lidí, kteří se zapomněli v čase. To všechno nakonec převážilo tu řadu nesrovnalostí, nedotažeností, slepých uliček a zkratek, které film degradují. Mohl to být vynikající film s dojemným příběhem. ()

lu1

Pro mě byl tenhle film přes všechna ale naprosto skvělým zážitkem. Prvních 20 min mi vadilo, že Szidi nehraje, ale nakonec jsem měla pocit, že to její neherecké pojetí bylo vlastně plus :)  Kdyby se nad tím člověk zamyslel, musel by napsat, že je tam spousta divných až nelogických situací, ale když vypne mozek a jen se nechá unášet atmosférou a hudbou, dostane něco jedinečného a já jsem si to moc užila. ()

yan001

Marhuľový ostrov je výnimočný film. Určite nie je jeho výnimočnosť v tom, že je romanitický či poetický. Skôr naopak. Tak trochu chápem všetkých, čo ked vidia popisku "slovenský poetický film" tak krútia očami, lebo takých sme tu už mali... Ohodnotiť však film bez toho aby ho niekto videl je skutočne trápne a v tomto prípade veľká chyba! Výnimočný je preto, že po dlhej dobe je prvý, ktorý zároven nie je patetický... Práve naopak. Poetika nijako nebráni vnútornému napätiu príbehu, ktorý je dobre vystavaný. Poetika obrazov a hudby je skvelo filmársky zvládnutá a teším sa ked tento film budem vidieť druhý a tretí krát.... lebo určite si ho vždy rád pozriem znova. Film by si mal pozrieť predovšetkým Šulík, ktorý sa vždy snažil toto dosiahnúť ale podľa mňa bol výsledok vždy príliš akademický a nefungoval. Je vidieť, že príbeh je písaný pre Szidi Tobias. Buď je úžasná herečka alebo hrala seba... Možno oboje. Čo sa týka kamery tak som si doslova vychutnával obrazy života z južného Slovenska. Film som ohodnotil 5 hviezdičkami predovšetkým preto, že vždy keď som sa s niekým rozprával o Záhrade, tak som hovoril, že jedného dňa príde film, ktorý dokáže byť romantický, poetický, so skutočným príbehom a nebude pritom vytrhnutý z reality života. Tak Marhuľový ostrov je ten film... ()

panaca

Výborné herecké výkony, jedinečná možnost po dlouhé době vidět zase G. Cserhalmiho v "místním" filmu, i když jen na pár minut. Kamera je dobrá, atmosféra funguje, jen ta hudba trochu moc tlačí na pilu. Stojí určitě za vidění. Po dlouhé době zajímavý slovenský film. Uvidíme, zda se dostane do kin přes řeku Moravu.... Doufám, že ano. ()

Keytee

Nekomentujem radšej herecké výkony hlavných postáv, lebo by som sa zbytočne rozčúlila....jediné čo sa mi páčilo bola hudba, ktorá bola skvelá úžasná a nabitá takou čarovnou energiou, ktorá pripomínala letný večer...a marhule... ()

Alpha69

Zvláštní film. Emotivní, šokující, a nespravedlivý. Ale zachycuje problematiku Maďarů na Slovensku a trochu jiný přístup k alkoholu... Znovu už ho vidět nechci, ale za zhlédnutí stojí. ()

omega_SK

Tak sme sa dozvedeli, že ..... JU MÁ CHLPATÚ .....a ešte, že okrem ich tatka a synov, by hádam zvládla aj ich potomkov, keby ich mali, až by vykántrila celý rod ... tou svojou "chlpaňou" :D ()

xhelmutx

slovenska kinematografia proste zaspala v 90tych....vzdy je ale lepsie vidiet nieco ospalo pekne ako ked sa slovenski reziseri snazia byt trendovi a "sucasni"(citaj- mizerne stvarnovanie "drsneho" zivota v bratislave)...kazdopadne to dost pokryvkavalo, hlavne ten divny dejovy spaaad v poslednej tretine filmu.... ale tak prostredie pekne, hudba vyybornaaa, vynikauuuci nadasdi!!! ...no a tobias ma caro a prekrasny hlas :) ()

Upswing

Som nadmieru spokojný, vydarený slovenský film so skvelou Szidi Tobias. Rozhodne má na oveľa lepšie hodnotenie než má teraz tu, takže u mňa plný počet !!! ()