Terzeus

Skutočný príbeh bratov Bondurantovcov z čias prohibície alkoholu v USA. Čo sa za týmto strohým popisom filmu Lawless skrýva, to si každý vyvodí všelijak ale určite nečaká vypätú, herecky a režijne majstrovsky odvedenú filmovú prácu. Predovšetkým začnem povahou filmu. Tá sa na nič nehrá, nesnaží sa ukázať nejakú americkú idylku alebo v akomkoľvek zmysle zľahčovať reálnosť svojho historického formátu. Nečakala ma žiadna pohoda. To je to správne vyjadrenie. Pretože ma čakal presný opak. Lawless ma nechcel nechať na pokoji, útočil na mňa strhujúcim napätím a postupne vrcholiacimi emóciami (pri závere bije srdce a nervy velia aby sme vyskočili zo sedadiel). Pedantne sa drží realizmu 30. rokov 20. storočia a predovšetkým svojich do najmenšieho detailu premyslených postáv, na ktorých stojí prakticky celučičký zážitok. Ich rôznorodosť, psychologicky prepracované správanie, dôraz na činy a následky sú skrátka bravúrne spracované. Osobitne musím v tomto smere neopomenúť postavu hlavnej zlej postavy Rakesa (Guy Pearce), ktorá je po dlhom čase zápornou postavou, pri ktorej som zatajil dych kedykoľvek vstúpi na scénu a skrátka nikdy nevedel, čo mám čakať. Dokonca ani na konci filmu sa nedostaví predvídateľnosť. Keď už spomínam postavy, nezabudnem ani na hercov. Bez zvolených tvárí by tu nič nefungovalo. Alebo by to nefungovalo tak ako to funguje. Tom Hardy v role Fosterra Bonduranta, tichého človeka, ktorý vie za čím si stojí, ohuruje. Shia LaBeouf síce stále vyzerá tak trochu ako chlapec ale k role mäkkého a emocionálneho muža sa mu to hodí. Klobúk skladám aj pred Guy Pearceom, ktorý svoju zápornú rolu zvládol brilantne. Osobitne nemôžem nespomenúť Danea DeHaana, ktorý by sa mohol pokojne aj pobiť s Guy Pearcom o ocenenie najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe. Niekoho síce zamrzí malý priestor pre Garyho Oldmana ale vzhľadom na jeho postavu je ďaleko viac ukázané aj v kontexte ako pri jeho samotnom vystupovaní vo filme. Za zmienku stojí aj scénografia uveriteľných 30. rokov. Niekoho môžu naštvať niektoré pokroky v čase, ktoré sa ani neohlásia a postavy sú odrazu trochu staršie ale to by som neradil k objektívnym mínusom, skôr k snahe o perfekcionizmus z hľadiska diváka (akoby nedokázal sám pochopiť, že prešiel nejaký čas od poslednej scény, vizuál to tu vždy vyjadrí adekvátnym spôsobom, skôr to je snaha diváka vycucať si negatívum z prsta). Kamera je slušná, využíva zopár pekných fínt ako napríklad tmavé prostredie na zakrytie obnažených partií pričom sa efektívne posúva smerom dozadu do svetla a využíva pritom zoom. Soundtrack v podobe starých pesničiek slúži a z časti je aj pekným vyplnením momentov, kedy je film uvoľnenejší kým opäť nepríde scéna, kde sa nátlak zosilňuje aj absenciou akejkoľvek hudby. Suma sumárum - 115 minút zbehlo ako voda a Lawless nám naservíroval fantasticky efektívnu až umeleckú historickú drámu, ktorá zaujme každého, kto má aspoň menší záujem vo vypätých (a trochu gangsterských) filmoch. Zaslúžených 95%! ()

drake31

Prohibícia - akéto to vďačné obdobie pre filmovú tvorbu. Hillcoat sa so zadanou látkou vysporiadal viac než dobre a vznikol tak jeden z najlepších filmov roku. Prečo ? Tak najväčším ťahákom je samotná téma, ktorá u mňa zabodovala na 100%. Potom tu máme úžasný cast, kde aj napriek kvalitám tých "dobrých" vyniká ten najhorší - Guy Pearce prekonal všetkých nehoráznym rozdielom taktiež ako mnohý tu volám po nominácii na plešatého. Ok, čo tu ešte máme ďalej vizuál, hudba a všetky tieto technické vychytávky tam niet čo vytýkať. Lawless bol filmom ktorý má nemohol sklamať, a nepodarilo sa mu to ani v najmenšom. Absolútna spokojnosť a najzaslúženejšia päť hviezda v tomto roku ... ()

hroubek

Nechci ze začátku začít negativně, ale byl jsem trochu zklamaný. Samozřejmě, že bych to mohl svést na trailery, které byly až moc hezky sestříhané. Tím chci naznačit, že jsem prostě od filmu očekával trochu více, než jsem dostal. Po technické stránce není filmu co vytknout ba naopak, hodně mě mile překvapil, jak pěkně dokáže využívat přírodní krajinu. Dobové kostýmy, auta, rekvizity a všechno ostatní kolem, taky vypadá moc pěkně. Nevím jak bych to správně definoval, ale skoro všechny postavy jsou strašně jednoduše vykreslené a jejich dialogy jim moc nepomáhají. Tom Hardy je tu ultimátní drsňák, kterého nic nerozhází. Oproti němu působí Shia LaBeouf, jako malý kluk s nudlí u nosu, vím že tak má působit, ale je to trochu trapné. Zbytek herců na tom není o moc lépe, snad výjimkou je Jessica Chastain, jejíž postava v sobě skrývá aspoň trochu tajemná. Guy Pearce přehrává, Gary Oldman by tam ani být nemusel a Jason Clarke a Mia Wasikowska nejsou skoro vůbec využitý. Docela mile mě potěšil Dane DeHaan, který je ve své roli velmi dobrý. Co ztrácí režisér John Hillcoat na postavách(scénáři) to dohání na vykreslení brutality a násilí, kterého se nikdy neštítil. O to více zamrzí, že Shiaova proměna v muže činu je hodně uspěchaná a vůbec nepůsobí věrohodně. Země bez zákona není špatný film, ale některé jeho chyby jsou prostě laciné a o to více to mrzí a nevyužití hereckého ansámblu je opravdu škoda. ()

Mishqo

Toto je moja šálka kávy a tento film bol vlastne tak povediac aspoň pre mňa dokonalý. Dobrá hudba, dobrý scenár, dobrí herci a to všetko zasadené do prostredia Ameriky v 20. rokoch v čase prohibície. Postavy sú tak dobre napísané že až nie je možné aby ste to s nimi neprežívali. No a záporák Guy Pearce, tak z neho sa mi chcelo priam až vracať (v dobrom zmysle slova). Klobúk dole, parádny film! ()

Brain-D

Hardy odložil po Banevi (Dark Knight Rises) masku, ale je jinak mi připadal svými rysy hodně podobný Baneovi. Jak mluvil, jak chodil a jak jednal. No on se prostě v posilce tak zničil, že nemůže ani mluvit pomalu. (Ten Nolan mu asi dal řádně zabrat). K Filmu...Ten je z dob prohibice v Americe a různých mafiánských spolků. Jde o skvělou brutální věc, kde jsou 3 bratři. Dva jsou naprostí tvrďáci a třetí je takový malý suchar. Labeouf, který hraje suchara se bude chtít stínu svých bratří vyrovnat. Během toho jim bude všem šlapat na paty slizský zástupce šerifa (Guy Pearce), který jim bude chtít zabavit jejích lihoviny. ()

Fakipics

Za poslední dobu co jsem sledoval westerny, tak tenhle byl ze všech nejlepší, jak scénářem, tak zápletkou,dialogy a samozřejmě hereckým obsazením(rovněž státní zástupce Guy Pearce mi předvedl, že je to opravdu pan herec - konečně dokonale slizký parchant s mindrákem řitní lasturky). Tom Hardy nám roztrhá srdce po každé. Mladý Shia předvádí opět svojí zmatenou výřečnost, která dokáže zapůsobit mnohdy daleko víc, než vypracované ramena a přítulně zamlklý výraz. Na vzdory tomu, že Cave vytvořil zase výbornou atmosféru, jako skladatel se mi líbil více v Proposition. Podle skutečné události si myslím, že by se mělo takhle s pálenkami kšeftovat pořád. ()

VanTom

Stylová dobová gangsterka. Sice se snaží o realistické vykreslení drsného života tří bratrů pálících alkohol za prohibice ve 30. letech, kteří se nikdy nikomu nepodvolili, ale vyznívá spíše idylickým dojmem, jak bodří hoši porušováním zákona k penězům, lásce a štěstí přišli. Ne že by to vadilo, jedná se o poctivý kus filmařiny, nikterak dramatický, ale stejně vtahující a odsýpající, který mne trochu zklamal až přepálenou závěrečnou přestřelkou a právě tou předcházející idylkou. ()

JohnSmith

Nějak dost dobře nechápu tak vysoké hodnocení. Je to proto, že je film "oslavou" venkovských gangsterů? Nebo mi něco uniklo? Od takového hereckého obsazení bych čekal mnohem víc. Zvláště Hardy nemá co hrát. LaBeouf je dost špatný, Oldman po nějaké době opět kvalitním záporákem, nicméně, má jen pár replik a nechutně slizký Pearce je pak ten jediný, kdo utkví v paměti. ()

sskrblik

Lawless je pro mě osobně Low či less. Prakticky jediný kdo posouvá děj dál je Šejla ( Shia LaBeouf - to hrozné jméno ). Pokaždé svou blbostí a mládeneckou nerozvážností. Nepochopitelné hrdinství, předvídatelný děj. Proto jen průměr. ()

zdenny

Co je to prohibice a co vůbec znamená? Je to narušení přirozeného života společnosti se státním svolením. Lidé automaticky (protože trh prostě funguje podle lidských potřeb) se snaží, byť protizákonně (protože dle mého názoru, když jsou zákony špatné - a prohibice je velmi špatná - mohou se porušovat), vrátit svůj vykolejený přirozený život do původních kolejí. Znamená to tedy, že lidé chtějí žít tak, jak jsou přirozeně v rámci svých historických zvyklostí navyklí. Já jsem kategoricky proti jakýmkoli citlivým zásahům státu do přirozeného řádu věcí. Že si na sebe stát sám plete bič, je nasnadě. Jenže vydělat chtějí všichni. Takže vlastně i zástupci státu jsou snadno korumpovatelní. Proto vlastně jediná záporná postava ve filmu - zástupce státního návladního - byl ve skutečnosti postavou kladnou. Protože jedině on lpěl důsledně na dodržování zákona. Samozřejmě myšleno jen z titulu dodržování prohibice. Že se tímto nelidským státním zásahem celá společnost změnila k nepoznání, to zřejmě státu nevadilo. Nevadilo mu vlastně ani to, že neměl za prodej alkoholu příjem do státní kasy. Neboť stát nebojoval proti obohacování se na prodeji podomácky pálenému alkoholu, státu bojoval proti alkoholu jako takovému. Takže vznikly dva záporné efekty: 1) Ekonomický - trpěla státní kasa, 2) sociální - společnost se změnila, státní orgány byly korumpovány anebo naopak vysoce překračovaly své pravomoce jako ve v tomto filmu zástupce státního návladního. Vše bylo umocněno světovou hospodářskou krizí. Z těchto důvodů si myslím, že prohibice ve Spojených státech byla neodpustitelným činem. Myslím si totiž, že jestliže už stát přistoupí k takovému zásadnímu rozhodnutí (navíc v době velkých sociálních otřesů), měl by na druhou stranu lidem něco pozitivního nabídnout. Zde se tak nestalo. Nevím, zda tomu mohu přičíst dobovou příčinnost. Celkově shrnuto si myslím, že lidé byli ke svým zoufalým činům státem explicitně donuceni. Samozřejmě v těchto souvislostech vznikali zločinné, mafiánské organizace, které si na prohibici postavili svůj byznys. Bylo zde ale hodně lidí, kteří byli nuceni si takto vydělávat na holé živobytí. Nikdo není úplně svatý a nikdo zase naprosto zlý. Zde ale došlo ke znásilnění přirozeného běhu věcí - a to s plným posvěcením státu. Co se samotného filmu týče, filmařsky byl velice dobře natočený. Co se týče děje, myslím si, že jsme byli svědky velice jednoduchého příběhu, jehož nosným pilířem byl souboj dvou stran - svévole, nezměrné brutality a arogance na straně jedné, drsné zemitosti, bratrské pospolitosti a chlapské ješitnosti na straně druhé. V různých dějinných obdobích by se mohly sympatie k těmto dvou stranám měnit. Já jsem svou sympatii vyjádřil ve výše uvedeném textu. ()

Sany33

Pekný, silný príbeh, ktorý je inšpirovaný knižnou predlohou, ktorá bola písaná podľa skutočnej udalosti. Brutalita, ktorá bola vo filme ponúknutá ma upútala na celom filme asi najviac. Samozrejme vynikajúce herecké obsadenie v ktorom by som chcel podtrhnúť výkon napríklad Hardyho alebo Oldmana. Nepáčila sa mi jedine mierna predvídavosť deja ale to sa v bežnom živote jednoducho stáva. 85% ()

Unnamed

Jak říkají ostatní - natočeno to bylo dobře, mělo to tu správnou atmosféru i herecké výkony, jen ten příběh byl prostě slabý. Přesto to vyjde na 4*. ()

Ceres

Nedokážu pochopit, jak se Hillcoatovi po výborném The Road povedlo udělat takovou hovadinu. Všichni herci přehrávali jako prase a byli úplně mimo, teda až na jednoho, protože jedinej, kdo svoji roli zvládnul, byl Pearce, ten zahrál toho hajzla dobře, ostatní průser. Nechybělo mnoho a dal bych tomu dopad, totálně dokurvený film, bez atmosféry (ok, kromě toho padajícího sněhu) a ten ples příšer (Chastain a Wasikowska), to byla taky něco. ()

Beatle

Jedním slovem - naturalistické. Líbilo se mi, že si nikdo nehrál na korektní hollywood a tenhle film určitě není pro někoho, kdo nemá rád krev. Herecké výkony vyrovnané, jen stále hledám film, kde Tom Hardy hraje..inu...zdá se, že hraje tím, že vlastně nehraje, a jak bylo již zmíněno v upřímném traileru na Šíleného Maxe, dělá spíše hodně "grumpy noises", než že by skutečně mluvil. A když už odříkává text, tváří se, jakoby se si nebyl jistý, zda neopakuje repliky někoho jiného. Docela vtipné, ale rozhodně ne rušivé. Film se mi líbil, ukazoval krutou realitu prodejců alkoholu během krize v U.S.A. Už jsem pár takových viděla, ale rozhodně ne tak krásně...naturalistických :) ....80% ()

blackJag

Nijak převratná gangsta´ dobovka podle skutečných událostí, s přesným obsazením a dokonalou výpravou... Čekal jsem, že půjde daleko víc na dřeň. Tom Hardy a jeho prostřední Bondurant mě ale hodně bavil, to zase jo. Ten jeho hlas a přirozeně tvrdý naturel, to je poklad soudobé kinematografie nad poklady. 65% ()

zigíš

elegantná, čistá, štýlová práca (!) presne ten typ filmu proti ktorému som bezmocný -niet čo kritizovať- dramatický oblúk nie je tak osudový ako u proposition -sic- ale vyčítať to caveovi by bolo nefér (based on a true story) z hillcoata sa pomaly stáva klasik (!) som TAK nadšený, že mu odpustím -iný na jeho mieste by to schytal- aj trestuhodne nevyužitého gary oldmana :( zato guy pearce -jakmile má priestor- spolahlivo ovláda scénu .. 90% ()

klima777

Žili byli. Tři bratři. A spousta krkavců.--------- Lawless je plný kýčovitých klišé. Ale skoro vůbec to nevadí. Paradoxně si totiž uchovává střídmost, lakoničnost a podivuhodnou křehkost. Film s čistou hlavou... Galony moonshine (na Zeměploše zvané "mačkadlice") se nepočítají. Nebo ano? White Light / White Heat. ()

Jessica Chastain si zahraje Marilyn Monroe

Jessica Chastain si zahraje Marilyn Monroe

26.04.2014

Nejblonďatější sexbomba z padesátých let má momentálně víc pozornosti než řada jejích současných kolegyň. V Mém týdnu s Marilyn dostala tvář Michelle Williams (Prokletý ostrov, Blue Valentine),… (viac)

Waltz, Blanchett, Hunnam a dokonalý zločin

Waltz, Blanchett, Hunnam a dokonalý zločin

22.07.2013

Tohle bude krvavé. Režie kriminálního thrilleru Triple Nine se totiž ujme australský drsňák John Hillcoat. A stejně jako v Zemi bez zákona se obklopí kvalitními herci. Charlie Hunnam, který aktuálně… (viac)