Tento deň nebol pre Portera (Mel Gibson)  veľmi šťastný. Najprv sa mu síce podarilo ukradnúť slušný balík peňazí, ktorý by vystačil na doživotnú dovolenku na pláži s vínom a ženami. Potom sa mu však situácia vymkla z rúk. Po šialenej naháňačke s políciou si zničil auto, tesne za mexickou hranicou ho zadržali úrady a nakoniec sa ocitol v drsnom a nebezpečnom mexickom väzení El Pueblito. Vo svete extrémneho násilia, korupcie a promiskuity však stretne malého chlapca (Kevin Hernandez), ktorý ho naučí, ako tu môže prežiť. A vďaka nemu nielen prežije, ale sa zoznámi aj s jeho krásnou mamou. Chvíle pokoja však definitívne ukončí nebezpečný zločinecký gang. Prišiel si totiž po peniaze, ktoré mu Porter ukradol... (TV JOJ)

Lucasion

Mel Gibson je prostě frajer! Na starý kolena se se svým důvtipem vrací a snaží se vzkřísit akční drsný žánr. Get the gringo je netypický akční příběh, který se nám snaží vyprávět o nepovedené loupeži. Mel je zatčen a dostává se tak do mexického(?) vězení. Ovšem vězení je velmi netypické a spíš vypadá jako město. Z traileru jsem si říkal, že se Mel snaží vrátit do let, kdy skákal po barácích a hláškoval o 106. Hmm no možná jsem od "Mých letních prázdnin" čekal více. Každopádně se jedná o ne-tak zcela špatný film. Gibson mezi neznámými herci samozřejmě vyniká a netřeba dodávat, že já pro něj mám prostě slabost. Nicméně, jsem se u "Gringa" vcelku příjemně bavil. Návrat ke starším žánrům Gibsonovi prospívá. No a vlastně proč ne. Najdou se zde úsměvné a velmi dobré scény. (Deštník a přestřelka s kovboji ve vězení) (68 procent) ()

Lacike

Je to taka klasicka Gibsonovska drsna komedia s nekompromisnym hrdinom v R-kovom krvavom prevedeni. Neustale sa nieco deje, takze som sa ani na chvilu nenudil, ale chyba tomu poriadny spad. Je to len sled miestami viac a miestami menej zabavnych epizodiek, ale napriek zapletke medzi Gibsonom a malym chlapcom, ktoremu ma zachranit zivot to poriadne negraduje. Mozno za to moze blbo napisana Gibsonova postava. Gibson sa cely cas tvari nezucastnene a ani na chvilu neprejaví akekolvek emocie. Ci uz vtedy, ked ma na poslednu chvilu zachranit chlapca, alebo ked si podava zaporakov. Proste nic. Vdaka tomu si ma Gibsonova postava nedokazala ziskat, takze som mu ani nijak zvlast nefandil, ale iba sa bavil jeho prihodami. Najviac ma fascinovala prostredna cast filmu v ktorej sledujeme fungovanie netradicneho mexickeho väzenia, ktore je inspirovane skutonymi udalostami. V tomto smere mi film trochu pripominal zaujimavy film Carandiru. Vysledkom je slusna odychovka, ktoru uz ale nemam chut vidiet znova. Raz uplne staci a aj keby si Gibson neposral karieru svojimi skandalmi, tak tento film by mu v kariere prilis nepomohol. A Odplate ku ktorej to niektori prirovnavaju vdaka trochu podobnemu stylu, to nesiaha ani po clenky. 6/10. ()

Genero

Podle vyhlášky č. 16/2005 Sb. Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy trvají letní prázdniny od skončení druhého pololetí školního vyučování do zahájení prvního pololetí v novém školním roce. Na to klauni serou. Ptám se sám sebe, je známka punku obrat mafiána o jeho těžce naškudlená dvě mega, která si musel odtrhnout od úst na starobní rentu? Zároveň si odpovídám, ano, šáša si potom udělá prázdniny, kdy se mu zachce a nevšední zážitky skýtá například pobyt v pětihvězdičkovém mexickém lochu, kde vládne až dojemně bratrská atmosféra, kokain a děvku seženeš za cenu mouky a při pohledu na usměvavé tváře spolubydlících se slzou v oku vzpomeneš na svůj milovaný domov v chánovském paneláku. Jen ten gringo nějak zestárl od té doby, co si posledně v putice nad lahví tuzemáku tvrdohlavě zapopíral holocaust a ve všem se zdlouhavě babrá, jako kdyby mu ta hovna ze zlaté slepice smrděla. Musím na závěr uvést několik obdivných slov o invenci českého distributora. Jestli ten pán mívá nejlepší nápady po ránu na záchodě, tak při dumání nad vtipným českým názvem to muselo být lejno jak od tapíra. ()

Gary

VACACIONES EXPLOSIVAS! Jeden GRINGO a spousta drsných CHICOS za zdmi nejdivnějšího vězení, jaké jste kdy nejspíš viděli. Vězení, kde běhají děti, jsou tam obchody, drogy, zbraně i potravinový žebříček, kterému velí nejdrsnější MACHO s nemocnými játry. GRINGO GIBSON chce sejmout MACHA, aby nezabil malého AMIGA (ten má totiž ještě játra v pořádku, ale už kouří). Do toho ještě sexy MADRE, která sedí za prodej drog a ve všem se melou velký prachy. MUCHO DINERO, který GRINGO GIBSON šlohnul největšímu BANDIDOVI, který dává příkazy k zabíjení přes webcameru. VEREDICTO: Melova mexická jízda se docela povedla. není to sice žádný návrat na výslunní, který se proplešlému modrookému idolu už asi jen tak nepodaří, ale pořád je to docela solidní film. Na druhou stranu, kdyby hrál hlavní roli někdo neznámý nebo třeba STEVEN "aikido" SEAGAL, nikdo by po tomhle filmu neštěkl. Dalo by se toho psát hodně a dlouze. O tom, jak v jedné scéně zajímavě (ale beze smyslu) skáče film střihově a stylově přes osu. O realistické operaci, vězeňských lokacích i omýlané podobnosti s Odplatou. O nuceně nacpaném (a žánrově odskakujícím voice-overu)....bla bla bla. BUENAS NOCHES ()

maseer2

Gibson zde má sice roli, která mu sedí a ve které je vcelku radost ho sledovat, ale film samotný trpí přílišnou snahou dosáhnout toho, aby byla Melova postava co nejvíc cool.. to se do určité míry daří a není to vyloženě špatně, ale na druhou stranu to místy vede k dost nereálným situacím a celkově filmu nepřidá ani fakt, že divák o hlavním hrdinovi takřka nic neví, a tím pádem vlastně nemá důvod mu pořádně fandit.. ve druhé polovině navíc dost opadlo tempo, ale celkově jde přesto o vcelku zdařilý kousek, který sice nenadchne, ale ani neurazí.. P.S.: snad se rošťáka Mela do budoucna zase dočkáme v podobných rolích i v rámci daleko ambicióznějších projektů.. ()

Terva

CITÁT - Jak říkala moje stará máma: Naser si vole!!!....... Vemte vaši rodinu do nejhnusnějšího místa na světě El Puebrita a vychutnejte si velmi oblíbenou prohlídku tělních dutin. Hlavní hrdina Driver (Mel Gibson) řečený Šáša nebo Šášula je v úvodní scéně honěn a chycen mexickou policií v převleku za klauna. Je pak nucen navštívit mexickou věznici zvanou El Puebrito. CITÁT - Čím menší město, tím vetší peklo......... Nádherná až romantická, to podle té hudby, scéna je okolo 60 minuty - ta se povedla. Film je prošpikován velkým procentem brutality, smrti a mučení. Styl Noir tomuto příběhu dodává vyprávění hlavního hrdiny ve třetí osobě. Například scéna s deštníkem je toho krásným příkladem. CITÁT - Je to tajemství devíti bodů.......... Samozřejmě že jde v tomto příběhu hlavně o život, ale také o velké množství peněz. A o ty jde možná víc. Na první pohled by se zdálo, že zločin se vyplácí......... Mel Gibson je tvůrci filmu označen jako Driver a to podle té úvodní scény, jeho pravé filmové jméno není nikdy v příběhu řečené. Jinak Mel měl (chacha) produkci a spolupráci na scénáři. ()

Suzie05

Zase po dlouhé době pořádně nahláškovaný, poměrně promyšlený a dost akční film. Ona scénka s "Clintem Eastwoodem" byla opravdu k nezaplacení! :D You will make my day! ()

Torision

Originální. Přinejmenším pro mě. Ačkoliv jsem už několik filmů z vězeňskýho prostřední viděl, nikdy ne z takovýhle mexický parády. Vězni tu na stáncích prodávají heroin jako u nás v Albertu mrkve a kedlubny, tvoří se tu ghetta, protože vězni tam můžou žít i se svojí rodinou a když tam někoho třeba zastřelí, bere se to tam s lehkostí. Kurvy jsou tu samozřejmostí. Gibson je tu správně sarkastickej a je na něm vidět, jak to má celý dění okolo sebe tak nějak na háku. První hodina filmu je spíš taková syrová seznamovačka před poslední půlhodinou, kdy se z filmu stává akčňák. I tam to Melovi furt jde a ten fórek s deštníkem se skutečně povedl. ()

ConanVJ

Zajímavé akční drama ve stylu filmu Odplata. Porter (Mel Gibson) se dostane do mexického vězení (které připomíná spíše nějaký slum, kde se dá sehnat vše od alkoholu, fetu, prostitutek až po zbraně), když je chycen po po loupeži a pouštní honičce na mexické straně hranic s USA. Zkorumpovaní policisté mu zabaví 2 miniony dolarů, a nechají ho zavřít. Porter se snaží přežít ve vězení jak mu to jde nejlíp a všimne si ho malý chlapec, se kterým se skamarádí. Po ukradených penězích ale pátrají zabijáci, které poslal majitel a Porter musí vymyslet plán jak se zbavit gangsterů a taky jak se dostat k penězům a na svobodu. Fimek se mi líbil a doufám, že se Mel vrátí k tomuto žánru, který mu sedne na míru. Za mě 80% :) ()

PauloZ

Dobrý Mel, ale ne skvělý Mel, a to je škoda. Čekal jsem trošku něco jiného, hlavně akčnějšího, svižnějšího a drsnějšího. I když ono drsné to v podstatě je, samo Mexico je drsný kraj a pěkně krvavými záběry se nešetří. Jenže mě tam opravdu nesedí ta latinská usměvavá hudba, která na můj vkus každé akci a krveprolití ubíra na vážnosti a všechno to moc odlehčuje. Chápu Grunbergův záměr natočit odkaz na devadesátkové akčnáky, ale nesedlo to, jak mělo. Mel je ale skvělý, hraje dobře, hláškovat nezapoměl a s kvérem mu to taky pořád jde. Do Odplaty, kterou tu zmiňuje spoustu lidí, to má opravdu velmi daleko. Pohodová akční jednohubka, ze které mohlo být vytěženo krapet víc. Nudou zívat nebudete. ()

Džany

Pominu-li těch pár vrásek, které Melovi za ty roky na tváři našli svoje útočiště, řekl bych, že ten starý sympaťák ze Smrtonosné zbraně a Odplaty je zpět. V jedné ruce bouchačka, v druhé cigáro, v očích klukovský šarm a na ústech ten jistý úšklebek, který zaručuje, že po každá větě bude následovat nějáká ta suchá hláška. zde ()

spaceboyCZ

Prekvapive hodne pohodova a kvalitni zalezitost...dava vzpomenout na Rodrigueze ci Tarantina, do toho pridejte skvely soundtrack a dokonalou kameru a mate velmi nadprumernou zalezitost, ktera misty prekvapive dokonale pobavi dialogy, ale nabizi i spoustu akce a dobre provedene remeslne prace. Gibson je svuj jak jsme byli kdysi zvykli, takze nezbyva nez doufat, ze se uz vzpamatoval z propadaku Na hrane temnoty a zacne opet predvadet kvalitni hrani. Nicmene byl by hrich nevzpomenout neuveritelne herecke podani Kevina Hernandeze...to dite je proste maly zazrak...naprosto uchvatne a dokonale zahrane, tleskam! Get the Gringo je skvela zalezitost na uprseny letni vecer... ()

Kryton

Vzkaz do Hollywoodu: Neodepisujte Mela Gibsona. Jen mu mimo natáčení filmů zacpěte hubu! Tak tento krapet levnější filmek (díky kameře) mě bavil. Samozřejmě je to pomalejší, ale je potřeba stejně jako hrdina - nejprve pozorovat a pak jít do akce. Jakmile se to pohne z vazby (doslova), pak se ukazuje jak Mel Gibson dokáže pořád s pistolí v ruce utáhnout film. Doporučuji si vychutnat scénu, kdy Mel Gibson volá jménem Clinta Eastwooda. ()

schizmo

Šťavnatý report o mexickém vězeňském systému ve výchovném podání Mela Gibsona :D. Na výsledném efektu se trochu podepsala digitální kamera, která na jednu stranu působí jakýmsi venezuelsko-telenovelovým feelingem, avšak na stranu druhou dodává na uvěřitelnosti celého konceptu. Lehkou paralelu bych viděl například s třetí řadou seriálu Prison Break, která se celá odehrává rovněž v mexické věznici, nicméně postrádá Gibsonovo charisma, které snímek staví do jiné pozice než by byl schopen se při odlišném obsazení dostat... ()

JimWayne

Gibson je späť a to v plnej paráde. Prekvapenie ,ktoré je kvalitné či už v dramatickej podobe ako aj v komediálnej. Film od ktorého som čakal šedý priemer ale príjemne zabavil a určite sa k nemu rád vrátim za krátku dobu. ()

SaNcHeZ_cz

Gibson se snaží jak to jde. Výsledek je ovšem nepřesvědčivý. Exotický look koketující až s televizní úrovní nenabízí onu potřebnou fiestu, která by vynahradila nedostatek hlášek a vlastně jakéhokoliv náboje. Akce i humor tu jsou, nicméně v malém množství. Moje letní prázdniny jsou jednohubkou v pravém slova smyslu, která vás nenadchne, nicméně vám po ní nebude ani druhý den zle. ()

Wysch

Well... Get the Gringo je tak očividný (ale nepřiznaný) pokračování Odplaty, že podle český distribuce se Gibsonův "Driver" jmenuje jednoduše Porter. Není to pravda. To však není vyloženě špatně, kromě základní premisy (Gibson má prachy, přijde o prachy a chce je zpátky a přitom se střílí o106) má "Gringo" společnýho s Odplatou mnohem víc. Znovu se "řidič" potkává s nějakou babou, která si svoji minulost rozhodně do vitríny nehodí, znovu je film spíš přístupnější nejen svou surovostí až nad těch nesympatických třináct a znovu je skladba příběhu víceméně jednoduchá. Gringo má ale i něco jinýho, má jiný prostředí, má dítě a nemá modrý filtry (palec hore! ani za žádný jiný filtry). Je i žánrově přeci jenom trochu odlišnější - skoro by se dalo říct, že je to western (osamělý hrdina přijíždí do prašnýho města udělat velký haló), stejně tak je to ale i obyčejná akční bomba, která si ale příjemně na nic nehraje, na žádný velký drama nebo tak (palec hore!). Skoro by se dalo i říct, že Gringo je míchanicí všeho, od Last Man Standing (obdobná premisa, obdobná gangsterka), ale jako velký vykřičený mínus vnímám fakt, že Driver je stejně záporná postava jako tuny těch, který postřílí, ale přitom se najednou společně s divákem musí nějak emočně zapojovat do děje. V tomhle ohledu jsou obě postavy mámy a dítěte překážející a diváka zbytečně matoucí - tady se zkrátka vůbec neměl do děje angažovat nějaký emoční potenciál. Vůbec. Kdyby to všechno bylo kopírující linku Payback, Last Man Standing a kdyby se ta ruční kamera zakomponovala tak, aby skutečně nebyla zbytečně dokumentární, neváhal bych vytáhnout z klobouku nějaký termíny jako postmoderní western nebo tak něco. Přesto je zase krásný vidět Melovy modrý oči, jak v šestapadesáti pořád rozdávaj řadu přesných kulek, hlášek a sarkasmu a je krásný vidět pokuřujícího Mela, jak na to všechno (nejen okolo filmu, ale i okolo sebe) háže jeden velkej cynickej bobek. [předprodukční projekce, hurááá] ()

Lamiczka

Teď už je mi jasné, proč česká distribuce pro překlad vybrala takový název filmu. Neoficiální název je totiž How I Spent My Summer Vacation (přeloženo - Jak jsem strávil moje letní prázdniny). No řekněme, že je hlavní gringo Mel Gibson strávil vcelku zajímavým způsobem - zavřený v mexickém vězení. Věžení, které ani tak není vězením, jako spíš komunitou pro jisté pofidérní existence. Mel se v prostředí rychle zabydlí a rozhodně zde nehodlá strávit mnoho času. Psychologie postavy je výborná a v momentu, kdy se potkává s jednou osamělou matkou a jejím chlapcem, je snad i milující a ochranitelská. Chtělo by se říct, že je to moc krásný, ale přeci jen ne tak úplně. Hodina a půl na akční podívanou je tak akorát, jenže tady je zbytečně mnoho sentimentu a naopak bídně málo akce. Poslední půlhodinka naštěstí hodně zachraňuje, ale předchozí hluchá místa a rádoby hru na sladký domácí život nedokáže tak úplně smazat. ()

Ellmariachi

Na film jsem narazil úplně náhodně a rozhodně nemůžu být nespokojený. Je málo herců, kteří by vás bavili ve filmu téměř o ničem. A MG je rozhodně jeden z nich. Prostředí mexického vězení je taky výborný nápad. Díky této volbě jste sice s postavou za katrem, ale zároveň jste ušetřeni všech klišé amerických věznic. Takže vychcaný, nepřehnaně ostrý Mel v mexické base, chránící své zájmy a ne jen svůj kejhák. Co chcete víc? 75 procent. ()

Gibson hláškuje a střílí Rusy

Gibson hláškuje a střílí Rusy

29.01.2010

Jde samozřejmě o mediální masáž před dnešní světovou premiérou thrilleru Na hraně temnoty, ale stejně je to nejlepší filmová novinka za posledních několik... (dosaďte dle libosti). Mel Gibson po… (viac)

Gibson a Mad Max? Že by přece?

Gibson a Mad Max? Že by přece?

04.01.2010

Jen klid, neradujte se předčasně. Jistá indicie tady ale je. Gibsonova společnost Icon Entertainment totiž podepsala smlouvu o spoluprodukování sequelu (prequelu? restartu?) zaprášené… (viac)