Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Kapesní zloděj Skip (Richard Widmark) jednoho dne v přeplněném metru vytáhne z kabelky pohledné Candy spolu s peněženkou i mikrofilm s chemickým vzorcem, na který mají spadeno komunističtí špioni. Legendární noirový thriller, oceněný na festivalu v Benátkách, představil na svou dobu revoluční žánrové prvky a zároveň pohněval šéfa FBI J. Edgara Hoovera. (MFF Karlovy Vary)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (64)

Madsbender 

všetky recenzie používateľa

Vo svojej noirovej temnej dráme z roku 1953 Samuel Fuller nielenže veľmi zdarilo reflektuje dobovú a divácky atraktívnu tému nového celonárodného športu v podobe politického honu na komunistov - on zasadzuje svoj príbeh medzi postavy, ktoré sú v zásade predstavené divákovi v negatívnom svetle. Máme tu obratného, záludného vreckára, ženu, ktorá predáva informácie komunistom, komunistov samotných, miestnu postaršiu dámu, ktorá za pár dolárov udá kohokoľvek. Na druhej strane stojí pár policajtov, ktorí však tiež nemajú ďaleko k pochybnému konaniu pri nakladaní s podozrivými. Fuller však rozdeľuje aj týchto antagonistov do rozličných skupín a stanovuje hranicu - jedna vec je zločinec, druhá zradca vlasti. A netreba zabúdať na to, že aj zločinci majú svoju česť - ale nie všetci, a pre niektorých môže byť spomínaná hranica príliš tenká. Film tak brnká na strunu relativity a takmer nič, mimo samotných komunistov, nevykresľuje čiernobielo, čo zdôrazňuje nespoľahlivého rozprávača. Pri dobovej reflexii nezabúda ani na falošné podozrenia a ľahko ovplyvniteľnú mienku verejnosti a médií (prečo nešla Candy na políciu - pretože by bola tiež považovaná za komunistku). Hlavne však perfektne stavia a rozpracováva vynikajúcu kriminálku so zaujímavými postavami, ktorá stojí na ich vzájomných reláciách a premenlivej nedôvere, opäť odráža spoločenskú situáciu Ameriky 50. rokov. To však v ničom neuberá z ladnosti a grácie, s akou je inteligentný príbeh zkonštruovaný a bez jediného zakolísania rútiaci sa do jednoznačného záveru, ktorý poskytuje divácky uspokujujúcu katarziu. Fuller si do budúcna získal moju pozornosť. 80% ()

Freemind 

všetky recenzie používateľa

Nečekaně moderní snímek. Scéna v kuchyňském výtahu nebo závěrečná honička jsou odvážnými záblesky toho, co se dostalo do kriminálkového mainstreamu až o 10-15 let později - hlavním faktorem je zde asi fakt, že režisér nezneužíval hudbu jako umělý katalyzátor napětí, v akčních scénách si vystačí s pouhým obrazem a ruchy, což filmu dodává intenzivní, dusivou atmosféru. Scénář je bezchybný, postavy krásné výrazné, herecké obsazení na jedničku s hvězdičkou (hlavně ústřední pár - odděleně i společně). Nejlepší scéna - vražda Moe, syrová a smutná. Dokonalé dílo. ()

Reklama

Vančura 

všetky recenzie používateľa

Příjemné retro osvěžení na 46. MFF KV. Možnost vidět tento černobílý skvělý biják na velkém plátně v Thermalu byla k nezaplacení. Film se na velkém plátně rozvine do svých kvalit a dá plně vyniknout skvělým hercům (Jean Peters je zde dokonalá) a perfektní noir atmosféře. Mimochodem díky projekci ve velkém sále v Thermalu jsem si uvědomil ještě jednu věc: diváci se u tohoto filmu často smáli na místech, kde mě to osobně překvapilo. Můj soukromý tip je, že festivalový zmlsaný divák se na takový film dívá úplně jinými očima, než vyžaduje žánr i původní záměr tvůrců, a řadu situací a replik hodnotí jako bezděčně komické. Což vlastně není na škodu a je to jen dokladem toho, že tento film, který je starý už téměř 60 let, pořád odkáže oslovit i moderního diváka. Uvážím-li, že tento film šel do kin pár měsíců po smrti Stalina (premiéra v Los Angeles 29. 5. 1953, Stalin umírá 5. 3. 1953), v době, kdy se český film stával úslužným kolaborantem komunistického totalitarismu, přidává mu to jen na zajímavosti. Nedovedu si představit, že tenhle film šel někdy v našich kinech. ()

radektejkal 

všetky recenzie používateľa

Svižná a poutavá detektivka, která mě nutí zapřemýšlet si, zda jsem už někdy viděl film s tak ostrou protikomunistickou agitací. Jako by scénář napsal sám McCarthy. I když v podstatě toto byl jen malý střípek v jeho celkovém plánu: Our long-term objective must be the eradication of Communism from the face of the earth - Naším dluhodobým cílem musí být odstranění komunismu z povrchu země. Nenuncoval sice spoustu komunistů i nekomunistů, ale jako každý správný alkoholik a požívač drog, to dál nedotáhl. Škoda, že mu také někdo neprohrábl kabelku. ()

classic 

všetky recenzie používateľa

SKIP je vreckový zlodej,ktorý má vyhliadnutú ďalšiu obeť,keď v METRE potiahne kabelku od sexy dámy CANDY,pričom okrem istého obnosu peňazí sa tu taktiež nachádza istý mikrofilm,po ktorom bažia komunistickí špióni... Bravúrna réžia Samuela Fullera od prvého záberu záťahu v metre profesionálneho vreckára až po koniec taktiež v metre,tak je tu trademark,značka,že začiatok i koniec má spoločnú vlastnosť v podobe kolízii v úvode a v bitke medzi dvoma mužmi na konci.Neviem,či vôbec Skip vedel,čo obsahuje kabelka,samozrejme peniaze áno,mikrofilm: zrejme nie? Candy zatelefonuje svojmu kumpánovi,ktorý chce,aby zistila,kde býva,podplatila ho a získala film späť... Skip je v kontakte s policajnými detektívmi,lebo je nútený k spolupráci,inak by ho zašili. Vôbec v úvode bol so Skipom v metre i detektív,ktorý dokáže identifikovať podozrivého Skipa,a to vďaka istej staršej paní Moe Williams,ktorá vie pomocou postupu zlodeja zistiť,kto to je...A ona bude mať problém s kumpánom Joeym,ktorý chce vedieť,kde býva Skip? Miešanica medzi Skipom a SEXY CANDY,ktorá stojí za hriech,za pokušenie,má odvahu a pôjde jej o život,na Oscara je nominovaná,ale iná lady,a to Thelma Ritter,ktorá má svojské správanie,niečo už za sebou,pred sebou má posledné hodiny života,zmysel pre humor,odhodlanie nebyť udavačom,a tak zachráni tým pádom život! Radosť vidieť Candy,JEJ postavu,jej jazyk,zmysel pre získanie informácii,z čoho naberie opačný postoj,ako sa iba nabaliť,vznikne láska.Neviem prísť na chuť hlavnému predstaviteľovi Richovi Widmarkovi,neviem,čím to je,žeby mi bol nejako protivný? Vydiera,hrá na dve strany,koleduje si o výprask,čuduj sa svete,nič sa mu nestane! Obľúbil som si viac Candy a Moe ako Skipa! Réžia,kamera je na jednotku! ()

Galéria (30)

Zaujímavosti (5)

  • Francúzsky názov snímku je Le Port de la Drogue (Drogový prístav) a nemecký Polizei greift ein (Polícia zasahuje). Aj keď film hovorí o špionáži a nie o drogách, jeho názov vo francúzskej a nemeckej verzii bol zmenený a aj dialógy, ktoré odkazujú na špionáž, boli nahradené dialógmi odkazujúcimi na obchod s drogami. (Diazbros)
  • V úvodnej scéne v metre možno vidieť vojaka s výložkou "Big Red One“, čo je prvý pechotný oddiel. Režisér Samuel Fuller bojoval s prvým peším oddielom počas druhej svetovej vojny a neskôr o tom natočil film The Big Red One (1980). (Diazbros)

Reklama

Reklama