Četař americké armády, který se účastnil 1. sv. války, vede jednotku odstřelovačů ve stejné divizi, jako kdysi před lety sám sloužil. Jednotka se účastní bojů v severní části Afriky, která spadá pod vichistickou vládu ve Francii, vylodění na Sicílii a v Itálii, vylodění v Normandii na pláži Omaha a dostává se až do obsazení Německa. Během těchto dobrodružství se jednotka dostane do několika konfliktů s civilním obyvatelstvem - jako například s těhotnou Francouzskou, která se chystá rodit či do přestřelky v sanatoriu pro mentálně postižené. Paralelně s tím četeř vede malou osobní válku s vojínem Griffem, který veřejně projevuje své pacifistické smýšlení. Griffs nakonec ve stínu nepopsatelné hrůzy osvobozeného koncentračního tábora uzná, že někdy je třeba vzít do ruky zbraň

INFO O ROZŠÍŘENÉ VERZI: Jeden z nejproslulejších válečných filmů se téměř po čtvrtstoletí od své premiéry dočkal zásluhou filmového kritika a dokumentaristy Richarda Schickela nejlepšího možného zkompletování. Navzdory faktu, že na 113 minut zkrácený původní materiál čítal více než dvojnásobnou metráž, je velmi pravděpodobné, že verze, kterou Schickel zrestauroval za pomoci poznámek režiséra Samuela Fullera a kompletního scénáře, svými 160 minutami v podstatě odpovídá režisérově představě. Seržant První pěchotní divize (odtud název - označení na rukávu uniformy), ztělesněný Lee Marvinem, a čtyři jemu svěření mladíci procházejí v epizodicky vystavěném příběhu přes severní Afriku, Sicílii, pláž Omaha, Německo až do Československa. Navzdory geografickému rozmáchnutí, odkazujícímu až k epickému velkofilmu, redukuje Fuller druhou světovou válku pouze na pět jedinců. (oficiálny text distribútora)

MATADOR

Afrika, Sicílie, Francie, Belgie, Německo, Československo, zde všude uvidíte osazenstvo Velké červené jedničky. O tomto filmu jsem věděl, ale neustále jsem ho přecházel, bohužel mne nijak zvláště nepřekvapil, ale co se opravdu povedlo, byla neustálá změna válečného prostředí. Především hlavní postavy si určitě zasloužily nějaký ten vývoj. Takhle je neustále vidět nějaký boj, při kterém někdo zemře a ani nevíte, o koho pořádně šlo. *** ()

Malarkey

Překvapilo mě, že právě tenhle film tu má tak málo procent. Přitom nápad je jasnej a stáří se na něm vůbec nepoznamenalo. Dobře skloubí jak negativní antiválečný myšlenky, tak ryzí válečnou atmosféru a pořád se něco děje. Vždyť to je o rotě, která si prošla celou válku. Celou válku! To znamená, že film se odehrává v Africe, Sicílii, Anglii, Ardenách, Německu...dokonce je tam i znázorněný Den D. Tak komplexní válečný film jsem opravdu ještě neviděl, shrnutý do jednoho dvouhodinového příběhu. A popravdě mě to nudit skutečně nedokázalo. Nechápu, kde zdejší uživatelé vzali, že je to nuda. Proto doufám, že si ostatní z nich nevezmou příklad a podívají se na tento parádní kousek, který se kdesi zapomněl, ale přitom se bude řadit mezi jedny z těch lepších, pokud ne i nejlepších tehdejší doby. ()

classic

Zvláštny, atypický, nesympatický, odpudivý, nudný vojnový film, ktorému chýba - LOGIKA, ale najmä prevláda priamočiary amaterizmus, slabá a divná réžia, a postavy, to ani nehovorím, pendlujú od Afriky, cez európske - zdecimované mestá, Mark Hamill - mi pripomína, iného podobného, zaškatuľkovaného - Michaela J. Foxa, kde si poviete : „Večný Luke Skywalker” . Jednoducho, tento film má aspoň zaujímavú myšlienku, ktorá znie, t.j - záverečná veta - „Prežitie je vo vojne jedinou slávou” . Lee Marvin mal i oveľa, ale oveľa lepšie úlohy, táto patrí medzi tie horšie. Film skutočne neodporúčam. Je to jeden chaos ! ()

HAL

Směs zážitků z frontových bojů v Africe, Itáli a nakonec cestou Evropou od Francouzských plážích vyprávěných skupinky vojáků je sice nekonzistentní a postrádá příběh, ale zato jí nechybí nic z autentičnosti a atmosféry - zejména meditativní závěr z Československého tábora smrti je vynikající. Z herců jednoznačně exceluje klasik žánru Lee Marvin a za pozornost stojí i Mark Hamill, ketrý je tu vidět v jedné z velmi mála svých "neStarWarsovkých" filmových rolí. ()

alchac

Přijde mi, že všechny US druhosvětovoválečné filmy z tohoto období mají společné to, že v nich tvůrci bez nejmenších skrupulí namalují na vylepšené Shermany (v tomto případě izraelské "Super Shermany") hákenkrajc a vydávají je za panzery. Rozdíl by poznal i napůl slepý Křovák. No, tak to jen takové žlučovité odplivnutí na začátek. Takže, abych nějak sofistikovaně rozebral toto filmové dílo: nuda, nuda, nuda, klišé, nuda, kraviny, patos, nuda, ještě větší kraviny, belgická jídelní scéna (dobrý!), nuda, nuda, patos. P.S.: A propos, pokud jste po přečtení obsahu natěšeni na film o jednotce snajprů (tak jako jsem byl i já), budete hrubě zklamáni, neb jde o značně útržkovitý...no, řekněme příběh pěti normálních bigošů. ()

• V čase 00:31:39 a i několikrát později zde vlaje vlajka Francie místo Itálie, i přestože probíhá celá mise v ostrovní Sicílii. (Horryx)
  • Když Zab (Robert Carradine) mluví s vojákem, který čte knihu, dává mu napít whisky z trojuhelníkové lahve. Whisky je značky Granty Whiskey, ale ty prodávaly trojuhelníkové lahve až od roku 1957. (J.A.K.)
  • Peter Bogdanovich pomohl filmu zakotvit u Paramount Pictures, které zaplatilo Fullerovi, aby napsal scénář. Projekt nakonec ale prošel několika rukami a nakonec skončil na Bogdanovichovo doporučení u Gena Cormana, který zajistil produkci. (Jigvell)