Hitler a Mussolini - Nelítostné přátelství

(TV film)
  • Nemecko Hitler & Mussolini - Eine brutale Freundschaft (viac)
Nemecko, 2007, 2x52 min

Příběh nelítostného přátelství dvou diktátorů. Dvoudílný německý dokument zachycuje osudové spojenectví dvou diktátorů - Hitlera a Mussoliniho.

1. díl
K jejich prvnímu setkání došlo v Benátkách v červnu 1934. Byla to první Hitlerova cesta do zahraničí a německý kancléř se v přítomnosti triumfálně se chovajícího Duceho cítil nesvůj. Setkání nedopadlo nejlépe: diktátoři se neshodli v řadě problémů. Především to byla otázka Rakouska, které pro Mussoliniho bylo zemí pod jeho ochranou. Během těch dnů si sotva kdo mohl představit, že se Hitler ve vztazích s Mussolinim brzy stane dominantní osobou a že Ducemu vnutí svou bezohledně tvrdou představu o přátelství.

2. díl
V roce 1940 už mělo spojenectví mezi Hitlerem a Mussolinim jednoznačnou podobu: říšský kancléř byl dominantní osobou a Duce se skrývanou podrážděností přijímal jeho rozhodnutí. Mussolinimu přicházely do Říma zprávy o Hitlerových triumfech a tak se v touze po účasti na dělení kořisti střemhlav vrhl do své vlastní války. Tažení v Africe i vpád do Řecka však skončily neúspěšně a další rána přišla v červenci 1943. Spojenci se vylodili na Sicílii. Krátce na to byl Duce sesazen a internován. Když jej Němci osvobodili, byla z něj už jen tragická figurka. Ve světle blížící se zkázy se z kdysi halasně proklamovaného přátelství stalo trpké vzájemné obviňování. (oficiálny text distribútora)

Tominecek

Ocenění ELSA 2010 v kategorii "Zahraniční pořady - Zahraniční televizní pořad nehraný", udělená Českou filmovou a televizní akademií a slavnostně vyhlášená v sobotu 18.12.2010. Dokument přináší nové detaily ze života Adolfa Hitlera, tentokrát v souvislosti s jeho italským "dvojčetem" Benitem Mussolinim. ()

LiVentura

Vynucené přátelství na poskvrněné cti Evropy a Světa. Dva nejdůležitější mužové na straně "Osy zla" Druhé světové války.!!! ()

Marze

Jak bylo výstižně řečeno v dokumentu, fašismus se po celé Evropě podporován masami lidí pyšnil malou úctou k hodnotě života jednotlivce. Druhý znakem fašismu je nenávist skoro ke všemu. Hitler Vídeň nesnášel, protože ho odmítla jako malíře a bydlel zde na ubytovně. Říkal jsem si, že to může být důvod , proč mnoho lidí nemá rádo Prahu. ()

otík

Dokument plný zajímavých a užitečných informací o životě obou válečných zločinců je bohužel místy zcela bez komentáře a ke konci už hodně zdlouhavý. Ale i tak jistě poučný dokument mapující život Mussoliniho i Hitlera až do trpkého konce. Hudba: Michael Hartmann ()

farmnf

Proti těm sračkám z History na které tu neustále marně nadávám, dokument, který mě ukojil, dozvěděl jsem se co jsem potřeboval a zejména jsem nepotřeboval to vypnout jako to potřebuji u většiny filmů. Filmů? ()

Mallinali

Chybělo mi tam větší vysvětlení událostí, třeba jsme se dozvěděli že Italové v každé své válce dopadli jak sedláci u Chlumce, ale už jsme se nedozvěděli proč. Taky se tam některé informace zbytečně opakovaly i když se toho řeklo dohromady míň než k soutěži v házení vajglů do Nilu (že Hitler neřekl Mussolinimu o útoku na SSSR zaznělo aspoň třikrát). Ale nebylo to špatné, pár detailů ze života bylo pro mě nových, ale francouzsko-italská série "Mussolini a Hitler: Opera vrahů" byla o řád výše. Jo a ze záběrů kopání do hlavy mrtvýmu Ducemu se mi udělalo šoufl. ()

Luk Skywalker

Hodnotný dokument mapující vztah dvou fašistických diktátorů. Nelítostné přátelství je vystihující název. Duce byl od jisté doby vždy "podřízen" Hitlerovi a Hitler se mi skoro s ničím nesvěřoval, bylo ta takové podivné spojenectví. Začíná se prvním setkáním a končí se ukončením války v Evropě. ()

DonBraso

Nechtěl bych zde porovnávat,ale je to stejné jak dokument Mussolini a Hitler : Opera vrahů jen s tím rozdílem,že zde máte i současné záběry,což vůbec není na škodu.Bohužel zde není více informací,až bych řekl "bulvárních" jak v Opeře vrahů,kde na záběr bylo mnohem více podstatnějších a zajímavějších informací než zde ve stejném záběru,protože i zde se používají víceméně stejné záběry.O malinko horší,přesto díky novějším záběrům přímo na místa dění v současnosti,vůbec ne špatný dokument. 75% ()

brasek

Podľa mňa ide o jeden zo slabších dokumentov, autorom sa celkom nepodarilo dodržať chronológiu historických udalostí a fakty nie sú podávané zaujímavo pre diváka. ()

gizi

Hodnocení po prvním díle: Dokument je z dílny německých filmařů. Myslím si, že kdyby ho zpracovali lidé od BBC, byl by o stupeň výš. Zaujalo mě, kolik dobových záběrů a ukázek bylo použito (a ve velmi dobré kvalitě), ovšem to ještě nezaručuje kvalitu celého dokumentu. Pro mě byl film zajímavý z toho pohledu, že jsem se dozvěděl zase nějaká historická fakta. Ovšem mohlo to být mnohem více zhuštěno - tak na polovinu délky. Takto to bylo zbytečně rozvláčné a nudné. 60%. Po druhém díle: hodnotím stejně jako první díl. ()