Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

Xmilden

Coeni už natočili jistě lepší filmy. Opravdová kuráž si své nejsilnější momenty odbyde v úvodu a samozřejmě na závěr filmu. Mezidobí mi přišlo místy docela utahané. Hlavně ty nekonečné Bridgesovy povídačky co kde zažil. Jen pro zajímavost podobně jako v Crazy Heart před Jeffem nezůstane netknutá jediná lahev. Samozřejmě každou také řádně vysuší. Matt Damon měl nakonec menší roli než jsem očekával, podobně jako Josh Brolin. Minimálně půlka filmu je o putování jednoho opilce s nezletilou pomstychtivou slečnou. Závěrečná přestřelka výborná. Pomyslné pořadí Coenovic snímků. Jak to vidím já. Nejvíce se mi líbilo : Fargo, Big Lebowski, Po přečtení spalte. A pak asi tak 4 filmy, kterým něco maličko chybí aby dostaly 5 hvězd : Zbytečná krutost, Nesnesitelná krutost, Tahle země není pro starý, Muž který nebyl. Pak bych zařadil filmy, které přesně sedí na úrovni 4 hvězd : Serious Man, Millerova křižovatka, Opravdová kuráž, Lupiči paní domácí, Barton Fink. Nejslabší mnou hodnocené: Potíže s Arizonou a Bratříčku kde jsi. Poslední místo by obsadil : Záskok. ()

FlyBoy

Viacerí asi čakali ďalšiu mnohovrstevnatú variáciu na spôsob "Zeme, ktorá nie je pre starých", ale vyhlásené bratské duo z Minnesoty sa pre tentokrát odprošťuje od podprahových zdelení a nelineárneho rozprávania a venuje sa serióznemu vykresleniu nálad, (ne)mravov a konvencií cirkulujúcich v prašnom vetre spustnutých prérii. Avšak o žiadne fádne túlanie sa nejedná, pretože prvok toho dekadentného/čiernohumorného je tu zastúpený v hojnom počte a oslnivé výstupy protaganistov jeho priťažlivosť ešte posilňujú. Taký Bridgesov Rooster Cogburn je parádny od hlavy až po päty, tvrdohlavý/ješitný maršal vo výslužbe, s uležanou whisky v ruke, so zimomriavkovým akcentom, so správňackou dušou a trvalou žiadostivosťou po spravodlivosti. Pravdaže aj Damonov hrdohlavý texaský ranger La Boeuf a Steinfeldovej bezočivá i dravá Mattie Ross sú znamenitým doplnením trojlístku dobra, ktoré má jedinú úlohu-potrestať zlo, Brolinovho takisto super stvárneného Toma Chaneyho čo by viacnásobného vraha na úteku. "True grit" má okrem-už ako obyvkle-delikátnej réžie aj plnokrvný scenár, ktorý ctí predlohu, ale zručne dekonštruje žáner westernové filmu. ()

Arbiter

Opravdová kuráž stojí stranou věku, ohnivé vodě i frajerským rolničkám. ___ Bridges měl míň žvanit a střílet po sušenkách, když nahání zlé pány. Howgh! ()

Phobia

Když už se někoho rozhodnete sejmout a oloupit, přesvědčte se nejdřív, zda zamýšlená mrtvola nedisponuje umanutým potomkem, který využije veškeré dostupné prostředky, aby vás stihnul zasloužený trest. Příběh "Opravdové kuráže" je komplikovaný, plný zákrut a twistů jako plastové pravítko. Překvapí jen málo, přesto pobaví, místy rozesměje, nepatrně napne a citlivější povahy v závěru možná ucedí i nějakou tu slzu. Největším kladem filmu je obsazení - od té malé žaby, co sice vypadá jak Hitlerova neteř, ovšem její vyřídilka dá divákově bránici zabrat; Jeff Bridges si střihnul další roli Lebowskiho, byť tentokrát s kolty proklatě nízko (musím přiznat, že mi ten jeho opilecko-buranský akcent lezl na nervy, no vynahradil mi to svým zcela nemultikulturním chováním:-)); Matt Damon skoro nebyl k poznání, role upjatého Texas Rangera mu celkem sedla a Josh Brolin... už 40 let vypadá pořád stejně. Tvorba Coenovic bráchů mi obvykle kdovíjak nesedí, ale terč v podobě mojí osoby zase jednou trefili, ikdyž ne přímo do černého. 73% ()

-bad-mad-wolf-

"Stand up, Tom Chaney!" Těžko říci, zda jde o dílo, u nějž by mělo viset deset Oscarových nominací. No, proč by vlastně ne? Coeni dali vale oblíbenému trademarku s cynickou likvidací vedlejších i hlavních postav a natočili až nečekaně obyčejně působící western. Po řemeslné stránce je jejich dílo takřka neprůstřelné, byť dialogy a tempo filmu neustále dávají divákovi tušit nějakou zradu (která ne a ne přijít). Výborně jsou dotažené charaktery, u nichž se dočkáme zvratů i jistého vývoje, ačkoliv zůstávají věrné svým základním programům. Pěkné. Soundtrack jsem zvládl poslouchat i samostatně a z herců vyzdvihnu především Jeffa Bridgese (jak jinak). Příběh sympaticky nechává vyústit touhu hlavní hrdinky jakoby mimochodem, zatímco titulní "opravdová kuráž" se dočká velkolepého westernového finále ze staré školy. Hezká je mezi řádky psaná linka o nemilosrdnostech, které příběhy pomsty provázejí, a které musejí hrdinové obvykle poznat na vlastní kůži. Jedna z těch méně příjemných zachrání Hailee život. Nejsou ostatně příběhy pomsty také o částečném sebeobětování? ()

cheyene

Mám porovnávat s Maršálem z roku 1969, kdy se na koni s uzdou v zubech a dvěma kolty v rukou proháněla největší ikona westernu? Jak Hathawayův počin, tak ten bratří Coenů si ode mě vyslouží plný počet hvězdiček. V obou snímcích je perfektní herecké obsazení, nádherná příroda a příjemná hudba, většina scén je zcela identických a celkově tak Opravdová kuráž (2010) působí příjemným a kompaktním dojmem, stejně jako Waynova verze. Představitelka Mattie je rozhodně sympatičtější zde, Ranger LaBoeuf mi více pasoval ve starším podání, ačkoliv Matt Damon byl výborný. Musím se ale přiznat, že něco mi na něm vadilo..a nejspíš to byl jeho knír. Vůbec mi k němu neseděl. :) A co samotný Rooster? Zde je to velmi těžké srovnávání. Jak Bridges, tak Wayne se své role ujali s noblesou sobě vlastní, oběma padla přímo na tělo a sympatie vzbuzují také stejné. Netroufám si tedy vyřknout jednoznačný ortel. A neodvážím se k tomu ani v případě srovnání starého Maršála s novou Opravdovou kuráží. Coenové mají pro film (všeobecně) neuvěřitelný cit a budu rád, když od nich v budoucnu ještě nějaký ten western uvidím...a klidně opět zpracování již nějaké ztvárněné látky. :) Malý nedostatek: Když Mattie přeplave s koněm řeku, aby dohnala Roostera s LaBoeufem, můžeme si všimnout, že její oděv není adekvátně mokrý takovému smáčení, jakému byla vystavena. :) ()

kinej

True Grit je dokonalá precizní filmařina, ale bohužel tentokrát Coenovi nenabídli nic víc. Není zde nic, co by mělo být čteno mezi řádky, žádné životné vedlejší postavy, nic dvojsmyslného, pouze lineárně a hezky odvyprávěný příběh. A u takových mistrů, lze jen těžko brátnit srovnávání s předešlou tvorbou. Tím nejlepším na celém filmu je Jeff Bridges. Už jsem ho viděl ve spoustě filmů a vždy odvedl kvalitní herecký výkon, ale zde zahrál opravdu jednu ze svých životních rolí. Jednu z těch, které vidíte, a zapíšou se vám do paměti ať chcete nebo ne. A volba herců vždy patřívá mezi silné stránky coenovek, takže i ostatní představitelé jsou více než solidní. ()

LiVentura

Moc dobře vystavěný western o pomstě mladé dívky, která má v hlavě i srdci.. Bridges je fenomenální v roli umorousaného starého alkoholika. :-) ()

paascha

Svěží kousek, který znalci westernu zase foukne vítr pod sedlo a těm ostatním aspoň do sedla:-))))) Čuk Ňouris by asi nesouhlaslil, ale jako Texas ranger je stejně propíchlej jak duše na Mácháči, takže je mi to fuk!!! ()

Fiftis

Film je rozhodne sklamaním. Takmer celý film sa budete nudiť a keď už sa niečo deje, tak je to len na pár sekúnd. Postavám vôbec nefandíte a celý film vám príde taký zbytočný. Navyše v hlavnej úlohe je škaredá Hailee Steinfeld, ktorá veľa hereckého umu nepobrala. Rozhodne som čakal od hercov, ako Jeff Bridges alebo Matt Damon viac. Obyčajný príbeh, chvíľami až trochu nudný, pretože presne viete, čo bude ďalej alebo to, čo je ďalej, je otrepané klišé. Na bratov Coenovcov až moc normálny film, v ktorom občas prebleskne nejaký ich šialený nápad. Nič moc. ()

Shakers

Fajn výprava, réžia, scenár, hudba, ktorú dopĺňajú skvelý herci (Bridges, Damon, Brolin, Peper, Steinfield) a predovšetkým dobré vykreslenie postáv.Ale z môjho pohľadu to má jeden háčik.Dej je síce jednoduchší čo ale mne absolútne nevadí, skôr mi vadí, že sa až príliš vlečie.Zo začiatku je to málo zaujímavé, ničím prekvapujúce čo je škoda, pretože koniec je už správne vygradovaný. 70% - 3* ()

lamps

Westerny nijak nevyhledávám, ale na Opravdovou kuráž jsem se hodně těšil. Byl jsem hlavně zvědavý, jak dokážou Coenové zapracovat své pomalejší vyprávění a plíživou atmosféru na Divoký západ mezi ostřílené a drsné hrdiny. A dopadlo to vlastně úplně stejně jako vždy. Opět se jim povedlo stvořit naprosto specifickou žánrovku s vlastními pravidly a postupy, a zatímco u jejich komedií to kýžený efekt nikdy nepřineslo(z mého pohledu), u temných kriminálek a nyní i tady jsem celou dobu doslova předl blahem. Příběh je na klasický western pojatý poněkud dobrodružněji, opírá se o pečlivé znázornění jednotlivých charakterů a jestli Coenové odněkud odkoukali nějaký ten motiv, tak to byl podle mě Jarmuschův Mrtvý muž, na kterého jsem si vzpomněl hned několikrát. Jinak má film asi všechno, co by měl pravý western mít- krásnou krajinu, přímočarý děj, skvělé záporáky( dlouho si je představujeme jen na základě vyprávění, čímž si získají značný respekt) a výborné herecké výkony- Bridges je excelentní, ale mladá Steinfeld ční nade všemi. A k tomu ještě ten coenovský prvek, který někdy umí snímek docela znepříjemnit, ale většinou mu dodá úplně nový a neskutečně objemný rozměr.. Westerny ještě žijí!........... Po delším časovém odstupu snižuji na 4*, na rozdíl od těch vrcholných Coenovek film zcela vymizí z paměti a nemám potřebu ho někdy vidět znovu. ()

Pepinec

Bratři Coenové zrají jako víno, kéž se nikdy nerozloučí. Tentokráte zapříčinili věc vskutku nečekanou. A sice, že v době senzace chtivých ´třidéček´ si člověk může zajít do kina na novodobý western s prvky zlaté dobré klasiky, kteréhož si všimli i páni akademici a napařili mu hned několik oscarových nominací. Bravo! Co na tom, že si nakonec zlatavou památku neodnesl žádnou, zážitek to pokazit nelze. Poklonu z nejhlubších bych rád vysekl Jeffu Bridgesovi, jehož charizma stoupá přímo úměrně s přibívajícími roky. Nedivil bych se, kdybychom ho na lavici obžalovaných z nejlepšího hereckého výkonu spatřili ve velmi blízké budoucnosti znovu. A znovu a znovu... No a Matt Damon? Ten kluk mě dočista převezl. Zaprvé jsem ho nepoznal ( :-D ) a zadruhé; takhle hraje člověk zaškatulkovaný v kategorii Chladný čumák? :-) Byl skvělý, opravdu skvělý! Stejně jako další eso bratrů Coenových, Josh Brolin. Je paradoxní, že nejslabší úsek filmu pro mě osobně byl střet těchto tří hlavních mužských postav ve společné scéně, která odstartovala běh cílovou rovinkou. Překombinované, řekl bych. Zároveň je však potřeba dodat, že ať již budu hledat jakoukoli chybičku, vždy to bude ´hnidopišství´ u filmu, z něhož kvalita a krása přímo tryská. ()

Big Bear

Bráchové Coeni mají rádi Ameriku devatenáctého století a čas od času nám tu lásku předvedou v podobě nějakého filmečku na stříbrném plátně. Já jsem nikdy nebyl příznivcem westernů, ale to se bavíme o těch klasických s Johnem Waynem nebo Robertem Mitchumem... Prostě taková ta americká klasika z konce padesátek. Obšas mi zachutnaly špageti westerny, pokud nešlo vyloženě o nějaké ulítlé italské šílenosti.  Ale co já vyloženě rád jsou tyhle moderní kousky. Ty si nenechávám ujít a i když prošvihnu dobu jejich uvedení do kin (jako třeba tady) přesto jsou na seznamu - chci vidět. Opravdová kuráž se mi moc líbila. Bylo to takové perfektně vyvážené co se týče akce, humoru i drsnosti. Navíc narvané hereckou elitou, která si to evidentně užila. A to všechno dělá strašně moc. Z malé Mattie bych si to asi hodil, nebo se šel sám udat šerifovi do prvního městečka... Kdo ví, jetli tady někde nezačalo to americké souzesní se s právníky pro cokoliv, např. že vám umřela kočka v mikrovlnce, když jste ji tam dali usušit. Kdo za to může? Samozřejmě výrobce mikorvlnky, protože v návodu výslovně neuvedl, že se tam nedá sušit kočka. Že ho to nenapadlo? Jeho blbost! proto je právním zástupcem požadováno odškodnění za domácího mazlíčka i spečenou mirkovlnku... :-). Pro nás humorné, pro Amíky běžná situace. Kamarád má Jeepa Wranglera a na zpětných zrcátkách má anglicky vyleptáno, že vozidla v zrcátkách mohou být ve skutečnosti větší! :-). Jejda! To je novina! To by jeden neřekl! Smál jsem se tomu, ale prý tomu předcházela čísi žaloba, že ten malinký truck v zrcátkách ve skutečnosti najednou nebyl při střetu tak malinkatý...  Dle vyleptaného nápisu soudím, že soud rozhodl, že za nehodu mohl výrobce vozidla nebo zrcátek, že to tam nevyleptal ! :-). A tak to tam od teď už mají.  Neskutečná země tahle Amerika! Původní film jsem neviděl, ale jak znám Coeny, tak si skoro myslím, že remake může být lepší než originál. A to se moc často u remaků říci nedá. Samozřejmě na originál kouknu abych mohl srovnávat a pak to možná poopravím! Dávám za 5  poníků! * * * * * * ()

Madsbender

Remeselne i herecky skutočne skvele odvedená práca, ktorej jedinou skutočnou chybičkou je nedostatočné vtiahnutie do príbehu, ktorý nám scenár predkladá. Niežeby nešlo o nezaujímavý námet - snaha 14 ročnej ambicióznej a sebavedomej dievčiny s konskou dávkou arogancie o pomstu vrahovi svojho otca v podobe lákavého westernu sa len tak nevidí. Bohužiaľ sa bratia Coenovci nesnažia o to, aby vás príbeh zaujímal, miesto toho nám predložia tri úplne odlišné indivíduá, lezúce si navzájom do kapusty, ktoré sa pokúšajú dolapiť vražedného psychopata na území, kam nedosiahne ani predĺžená ruka zákona. A je treba povedať, že sledovať vzájomné vzťahy medzi drzou Mattie, drsným opilcom Cogburnom a trochu nesympatickým (a možno aj jemne nahlúplym) rangerom LaBoefom je vskutku zábava, hlavne keď Jeff Bridges naplno zapojí svoj surový humor. Čo film stráca na príbehu, jednoducho nahrádzajú výkony postáv a hercov, ich interakcia, občasné prestrelky a skvelá hudby i výprava. Tak či tak, pri tomto westerne som sa po dlhej dobe znova zabavil. ()

sheen

Bridges se mě líbil v Tronovi a tady se mě líbil také, po všech stránkách kvalitní western o mladé holce, která, co si veme do hlavy to udělá. Matt Damon skvěle sekunduje. ()

salahadin

Věčně udýchaný Bridges + prostořeká a naivní cácorka + totálně tragický Damon = nudné trio, které nemá ve westernu co pohledávat. Navíc je to děsně ukecané a to vadí z toho důvodu, že dialogy jsou o ničem. K plusu se počítá pěkná hudba a několik správných černočerných vtípků. A konec toho všeho dění? Bridges si na stará podnapitá kolena zaběhal a z drsné whisky nám vznikla sladká limča. Širé zklamání, určitě širší než texaské pláně se šesti stromy. Na dokoukání jsem mimochodem potřeboval tu pravou kuráž já..... ()

Deimos

KINO/// Obsazení 8/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Výprava 10/10/// +western v kině, Hailee Steinfeld, i přes velká očekávání nezklamala, hodně mě zaujala a těším se na její další filmy, výborný Jeff Bridges, dobře napsaný příběh, velice reálné prostředí, chování postav -v první řadě je velká škoda, že se Opravdová kuráž neprosadila na Oscarech, doufám, že bude mít alespoň vysoké tržby, aby jsme viděli další westerny, film je možná až moc ukecaný, díky tomu i hodně rozvláčný a především málo akční, což zmlsanému divákovi akčními výplachy za poslední roky může trochu vadit/// Po stránce režie a scénáře se jedná o velice kvalitní film. Jež je doplněný výtečnými hereckými výkony, dobře napsanými postavami. Navíc jejich uvěřitelné chování přidává filmu další body. Otázka je, do jaké míry je film masovou záležitostí a kolik si najde diváků. Upřímně, dost dobře by filmu slušela i nějaká větší televize a divák by i tak nepřišel o kvalitní zážitek. Přestože je výprava dokonalá, přijde vám, že na plátno to nestačí./// Celkem 78%/// ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)