Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

AIMÉE

Velmi svěží inovovaná verze původního westernu z roku 1969. Výborný Jeff Bridges, který názorně ukazuje radikální výchovná opatření celé lidské rase, na každého stejný metr - tudíž žádná diskriminace. Nicméně všechny ty vyvážené a kvalitní prvky jsou bezpochyby zásluhou bratrů Coenů. Jejich režie přináší do filmových vod opět zajímavý příběh, přesto že se jedná o remake, nepopírá to skutečnost ojedinělých chvil, které tu postavy prožívají. ()

gumolit

Herci sú skvelí Jeff Bridges kopajúci do indiánskych detí je fakt zábavný ale akokoľvek sa snaží koľko chce tú kuráž ako Oscarový John Wayne v origináli nikdy mať nebude !!!Musel som to porovnávať s originálom inak sa to ani nedalo pretože napár vynimiek to bolo úplne to isté akurát Maršal s Waynom je neprekonateľný !! ()

Jaro_slav

Film, jemuž jsem čtvrtou rudou dal za to, že jsem nepoznal Matta Damona. Jinak je to příjemně pomalý putovní průvodce krajinou nikoho, mající atmosféru hutnější, lokace zajímavější a herce kvalitnější, než nabubřelá trilogie Pán Prstenu. ()

Yardie

Trošku netradiční western, řekl bych. Ale velmi zajímavý. Atmosféra byla velmi syrová a strohá, pokud se to tak dá vyjádřit. Film má takové jakoby pomalé tempo a budí dojem, že se nic neděje. Ale když se člověk zamyslí s odstupem, dělo se toho mnoho. Mladá slečna má vskutku kuráž a místy je to až trošku přehnané a moc, ale nevadí, dá se to skousnout. Možná se takové najdou... Každopádně celkově bych řekl netradičně pojatý western, který má jisté kouzlo a je zajímavý. Kvalitní herecké výkony, hlavně mladá slečna a Jeff, rovněž výprava. Moc ani nevím, jak popsat pocity a dojmy z filmu... Prostě Coenovi... :-) Musí se to vidět - věřím, že spoustě lidem se to líbit nebude, ale mnohým se to zamlouvat bude. Howgh! ()

zelvicka.

Když film v duchu ustřihnete o 5 minut, tak to těch 5 hvězdiček dá. Mně se to teda fakticky dost líbilo. Ukázka, že na Západě nemusí být drsní jen muži, a že i vyvrhelové mohou mít jistou úroveň. A ožralové jisté nadlidské schopnosti. ()

Terezinka198 odpad!

Nezaujalo, ztráta času. Horší herce nebylo možno vybrat. Nekritizuji. Říkám jen svůj názor, přijímám jakékoliv Vaše námitky i názory. ()

filipvrbik

Pohodový western se skvělým obsazením... nejvíc se mi líbilo,že v hlavní roli hraje malá holka - je to milé a dodává to filmu zvláštní atmosféru....70% ()

Klajnik

Jeff Bridges je frajer a tahle role kovboje, kterej kdysi vzal opratě do zubů, tasil dva revolvery a rozjel se proti šesti nepřátelům, mu strašně sedí. Teď se ve svém vychlastaném postarším věku snaží dokázat, že se ještě na podobný výkon zmůže, což je light-motiv, který mám rád. Moc sympatických žen/holek ve filmech nenacházím a obecně jsem si westerny (revizionistické) oblíbil i proto, že tam romance nemívají prostor. Zde romance absentuje, ale hlavní roli zde ztvárňuje čtrnáctiletá holka (Hailee Steinfeld) a opravdu se jedná o charismatickou postavu, která má s Bridgesem A Damonem dobrou chemii. Zápletka je jednoduchá, ale film netratí na zábavnosti a drží si dobré tempo, ač je spíše konverzační nežli akční. True Grit totiž obsahuje (po coenovsku) mnoho decentního a chytrého humoru, pramenícího ze svéhlavých povah postav a jejich vzájemných interakcí. Nových westernů je jako šafránu a staré klasické westerny (30s, 40s a 50s) jsou už spíše nekoukatelné. ___Jak to subžánroově zařadit? - Na první pohled vypadá True Grit jako nějaká neo-klasika, ale ve skutečnosti je to revizionistický western se vším tím anti-hrdinstvím, cynismem, vyobrazením rasismu, demytizací, absencí romantiky a ženskou protagonistkou. ()

Oralfabet

Už mnohokrát jsem sem psal, že nemám rád westerny a zatím se to moc nezměnilo. Výjimku pro mě představuje jen pan Tarantino a pak i bratři Coenovi. Ohledně True Grit jsem byl lehce skeptický, asi hlavně proto, že jde o remake. Tohle ale bylo super, taková ukázka toho, jak zábavný a strhující western může být, když má trochu netradiční protagonistku. A pak ty bratry Coenovi. A věčně opilého Jeffa Bridgese nakopávajícího malé indiány. 9/10 ()

WesternMan

Remake slavného amerického westernu Maršál, o kterém rozhodně neplatí že originál je lepší než remake, opravdová kuráž je mnohem lepší než původní Maršál s Johnem Waynem, i když se ho dějově drží doslova jako klíště. Film má hvězdné obsazení zejména Jeff Bridges se mi jako Rooster líbil více než John Wayne. Chtěl bych vypíchnout zejména část kdy se Rooster rozjel tváří v tvář na bandu v údolí a doslova je rozstřílel, a jak Mattie spadla to jámy za chřestýšem a to co pak nasledovalo. Ten to film jasně dokazuje že western není mrtvý žánr, jak si mnozí myslí. 85% ()

Renfield

Mattie by mě svou opravdovou kuráží o účasti na akci přesvědčila hned v té dřevěné budce. Není se proto čemu divit, že ostatní výborně napsané a zahrané postavy (Cogburn, Lucky Ned!) zůstávají v těsném závěsu za jejím skvostně vyjednaným poníkem. Žádná westernová idylka se nekoná, nebezpečí, špína a prach jsou všudypřítomné. Doba, ve které to děti nemají snadné, vůbec ty indiánské. A také doba, ve které je v případě zájmu o pohřeb dobré si rozmyslet, v jakém ročním období zemřete. Coeni i z těchto "detailů" tvoří naprosto pohlcující atmosféru, na niž má zásadní díl i chemie mezi postavami. Okolí Mattie na ni má mnoho času, jenže ono to funguje i v případě bandy Lucky Neda, na té malé ploše snad dvakrát tolik. A dokonce i v konfrontacích, Cogburn proti zbytku bandy... Nejen v této fantasticky natočené scéně zamrzí, že tu Barry Pepper nemohl mít více prostoru, sedlo mu to neskutečně. Přestřelka je vrcholem jak se patří, výstřel po ní taktéž, zbytek mohl klidně zůstat nedořešen. 85% ()

zdenur

Ještě v polovině jsem byl přesvědčený o průměru. Pak mi zapadly všechny puzzle do sebe a s nepopsatelným pocitem při závěrečných sekvencích jsem zůstal ohromen. Atmosféra na mě moc nezapůsobila, ale naštěstí to zachraňuje fenomenální obsazení v čele s opilcem Bridgesem. A ten Damon taky nebyl nakonec tak špatná volba. Příběh/pointu nemá cenu komentovat. ()

wampire23

Pre mňa osobne jedno z najslabších coenovských diel. Nesadol mi ich prechod k westernu, aj keď výkon hlavnej herečky a Jeffa Bridgesa boli veľmi dobré. Takto je to za slabšie 4*. ()

Gagner

Další western, který si získal mé srdce a dokáže se rovnat i o mnoho starším legendám žánru. Bohužel zatím nemohu srovnat s remakem, ale trošku mi vadily záchrany na poslední chvíli. Film je zaměřen hlavně na hereckých výkonech a ty jsou vskutku vynikající. Jeff Bridges zahrál parádní výkon a pomalu šplhá v mém žebříčku herců směrem vzhůru, snad poprvé se mi ve filmu líbila role Matta Damona a záporáci Josh Brolin a Barry Pepper také za plný počet. S dívkou jsem moc nesympatizoval, ale bez ní by film zkrátka nebyl:) No nevím, remakům plné hodnocení nedávám, už jen kvůli tomu, že je hlavní složka filmu, příběh, "okopírován", ale Coeni tomu dali fakt opravdový nádech alá Tahle země není pro starý a vrátili westernu ve 21. století nádech toho ze šedesátých let. Za tohle a za Jeffa Bridgese plný počet. ()

(Z)denny

Kluci Coenovští se zase předvedli. Způsobem sobě vlastním nechali čtrnáctiletou holčičku (která si mimochodem svojí právnickou prohnaností nezadá s Dr. Sokolem) ve společnosti starého vopelichaného vožraly s chrabrou duší (v podání skvělého Jeffa Bridgese, kterému dost dobře sekunduje Matt Damon) pronásledovat vraha holčiččína otce. Podle mě si tímto počinem zadělali na Oskara ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)