Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

MrPierc

Bylo jí jenom čtrnáct a měla víc odvahy než většina dospělých. Byla mladá a protože ještě neznala svět, nedokázala si domyslet následky, ale myslelo jí to. Nechtěla se vzdát. Vyprávění na divokém západě bez příkras, bez romantiky a zkresleného vidění. Život neměl žádnou cenu a náboje byly levnější než plechovka broskví. Atmosféra drsných časů byla dokonala ztvárněna. Zachycení oka Jeffa Bridgese, které se jednu chvíli směje a za pár vteřin zabije bez váhání. Smutná realita brutálního zabíjení bez hrdinství - kdo vystřelí první, většinou vyhraje. Finále je dechberoucí. Stáří se snaží zachránit rozverné mládí. Běh za život, obětovat se pro něco lepšího - nadějného - více odvážného - ryzího. A pak jen vzpomínání. Uvědomování si, že nyní by to již nezvládla, již byla moc zkušená. Úchvatně tichá podívaná. ()

O´Neill

Na opravdovou kuráž, jsem šel s tím, že jsem věděl že to nebude klasický western, nýbrž spíše westernové drama. A měl jsem pravdu. Opravdová kuráž není klasický western, na jaký jsme zvyklí z klasik jako tenkrát na západě nebo hodný, zlý a ošklivý. Opravdová kuráž je zkrátka jiná. Film jako takový má perfektní hudbu, vyníkající herce, a velice dobrý scénář. Do dokonalosti tomu ovšem něco chybí, a co, to zatím nedokážu říct. Za mě dávám slabších 80%. ()

Sinn

Proč ten zbytečnej konec? Celej zábavnej, promakanej, skvělou hudbou i hereckými výkony nabitej film zkazí posledních pět minut pohled na (už dospělou, ale pořád ještě voprsklou) Matiee. Tyhle epilogy po xx letech jsou dementní nápad. Jinak fajn klasická westernová odveta s drsnými alkoholiky a nenapravitelnými zlosyny a jejich kolty proklatě nízko u pasu. ()

Sandstorm

Nuuudaaaa! Celý film se prakticky nic neděje, jen se jede a jede a jede....na koni. To je proloženo zdlouhavými a nezajímavými dialogy. Poslední půlhodina, kdy už se něco začíná dít, to nezachrání. A ten konec, kdy jsme měli pravděpodobně vytáhnout kapesníky a zatlačit slzu, je pouze do očí bijící "Nevíme si rady" bratří Coenů. Tak alespoň, že feministky mají svoji novou hrdinku :) 50% ()

Langy10

Westernama moc nemluvim, ale tento film mě dost uchvátil! 14 letá holka, která chce pomstit smrt otce a vydá se hledat svého pomocníka, nakonec se vydají na cestu 3, sice po cestě jsou v ruznych sporech, ale nakonec se stanou nerozlučnými přáteli at už na Zemi, tak v nebi! Parádní dílo! Matt Damonův výkon na jedničku, i když zpočátku trošku ostřejší člověk, ale je to jeho role, jako v jeho ostatních filmech. Chválim také kameru, která nabídne několik parádních momentů, které ve filmech jen tak neuvidíte. Prostě to bylo 110 minutové dobrodružné video, na které bylo se dobrý podívat. "SPOLIER" - Taky parádní drama-momenty se mi hodně líbili, nejvíc scéna s hadama, kde šlo o život, ale modlil jsem se, aby to mladá "Hailee Steinfeld" přežila, naštěstí ano, i když měla do smrti následky po hadím kousnutí! ..... 85% ()

joker.george

Na jeden okamžik (sledování přepadení chatky ze skály) se dokázal snímek zařadit mezi ty největší westernové legendy, škoda že už to ale ještě jednou nezopakoval. I kvůli nesoustředěnosti, lineárnosti a několika nadbytečností, z niž nejbolestivější je překvapivě Matt Damon. Ale povinná závěrečná přestřelka se rozhodně řadí k těm lepším, co jsem viděl. ()

Streeper

Na western to bylo moc dobré, většinou mě tenhle žánr příliš nebaví, ale tohle se mi líbilo moc. Mělo to hezké tempo, krásně to utíkalo. Ano místy to je občas trošku užvaněné, hlavně Hailee, té ta pusa mele a nezavře se snad nikdy. Celou dobu filmu jsem si říkala, že ten špatný bude nakonec Matt Damon, no mýlila jsem se, ale o to větší překvapení bylo, že ho ztvárnil Josh Brolin, který byl skoro k nepoznání. Atmosféra filmu na diváka doslova dýchne západem. Konec je dojemný, ale tak akorát, rozhodně nespustíte žádný vodopád slz. Celkově to hodnotím jako film, ke kterému se ráda zase někdy vrátím. ()

Nach

Zlatá éra bratrů Coenů před pádem jejich slávy. Opravdová kuráž je skvěle rozehrané westernové drama, kde se výborně prodávají (jako ve správném dramatu) skvěle napsané postavy. Zde navíc výborně obsazené. Zvláště pak Hailee Steinfeldová exceluje jako dívka, která předčasně dospěla. Jeff Bridges je správný klaďácký mručoun, s nímž bych chtěl přežít pád letadla do pustiny a Matt Damon kluk do nepohody, který je schopen vše jistit vpovzdálí. Výsledný guláš těchto tří charakterů nejen dobře vypadá, ale i výborně chutná. Škoda jen záporáka, který mohl být o třídu kvalitnější. Proto čtyři slunce. 80% ()

Kwaichi

Drsný divoký západ, to je to Vás čaká v tomto príbehu. Často sa nad tým zamýšľam, či by som prežil aspoň jeden deň na v takej divočine. Ak by som mal po boku takého ostrieľaného maršála alebo texaského rengera, určite by sa mi to podarilo. Väčšina filmu mi pripadala celkom nudná no ako sa hovorí: "Zlatý klinec na záver." tu naozaj platil. ()

Crawler-D

Nemám rád westerny, ale těším se, až na se putování starého ožraly s charismatem o velikosti Texasu a mladé ctižádostivé dívky, odhodlané získat spravedlnost pro svého otce, podívám znovu. Coenovci se poznají v námětu v tom hledisku, že uprostřed vší brutality divokého západu stojí děvče, v níž se navzdory všem předpokladům, předsudkům a společenskému zneuznání najde opravdová kuráž, jež otevře oči i mysl těm, kteří pozapomněli, co ta slova znamenají. Na druhé straně zamrzí, že natočili film, který už natočen byl, a to ještě podle knihy. Jeff Bridges i nováček Hailee Steinfeldová jsou ale parádní. Stejně tak zklame, že má Opravdová kuráž předpoklad se ve filmografii Coenů ztratit, neb černý humor v některých chvílích střídá slzopudnost, které se vždy bránili, a také proto, že filmu chybí kouzlo věčného života. Nebývalé je také množství postav, které jsou příčetné a nevykazují známky psychických abnormalit. ()

Amroth666

Opravdová kuráž se v dnešní době a ve svém žánru nemůže rovnat s jinými Westerny, protože westerny (skoro) vymřely. Může se rovnta akorát se starými westerny a to je také hodně těžké. Když vezmeme dřívější kultovní pecky a porovnáme je s tímhle, tak Opravdová kuřáž je naprosto ubohá a trapá věc. Líbí se mi ale na tomhle filmu, jak úplně vybočuje z dnešních 3D trendů nebo akčních Stallonovských parádiček. Navíc tenhle western si do toho dává něco z dnešní filmařské doby a jde to krásně po celý film vidět. Tvůrci se ale drželi po celý film hodně dobře a to jim dává velké plus. Plus dávám za krajinu, za kostými a za výpravu a také za hudbu. Mínus dávám za herce, kteří mně hodně zklamali. Když jsme u těch herců, tak bych rozebral momentállní formu Matta Damona a Jeffa Bridgese. Matt Damon vždycky umí akční filmy a Thrillery, ale na western je moc mladý a nesedí mi tam. Když už mezi westerny pasuje Jeff Bridges, tak hraje podle kritiků přesvědčivfě, ale podle mně naprosto trapně. Jeho neoprávněný oskar za rok 2009 za Crazy Hearts a teď Opravdová kuráž. Ten herec se mi nějak znechutil a hlavně mně znechutili kritici, co poslední léta předvádějí. Musím říct, že film mně chvílemi dostával do euforie a chvílemi jsem se až nudil. Jakto? Příběh dobrý a podle předpokladů se začal hroztit v posledních 30 minutách. ____ Darebák prchá, ač nikdo nepronásleduje. Přísloví 28,1. ____ ()

starbrejkr

Zapomeňte na to, co jste od Coenů doposud viděli. Opravdová kuráž nepřipomíná žádný film, který jsem od fenomenálních bratrů zatím viděl, dokonce ani Tuhle zemi, jak se třeba dalo očekávat. Je to totiž vskutku jejich skoro až soukromá pocta westernům. Pochopitelně, nebyli by to Coeni, aby z toho byl obyčejný film. Řízný humor se tu taky najde a stará se o něj hlavně Jeff Bridges, který mě asi nejvíc uchvátil svým mluveným projevem. Jeho maršál je bezpochyby zajímavá postava a těžko by sa na něj někdo hodil líp. Ani další postavy však nezaostávají a z malé Hailee Steinfeld by jednou mohla být zatraceně dobrá herečka. Jak mě dětští herci většinou štvou, tak malá Mattie si mě získala hned.....Režijní mistrovství bratří se ukazuje hlavně v závěru, který graduje a vrcholí naprosto famozní scénou noční jízdy Cogburna a Matti na koni....samotno finále je až překvapivě dojemné a až jsem se sám divil, že mi na konci zvlhly oči...:-) Celkově nepatří Opravdová kuráž k TOP Coeni, zejména proto, že narozdíl třeba od Lebowskiho či pro mě i Seriozního muže není přelomová, ale je to zkrátka skvělý film, kterému bych tři Oscary přál (Bridges, Steinfeld, Výprava) ()

Azrael515

True Grit je pre mna komédiou sezóny. I ked to žánrovo nieje komédia dobré hlášky padajú čo 2 minúty a trojka hrdinov je veľmi sympatická. I keď som čakal viac akcie, nemožem povedať že by to filmu škodilo. Bavil som sa celú stopáž a nechápal ľudí čo odchádzajú z kina.... asi to nieje materiál pre Cinestar a pod. .. na to tam bolo málo demencie a výbuchov :P ()

TommyLeeJape

Pro ty fanoušky westernu kteří se rádi dívají na nudu typu Tenkrát na západě (tím jsou myšleny všechny podobně obsahově prázdné westerny, kterým zde dá většina uživatelů plné hodnocení, protože kdyby nedali tak by vypadali, že tomu všemu tady vůbec nerozumí a to přeci nejde!) to asi není, ale normální lidi by to pobavit mohlo. Film sice ke konci trošku ztrácí dech, ale i přesto je celkový výsledek velmi příjemný. ()

TomikZlesa

No šlo to, mnohonásobně lepší než sračka 3:10 to Yuma. Škoda že to Coheni nezabalili do hávu alá No Country for Old Men. Jediný co mi po chvíla fakt sralo byly ty kecy "seženu vám právníka" a lehce zbytečný konec v podobě jednoručky. Dost mě udivuje že esa jako Coheni dopustí takový chyby, jako vyezu z vody suchá, v každym záběru jinak vysící oběšenec na stromě a nebo, proč sme si vzali jednoho poníka, když tam bylo 5 normálních koní. ()

Lanark

Dobro vyhrává, ale dost to bolí. Vzhledem k tomu, že poslední film, který jsem z Bridgesem viděl bylo Svět podle Prota, chvíli mi to trvalo, než jsem se s touto rolí sžil. Jelikož to však netvalo dýl, než i ti pomalejší renegáti stačí vytasit kolt, smekám před jeho herectvím. Obsazení je vůbec velmi povedené a postava Lucky Ned Peppera by mohla na plátně klidně strávit i větší čas. Záporem budiž občasná přílišná pro Coeny typická ukecanost, které se z nějakého pro mě nepochopitelného důvodu drží zuby nehty. Rozhodně mám v plánu brzy kouknout na to, jak se se stejnou situací vypořádá John Wayne a možná pak ještě tento komentář nějak doplním. ()

laik_60

Hmmm akosi si začínam na tých Coenovcov zvykať..:). Ani sa nedivím, ze u diváčok asi veľa hluku ten film nenarobil, ale hmm ... tak špinavého ochlastu triafajúceho kúsky chleba vo vzduchu a vznášajúceho prázdne fľašky od whisky .. to som veru dávno nevidel. Bridges tam predviedol celu škálu svojho hereckého umenia ... aj huduba na začiatku i na konci bola taka ozajstná westernovsky západniarska ... A keď som si prečítal že film koprodukoval aj spielberg, už sa nedivím, tým nomináciam na Oskara. Veď ten pán len tak mirnix dirnix peniaze do vetra nevyhodí. Dávam spoľahlivých štyri aj kúštik boda ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)