Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

UniqueNett

"Ježiiiiš a proč musíme zase na takovou kravinu?!" Pardon! Omlouvám se, že jsem někdy takovou větu vypustila ze svých nevymáchaných úst! :D Jeff Bridges mě chvílemi tak neskutečně lezl na nervy, až jsem vlastně zjistila, že mi to dělá docela dobře :D Westerny nesnáším, ale tenhle si s chutí pustím ještě jednou :) ()

Ziggy Zagg

Po dlohé době zase oživení ve westernovém žánru. Ještě jsem neviděl divoký západ ztvárněn takovým živelným způsobem. Malinko mi jen vadila přechytralá hlavní hrdinka Mattie. Ve světě plném ochlastů a vidláků působila její povaha dost neuvěřitelně. Jinak mě Coeni opět potěšili svou originalitou. Bridges - Damon - Pepper to je linie na které film postavili. Šlo jim to náramně. ()

kersten

Tak tento film mi pekne sadol. Westernovka, aj keď pravdupovediac, tam toho veľa westernového nebolo s prvkami drámy, ale i humoru, dobrej hudby a Jeff...hmm... ten je ešte stále v dobrej forme a aj relatívne nudný film sa vďaka nemu stáva špičkový. Matt Damon bol tak geniálne zamaskovaný, že som až v konečných titulkách zistila, že tam vôbec hral. Dejovo to síce bolo nič moc, ale tri a pol hviezdičky sa nedajú dať a stále je to tých lepších 70 %. ()

aR3Zz

Hodně povedený western, podtržený velice kvalitními hereckými výkony. Ale obzvláště u hlavní hrdinky nevím, jestli místy hrála trapnou hrdinku, nebo hrdinně trapně hrála, ale to k tomu asi patří. Trošku jsem měl problém s rolí Matta Damona, byl do děje napasován tak nějak těžkopádně a nakonec "zachránil den" po americku. A za ten jeho knír strhávám dolů i tu druhou hvězdičku! 65% ()

bararich8

No nevím, trochu rozpačité. Na jednu stranu celkem neohraná zápletka a skvělé herecké výkony (hlavně Bridges je super) a 4* většina filmu. Na druhou stranu pak ne zrovna moc příjemnej cvrček s pěkně prořízlou hubou, až to působí rušivě, ale v USA byli vždycky průbojnější, viďte. A nakonec ten konec, osobně bych to 25 let poté úplně vypustil. 3,5* ()

Yancl

Westernová nadílka s jednookým J. Bridgesem a neskutečně uťáplým M. Damonem ... Především představitel legendárního Bournea mi v této roli neseděl a působil spíš komicky. Celkově na mě film působil až tragicky zdlouhavě a na mé poměry příliš ukecaně. Když je k vidění působivější akce, tak stojí opravdu za to .. jen škoda, že takových scén je v tomhle westernu všeho-všudy jen pár (doslova). Za zmínku stojí i sympaticky hrubý hlas hlavního hrdiny (Bridges), který svým pojetím dobře dokresluje atmosféru tehdejší doby. Ale to by byl asi celý výčet pozitiv, ostatní je natahované, prokecané a minimálně nevyužité. [44%] ()

Pekisan

If you like this movie, it would be alright. Dobry western, dobry Coen, skvely Bridges. Problemom je, ze som to videl v anglicitne s anglickymi titulkami a priznam sa, ze jazyk divokeho zapadu 19. storocia mi robil znacne problemy. Urcite na moju skodu. ()

ozeki

Dnes už asi nikdo nedoufá, že by se jednou mohla vrátit doba Leoneho opusů, takže každý přírůstek do rodiny westernového žánru je jako dar z nebes. True grit je poctivě uchopená látka, která i na druhé shlédnutí dokáže výborně pobavit. Z Coenovců čiší na všechny strany nefalšovaná láska k řemeslu, což lze velice jednoduše vypozorovat z každého předloženého záběru. A nutno podotknout, že většina těch záběrů je na výsost podařených. Vedle trampot divokého západu, kdy nebylo sebemenším problémem přijít někde nějak o život, ukazují mimo jiné také krásnou přírodu v těch nejrozmanitějších barvách. Co by ale rozhodně nebylo dobré zapomenout zmínit, je Jeff Bridges, který se pro maximální autentičnost postavy Roostera Cogburna musel narodit s flaškou v ruce a který spolu se čtrnáctiletou Mattie Ross, jež nemá žádný problém se v tomto ryze mužském světě o sebe postarat, vytváří jedinečnou westernovou dvojici, ke které se budeme ještě dlouho vracet... ()

Biopler

Pre mňa rozvláčny film a keď som sa už v jeho strede akosi ladil, tak aj tak mi stále vadil fakt, že je to dosť ukecané. Na western až moc. Chýba mi niečo ako kúzlo filmu, ktoré by ma pritiahlo a ani veľmi dobrý výkon Steinfeld na tom nič nezmení. Slušné 3* si to však zaslúži kvôli dobrej filmárčine. ()

Patriot.X

Kurážná puberťačka, kurážnej opilec a kurážnej suchar na cestě za spravedlností. "Počkejte, slíbili jsme, že toho muže pohřbíme. Zem je zmrzlá, jestli chtěl mít slušnej pohřeb, měl se nechat zastřelit v létě." ()

DAPDO

Nedávno jsem tady psal, že bratři Coenovi dovedou natočit snad jakejkoliv žánr na výbornou, takže jsem si tenhle western nemohl nechat ujít. A jsem teda hodně v rozpacích, řekl bych, že je to takovej western pro děti. Klasickej scénář, smrt někoho z rodiny a touha po pomstě, podsud o.k., ale hlavní hrdinka čtrnáctiletá holka ? To mě teda neštymovalo, obsadit někoho staršího bylo rozumější. Po pomalým začátku, kdy sledujeme hlavně hafo konverzací, se zdá, že True Grit nabere konečně rychlejší spád, ale po jedné scéně spadne všechno do starejch kolejí a tohle tempo skončí až půlhodiny před koncem, kdy konečně taky uvidíme hlavního záporáka v podání Joshe Brolina. Ten měl dostat určitě víc prostoru, jinak Bridges výbornej, Matta Damona jsem nejdřív ani nepoznal (!), ale ukázal, že westerny nebudou jeho parketa. Hlavní představitelka mě neskutečně srala už asi po dvaceti minutách, její ukecanost a intelekt ve čtrnácti letech mi lezl krkem a byl až otravnej.Mělo to i kladný stránky, jak už jsem řekl, skvělej Bridges, celkem zajímavej souboj na konci, kterej v klasickým westernu neuvidíte, nepřátelská banda dobře zahraná, hlavně ten týpek, co napodoboval zvířata byl vostrej :-). Coenovi měli ale v tomhle případě ukázat víc kuráže, pro mě je to film na jedno podívání - 50%. ()

HenryIvan

Ach jaj ...... aká to je len škoda. Čakal som od Cohenovcov o mnoho viac. Je jasné, že to nie je mainstreamový film, ale mohlo to byť lepšie. Je tu cítiť príliš veľa naivity, stupidity a až trápnosti. Scény s prestrelkami boli jediné, ktoré sa ako tak dali. Herecky to ako tak ťahajú Damon a Bridges, ale to nestačí. Celý film je vlastne o sprostej, naivnej a tvrdohlavej dievčine, ktorá si myslí, že ženy patria na divoký západ. Neviem, celý film som si hovoril, že mi to jednoducho nesedí a niečo mi tam chýba. Asi to bol lepší spôsob plynutia deja či čo, ja ani neviem. Nebolo to skrátka dobré a preto nemôžem dať ani 3*. Ako tak sledujem tunajšie komenty, tak som asi čudný. Česť výnimkám. 40 %. ()

nmafan

Možná, že není na místě srovnávat, ale tady se srovnání neubráním. Jestliže původní Hathawayův film je veskrze průměrným žánrovým snímkem, jehož kouzlo tkví jen v těch dvou neobvyklých hlavních postavách (což je ještě umocněno tím, že Wayne hraje roli, která je dosti odlišná od jeho obvyklé herecké šarže), Coeni navlékli příběh do hávu jakési modernější a místy snad vynálezavější filmařiny, ale půvab obou postav zničilli. Mattie Ross v podání Kim Darby byla křehká dívka, která svou odvahou musí neustále překonávat sama sebe (a v tom romantizujícím pojetí to jakž takž fungovalo), zatímco Coeni z ní udělali hláškující emancipovanou puberťačku, která vypadá, jako by na Divoký západ přicválala rovnou z mítinku Grety Thunbergové (a každou chvíli někomu vyhrožuje svým právníkem, až máte skoro strach, že po tom výprasku od Matta Damona se z jí z úst vydere bolestný výkřik: "Mee too!"). No a Bridges hraje prostě jen nepřekvapivou variaci na Lebowského, co má pásku přes oko a chlastá whisky. Navíc i v těch dramatických scénách je to svým stylem jaksi mnohem víc "holywoodské", než je u Coenů zvykem, a tak není divu, že se z toho nakonec vyklubal jejich nejvýdělečnější film... (no co, nejspíš jim to usnadnilo pozici k tomu, aby mohli následně natočit jednu ze svých nejosobitějších laskomin - Llewyna Davise). ()

Razzor_82

"Země je moc tvrdá. Ti, co chtějí řádný pohřeb, se mají nechat zabít v létě."  Stylové vykreslení divokého západu po kterém se proháněli umaštění a opilý kovbojové.  Devízou tohoto snímku je výborné herecké obsazení. Trojka Bridges, Damon, Brolin je parádní. K tomu ta drzá copatá holka Steinfeld. Ze začátku mi tam moc neseděla ale pak jsem si na tu její prořízlou hubu zvykl. Výborný scénář a parádní výprava.  Nesmím zapomenout pochválit hudbu. 8/10 ()

Jajar

Poutavé westernové vyprávění o čtrnáctileté holce, která chce pomstít vraždu svého táty. Z hlediska tvorby bratří Coenů je Opravdová kuráž nezvykle tradiční žánrovka. Typické prvky společenské satiry, černého humoru a bohatých slovních výměn však nechybí. Snímek je ohromně, tarantinovsky ukecaný, ale poměrně svižný. Povedený film, ve kterém září Hailee Steinfeld. ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)