Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

Mr.Roman

Výnimočnosť True Grit spočíva vo westernovej atmosfére, ktorá z filmu srší ako kedysi, dej plynulo odsýpa, keďže chýbajú hluché miesta a navyše je tu skvelé obsadenie, ktorému kraľuje Jeff Bridges s jedným z jeho najlepších výkonov. ()

JardaBauer

Čtrnáctileté dívce zabije Josh Brolin otce, což si ale měl dopředu dobře rozmyslet. Malá Mattie si totiž najímá tvrdého maršála v podání Jeffa Bridgese, přídává se k nim texas ranger Matt Damon a vydávají se do divočiny pronásledovat vraha. Film je hlavně obrovskou poctou původnímu True Grit z šedesátých let a vůbec všem klasickým westernům. Najdeme tu macho maršála Jeffa Bridgese, který se ničím moc nemaže, chlastá whisky, štřílí do vzduchu, kope do retardovaných indiánských dětí a cedí jednu neuvěřitelnou hlášku za druhou. Vedle něj se objevuje spíše komický texaský gentleman Damon, jehož postava mi moc k srdci nepřirostla. Celé plátno si pro sebe však krade mladá čtvrnáctiletá Hailee Steinfeld, která ze sebe sype jedno moudro za druhým a opravdovou kuráž má v sobě hlavně ona. Film je poctivě natočený, bratři Coenové mají režiji klasicky pevně v rukou. Ale přesto všechno je to na tyto bratry moc obyčejné, "necoenovské". Sice jsem si bratry oblíbil pro něco jiného, ale i přesto je tohle velmi kvalitní film i pro lidi, které žánr westernu (stejně jako mě), nikdy příliš nezasáhl. ()

Bigwave

Nevěřil bych tomu, kdybych to neviděl na vlastní oči. Jde o to, že na žánr westernu je docela v současné době zapomínáno. Ale film Opravdivá kuráž je takové neuvěřitelné procitnutí. V tomto filmu nechybí drsné hlášky, vytříbený humor pistolníků a maršálu, kteří nosí kolty nízko u pasu a svojí winchestrovku milují jak lehké ženy z tamních hampejzů. To byl stručný výčet divokého západu v mé hlavě. Tento film je především o dívce, která se s kuráží opravdu narodila a pro pomstu svého otce, který byl neprávem a zbaběle zastřelen, udělá všechno. Skvělý pocit z této podívané. ()

Kuzmik

A je to tady můj komentář číslo 100. Schválně jsem si nechal film, který jsem si myslel, že bude dokonalý a od Ethana a Joela Coena jsem čekal opravdu hodně, ale opak byl pravdou. Pro Hailee Steinfeld jednoznačná nominace na oscara. Občasné vtípky, western a pár přestřelek mě pobavilo ale to je tak vše. Připadá mi jakoby Coenovi daváli větší pozornost krajině a kvalitě záběru, než samotného vyprávění příběhu. Přibližně v hodině a čtvrt se díváme na putování mladé holky a dvou chlápků, kteří spolu mluví o všeljakkých hovadinách avšak náhle přichází půlhodinnový konec, který je prostě dokonalý. Ale i tak od režiséru Tahle země není pro starý jsem čekal mnohem mnohem víc a za tu hodinovou nudu musím dát ***. 6/10 ()

Asdas

Klasický western , ktorý sa ale podobá viac na tie Americké ako Spagetti čo je trocha škoda ak ho režírujú Coenovci ...miestami ukecaní , miestami zábavný ale nikdy nie nudný , určite najprístupnejší film bratov pre širokú verejnosť. ()

oasismanik

Poctívý western od mojích najobľúbenejších bratov. Nechápem ako niekomu nevyhovuje Coenovskí svojský štýl v tomto filme, keď True Grit BOHUŽIAĽ nenesie takmer žiadny ich rukopis. A to je veĺká škoda. Herci veľmi dobre vybratí, ani Matt Damon nevadil, čo ma prekvapilo a o Hailee Steinfeld budeme ešte rozhodne počuť. Veľmi som chcel dať 5 hviezdičiek, ale nemôžem, pretože už len v porovnaní s "No Country for Old Men" je True Grit menej osobitejšia a slabšia, snáď nabudúce...8/10 ()

zly.dvojce

Správně "zaprášená" chuťovka s výborným pocitem autentičnosti divokého západu a skvělou volbou herců, které dominují Jeff Bridges jako sebeparodující drsoň non plus ultra a charismatická Hailee Steinfeld. K absolutnu mi ale chybí lépe vypointovaný konec. I když film finishuje výborně, ta závěrečná třesnička na dortu mi tam prostě chybí. Zato to, co se děje na plátně, kromě prvních dvaceti a posledních pěti minut, je opravdu čirá esence westernu a zábavy. Jo a nedá mi to i když budu vypadat jako rasista, ale jak už zmiňovali někteři, Jeff Bridges kopající do retardovaných malých indiánků mne rozsekal tak, že jsem utíral slzičky smíchu pár minut. ()

kubas369

Takový western newestern. Bratři Coenovi se snaži potlačit klišé daného žánru místama lépe místama hůře ale přesto celkově svěží vítr do ustálených westernových vod. Snad jen Jeff Bridges dokáže záhrát životního ztroskotance s takovou grácií a nadhledem ani Matt Damon není se svým hereckým výkonem moc pozadu a k tomu jim velice zdařile sekunduje mladičká Hailee Steinfeld takže proč ne? ()

ratpile

Klasický western, co se týče základní premisy a důrazu na poetiku divokého západu, který překvapivě není Coenovic cítěním překroucen ani nijak degradován do pouhé hříčky. Tentokrát jde žánr s jejich bizarními charaktery a situacemi po boku jako jeden muž. Vychází mi tedy něco poctivě odvyprávěného, plného atmosférických obrazů, dokonale zahraného a zároveň Coenovsky ostrého, štiplavého, stylového a nepodbízivého. Navíc více než brilantně obsazeného. Damon byl v pro něj netypické roli zábavný, Brolin potěšil. Ovšem esencí snímku jsou na svůj věk úžasně hrající Hailee Steinfeld a bezkonkurenční ožrala s duší Jeff Bridges. Tihle dva se budou prát o Oskara. Ostatně.... To Coeni za režii a nejlepší film také. p.s. Kopaní do indiánů ultimátně bez skrupulí. ()

FortKnox

Nominace na nejlepší film roku, to se hned pozná kvalita. Chudák 14náctiletá holka táhne pevně otěže po celou dobu. Tohle už nemá se stíháním kriminálníka nic společného. Není to nic víc než opilecký výlet. ()

xxlch

Hodně povedený remake,zbavený všech sentimentů a líbivostí,kterýmy se hemží předloha.Závěrečné scény jsou daleko smysuplnější a procítěnější.Z původní limonády vznikl hodně koukatelný filmík.Jediný kdo není týpek pro westerny je Matt Damon a jeho obsazení byla špatná volba. ()

Dashiella

Mne sa asi nechce pozerať na ľudí, čo do seba bezhlavo strieľajú a zvaľujú vraždy na prasce... Ja viem, nadsázka a všetko, ale potom zbytočne ostro bije do očí (a najmä uší v podobe hudby, ktorú som nemohla zniesť...) akýsi zvláštny sentiment, ktorý je možno vlastný starým westernovým filmom, ale v súčasnosti kazí celkový dojem a keď chcete vzdať týmto legendám hold, stačí klasické prostredie a charaktery. Lebo súčasný divák, najmä taký, čo nie je zvyknutý pozerať westerny, resp. nei sú jeho obľúbeným žánrom, z toho na zadnicu nespadne. ()

seeker0

Koulervoucí western jak má být se skvěle propracovanými postavami (nejvíc mě překvapilo, jak rychle si Barry Pepper získal mé sympatie, byť v roli záporáka, který je tam všeho všudy pár minut). Ponurá atmosféra, depresivní pustina a ožralej maršál, jako "skoroslepá spravedlnost". Kdybych neviděl Colina Firtha v King's Speech, řekl bych, že má Jeff Bridges Oscara v kapse. Verzi s Johnem Waynem sice neznám, ale i tak myslím, že Duke nemá šanci. A taky už se mi dlouho nestalo, že by mě film několikrát hlasitě rozesmál. Palce nahoru. ()

boombang

Přepracování klasiky, které se taky brzo stane klasikou. Coeni nescházejí ze své cesty a pořád (se) krutě baví. Hailee Steinfeld je výborná a zpitý Jeff Bridges si s bravurou střihnul svého druhého Lebowského (pardon, třetího, zapomněl jsem na Kozy) - a tak pravdivě, jak to jen šlo, i s kopáním do malých Indiánů. Film je dobově více než věrný a spousta drobností nutně pobaví, např. setkání s "medvědem" Forsterem, LaBoeufův prokousnutý jazyk nebo Cogburnovo krafání. ()

HChinaski

Coenovic kluci nám po dlóóóóuhé době vrátili radost z westernu a natočili jeden ze svých nejlepších filmů. Herecky to je naprostá paráda a je jedno jaké jméno z hlavních hrdinů vytasíme. Naprosto mě odvařila kamera a na chvilku jsem se opravdu cítil jako na divokém západě. Nechci se dotknout Leoneho, ale v tuto chvíli dávám True Grit na jednu rovinu z jeho nejlepšími kousky. Poetika, syrovost, atmosféra a přímočarost tohoto filmu je uchvacující. Ethane a Joeli bravo. ()

zahris

Nejnižší 4 hvězdy jaké mohou být. Jeff hraje jako vždy famózně (a druhého Oscara v řadě bych mu strašně přál), překvapivě jen o chlup horší je Hailee (ta si asi pro Oscara dojde - jinak si nedokážu vysvětlit její nominaci za VEDLEJŠÍ roli) a oběma neméně překvapivě zdatně sekunduje Matt Damon. Jenom smůla, že celý film je až na pár povedených hlášek takový nemastný neslaný. ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)