Úkryt

• Česko Úkryt (viac)

Rozvedená Meg Altmanová (Jodie Foster) a jej dvanásťročná dcérka Sarah (Kristen Stewart) sa nasťahujú do luxusného newyorského domu, ktorého zvláštnosťou je tajná miestnosť. Tú si ako nedobytný úkryt nechal vybudovať predchádzajúci majiteľ. Meg síce podľa návodu zapne bezpečnostný systém, napriek tomu vnikne v noci do domu černoch Burnham (Forest Whitaker), vypne bezpečnostné kódy a vpustí do jeho priestorov svojho komplica Juniora (Jared Leto), ktorý si neplánovane priviedol posilu - maskovaného a ozbrojeného Raoula (Dwight Yoakam). Trojica príde do konfliktu, pretože dom mal byť podľa ich informácií prázdny. Keď sa Meg náhodou prebudí a zistí, že v dome sú lupiči, zobudí dcéru a podarí sa im schovať sa v úkryte - ale ani zďaleka nemajú vyhrané. Muži sa totiž nezastavia pred ničím, pretože obsah zakódovaného sejfu v úkryte je pre nich priveľmi cenný... Zakrátko, keď sa diabetička Sarah stane rukojemníčkou zločincov, Meg nezostáva nič iné, ako bojovať o dcérin život všetkými dostupnými zbraňami... (TV Doma)

jjjerry

Velké zklamání, chyba asi nebude u Finchera, ale ve scénaři. Z prvu super napětí jaké ke thrilleru patří, skvělá kamera. Skvělá postava a skvěle hrál Whitaker. Bohužel pak následovalo pro mě moc nelogických momentů=( SPOILER: zápletku bych bral, ale ten výbuch, to bylo nějak moc. Nevřim, že může být někdo tak debilní a nezničit kamery. A když nezničili kamery, proč s mobilem nevyběhla na minutu před dveře kde byl signál? ke konci to bylo už dost béčkový .END SPOILER ()

joseee

Okrem námetu, film v podstate ničím neprekvapí. Celkovo zápletka nemá príliš logiku, čím spochybňujem vôbec potrebu natočenia takéhoto filmu. V zásade som sa nudil, ani vyvrcholenie nič zásadného neprinieslo. Od Finchera rozhodne najslabší film, škoda času pozerať. ()

PeteBuck

Jeden z tých filmov, ktorý sa Vás snažiť držať stále v napätí. A sterému zlatému Davidovi sa to darí. S matkou, ktorá sama vychováva dcéru, sa stotožníte a potom už len dúfate, aby im dá banda grázlov nejako neublížila. Je to ten typický prípad. Ja som vnútri, som v bezpečí, ale nemôžem vyjsť von, lebo mi môžeš dať po papuli. Ty si vonku, ale držím ťa za gule, lebo o tebe viem. Haluz. Ale dobre. Priznám sa, že Forestovi som na konci aj trochu držal palce, nebudem už zbytočne zachádzať do detailov. Ale ja si osobne pri filme odpočiniem, než keby som mal mať od nervov riť vo vzduchu z toho, či nejakí magori zasa neublížia niekomu, kto sa zasa priplietol tam, kde nemal. Suma sumárum. Oplatí sa vidieť, ak máte radi napätie. Toho sa Vám dostane neúrekom. ()

belinko

Celý film som bol napätý ako guma na S trenkách toho černocha.. dokonalá hra s divákovými nervami, len.. niečo mi na tú poslednú hviezdičku chýba a ani za B*ha prísť na to, čo! ()

Kozlowski8

Meg a její dcerka Sarah rozhodně nečekali, že hned první noc, strávenou v novém domě, budou nuceni bojovat o holý život. Ještě že je tento dům opatřen nedobytným pokojem, který slouží jako úkryt...Zajímavé jsou už úvodní titulky, po nich následuje trochu zdlouhavé představování obrovského domu (proč sama matka s dcerou takový barák?). Potom už to ale výborně ubíhalo a napětí a strach byli všudypřítomné. Fincher opět dokázal skvěle navodit atmosféru, k níž velice přispěla výborná hudba a mistrovská kamera, obohacena zajímavými nápady a technickými finesami. Od určitého okamžiku mi však některé postavy začaly lézt na nervy. Forest Whitaker má dobrácké oči a pohled naivního hlupáčka. To ale neznamená, že jím musí za každou cenu být. Ani uječený drsňák v podání Dwighta Yoakama mne úplně nebavil. Tyto skutečnosti a celkově slabší konec můj dojem z filmu shodily až na tři hvězdičky. 65%. ()

ZaFi.

Naprosto ideální film na takové ty upršené večery (a to ne jen proto, že po většinu děje tam lije jako z konve). Tahle Fincherovina je prostě moc fajn thriller s parádní postupně houstnoucí atmosférou a vážně brilantní kamerou, která odhalí snad každý kout toho obrovského domu. Všech pět hlavních postav zahrálo své role naprosto s přehledem a věrohodně - speciálně však Jodie s Forestem. Neměl bych problém dát 5*, ale tu větu "tak tohle by normálně asi nešlo" jsem si na to řekl až příliš mockrát. Navíc konec jsem si taky představoval trochu jinak, lépe. Suma sumárum jsou z toho ale hodně slušivé 4 hvězdy... ()

Fjera

Na tenhle film jsem byla fakt zvědavá, ale nakonec mě dost zklamal. Pro mě prostě neměl náboj ani napětí. Žádný dějový zvrat a nic, co by mě překvapilo. Hodně podprůměrné. ()

HennessyVSOP

Dobrá kamera a Whitaker. Napětí se dalo místy krájet, ale nepodařilo se mi úplně stělesnit s postavami. Lepší thriller, ale na maximum to tedy není. ()

Saxos

Blonďáčkův Sám doma pro dospělé. Klady: profi řemeslná práce všech; děj je velmi dobrý i částečně napínavý, Fincher je celkem znát; v jednoduchosti je krása; příjemná Jodie Foster. Zápory: trochu odfláknutý konec; zdálo se, že Jodie se v domě vyznala, jak po několikaletém bydlení. ()

kolly13

Tímto filmem neprohloupíte, je fakt dobrý. Ale když Vám nesedne tempo, hlavní hrdinky a ani technické zázemí (volba nasvícení, zvuk), těžko se hodnotí lépe. Jared Leto nadprůměr, nesympatická Foster taktéž. ()

Gregor_Samsa

Průměr, bohužel. Čekal jsem víc, mohl bych si říct s p. Hrůzou. Fincher ty vole! Kdo si při sledování nevzpomněl na Sám doma, nemá srdce ani imaginaci. Je to prostě Sám doma remake! Kirsten vypadá na kluka a dostala fakt hustou pěsťovku, až jsem se chechtal. Starej Jodie Foster ve filmu sympoš, asi největší hrdina – prostě ji kopnul do zadku, nechal pár mega a šel za mladší. Kdo by taky s tou skautkou nejsprávnější kuwa chtěl bejt? Mít doma chytrý rádio a vzor ctnosti? To je až nečekaný rozměr filmu: řekni domácímu stereotypu ne-asi. No hele. Jsem rád, že jsem to viděl, ale prostě průměr. [60%; 2020-03-28 Home sweet home] ()

panki9922

Od začiatku veľmi dobrý a napínavý thriller v podstate bez jedinej výhrady. Od momentu nepochopiteľného skratu Jareda Leta sa začali vyskytovať viaceré nelogické veci. SPOILER!!! Whitaker povie, že komunikácia z bunkra je jednosmerná, no Jodie Foster v druhej polovici filmu úplne bez problémov akoby sa nechumelilo a akoby práve ona bola génius do bezpečnostnej techniky komunikuje s lupičmi v úkryte cez speaker - facepalm. Lupiči konečne vychádzajú z bunkra aj s cennými papiermi a dievčaťom ako poistkou, pričom vedia, že je matka ukrytá niekde v dome a nevezmú si žiadnu aspoň provizórnu zbraň a.k.a šrubovák, vŕtačka, kladivo atď. Absolútne ich netrápi, že matku nikde nie je vidieť a nenapadne ich skúsiť s ňou vyjednávať - zbraň, za dcéru a pod. - facepalm. To sú dva najhlavnejšie momenty, ktoré mi trochu zhoršili celkový dojem. Odhliadnuc však od tohto, je veľká väčšina práce prvotriedna - kamera, herecké výkony všetkých ešte aj policajtov (skvelý rozhovor s Jodie Foster pri dverách), atmosféra filmu, strih, hudba, tempo. Jednoducho Fincher umí. Aj po 20tich rokoch nadštandardný thriller, ktorý bez problémov strčí do kapsy súčasné rýchlokvasené kúsky. ()

Felix22

Komornější fincherovka a skromnější oproti jiným jeho filmům. I když se nejedná o temnou a drsnou záležitost jako napříkklad u Sedmi, ani zde nechybí napětí (scéna s mobilem a úplné ticho během toho). Fincher dobře využívá prostředí, a kamerové záběry a průlety napříč tím obrovským domem jsou velmi zdařilé. To samé se dá říct i o hercích. ()

Fender

Tentokrát lehce umírněný Fincher, který zde nedává přednost tolik temnotě lidské mysli a depresi, ale spíš klaustrofobickým pocitům, a stoupajícímu napětí v ději. On si prostě dokonale umí hrát s divákem a tady se mu to daří, ovšem, jako vždy. Klaustrofobickým pocitům také lehce nahrává hra s kamerou a její průlety naskrz předměty a domem. ()