Američan

Nájomný vrah je nútený utiecť zo Švédska po tom, čo zabil svoju priateľku. Jeho zamestnávateľ trvá na tom, že nemôže ostať v Ríme a poradí mu, nech sa uchýli do dedinky v talianskych horách. Tie by mu mohli ponúknuť zaslúžený odpočinok. Zoznámi sa tu s katolíckym kňazom a zaľúbi do prostitútky. Ale keďže v jeho živote nie je miesto pre šťastie alebo lásku, dostáva novú prácu. Navyše sa v dedinke začínajú zjavovať podozrivé osoby... Nájomný vrah Jack (George Clooney) je neustále v pohybe a stále sám. Po tom, čo sa jeho zákazka vo Švédsku skončí omnoho tragickejšie, než predpokladal, uchýli sa na taliansky vidiek, kde sa schováva v stredovekom mestečku. Užíva si nerušené chvíle v prostredí, kde sa akoby zastavil čas,  skamaráti sa s miestnym kňazom Benedettom (Paolo Bonacelli) a zároveň aj očarenie miestnou kráskou Clarou (Violante Placidová) prerastá do ľúbostného vzťahu. Idylka však pretrváva iba do chvíle, kým ho neosloví krásna a záhadná Mathilda, ktorá od neho chce, aby pre ňu zostavil zbraň. Jack túto zákazku príjme, no postupne, ako zbraň vylepšuje, začína v ňom narastať podozrenie až paranoja, že sa ho niekto pokúsi zabiť. Jack sa teda rozhodne vystúpiť zo svojho tieňa, čím naruší pokoj mestečka a začne pokúšať svoj vlastný osud... (TV JOJ)

sskrblik

Clooneyho jsem začal mít díky filmům (Muži, co zírají na kozy a Lítám v tom) ve větší oblibě než kdy dříve. Americano mě ve své skromnosti zpracování připomínal film Muž ve stínu. Život zabijáka je ve filmu vkusně zpracován. Bohužel, ale film mohl být pro širší publikum, takhle bude vzpomínka na místy fádní příběh i přesto, že má ale výbornou atmosféru, která jakoby odkazovala na filmy z let dávno minulých. George musím jen pochválit, hraje se svou typickou přesností... jen mi nejdou na hlavu ty jeho kérky? Odkdy nosí zabiják na zádech motýlka? :-) ()

Trustme

Mám rád George Clooneyho, miluji Antona Corbijna, obdivuji poetiku a chladnost nájemných vrahů. The American může působit na většinu diváků jako střídmá závěrečná režisérská práce studenta filmové školy, kdyby... Kdyby se režisér nejmenoval Anton Corbijn. Antona obdivuji a beru jako fotografického Boha, kterému již nestačí svět zmrazených obrazů. Přes focení prakticky většiny mých oblíbených hudebních interpretů a natáčení geniálních videoklipů se posunul i k celovečerním filmům. Nikdy od něj však nemůžeme čekat, že pokud upoutávka na jeho film představí nájemného vraha konstruujícího si ostřelovací pušku, běžícího s pistolí v ruce, jedoucího rychle vozem... že ve finále spatříte akční krimi s jasným schématem. Ona to bude vždy spíše koláž oživlých nádherných fotografií. Snad proto je i tempo filmu právě blíže k prohlížení si fotoalba, než k ráznému střihovému obžérství, jímž jsme dnes ovlivněni. Corbijnův rukopis je právě v náznacích všech záběrů, tak jako si divák fotografií představuje, co že to tvůrce vyjadřuje. Přesto vše funguje i jako film, jen trošku z jiného světa. Opravdu má velmi blízko k Melvillovským postavám osamělých, nemluvných mužů snažících se přežít svou profesi. Stejně tak i pro mě fascinující "Šakalovské" scény a zřejmě nejkrásnější záběry připravení zbraně a nasledný její test. Jednoduché, ale uhrančivě sexy. Clooney je opět bez debat naprosto fantastický - jeho tápání v tom komu věřit, chtít někomu věřit a zároveň nesahat automaticky po pistoli z něj dělá jednu z nejzajímavějších postav a hereckých výkonů roku. Je mě líto všech, kteří očekávali trošku jiný film, ale o tom je svět filmu - překvapovat. ()

shantim

Trochu mi to připomnělo Samuraje s Delonem, ale tenhle film je víc atmosférický a hloubavější a také je trochu víc cítit strach z možné kulky v zádech. Violante Placido je nádherná a Cloony standardně vynikající. 83% hvězdiček ()

drake31

Zdĺhavé, ťahavé, dá sa povedať že aj nezáživné a nudné. Kto číta moje komentáre vie že kombinácia týchto prvkov neznamenajú nikdy nič dobé a nikdy nedostanú odo mňa dobré hodnotenie. A inak to nie je ani u Američana. Film má pár dobrých scén resp. sekvencií, ale nie je ich dosť aby ma to dokázalo zaujať na dlhšiu dobu a tak sa to utápa v (sakra zas sa musím opakovať) nezáživnej vate, ktorej nepomáhajú ani nudistické scény Violante Placido ... odo mňa 2* a myslím že som až moc štedrý. ()

Ceres

Tak tohle byla velmi poctivá filmařina. Užíval jsem si každou minutu krásné záběry, které obsahovaly i pohled na italský venkov, nádhera. Příběh a tempo snímku je mi naprosto vyhovující a film se obejde i bez nějakých zdlouhavých dialogů. Tohle se opravdu povedlo, Clooney je prostě borec, už totiž poněkolikáté ukazuje, jak výborný herec je a jaký dobrý čich na filmy má. Tohle byla další z jeho filmových lahůdek. 90% ()

JohnSmith

Další zabiják,co chce skončit se svojí prací a nemůže. Sice tu máme malebnou Itálii a moc pěknou šlapku Violante Placido, ale jinak film poněkud nudí a je dost předvídatelný. ()

zdenny

Upozornění: Tento film je určen divákovi, který má vůli vychutnat si atmosféru. Jedná se sice o krimithriller, jenže dosti minimalistický a s velkou dávkou dramatu. Myslím, že nic nenapovím, když konstatuji, že zbraň na zakázku vyrábí hlavní hrdina pro svého vraha. Vlastně zde, v tomto filmu je toto nutné vycítit, protože jen takto se divák může vžít a vpít do postavy hlavního hrdiny. Třebaže si většina diváků může myslet, že život nájemného zabijáka se podobá horské dráze, tento film nám krásně ukazuje jeho prázdný svět a jeho samotu. Tato je zde ztvárněna v mnoha obrazech od začátku až do konce. I když by to snad chtěl jinak - na první pohled nudné rozhovory s místním knězem, a i když by chtěl milovat - avantýry s místní prostitutkou, je tak obklíčen způsobem svého života, že únik z této svěrací kazajky je téměř nemožný. Film nám tedy nabízí spousty momentů ztotožnit se s postavou G. Clooneyho, pochopit jeho svět - prostě vychutnat celkovou atmosféru filmu, která je opravdu neobyčejná a ve filmech tohoto typu naprosto ojedinělá. Na mne osobně film působil ještě svým umístěním do krásného italského středověkého městečka, do kterého bych se jednou rád podíval a řekl si: jsem tady, kde se ten úchvatný film natáčel. Jsem totiž milovníkem Itálie a opravdu jsem velmi vřele přivítal, že zde byl vykontrastován americký člověk nacházející se na italském venkově, kde se zastavil čas. Jen si přeji, aby Evropská unie nesjednotila ráz všech zemí a měst, protože to by byl největší zločin - sebrat zemím a městům jejich podstatu. PS: Další krásný film s nájemnými zabijáky, který je ale trochu jiný, je film "V Bruggách". Při jeho sledování má člověk možnost kochat se jiným krásným evropským městem - Bruggami. ()

Blue.Poison

Kdyby byl film kratší tak o 40 minut, mohlo by mu to jedině prospět.. Přišlo mi to zbytečně natahované a unylé. Celou dobu jsem čekala na nějaké emoce znepokojení z vývoje děje nebo alespoň na překvapivý závěr, bohužel jsem ale nikde nepocítila ani malou špetku napětí. Velké zklamání. ()

VasaX

Nechápu, proč je Američan tak opomíjený film. Popravdě mě na něm bavila jeho poklidná poetičnost, Clooneyeho kouzlo a grácie. Samotný příběh měl i hlavu a patu, měl smysl a byl poutavý. A krásně vyvážený, co se týče dramatické, romantické i akční složky. Zasadit kriminální drama do italského (skoro)venkova, a to s jednou centrální postavou, to si říká o takové hodnocení a zájem, jaké si Američan získal. Ale po pravdě jde o zpracování, režii a herecké výkony, které z něčeho "co asi bude béčková blbost", dělají zajímavý a i přes své převážně statické a pomalé tempo překvapivě poutavý film. ()

VanTom

Nehollywoodsky, spíše "artově" psychologicky a rozjímavě podaný klasický příběh samotářského elitního zabijáka, kterému se v zapadlém italském městečku otevře alternativa k dosavadnímu životu (zahrnující milou zamilovanou prostitutku (krásná Violante Placido s nádherným úsměvem)), což ale není bez rizika. Úvodních cca 15-20 minut nadchlo, pak jsem se tedy začal docela nudit, no postupně mne pomalé, hypnotické tempo téměř až uhranulo a druhou polovinu s množstvím skvělých scén (milování, zkouška zbraně) jsem si již vychutnal na správné vlnové délce. ()

mab

Nevýrazné, mdlé. Místy vady v ději a neskutečně nudné pasáže. Hezká kamera, zajímavě vystižená atmosféra. ()

fabecc1222

Ona ta Evropa je prostě krásná, to je jasný fakt. Vždycky je fajn, když se tvůrci rozhodnou odejít z mnohdy okoukané Ameriky do mnohem hezčí Evropy. Zárukou jsou tak krásné záběry krajiny a architektury, tentokráte v Itálii. Potěší i mnoho povedených odkazů na Italskou hudbu a filmografii (Tenkrát na západě!!!). Děj jako takový docela zapadá do škatulky komorních artovek se všemi možnými klišé, které se i zde potvrdí. Ne že by byl film jinak špatný, ale prostě nejlepší je zas stejně ta krajina a prostředí, ve kterém se odehrává, a to až tak, že z toho někdy na ten děj úplně zapomenete. ()

Kalidor_

Něco jako Leon, akorát že Clooney s sebou netahal žádný květináč ani usmrkanou Natálii. Ovšem Leon je asi o stopadesátosm tříd vyšší liga. Minimum akce (to by ani tak nevadilo) kdyby ty hluché pasáže nebyly tak rozvleklé :-( Děkuji nejmenované firmě (konkurence Coca Coly) za její zázračný kofeinový nápoj, který mě udržoval v bdělosti po celý film a já nemusel litovat spánkem promrhanou drahou vstupenku. ()

NoFiction

Docela solidní americké drama zfilmované v překrásné Itálii. G. Clooney ještě do starého železa rozhodně nepatří. Vleklost a táhlost filmu se tu náramně hodí, jako knoflík ke košili. ()

MI-380

Minimalistický příběh zabijáka (přesně vystresovaný Clooney, tentokrát bez šarmu a bez humoru), kde v další hlavní roli je tajuplná kamenná krása italského městečka a ve významné vedlejší roli živá krása Violante Placido. Jednoduché a napínavé, ale vadilo mi, že od poloviny se příběh opírá o absolutní neschopnost místní policie, která tu nedostala ani miniroli. 70%. ()

Warsheek

Nic tak nudného jsem dlouho přetrpět nemusel. Všechno mi připadalo jako naprosté klišé, které už bylo tisíckrát vyřknuto někde jinde, někým jiným, ale stejně pitomě. Jen o jedné scéně bych se zmínil - piknik, nahá Thekla Reuten a Clooney jako uzlíček nervů. Těhle pět minut jsem si užil. ()

blackJag

Normálně Clooneyho chválím za utlumené herectví (dostat ze sebe všechny ty naučené grimasy z účinkování v POHOTOVOSTI muselo dát zabrat), tady se mi ale zdálo, že se pořád tváři jak lačný u sraní. Taky hodně zbytečné jsou ve filmu falešné rozpravy s knězem. II Scénář: Rowan Joffe (adaptace románu A VERY PRIVATE GENTLEMAN britského spisovatele Martina Boothe). 60% ()

Kali4

Clooneyho westerny mám rád - jeho osamělí a dávno zatracení hrdinové mne totiž nikdy nezklamou, ať už je režíruje (Den zrady), nebo sám hraje (tento případ). ()

Další špionáž od autora Jeden musí z kola ven

Další špionáž od autora Jeden musí z kola ven

19.05.2012

Spisovatel John le Carré je jeden z největších klasiků špionážního žánru a adaptace jeho bestselleru Jeden musí z kola ven patří k nejlahodnějším filmovým pamlskům loňského roku. A chystá se filmová… (viac)

Clooneyho „bokovka“

Clooneyho „bokovka“

04.11.2009

George Clooney začne tento pátek v amerických kinech zírat na kozy a to je čas, kdy je potřeba upozornit na jeho osobu novinkou o nějakém dalším projektu. Král hollywoodských sympaťáků právě v těchto… (viac)