Špičák

• Grécko Kynodontas (viac)

Dysfunkční rodina, odříznutá od okolního světa. Tři děti nemají jinou možnost než se podřídit pravidlům, která jim vnutil jejich otec. Jediná osoba, která je smí navštěvovat, je Christina, která uspokojuje chlapcovy sexuální potřeby... Otec, matka a jejich tři děti žijí v domě na okraji města. Dům je obehnán vysokou zdí, za který děti nikdy nechodily. Procházejí zvláštní formou vzdělávání a baví a nudí se tak, jak to jejich rodiče považují za vhodné, bez sebemenšího vlivu okolního světa. Věří, že letadla, která jim létají nad hlavou, jsou hračky, a že zombie jsou žluté květinky. Jediným cizím návštěvníkem domu je Christina, zaměstnankyně továrny, která pravidelně přijíždí uspokojovat synovy sexuální potřeby. Celá rodina si ji oblíbí, zejména nejstarší dcera. Jednoho dne jí Christina daruje čelenku, jež září v šeru jasnou barvou, a požaduje za ni protislužbu... (Cinemax)

Ergon

Velice zvláštní až bizarní film, po jehož shlédnutí ani nevím, jestli se mi líbil, nebo ne a nejsem schopen ho ohodnotit, ale určitě stojí za vidění, protože se člověk u něj pobaví a zamyslí zároveň. Výrazy telefon, klávesnice, kunda a nebo zombie zde získávají nový význam. Člověk, co tohle vymyslel je asi blázen. ()

GTS_PUNK

"Mom, what is a "cunt"?" "A "cunt" is a large lamp." Netuším aké nové anestetiká berie Yorgos Lanthimos, ale tento film je dielom, ktoré právom patria do kategórie "bizarné". Aj keď ho možno skôr považovať za ťažkú alternatívu. Príbeh o izolovaných dospievajúcich deťoch a ich rodičoch, ktorí na nich praktikujú zvláštnu výchovu - učia ich veci úplne inak ako sú a držia ich od okolitého sveta vysokým plotom. Jediné, čo poznajú je záhrada a to, že za plotom žije "ich brat". Je to tichá a nenápadná liaheň zvláštnej sexuality (to lízanie "klávesnice" ma dostalo najviac), je to svet, kde je mačka najobávanejším stvorením a miesto, kde matka onedlho porodí dve deti a psa. Je to prazvláštna grécka domácnosť, ktorú smú deti opustiť, až im vypadne špičák a narastie späť. Je to miesto, kde texty Franka Sinatru dávajú úplne iný zmysel a všetko zvyšné naokolo nedáva zmysel absolútne žiadny. Teda, možno aj dáva, ale pochopia ho jedine obyvatelia domu, zvyknutí na svoje vlastné vymyslené pravidlá a spôsoby. Kynodontas je peloponézskou alternatívou pre to najnáročnejšie publikum, ktorá by sa mala premietať pod vplyvom chloroformu(?), ku ktorému si sestry vo filme čuchnú. Aj na mňa je toto náročné sústo, ale keď si necháte snímok v hlave chvíľu uležať, začnú vás napadať teórie, čo chcel vlastne film povedať. Mne osobne to príde ako vyobrazenie niečoho cudzieho, nepoznaného (napr. kultúry), ktorú ľudia nedokážu (alebo možno nechcú) pochopiť. A preto možno necháva tento film toľko ľudí po dopozeraní v rozpakoch, čo vlastne videli. Mnohokrát sa nedokážeme pozrieť veci bližšie na zub, aby sme ju pochopili a to bude asi aj prípad Kynodontasu. Zvláštna grécka záležitosť, ale určite nie každého. ()

ing.man

Fakt nevím odkud kam to šlo. Bizarnosti, ujetosti vpravdě groteskní, ale jako celek mi to nedává smysl. Ani jsem nepochopil proč je otec tak odizoloval, scénář jaksi nevysvětluje motiv. Ale asi to bylo populární téma, tvůrce byl inspirován (či fascinován) Přiklopilem a Kampuschovou. Dá se to shlédnout s oním srbským filmem to nejde srovnat. ()

Franc1s

"Mamiiii co je to zombie?" "To je malá žlutí kytička." Filmek z Řecka jsem ještě snad neviděl a k tomu ještě takovýto kousek kde slovo psychárna dostává úplně jiný rozměr,,, Prostě docela nenormální rodinka, si žiješ svým životem v domu se zahradou, obehnanou zdí. Všemu vládne otec, který se jediný dostává ven a jezdí do práce. Děcka (teda +- 20-30let) jsou naučeni že venku žijou kočky, kteří jedí děti ale nejdřív jejich hlavy. O matce ani nemluvím.. Nechybí zde ani docela perverzní scénky, že kdyby to šlo do tv, tak je půlka filmu jen černá.. Hodně jiný, zvláštní a divný film, ale zároveň i zajímavý. ROzhodně až teď jsem zjistil, že je to od tvůrce psycháren Humr a Zabití posv. jelena. No už vím co bude na řadě :) ()

Psycho.R

Film, který ukázal, k čemu jsou dobré VHS kazety a video, když už jsou vám k ničemu. Za to mu díky. Filmy s chladným odstupem moc nemusím, ale Lanthimos je zkrátka originální a dokážu tuhle maličkost přejít. Vnitřní logika celkem funguje dobře, ale víc se mi líbil Humr a přišlo mi, že je při své bizarnosti víc promyšlený. PS. Trest v podobě Listerinu bez etikety byl cool. ()

samkko

4/10 a už jsem se těšil, že si po tomhle nářezu dám Lanthimose do oblíbených režisérů, jenže chyba lávky dámy a pánové. On to vlastně ani tak zvláštní film není, jak se o něm všude básní. Protože když si to tak vezmete, je to dosti reálné sociální drama. A není to něco opravdu podivně divného jako například můj milý Humr a Zabití posvátného jelena. Každopádně co je pravda pravdoucí je to, že po režijní stránce je to bomba. Yorgos je mistrem vyprávěcího stylu "neříkej, ale ukaž" a s tímhle stylem pobral celý film, což je paráda která vás nutí aspoň trochu přemýšlet. Bohužel pro mě je i přesto film zklamáním. Místy se vleče, na mě až moc zbytečných milostně zvláštních scén, postavám jsem nějak nepřišel na chuť (krom nejstarší dcery).. No co se vám tu budu zpovídat, prostě mi to nesedlo. ()

m4xp4yn3

Ohromně podnětný film, který bude pro každého diváka při každém zhlédnutí o něčem jiném. Během sledování jsem si nebyl jistý jestli se mi líbí, jestli nesleduju jenom manýrismus, s odstupem uznávám že na film, postavy a situace dost často v různých souvislostech myslím. Je šílené že dynamiku moci, kterou bychom na úrovni chování státu vůči občanům nazvali tvrdou diktaturou, je na úrovni rodinných vztahů možné akceptovat jako konzervativní patriarchální výchovu. ()

0811

"Praštila mě kladivem". "To je lež, to jsem neudělala já. Viděla jsem kočku, jak vyskakuje z okna s kladivem". Výborně. Pomalá, trochu bizarní, vizuálně příjemná a nestandartní komedie s erotickym podtónem, pohrávající si se zvráceností. Fantaskní útržek ze života rodiny, držený despotickym otcem v domě se zahradou, za vysokou zdí, bez možnosti kontaktu s okolím. Rodina se smyslem pro abstraktní morálku, izolovaná v podivnejch dogmatech, jenž dodržuje. Děti ’sou vychovaný bez návazností na běžnou realitu a okolní svět a jejich chování se tak vymyká standartnímu kontextu společnosti. Žijou ve strachu z koček, dálnice je silnej vítr a nemůžou se dočkat, až jim vypadne pravej špičák. Nebo levej, to je jedno... Perfektní. ()

LudkovaLevaRuka

Jak pravil klasik: "Člověk není ostrov... ale z několika týpků svážete docela solidní vor." Tahle rodinka to na své ohnívající bárce dotáhla překvapivě daleko. Směr (jestli kdy nějaký měla) na její podivné pouti udává povedený tatík, nekompromisní to hlava rodiny. Ne že by se se svými záměry svěřil divákovi. Ne že by se divák odvážil zeptat. A co na to matinka? Že mlčí !?! Její pohnutky by mě ale opravdu zajímali. ()

tassik

Divnej film. Přestože stopáž filmu lehce přesahuje hodinu a půl, měl jsem pocit, že nikdy neskončí. Celý příběh se točí kolem "tak trochu" zvrácené rodiny, kde hlavní slovo má postarší otec. Jen on jediný má to privilegium opouštět oplocený příbytek celé rodiny. Svému jedinému synovi pravidelně poskytuje sexuální uspokojení prostřednictvím zaměstnankyně továrny, ve které otec pracuje. Další dvě teen dcery se taky náramně povedly. Celý den si tohle roztomilé trio hraje dětské hry okořeněné docela silnou zvráceností, ve které jsou ze strany svých rodičů dokonce podporováni. Jestli máte rádi kočičky, asi na to nekoukejte :) ()

Amynka

Sakra, měla bych zavolat rodičům ať okamžitě zabijou svý kočky, zvlášť teď, když maj koťata!!!!!Já netušila, že jsou takhle nebezpečný!!!!!! ()

joelly01

Zvedava jsem ovsem byla strasne! Takovy mix napeti / pocitu viny / vzruseni. Kdyz jsem si film nesla domu. Asi neco jako kdyz jsem si koupila Salo. Ale ze Spicaku jsem byla nakonec otravena jak hadi zub. Opet neco, kde jsem si strasne fandila ze jsem cilova skupina a pritom jsem nebyla. Repete leda pod tlakem a vyhruzkami. Stejne jako u Toreho me hodne iritovalo natlakove podbizeni se divakovi. Na to jsem hakliva. S Hanekem prosim nesrovnavat. Ten se nevtira. Ten vam rovnou vpali tecku mezi oci. ()

elimS

60% - komentář 20ti slovy: Těžko hodnotit! "Nudná" kravina, ale geniálně originální. Úchylné, ale "vtipné". "Napjatá" atmosféra, ale bez konce. Lízání sem a lízání tam. ()

Yahey

Behaviorální konceptuální bizár. Vzdáleně (sociální experiment) připomíná jiný řecký film Humr (The Lobster). Zde jsme ale izolováni na jedné zahradě u jedné rodiny, řízené otcem - experimentátorem, který odměnuje a trestá. Jaký bude výsledek? Co to s dětmi udělá? ()

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

09.02.2014

Řecký režisér Giorgos Lanthimos před několika lety šokoval a bavil svým unikátním filmem Kynodontas, který ve festivalových kruzích rozděloval diváky a poutal pozornost ke kvantitativně velmi skromné… (viac)

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky