Válkou se to vyřeší

(TV film)
  • Kanada War Made Easy: How Presidents & Pundits Keep Spinning Us to Death

Během uplynulých padesáti let prudce vzrostl počet amerických vojenských operací ve světě. Byly opravdu nezbytné a v zájmu globální bezpečnosti? Během uplynulých padesáti let prudce vzrostl počet amerických vojenských operací ve světě - od raketových úderů a výsadkových akcí až po války a okupace. Důvody těchto zásahů se často lišily. Vždy zahrnovaly složité geopolitické zájmy Spojených států v různých částech světa a v různých etapách americké historie. Na vnějším obrazu těchto válek se to však neprojevuje. Po desítky let se diskuse o pravých příčinách amerických vojenských akcí vedou v uzavřeném kruhu vysoce postavených washingtonských politiků a úředníků. Na veřejnost tyto informace pronikají v podobě vynesených nebo odtajněných dokumentů, často až řadu let poté, co byly bomby svrženy a jednotky se vrátily domů. Skutečné pohnutky a možné dopady vojenských operací oficiální představitelé státu zatajují. Místo toho veřejnosti opakovaně předkládají schůdnější verzi válečné reality. Většinou v podobě pozoruhodně souvislých konstrukcí, jejichž cílem není informovat, ale získat a udržet podporu občanů. (oficiálny text distribútora)

Schuldiner

Zde je k ocenění především fakt, že tenhle dokument nechává promlouvat hlavní zainteresované osoby (často válečné zločince), a to nejen v ´´Irácké lži´´, ale i v dalších lžích. Plus samozřejmý (samozřejmý - nicméně i tak překvapivě drtivý) mediální humbuk! Pak je tu řada citátů a projevů i od normálních lidí, tedy myšleno lidských bytostí. A působí to parádně kontrastně! Ano, ano, dostávám se tím často do stavu, kdy jako čistokrevný pacifista mám chuť střílet! ()

Amper01

Je sice pěkné, takto to shrnout. Ale ani tento úhel pohledu nemusí být 100% pravdou. Zase je to založeno i na spekulacích a zkušenostech autorů atd... Každopádně víme, že pravdu se prostě nikdy nedozvíme - a tím bych to asi uzavřel... ()

Lucas87

Žijeme v Orwellovském světě 1984, pod taktovkou USA a našich vlastizrádců. Média v USA fungují stejně dobře jako hitlerovská propaganda, ten kdo není pro válku není brán jako člen amerického národa. V 1. světové počet civilních obětí 10 %, v 2. světové 50 %, Vietnam 70 %, a Irák 90 % i přes technologickou vyspělost USA a použití tzv. chytrých bomb ... to je výsledek humánního bombardování. Je mi líto, že ČR je v NATO, v organizaci, která již dávno nemá s obranou nic společného, je to agresivní útočný pakt, který přinutil evropské spojence bojovat za energetické zájmy USA ve střední Asii. ()

mi-ib

Dokument vlastně jen ukazuje selhání amerických médií při prezentaci důvodů války a následně války samotné. Je to taky závažné téma, ale mě moc nevytrhlo. Ničím mě nešokovalo. Že se nemá z televize všechno hltat doslova a je lepší o všem pochybovat, to už vím dávno. Skvělý dokument pro naivky, kteří teprve s konspiračními teoriemi začínají, ale pro zběhlé antikonspirátory je to čajíček. ()

bakeero

Zase tolik nového se tu nedozvíte, ale i přesto připomenutí důležitých paralel před vyhlášením válek otevře oči i mysl. Minimálně tam krásně zapadá i zbožňovaný Barack Obama, který získal Nobelovu cenu míru (za co?). Dle již několikrát prožitých scénářu vlastně jen přislíbil, že jednou se US z Iráku stáhnou. A co? Už teď se o to víc tlačí do Afghánistánu... ()

beso74

Výborný dokument, pri ktorom naskakujú zimomriavky, o spôsobe vedenia americkej zahraničnej politiky (či hociktorej inej veľmoci) a nazerania amerických médii na ňu. A to ešte chýba Líbya a Sýria. Dokonalý obraz toho, akým spôsobom funguje vojnová mašinéria, ako sa vojna pripravuje a čo sa stane, ak sa nevyvinie úplne podľa predstáv agresora.- Ako to tu odznelo, Nemci robili pokusy s drogami a mučením v koncentračných táboroch, Američania si skúšajú svoje najmodernejšie zbraňové systémy v celom svete. A keď sa im nepriateľ na oveľa nižšom stupni technického rozvoja pomstí odpálením sa uprostred davu ľudí, je plno rečí o nehumánnosti a zverstve. Ako keby vraždenie na diaľku stlačením gombíka bolo pre tie obete oveľa humánnejšie... Inač odporúčam pozrieť nezostrihanú verziu, podáva o niečo komplexnejší pohľad ako tá z českej televízii, aj uživateľ cpt.Lynch by snáď potom zmenil svoj výrok o slovách vytrhnutých z kontextu... ()

iMilan odpad!

Naprosto jednostrané. Jako názor jednoho člověka, který tam celou dobu mluvi OK. Člověk který vidí svět v jiném kontextu a věří v evoluci je to odpad. ()

Guran

Tak tenhle dokument mě dostal svým přístupem a nebojácností a všechno zde bylo řečeno na plnou hubu. Ve zkratce: tvrdé zkritizování Amerických vlád a jejich způsoby vyprovokovat válku a hlavně ta neustálá propaganda, která nutí americké občany nenávidět své nepřátele. Opravdu silný a výborný dokument, takový sem snad ještě neviděl. Ještě by to chtělo udělat dokument o ruské propagandě a pak by člověk dostal na výběr, která ta země je větší zlo? USA nebo Rusko? Vyberte si. ()

Sticks

Dokument o aspekte propagandy menom ovládanie médií, zameraný na vojnové spravodajstvo a otázku podpory vojny. Docela uťahaný, miestami krátkozraký, za to však snažiaci sa o dostatočne dlhú kvantitu, aby sa to človeku dostalo do hlavy. Slabšie štyri. ()

peaceNwar

Dokument mapujúci všetky významné americké útočné operácie od II. svetovej vojny z pohľadu strát a ziskov, dôvodov ich vzniku a vývinu podpory verejnej mienky počas nich. Filmári sa zamerali najmä na oprávnenosť a ospravedlniteľnosť týchto na civilné straty krvavých vojen a odhaľujú nám, že pre americkú zahraničnú politiku platia dve pravidlá: Vždy sú tieto vojny podľa medzinárodného práva nelegálne a vždy je plná moc nad celou zahraničnou politikou v čase vojny ako v diktátorských časoch zverená prezidentovi USA, ktorí má právomoc bez kooperácie s Kongresom či americkým ľudom rozhodovať ako chce. Keďže ma tento dokument obohatil o mnoho dôležitých poznaní, vystihol pravdivú tvár "šírenia slobody a demokracie" Spojenými štátmi po svete, rovnako tak upozorňuje na manipuláciu médiami a je dobre napísaný aj zostrihaný, zaslúži si päť *. ()

boulala

Nevím, jestli je to můj nejoblíbenější film. Pro zábavu a dobrou náladu bych si ho určitě nepustil. Možná si ho dokonce raději nepustím už ani podruhé. Rozhodně je to ale ten nejdůležitější film, který jsem kdy viděl a jednou by ho měl vidět každý. Ještě nikdy jsem necítil takový stud a bezmoc ze západní civilizace, ke které chtějí všichni tak mermomocí tíhnout. Ještě nikdy jsem necítil takový stud na CSFD, že tento film nemá 100% a minimálně za argumentace typu jednostranné a je to odpad. V čem byl jednostranný? V tom že ukázal pravdu, která je hnusná a nelíbí se agresivním jedincům, proamerickým "patriotům" a zastáncům teorie účel světí prostředky i když jde o životy nevinných lidí, ke kterým řadíme i ty nejmenší děti? V tom případě ano. Jednostranný byl, protože druhá strana je takový hnus, že to tak vyzní vždycky. Pokud američtí novináři těch největších zpravodajských stanic obdivují bomby, kterými se zabíjejí i nevinní lidé, jako by mluvili o nejnovějším sportovním autě, přirovnávají bombardování Bagdádu ke světelné šou, je to vyjádření jejich hodnot a pohledu na situaci. USA nebyly od druhé světové války napadeny žádnou cizí zemí. Pokud nepočítáme studenou válku, tak jim nikdy nehrozilo ani žádné bezprostřední ohrožení od cizí země. Přesto v důsledků jejich válek zemřelo nespočet civilních obyvatel. Jen od vypuknutí války v Iráku představuje nárůst úmrtí iráckých civilních obyvatel 5,5% což znamená 650 000 civilních obětí v důsledku války. Sadám Husajn, kterým opovrhoval úplně každý, by něco takového nezvládl, ani kdyby měl k dispozici 50 životů. Kdy už skončí zabíjení nevinných lidí ve jménu demokracie? Kdy začne platit spravedlnost pro všechny? Kdy začnou lidé vnímat morálku jako ten nejvyšší stupeň lidských hodnot nad všechna náboženství, politické a ekonomické zájmy? Odpověď je "asi nikdy". To ale neznamená, že to máme vzdát. Děkuji za tento film a jakýkoliv jemu podobný také. ()

Flashheart

Obsahově 4,5, ale... Je tam jednostrannost, nicméně si nedovedu představit, jak by to fungovalo osboustranně na toto téma. To bych tomu až tak nevyčítal, ostatně, je to plus mínus celé pravda. Ale to, že k tomu hovoří jedinný člověk a ještě namluvený, proč? To je samo o sobě hvězda dolů. Konec s Kingem mi přišel hodně mimo mísu, to je půl hvězdy dolů. Viděl jsem delší verzi a podle toho, které záběry by šly pryč, raději bych bral kratší verzi. Obsahově to není ani na hodinu. Co se mi mj. líbilo, byla obsahová ucelenost, střih, ale samozřejmě především pohled na věc. ()

Hombre8

Dokumentu hodně škodí natáhnutá stopáž. Pro informovaného člověka se tak stává nudným. Pro člověka, který má médii hacknutý mozek nemá sledování žádný smysl. ()

Srandistka

Zajímavé myšlenky, ale jejich podání je naprostým fiaskem. Jednostranné, trapně hrající na city, vystříhané úryvky z projevů působí zmanipulovaně. Ač bych většinu názorů podpořila, tento dokument to vážně zpackal tím, jak se ani naoko nesnaží být objektivní. Velká škoda, leč... zamyšlení se vyhnout naštěstí nelze. ()