Hra o trůny

• USA Game of Thrones (viac)
USA / Veľká Británia, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Recenzie používateľa Shakers k tomuto seriálu (9)

Hra o trůny (2011)

1. séria - 85% Všade som čítal že je to najlepšie spracovaná fantasy od čias pána prsteňov. A po tých skvelých recenziách a priam až neskutočne vysokom hodnotení (tu aj inde) som čakal niečo v štýle pána prsteňov. Prečo aj nie keď sa o tom všade píše ? Žiaľ moc Fantasy prvkov sa v úvode skoro ani nevyskytuje a o nejakých bitkách sa vám môže len snívať. Je to skôr len komorná dráma s maličkým náznakom fantasy. Scenár je v podstate dobrý a prepracovaný, dialógy sú fajn, tak ako aj postavy, či herci ktorý ich hrajú. V tom si ma tento seriál získal na celých desať dielov. V tom je aj jeho sila. Úvod seriálu stojí na vynikajúcom Seanovi Beanovi (Boromir s Pána Prsteňov) a takmer od začiatku sa dostávame do hry (o tróny) plnej zrady a intríg. Okrem vynikajúcich dobre premyslených zrád a ťažko odhadnuteľných postáv, stojí za zmienku aj vynikajúca výprava, kostýmy, zbrane, vlajky, dekorácie, či úvodné titulky alebo hudba. Som zvedavý s čím sa vytiahne druhá séria. I Am the Watcher on the Wall. Winter is Coming . Obľúbený soundtrack: Main Title, Goodbye Brother, Finale. 2. séria - 85% Druhá séria sa teda vytiahla. Pomohlo jej aj to, že karty už boli rozdané. V druhej sérii sa stretávame s ďalšími rodmi (Tyrell) a postavami (Stannis Baratheon), ktoré sú tiež zapojené do hry o trón. Je to fajn, že sa seriál posúva ďalej a prináša nové mäso do mlynčeka a aj keď to nechcem považovať za mínus, strašne ma sralo, že jeden diel musel pracovať s toľkými dejovými líniami a postavami a to je na hodku fakt málo, ale kde inde sa dá dať taký priestor postávam okrem seriálu ? Bol by som zvedavý na filmovú verziu, no ta by musela byt riadne osekaná. Každopádne mi druhá séria príde výživnejšia a v závere aj (konečne) akčnejšia. Peter Dinklage ako Tyrion Lannister absolútne kraľoval tejto sérii! The North Remembers. War is Coming. Obľúbený soundtrack: Mother Of Dragons. 3. séria - 90% Tretia séria ma vynikajúce a absolútne šokujúce finále! Teda konkrétne predposledný deviaty diel. Najzaujímavejšie s celej série okrem predposledného dielu a finále je to, že niektoré postavy dostali úplne iný rozmer (Jaime Lanister), takže záporným postavám miestami fandíte, pretože vstúpili do deja ešte horšie. Oceňujem aj úvodné titulky, ktoré nie sú len na okrasu, ale slúžia hlavne ako mapa. Takéto využitie som ešte nevidel. There is No Shelter From The Storm. Obľúbený soundtrack: Mhysa. 4. séria - 95%. Pre mňa zatiaľ najlepšia séria. Výborná akcia, hudba od Ramina Djawadiho, vizuálna stránka, niekoľko fantastických napínavých, zaujímavých, akčných, strhujúcich dielov, skvelé nové postavy (Oberyn Martell) a zvraty tiež nemajú chybu. Po skončení dielu, The Lion and the Rose, som búchal šampanské. Deviaty diel The Watchers on the Wall absolútny luxus, ktorý by mohol ísť na filmové plátna. Kit Harrngton v úlohe Johna Snowa herecky vyrástol a stáva čoraz väčším lídrom tohto seriálu. No a Peter Dinklage ako Tyrion opäť potvrdzuje, že mu rola neskutočne sedí. I Will Take What is Mine With Fire and Blood. Obľúbený soundtrack: The Children. 5. séria - 90% Rovnako ako postavy, tak aj draci nám už vyrástli a konečne je s nimi aspoň trošku srandy. Predošlá séria mi prišla o chlp lepšia, ale aj táto ma čo ponúknuť. S hlavnými postavami sa opäť raz zaujímavo namiešajú karty, hlavne záverečné diely (obzvlášť Hardhome a finálny diel) stoja skutočne za to. Vengeance is Coming. Obľúbený soundtrack: Blood of the Dragon, Dance of Dragons, Atonement. 6. séria - 100% O chlp lepšie ako predošlá séria a zároveň asi aj najlepšia séria spolu zo štvrtou. Štvrtá séria priniesla šokujúce zvraty a po slabšej piatej sérii, šiesta prináša šokujúce odhalenia a vynikajúcu akčnú stránku, ktorá je čoraz lepšia a vďaka ktorej sa posúvame výrazne vpred aj v príbehu a v ktorej zas po dlhšej dobe pocítime pocit odplaty a víťazstva. Epizóda Battle of the Bastards by sa nestratila ani na veľkom plátne. Navyše záver šiestej série vyústil do podoby, v ktorej je už cítiť vojnu o trón a zavŕšenie seriálu. Winter is Here. Obľúbený soundtrack: Light of the Seven, Khaleesi, Winter Has Come, The Winds of Winter. 7. séria 95%. Siedma séria má síce iba sedem dielov, čo je škoda, ale aspoň sa to zbytočne nenaťahuje. Ťažko povedať, či je tato séria rovnako dobra ako tie predošlé. Mňa to zaujalo rovnako, akurát sa nad celým seriálom uzatvára slučka a všetko sa chystá na veľké finále a tým pádom tu už nie je toľko zvratov, ale viac akcie a viac hrdinov a príjemných stretnutí po kope. Pár pasáži je tu síce slabších, ale každý diel ma znova čo ponúknuť a aj keď seriálu už chýba to napätie, že kto prežije, (keďže všetci sa musia dostať do finále), stále je na čo pozerať. Finále je znova perfektne šokujúce a koniec a nepriateľ za stenou sa už blíži. The End Begins. Obľúbený soundtrack: Dragonstone, Home, Ironborn, Truth. 8. séria - 80% . Nevidím to síce až tak biedne ako ostatný a uznávam, že je to slabšie oproti ostatným sériám, no napriek tomu mám pocit, že sa náročnosť divákov trošku zmenila voči seriálu za tie roky. Rovnako ako siedma, tak aj osma séria je zbytočne uponáhľaná a kludne to mohlo mať aj desať dielov a áno nájde sa tu par dier v scenári a nelogických blbostí, ale dokazal som to tvorcom zhltnúť, pretože ma to jednoducho baví a dobre sa to pozerá. Som spokojný s tým ako to skončilo, stále je na čo pozerať a aj v poslednej sérii ma seriál stále čím prekvapiť. The Journey Ends. Obľúbený soundtrack: The Rains of Castamere, Jenny of Oldstones, The Night King, The Last of the Starks. () (menej) (viac)

Série 1 (2011) (S01)

1. séria - 85%. Všade som čítal že je to najlepšie spracovaná fantasy od čias pána prsteňov. A po tých skvelých recenziách a priam až neskutočne vysokom hodnotení (tu aj inde) som čakal niečo v štýle pána prsteňov. Prečo aj nie keď sa o tom všade píše ? Žial moc Fantasy prvkov sa v úvode skoro ani nevyskytuje a o nejakých bitkách sa vám môže len snívať. Je to skôr len komorná dráma s maličkým náznakom fantasy. Scenár je v podstate dobrý a prepracovaný, dialógy sú fajn, tak ako aj postavy, či herci ktorý ich hrajú. V tom si ma tento seriál získal na celých desať dielov. V tom je aj jeho sila. Úvod seriálu stojí na vynikajúcom Seanovi Beanovi (Boromir s Pána Prsteňov) a takmer od začiatku sa dostávame do hry (o tróny) plnej zrady a intríg. Okrem vynikajúcich dobre premyslených zrád a ťažko odhadnuteľných postáv, stojí za zmienku aj vynikajúca výprava, kostýmy, zbrane, vlajky, dekorácie, či úvodné titulky alebo hudba. Som zvedavý s čím sa vytiahne druhá séria. I Am the Watcher on the Wall. Winter is Coming. Oblúbený soundtrack: Main Title, Goodbye Brother, Finale. ()

Série 2 (2012) (S02)

2. séria - 85%. Druhá séria sa teda vytiahla. Pomohlo jej aj to, že karty už boli rozdané. V druhej sérii sa stretávame s ďalšími rodmi (Tyrell) a postavami (Stannis Baratheon), ktoré sú tiež zapojené do hry o trón. Je to fajn, že sa seriál posúva ďalej a prináša nové mäso do mlynčeka a aj keď to nechcem považovať za mínus, strašne ma sralo, že jeden diel musel pracovať s toľkými dejovými líniami a postavami a to je na hodku fakt málo, ale kde inde sa dá dať taký priestor postávam okrem seriálu ? Bol by som zvedavý na filmovú verziu, no ta by musela byt riadne osekaná. Každopádne mi druhá séria príde výživnejšia a v závere aj (konečne) akčnejšia. Peter Dinklage ako Tyrion Lannister absolútne kraľoval tejto sérii! The North Remembers. War is Coming. Oblúbený soundtrack: Mother Of Dragons. ()

Série 3 (2013) (S03)

3. séria - 90%. Tretia séria ma vynikajúce a absolútne šokujúce finále! Teda konkrétne predposledný deviaty diel. Najzaujímavejšie s celej série okrem predposledného dielu a finále je to, že niektoré postavy dostali úplne iný rozmer (Jaime Lanister), takže záporným postavám miestami fandíte, pretože vstúpili do deja ešte horšie. Oceňujem aj úvodné titulky, ktoré nie sú len na okrasu, ale slúžia hlavne ako mapa. Takéto využitie som ešte nevidel. There is No Shelter From The Storm. Obľúbený soundtrack: Mhysa. ()

Série 4 (2014) (S04)

4. séria - 95%. Pre mňa zatiaľ najlepšia séria. Výborná akcia, hudba od Ramina Djawadiho, vizuálna stránka, niekoľko fantastických napínavých, zaujímavých, akčných, strhujúcich dielov, skvelé nové postavy (Oberyn Martell) a zvraty tiež nemajú chybu. Po skončení dielu, The Lion and the Rose, som búchal šampanské. Deviaty diel The Watchers on the Wall absolútny luxus, ktorý by mohol ísť na filmové plátna. Kit Harrngton v úlohe Johna Snowa herecky vyrástol a stáva čoraz väčším lídrom tohto seriálu. No a Peter Dinklage ako Tyrion opäť potvrdzuje, že mu rola neskutočne sedí. I Will Take What is Mine With Fire and Blood. Obľúbený soundtrack: The Children. ()

Série 5 (2015) (S05)

5. séria - 90%. Rovnako ako postavy, tak aj draci nám už vyrástli a konečne je s nimi aspoň trošku srandy. Predošlá séria mi prišla o chlp lepšia, ale aj táto ma čo ponúknuť. S hlavnými postavami sa opäť raz zaujímavo namiešajú karty, hlavne záverečné diely (obzvlášť Hardhome a finálny diel) stoja skutočne za to. Vengeance is Coming. Obľúbený soundtrack: Blood of the Dragon, Dance of Dragons, Atonement. ()

Série 6 (2016) (S06)

6. séria - 100%. Výrazne lepšie ako predošlá séria a zároveň asi aj najlepšia séria spolu zo štvrtou. Štvrtá séria priniesla šokujúce zvraty a po slabšej piatej sérii, šiesta prináša šokujúce odhalenia a vynikajúcu akčnú stránku, ktorá je čoraz lepšia a vďaka ktorej sa posúvame výrazne vpred aj v príbehu a v ktorej zas po dlhšej dobe pocítime pocit odplaty a víťazstva. Epizóda Battle of the Bastards by sa nestratila ani veľkom plátne. Navyše záver šiestej série vyústil do podoby, v ktorej je už cítiť vojnu o trón a zavŕšenie seriálu. Winter is Here. Obľúbený soundtrack: Light of the Seven, Khaleesi, Winter Has Come, The Winds of Winter. ()

Série 7 (2017) (S07)

7. séria 95%. Siedma séria má síce iba sedem dielov, čo je škoda, ale aspoň sa to zbytočne nenaťahuje. Ťažko povedať, či je tato séria rovnako dobra ako tie predošlé. Mňa to zaujalo rovnako, akurát sa nad celým seriálom uzatvára slučka a všetko sa chystá na veľké finále a tým pádom tu už nie je toľko zvratov, ale viac akcie a viac hrdinov a príjemných stretnutí po kope. Pár pasáži je tu síce slabších, ale každý diel ma znova čo ponúknuť a aj keď seriálu už chýba to napätie, že kto prežije, (keďže všetci sa musia dostať do finále), stále je na čo pozerať. Finále je znova perfektne šokujúce a koniec a nepriateľ za stenou sa už blíži. The End Begins. Obľúbený soundtrack: Dragonstone, Home, Ironborn, Truth. ()

Série 8 (2019) (S08)

8. séria - 80%. Nevidím to síce až tak biedne ako ostatný a uznávam, že je to slabšie oproti ostatným sériám, no napriek tomu mám pocit, že sa náročnosť divákov trošku zmenila voči seriálu za tie roky. Rovnako ako siedma, tak aj osma séria je zbytočne uponáhľaná a kludne to mohlo mať aj desať dielov a áno nájde sa tu par dier v scenári a nelogických blbostí, ale dokazal som to tvorcom zhltnúť, pretože ma to jednoducho baví a dobre sa to pozerá. Som spokojný s tým ako to skončilo, stále je na čo pozerať a aj v poslednej sérii ma seriál stále čím prekvapiť. The Journey Ends. Obľúbený soundtrack: The Rains of Castamere, Jenny of Oldstones, The Night King, The Last of the Starks. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci