Hra o trůny

• USA Game of Thrones (viac)
USA / Veľká Británia, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (82)

Hra o trůny (2011)

Na Hru o trůny jsem se před lety opravdu těšil, konečně jsem se měl dočkat (a dočkal) výpravného fantasy seriálu. Až do konce čtvrté sezóny jsem si všechno víceméně užíval, pak ale přišel zlom scénáristé stále častěji ignorovali logiku a z mého oblíbeného seriálu se postupně stávala stále větší fraška, u níž jsem stále častěji nevěřícně kroutil hlavou. Fakt bych se rád dožil toho, abych si mohl přečíst, s jakým závěrem by přišel George R. R. Martin, ale s tím nemůžu počítat... ()

Série 1 (2011) (S01)

První sezónu hodnotím kladně hlavně proto, že mi nikterak nevadí "ukecané" snímky. Problém vidím v tom, že se příliš často debatuje o ničem, což by mohlo vyřešit větší zapojení Varyse (geniální postava) a Tywina Lannistera. Pokud jsem si všiml, v jejich přítomnosti se vždy mluví k věci. HBO mě ve svých seriálech už fakt štve tím neustálým soft pornem, kdyby se tam občas objevila sympatická nahá intelektuálka, jistě bych to přivítal, ale množství nahých scén je takové, že až nudí. Za intriky a manipulaci chválím, jen by to chtělo víc zapracovat na akci a atmosféře. ()

Zima se blíží (2011) (S01E01)

Po dlouhé době se znovu začínám dívat na Hru o trůny, abych pak plynule navázal sedmou sérií, kterou jsem ještě neviděl. První epizoda má solidní tempo i slušnou atmosféru, tvůrci mě v ní dokázali poměrně rychle seznámit s postavami (tedy samozřejmě pouze s jejich nepatrnou podmnožinou) a zhruba mi nastínili poměry v Západozemí. Závěr okořenili leteckou scénou, která rozšiřuje trhlinu mezi rody. ()

Královská cesta (2011) (S01E02)

Tempo druhé epizody proti prvnímu dílu sice zpomalilo, ale děj jasněji vykresluje rozdíly mezi rody Starků a Lannisterů a poprvé přináší větší porci intrik a manipulace. Trochu života do dění na Zimohradu vnáší paradoxně nájemný vrah a Cerseiny pohnutky osvětlí její rozhovor se synem. Tento díl mi zároveň připomněl, jak protivná mi před lety byla lady Catelyn, můj vztah k ní zůstal časem zcela nepoznamenán. ()

Lord Sníh (2011) (S01E03)

Jediným opravdovým pozitivem třetí epizody bylo seznámení s lordem Varysem, zbytek dílu na mě působil jako vata bez většího vlivu na další dění. ()

Mrzáci, bastardi a zlámané věci (2011) (S01E04)

Ve čtvrté epizodě zahájil Ned Stark soukromé vyšetřování smrti svého předchůdce ve funkci králova pobočníka a přitom narazí na nečekané tajemství. Zbytek děje tvoří pro tuto záležitost spíše pozadí, aby nechal vyniknout pouze dvě větší události: rytířský turnaj a zadržení Tyriona Lannistera. Přesto byl tento díl o třídu lepší než předchozí epizoda. ()

Vlk a lev (2011) (S01E05)

Výborně vystavěná epizoda, která mi nabídla všechno, co jsem chtěl, skvělou atmosféru, napětí, intriky a dokonce i kvalitní akci. Po celou dobu jsem se výborně bavil, zaujal mě rozdílný přístup jednotlivých postav k případné hrozbě dothracké invaze, zatímco král chce zabít Daenerys, Hora už začal pro nájezdníky připravovat proviant. Jediné, co mě dokázalo znechutit, byla povinná gay scéna. Myslím, že by HBO udělalo lépe, kdyby se vykašlalo na veškeré soft porno, které implantuje do všech svých seriálů, každý divák si pak může své chutě ukojit na nějakých těch internetech. ()

Zlatá koruna (2011) (S01E06)

Kdybych se velice snažil, asi bych dokázal šesté epizodě něco vytknout, ale mně se prostě nechce. Díl měl hutnou atmosféru, nabídl i kvalitní akci a díky postavě Tyriona Lannistera i dokonale vysušený humor. Už jsem mnohokrát slyšel, že mají těhotné ženy zvláštní (pro ty, kdo toto slovo neznají, uvádím jeho běžnou variantu: speciální) chutě, ale Daenerys překonala všechna má očekávání. ()

Zvítězíš, nebo zemřeš (2011) (S01E07)

Znovu jsem se skvěle bavil, intriky a manipulace se rozjely naplno, nikdo nikomu nevěří a pokud ano, záhy toho lituje. To je přesně to, co můžu. Tvůrci navíc obsadili do role Tywina Lannistera lorda Vetinar..., pardon, Charlese Dance a tím mě mohli jedině potěšit. ()

Bodej ostrým koncem (2011) (S01E08)

Osmá epizoda pro mě sice nebyla tak strhující jako ta předchozí, ale stále patří mezi ty lepší. Za nejzajímavější moment dílu považuji závěr rozhovoru mezi Nedem Starkem a Varysem v cele. Mocně mě bavily Cerseiny manipulační praktiky, ale mezi seveřany byl děj poněkud slabší. ()

Baelor (2011) (S01E09)

Další kvalitní epizoda, která divákovi přinesla slušné množství informací o jednotlivých postavách, došlo i na druhou návštěvu lorda Varyse v Nedově cele, jež byla podobně zajímavá jako ta první. Tvůrci ukázali pěkně zákeřný smysl pro humor a zároveň schopnost ušetřit peníze, když nechali proběhnout obě bitvy mimo záběr, to oceňuji, tím mě fakt dostali. ()

Oheň a krev (2011) (S01E10)

Desátá epizoda byla všechno možné jen ne závěrečná. Tento díl naopak evidentně vše otevírá, přestože oficiálně ukončil první sezónu. Opravdu mě baví sledovat rozhovory mezi Tywinem a Tyrionem, zato interakce mezi Tyrionem a Shae je pro mě čiré utrpení. Dějová linie Daenerys mě po celou dobu příliš nebavila, závěrečná scéna byla paradoxně jednou z nejzajímavějších z celé první řady. ()

Série 2 (2012) (S02)

Jako celek mě druhá sezóna zaujala více než ta první. Myslím, že značný podíl na situaci má větší zapojení Varyse, zejména jeho rozhovory s Tyrionem jsou pro mě lahůdkou. Mezi klady druhé řady patří i fakt, že se tvůrci konečně odhodlali, dovolit divákovi, aby shlédl i nějakou tu bitvu a neúčastnil se opět jen sběru použitelné výstroje po jejím skončení. Štvala mě nekonečná putování pouští (Daenerys) nebo sněhem (Jon), příšerně mě štvala postava Shae, ale i přes tyto výhrady jsem byl vcelku spokojen. ()

Sever nezapomíná (2012) (S02E01)

První epizodu druhé sezóny otevírá smrt v souboji následovaná wineboardingem, z čehož je rázem jasné, že druhá řada asi nebude žádný čajíček. Zajímavě se také uvedl Stannis Baratheon et consortes, děj u Daenerys a zbytků Drogova khalasaru naopak poněkud stagnuje, ale díl jako celek fungoval výborně. ()

Noční krajiny (2012) (S02E02)

Děj nebyl tentokrát tak dynamický jako v předchozí epizodě, hodně ho přibrzdil návrat rozhovorů o ničem, ale celkově se vlastně nic zvláštního neudálo, když nepočítám biblické vraždění neviňátek. Nejvíc mě asi pobavil Tyrion, ten může kecat úplně mimo děj, ale alespoň je vtipný, Daenerysina linie už tradičně nudná. Jde přes poušť. Už dvě epizody. ()

Co je mrtvé, nemůže nikdy zemřít (2012) (S02E03)

Co přinesla třetí epizoda? Skvělý rozhovor Tyriona s Varysem, pár solidních rozhovorů, jichž se účastnil Tyrion, polonahé ženy (zase) a dvě nechutné bukvice, kterým je věnováno asi tolik času, kolik ho dostal Theon (ne že by ho využil). Pravda nenudil jsem se, ale ani jsem se příliš nebavil. ()

Zahrada kostí (2012) (S02E04)

Tvůrci otevřeli čtvrtou epizodu bitvou přímo epickou, jen je škoda, že mi ji neukázali. Jednou to bylo vtipné, ale teď už jsem se nesmál. Daenerys překvapila, ve čtvrtém dílu konečně přešla poušť a HBO soft porno se zřejmě transformovalo v sado- maso. Potěšilo rafinované mučení, Tyrionovy promluvy a Tywinovo zhodnocení situace. ()

Duch Harrenhalu (2012) (S02E05)

Pátá epizoda na mě přece jen zapůsobila příznivěji než předchozí díl. I když je dějová linie Daenerys poměrně nudná, situaci zachránily události v Západozemí, kde si Arya vybrala první ze tří možností a kde po sobě jdou jeleni jako diví. I když nešlo o nic úžasného, vcelku jsem se bavil. ()

Bohové staří a noví (2012) (S02E06)

Mnoho vyhrocených situací zaplnilo šestou epizodu a já jsem se díky tomu výborně bavil. Děj se tentokrát zabýval událostmi od území za Zdí až po Královo Přístaviště včetně Daenerysiny příběhové linie, takže se mi díl zdál až příliš krátký, docela jsem litoval, že se na některých místech nezdržel déle. ()

Muž beze cti (2012) (S02E07)

Sedmá epizoda byla o něco slabší než ta předchozí, protože se až příliš věnovala Jonovu mrazivému putování, které bylo takové nicneříkající. Na druhou stranu mě potěšil Jaimeho pokus o útěk, rozhovor mezi Tywinem a Aryou a extrémně jsem se pobavil u Sansiny dějové linie. První perioda a v pokoji provoz jako na Rudné (pro obyvatele Čech jako na Václaváku). Dokonce i Ohař se stavil. Hmmm... ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci