Rozprávkový príbeh o láske princeznej Aničky a Filipa, zázračných bylinách starej Apoleny a o čertoch, ktorí chceli ovládnuť jedno kráľovstvo. V zemi kráľa Dobroslova sa prestala ceniť poctivá práca, slušnosť a čestnosť. Do krajiny sa postupne vkráda moc pekla a tak, tí v ktorých ešte zostala štipka slušnosti z krajiny utekajú. Trochu popletená bylinkárka Apolena má svoj sen, že krajinu zachráni neznámy spasiteľ, ktorý príde na somárovi a vezme si za ženu princeznú Aničku. Keď je v krajine najhoršie, kráľ z bezmocnosti upíše svoju dušu peklu a vládu prevezme jeho zradný minister. Práve vtedy prichádza do kráľovstva mladík Filip, v ktorom nikto nespozná princa zo susedného kráľovstva. Len Apolena je presvedčená, že práve on je tým záchrancom. Filipovi sa naozaj podarí zachrániť zem pred peklom, nie však pomocou čarovných Apoleniných byliniek, ale za pomoci lásky k princeznej Aničke. Chamtivý minister, ktorý za zlato upísal svoju dušu Luciferovi. V tom kráľovstve žila milá princezná Anička a jej verná stará bylinkárka Apolena. A jedného dňa sa tam zatúlal švárny mladík Filip, ktorý padol do oka Aničke a Anička jemu. Bol to šikovný mládenec a hneď ho aj vzali do služby v kráľovskej kuchyni. A potom tam bolo iné kráľovstvo. Kráľovstvo pekelné so svojim vládcom Luciferom A ten sa rozhodol, že kráľa Dobromila zničí a pripraví o jedinú dcéru. Preto pošle svojho hlúpeho synovca Urugala, aby sa uchádzal o jej ruku. Ale Anička miluje Filipa a o synovca nejaví ani ten najmenší záujem. A to Lucifera naštve tak, že prikáže, aby ju Urugal priniesol do pekla. Samozrejme, že ten nešťastník namiesto Aničky privedie do pekla komornú. A tak sa začne kolotoč nedorozumení intríg a čarov, ktorý môže nakoniec zastaviť iba cit zo všetkých najväčší - láska. (STV)

MickeyStuma

Poněkud unylá pohádka, která vůbec nenadchne. Příběh je nezajímavý a krapet nudný. Romantičnost, výprava a ztvárnění pekla je asi to jediné, co na tomto snímku uchvátí. To je ale sakramentsky málo. Jiskra tradičních českých pohádek tu prostě chybí. Děj je hlavně pro děti nic neříkající a těžký. I mě dlouho trvalo si dát do hromady veškerou logičnost. Pokus o tradiční filmovou pohádku zůstal někde na půl cesty. A nic s tím nenadělali ani jinak skvělé herecké výkony. ()

Heavyman

Herci hrajou jak ochotníci i takový velikáni jako Somr a Janžurová. Lucifer namaskovaný jak Nosferatu s kontaktníma čočkama je sice největší tahoun, ale Heřmánkovi stačila jen paruka a sežral by ho k svačině. ()

skleboun

myslím, že problém téhle "pohádky" je právě v tom, že to moc pohádka není...kombinace Komedie / Rodinný / Fantasy vyjadřuje, že žánrem si nemůže být nikdo moc jistý...ke klasickým pohádkám to má podle mě docela dost daleko, hlavně v tom, že to na mě občas působilo jako přehnaná satira pro dospělé o zkaženosti dnešního světa a někdy naopak tak naivní, že by tomu stěží uvěřilo malé dítě...jednotlivé části vypadají ještě docela dobře, ale celek je hodně rozpačitý :( Štěpán Kubišta v roli Filipa, onoho "nenápadného, veselého snílka" působí tak nereálně a kýčovitě, že to není k uvěření...vůbec mi všechny postavy přijdou dost slabé, ale co naplat, hrají to, co mají ve scénáři...ani kamera nic moc :( a konec je tak rychlý a jednoduchý, že si ho člověk ani moc neužije...nejlepší je Lucifer, i když působí spíš lehce přitepleně, než aby pouštěl hrůzu :o) ale to by mi ani tak nevadilo :) no, do kina bych na to rozhodně nešla... ()

jurca

Už jenom za toho Lišku musím ty 3* dát. On je prostě génius a ani zde mě nezklamal. Jinak velmi slušná pohádka. Ovšem oproti starých českým klasikám ji něco chybí. ()

horovska

Zajímavý komentář Sportovce - a zajímavý jev, že právě všchny jím vynášené postranní dějové i významové linie mi zcela unikly. Snad především proto, že jsem pohádku sledovala se svým útlocitným dítětem, které už v polovině filmu odmítlo snášet mučení pekelná a poručilo mi pohádku vypnout. Nemýlím-li se, pohádka by měla vždy preferovat své malé diváky. Mám oblíbené pohádky - Panna a Netvor, Devátá srdce - které mají velmi pochmurnou až horroroidní atmosféru, přesto jsou vhodné i pro děti. Tady se to bohužel nějak nepodařilo... ()

chrispe

V téhle pohádce jako by nic nedávalo pořádně smysl. Obzvlášť jsem nepochopila neschopného krále, který se vrátil po letech bojů, aby doma, po zjistění, že zde něco pořádně smrdí, sedl na prdel a... čekal. Nelíbilo se mi ani ztvárnění pekla a věčně sjetí čerti. Lucifer byl fajn. Ale to je asi tak všechno. Nepřišlo mi to pořádně provázané a scénáristé si pomohli ke zdárnému konci pár berličkami. ()

papaprochy

Za nezajímavý scénář a příběh samotný by si film zasloužil dvě až tři hvězdičky. Ale za naprosto dokonalého a bezchybného Kassaie, sympatického Somra, miláčka Lábuse, asi naposled dětinsky rozdováděnou Janžurovou a výstavního Hňupa s velkým H, Pavla Lišku, prostě nedokážu ohodnotit pouze průměrným hodnocením. Celá krajina se sice díky příliš barevným filtrům lehce oddaluje od šedé reality, ale i tento fakt dodává snímku pocit pohádky, která si s barvami a světly ráda hraje. Na závěr si neodpustím vkročení na tenký led; Csongor Kassai se svým hereckým kumštem a doopravdy bezchybným vystupováním vyrovná v roli hlavního pekelníka samotnému Heřmánkovi z kultovní pohádky S čerty nejsou žerty. Podle mě jej i přesahuje. ()

Ozzy2

nechápu to obsazování zrzavých slovenských hereček, které nejsou schopny říci jediné slovo bez akcentu.Jestli si někdo myslí, že v Hollywoodu dostane člověk s přízvukem roli američana, je magor.To, co tu předvedla Pauhofová je hnus, který mi celou pohádku otrávil.Hned po afektovaném Lábusovi, který čím je starší, tím víc vypadá jak zženštilá bukvice. A to zdaleka ne poprvé.pro mě už je v těch pohádkách otravnej stejně, jako Bohdalová. ()

Harry_

Skvěle obsazeno, parádní peklo, dobrý příběh s klasickými českými čertovskými fígly a kouzly. Přidávám hvězdu, protože na tohle se dá dívat i opakovaně. ()