Sociálna sieť

• Česko Sociální síť (viac)
USA, 2010, 120 min

Scenár:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (viac)

Všetko sa to začalo v jeden v podstate celkom obyčajný jesenný deň roku 2003, keď sa harvardský študent a počítačový génius Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) posadil za počítač a začal horúčkovito pracovať na novej myšlienke, ktorá ho doslova pohltila! Nečudo, po tom, čo ho priateľka Erica (Rooney Mara) pustila k vode, potreboval nejaké rozptýlenie... Tak či onak, z toho, čo sa napokon zrodilo v jednej z univerzitných internátnych izieb ako akýsi zlepenec zúrivých blogov a programovania, sa rekordnou rýchlosťou vyvinie sociálna sieť s nepredstaviteľným dosahom a rozsahom, ktorá spôsobí doslova revolúciu v komunikácii! O zhruba šesť rokov – a cca 500 miliónov priateľov – neskôr, je z Marka najmladší miliardár všetkých čias. No za všetko v živote sa platí, a Mark nieje žiadnou výnimkou - veľký úspech mu totiž okrem bohatstva a slávy prinesie i množstvo osobných a právnych problémov... (TV Markíza)

Slarque

Na Davida Finchera se může divák spolehnout, takže tu máme další dokonalý film. Vše je velice promyšlené od struktury vyprávění přes obsazení (Andrew Garfield měl hodně povedený rok a Justin Timberlake si slušně našlápl kariéru v další umělecké oblasti) až po hudbu (Trent Reznor a Atticus Ross). Technická stránka věci je u Finchera tradičně vypiplaná, tohle je snad aspoň favorit na Oscara za střih, kdyby už náhodou nic jiného. A z vlastní zkušenosti mohu film doporučit i těm, co Facebook nepoužívají (a ani nechtějí). ()

eLeR

Po pozretí filmu si myslím, že Zuckerberg je obyčajný chrapúň .. ale klobúk dole za to kde je a čo dosiahol. Výborná muzika, film mal naozaj silu. 4,5* ()

Happens

Je dobré vědět, co stojí za Facebook.com, film se i snažil poukázat na myšlení dnešní generace a samozřejmě se snažil ukázat, jak tvrdý byznys je. Nezaznamenal jsem snahu o abstraktně prudké emoční zvraty, na druhou stranu člověk se pořád bavil/byl v napětí, rozhodně jsem se nenudil a taky si mě Fincher získal prolínáním různých časových rovin. 90% ()

Rocky62

Předem podotýkám, že fejs(shit)buk absolutně nenávidím, shledávám ho za mor lidstva a skutečný Zuckerberg by se měl za tento chorý výmysl urychleně léčit. I přes můj odpor k této nemocné síti, jsem se však na Network těšil z důvodu toho, že Fincher je můj oblíbenec. Film považuji za kvalitní, Jesse Eisenberg zahrál toho šmejda úchvatně (rychlá mluva, inteligence, jednání) a celkově toto dílo má něco do sebe, leč zážitek v mém případě je průměrný. Nevím, zda je to mou nenávistí k FB nebo vkusem, faktem je, že celý film mi připadal dost stereotypní, žádné vedlejší dějové linie a absence nějakých cool scén, které by příběh zpestřily. Za mě tedy trochu zklamání a doufám, že Zuckerberg dostane úplavici a fejshitbuk zanikne jednou provždy. ()

Bachy

Předně: Social Network není filmem o založení facebooku. Facebook je pouhým prostředkem. A to prostředkem naprosto ideálním, protože se na něm krásně ukáže, jak samotní jeho tvůrci nemají tak úplně výborně zmáklou svojí síť přátel. To je ta sociální síť, o kterou jde. Je to ohromně silný příběh o vzestupu a pádu jednoho asociála. A je to důležitý film. Srovnání? Nebojím se říct, že nejsme daleko od Amadea. A to nejen příběhy, ale i díky hercům a předně panu perfekcionistovi, který stojí za kamerou. Eisenberg je bez debaty králem plátna. I kdyby to byl sebevětší parchant (ačkoliv, jak moc velký parchant to byl?), tak jsem se těšil na každý další jeho proslov. Čímž jsme se dostali ke scénáři..příběh vcelku jednoduchý, ale ty dialogy! Chtěl jsem, aby Social Network nikdy neskončil a to jsem v kině již dlouho nezažil. A jak se na to krásně dívá..jsme u režie. Fincher je bůh, to víme. A jak to umí s kamerou víme. A tady je to znovu. Záběry na koleje v podvečer a závody veslic, stačí se dívat na osvícení jednotlivých scén a člověk se kochá! A co vše dokonale podrthuje? Jeden z nejlepších soundtracků poslední doby..děkuji Trente Reznore. Takže výsledek je obrovský a mohutný snímek, který stojí nad kupou ostatních a divně, lehce úchylně se usmívá. Myslím, že Eisenberg si teď dá od Finchera trochu oddych a už nebude chtít být bičován za každou scénu stokrát. Silné. Nechci srovnávat s jakýmkoliv předchozím bubákem od Finchera, zase je to psycho a zase jsem musel po titulkách pořádně vydechnout. ()

dopitak

Film, který svým námětem nemůže nepřipomenout Piráty ze Silicon Valley. Hodnocení je tentokrát nutno rozdělit: za filmové kvality 4*, za americké žvásty a totální vopruz kolem vysokoškolských spolků 0*. Jenomže hodnotíme film jako celek, a ono to prostě jede jak po másle a ani dlouhá stopáž není na škodu. Závěrem se sluší podotknout, že na FB sdílím naprosto stejný názor jako kolega Bart (viz. jeho profilové foto). ()

Chrustyn

David Fincher, který se proslavil jako režisér temných thrillerů se nejspíše přeorientoval na žánr. Před dvěma lety přinesl drama o životě jistého Benjamina Buttona a tentokrát nám přináší příběh o vzniku dnešního internetového trendu "Facebook". Milovníky IT bych však upozornil na to, že technické detaily vzniku tohoto fenoménu jsou ve filmu vedlejší a film ukazuje hlavně sociální aspekty, které vznik provázely. Jedná se o boj o to, kdo a jakou měrou nese zodpovědnost a film ukazuje to, jak je snadné aby se z nejlepších přátel stali největší nepřátelé. Jedná se o skvěle natočený, zahraný a převážně napsaný snímek, který je založený na dialozích. Film je doslova a do písmene extrémně ukecaný a v některých dialozích jsem se docela ztrácel (převážně to platí pro úvodní dialog v hospodě, kde herci mluví cca trojnásobnou rychlostí než je u standardních dialogů zvykem). Přesto se nedá říct, že by film nudil a překvapivě je tomu úplně naopak. Film má nečekaně rychlé tempo a všechny dialogy jsou natolik chytré, že se ani o jednom nedá říct, že by byl nudný nebo snad špatný. Herci jsou bez výjimek perfektní a ani ta nejmenší postavička, která se ve filmu mihne není špatná. David Fincher natočil film, kterému je těžké něco vytknout. Má v sobě zajímavé a skvěle zahrané postavy, vynikající scénář a hlavně je neuvěřitelně poutavý a zábavný. Pokud nemáte nic proti inteligentní zábavě a umíte rychle číst, nenajdete -věřím tomu, že do konce tohoto roku- v kinech nic lepšího. Po druhém shlédnutí musím bez rozmýšlení uznat, že se jedná o v jádru jednoduchý, ale tak neskutečně působivý film, že je to až zázrak. ()

klerik

Predovšetkým dobre napísané (dialógy). Žiadne extra podrobnosti, žiadna extra psychológia, ale celé to svižne ubieha (dobrá práca s nelineárnym rozprávaním). Postavy sú super - herci boli nútení kvôli spleti scénok hrať minimalisticky a aj keď vlastne nejde o zázračný film, je toto dobý film a veľmi dobre načasovaný... ()

SeBig

Zaujalo. Dost zajímavý a rozhodně jestli chcete vědet jak vznikla stránka, která se vám ted stala součástí života rozhodně mrkněte. Skvělé herecké výkony. ()

iamek

Jak jsem zjistil, že Fincher bude točit film o Facebooku tak jsem si klepal na čelo. Po promítání jsem musel změnit názor. Film není jen o Facebooku, ale o konfliktu dvou kamarádu o pořadný ranec peněz. Herecké obsazení je parádní a Eisenberg v roli Zuckera je dokonalý. Hlavně jeho některé hlášky jako : Moment musím si to spočítat nemají chybu. Líbilo se mi jak se Fincher snažil v dramatických pasážích trošku zlehčit atmosféru a hodil tam vtípek. Snímku vytknu maximálně scénu se slepicí, ale to je tak asi vše. Velké překvapení byl výkon Timberlaka, který je lepší herec než zpěvák. A až si na Zuckera nadává každý jak chce je to génius. Za dva týdny napsat web, který ma hodnotu 25 miliard dolarů je fasinující. I když nápad ukradl. PS : Líbi se mi ! ()

Ghoulman

Velice našlapaná podívaná, která funguje v mnoha módech a vrstvách. Social Network můžete brát jako prosté (avšak dokonale propracované) „soudní drama“, či jako lehký společenský výsměch. Ostatně divák si nemůže nevšimnout ironickému podtónu, když sleduje nafoukané studentíky z „vyšších“ společenských vrstev a poté asociála, jež (aby do této nabubřelé společnosti zapadl) vytvoří největší sociální síť na světě (a spojí tak nekonečné množství párů, aby sám zůstal na ocet). Tím se mimochodem dostáváme k iluzornímu světu facebooku, který svou paralelou ke skutečnosti lidi od sebe spíš vzdaluje, než aby je spojoval. A to proto, že účet na facebooku povětšinou neodráží naše skutečné já, ale naši pokroucenou (či hluboce vysněnou) projekci, která se pak tváří v tvář realitě rozpadá, či se vztahuje k druhým „vysněným“ facebookovským profilům, o nichž si znovu tvoříme mylné předpoklady. Tím dochází k nekonečnému množství omylů a nedorozumění, které samozřejmě společnost nestmelují, ale spíše ji tříští. Pak nejsou neobvyklé tak dokonale paradoxní situace, kdy spolu dva lidé v rámci sociální sítě velmi intenzivně interagují (nebo se přinejmenším „mají v přátelích"), ale na ulici se třeba ani nepozdraví. Ostatně zmatení vztahů a sada komunikačních nedorozumění (či nedostatek, nebo nadbytek komunikace) jsou základním stavebním kamenem Social Network. David Fincher zde rozehrává velmi důmyslnou hru s motivacemi postav ke konkrétním činům, s objekty touhy a jejich následným zhoubným vlivem na mezilidské vztahy. Je zde celá škála věcí, které jednotlivé aktéry přitahuje k sobě, nebo je staví do opozice - od peněz, přes společenskou prestiž, až po úspěchy v milostném životě. V konečném důsledku není ani tak důležité, jak film dopadne, kdo dostane největší podíl „kořisti“, apod. Mnohem podstatnější jsou hrátky s tím, co všechno jsme schopni provést (podvádět, lhát, ponižovat druhé) a pro co (výše zmíněné věci, jako jsou peníze, či uznání). Film se tak vzdaluje konkrétním historickým událostem, či postavám a je tvořen spíše jako sonda do psychologie člověka jako takového. ()

mcb

Aneb jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám. Od Finchera nic jiného než další precizní dílo čekat nemůžeme. Filmařsky tuto chladnokrevnou etudu ze života jednoho asociálního geeka dotáhl k dokonalosti - pečlivě stylizované až puntičkářsky přesné záběry, scény, kterým nic nenadbývá ani nechybí, a jeho výsledek jako by z oka vypadl jakýmkoliv mistrům z dob klasického Hollywoodu. Vše završuje Sorkinova práce na scénáři, jež tomuto komornímu dramatu dodalo živelnou energii - smysluplné a bleskurychlé dialogové výměny sypou z rukávů tolik dávek strohých informací, že má divák co dělat, aby si z nich něco odnesl. Navíc dokonale koncipované vyprávění na více rovinách rozjíždí nezastavitelnou partii, v níž má svůj nezaměnitelný part také jak přesná (fincherovsky znepokojivá) hudba ruku v ruce s výbornými hereckými výkony - aspoň Eisenberg a Garfield by si nominaci odnést mohli. I když se "Sociální síť" přes svou nespornou existencionální hloubku ukládá nepříjemně do podvědomí, neobsahuje formálně dokonalé Fincherovo dílo žádný moment, který by vás vytrhnul ze sedačky. Pod tou dávkou brilantnosti vyznívá snímek svou komplexností až nepříjemně celistvě, jelikož vyloženě postrádá scénu nebo pasáž, na kterou byste si vzpomněli (snad jen do boku vyznívající estetická scéna závodu veslic). The Social Network však obsahuje hromadu motivů a náznaků, díky nimž se stává druhé shlédnutí nevyhnutelným. Do té doby zatím střízlivých 9/10. ()

Marze

Je toho na film, kde se v podstatě jen mluví nebo ťuká do klávesnic, hodně - na své si přijdou fanoušci fincherovské atmosféry, stejně jako milovníci "velkých" lidských příběhů, a dokonce i vyznavači thrillerových dramat. ()

heyda

Pokud nedostane tenhle film Oskara za scénář, tak je tady něco špatně. Tohle byla opravdu nevídaná smršť dialogů, která se ani na chvilinku nezastavila, každý slůvko mělo smysl, prostě úžasný! Díky scénáři a hudbě film chytne a nepustí, takže 2 hodiny utečou dříve než stačíte řičt FACEBOOK!... K tomu si přičtěte hodně zajímavý námět dle skutečné události a vynikající herecké výkony pod taktovkou Davida Finchera a výsledek je jasný: 5 HVĚZD! ()

Stanislaus

Fincher je skvělý režisér a jeho rajónem vždy byly a budou thrillery. A TSN je bohužel drama, které stojí i přes to co jsem tu právě řekl za povšimnutí. Facebook je dnes celosvětovým fenoménem a rád jsem se vydal na dvouhodinovou (radši bych býval řekl hodinu a půl) cestu o jeho založení. Jesse Eisenberg i Andrew Garfield hrají skvěle, Timberlakea moc nemusím, ale tady mi ani moc nevadil. Dialogy byly chvílemi tak svižné, že by to mohla být obstojná konkurence pro Gilmorova děvčata. Zkrátka solidní drama o tom, jak se může jedno přátelství nebezpečně zvrtnout. ()

lola3121

Tak já vám nevím, asi jsem od toho čekala trochu víc. Až na pár detailů už jsem všechno tohle četla v článku v Instinktu, takže pro mě se žádná bomba nekonala. A že to režíroval pan Fincher? Tak tomu se mi vůbec nechce věřit. Prostě prvek očekávání byl vystřídán prvkem zklamání, holt není každý den svátek. Ovšem příběh samotný o tom, jak chudý mladíček ke svým miliardám přišel - to nemá chybu. V našich zeměpisných krajinách to ovšem jaksi nehrozí. ()

mat.ilda

Pro mě nijak zvlášť atraktivní téma, ke sledování mě motivovala spíš zvědavost, jak se výzvy chopí Fincher. Řemeslně bez chyby, a myslím, že dostatečně srozumitelně i pro řadové klienty Facebooku. Nicméně mě tato přikrášlená rekonstrukce neoslnila natolik, abych si ji v budoucnu zopakovala, částečně i pro herecké výkony, kde byl živý pouze Andrew Garfield, ostatní působili dost virtuálně. ()

packa

Budu pokládán za velkého diletanta, ale musím říct, že až tímto filmem mě David Fincher přesvědčil, že je skutečně výjimečným režisérem (nic to nemění na skutečnosti, že i nadále považuji Se7en za přeceňovaný film). Přestože patřím k velkým odpůrcům Facebuchu a ani hlaveň lupary opřená o můj spánek by mě nepřinutila vytvořit si na Facebuchu účet, film o vzniku tohohle xindlu jsem si ujít nenechal a udělal jsem kurevsky dobře. Už úvodní rozhovor Marka s jeho nastávající bejvalkou naznačoval, že tak dobře napsané dialogy tady nebyly snad od dob Pulp Fiction. A ačkoliv by mi i dobře vypointované dialogy ke spokojenosti bohatě stačily, dostalo se mi nečekaného bonusu - celý film byl natočet nesmírně dynamicky, kamera byla prostě báječná. Takhle jsem si vizuál užil naposledy u IlDiva. Smekám před Vámi pane Finchere! Třešničkou na dortu byly herecké výkony - Jesse Eisenberg skvěle odkoukal dikci skutečného Zuckerberga. Pokud odkoukal i jeho charakterové vlastnosti, má se celý Hollywood na co těšit :-) . Poznámka na závěr - opět jsem děkoval prozřetelnosti, že mi v roce 2005 dala tu sílu, abych přešel z Woken na Linux. Díky tomu jsem se v technických pojmech (na rozdíl od běžných woknařů) orientoval. Nástroje jako wget nebo Emacs sice nepoužívám, ovšem vím k čemu slouží a tím pádem jsem si film užil zřejmě o něco víc, než 99% diváků. Dlužno podotknout, že "odbornými" termíny jinak scénárista velmi šetří a tudíž film pochopí i moje sestra... a to už je co říct ;-) ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (viac)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (viac)