Sociálna sieť

• Česko Sociální síť (viac)
USA, 2010, 120 min

Scenár:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (viac)

Všetko sa to začalo v jeden v podstate celkom obyčajný jesenný deň roku 2003, keď sa harvardský študent a počítačový génius Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) posadil za počítač a začal horúčkovito pracovať na novej myšlienke, ktorá ho doslova pohltila! Nečudo, po tom, čo ho priateľka Erica (Rooney Mara) pustila k vode, potreboval nejaké rozptýlenie... Tak či onak, z toho, čo sa napokon zrodilo v jednej z univerzitných internátnych izieb ako akýsi zlepenec zúrivých blogov a programovania, sa rekordnou rýchlosťou vyvinie sociálna sieť s nepredstaviteľným dosahom a rozsahom, ktorá spôsobí doslova revolúciu v komunikácii! O zhruba šesť rokov – a cca 500 miliónov priateľov – neskôr, je z Marka najmladší miliardár všetkých čias. No za všetko v živote sa platí, a Mark nieje žiadnou výnimkou - veľký úspech mu totiž okrem bohatstva a slávy prinesie i množstvo osobných a právnych problémov... (TV Markíza)

Standic1

Strašně dlouho jsem se tomuto filmu vyhíbal a těm, kteří se mu vyhýbají ještě teď chci doporučit, aby s tím přestali a rychle si sociální síť pustili, protože je to naprosto kvalitní záležitost, která Vás nutí hltat veškeré dialogy a umožňuje nahlédnout do doby, kdy facebook vznikal. Facebook nemám a ani mít nebudu, ale to nemění nic na tom, že Mark Zuckerberg je frajer. ()

divisak

Zručně natočený film o fenoménu zvaný Facebook se mi líbí pro své svěží tempo a lehkost, s níž byl natočen. Alespoň jsem takový pocit během jeho sledování nabyl. Sám účet založený na Facebooku nemám, jelikož jsem doposud tomuto masovému trendu nepodlehl, byť přiznávám, že se tak někdy ocitám mimo dění. Prozatím dávám plný počet (85% si jistě zaslouží). ()

Erik7595

Čo mám z toho, že je to z hľadiska technickej stránky, ako to u Finchera býva dávnym zvykom, bez najmenšej chybičky? Niet tu pre mňa ten vťahujúci prvok vo vyrozprávaní príbehu, ktorý by ma doslova vtiahol a nepustil. Príbeh na mňa pôsobil absolútne nevťahujúco bez štipky niečoho obohacujúceho, čo by ma dostalo. Už samotný námet nie je práve pre mňa najštastnejším, takže som už pred pozretím vedel, že ma to až tak neposadí na kolená ako niektorých ľudí. Myslím si ale, že by to David Fincher mohol natočiť o niečo pútavejšie. Už pri Zodiacu som mal trochu problém so spôsobom rozprávania príbehu, pripomínajúceho skôr informáciami nabitý dokument, než klasický krimi thriller. Tu ma to množstvo informácií a faktov maximálne ubíjalo, pričom akákoľvek divácka radosť a zážitok bol potlačený aj vďaka žiadnym sympatiám k postavám. Tomuto filmu chýba osobitosť, duša a akýkoľvek Fincherov osobitý prvok a práve to mali jeho všetky predchádzajúce diela. The Social Network je formálne a filmársky precízne dielo, ktoré vo mne nezanechalo absolútne žiadne pocity. Dokonale natočené, filmársky precízne dielo o ničom. 55% (3*) ()

Swoser

Podlě mě má tento film nejlepší scénář všech dob. David Fincher potvrdil, že neumí jen brutální krimošky ( Sedm, Muži co nenávidí ženy), ale dokáže i skvělé drama. Jesse Eisenberg ukázal, že to není druhý Michael Cera a nehraje jen poďobané teenagery, ale i skvělé role. Sice ve filmu je jako masivní čů***, ale to neznamená, že to hraje špatně. Skvělé výkony i od Andrewa Garfielda a Justina Timberlaka. 10/10 ()

holyterry

Zajímavý film založený na pravdivém příběhu až tak moc že mnoho věcí ve filmu je vymyšlená. Pěkný film o asociálním člověku který založí jednu z největších sociálních sítí a který navíc díky ní začne šikanovat svojí bývalou přítelkyni. ()

petikacka

Čekala jsem film typu "Já jsem geniální Mark Cukrberk ", ale opak byl pravdou...Velice solidní drama s tahem na branku...Jak jsou ošidné ty úhly jednotlivých pohledů...Tak to, ale v životě chodí když se na něčem výjimečném, podílí více než 1 člověk...Taky mě mile překvapilo vyobrazení samotného Marka, ze kterého tu vyšel celkem asociální blbeček...O co víc inteligence, o to méně sociální interakce...Jo, mám z toho dobrý pocit...Za mě 89% ()

TheSpearCZ

Sociální síť je mezi životopisnými filmy asi ten úplně největší A-list mainstream, a proto mě samozřejmě štvalo, že jsem film stále dál a dál odkládal... a teď po zhlédnutí musím velice nepřekvapivě uznat, že naprosto zbytečně. Na životopisný film, o založení Facebooku (jehož příběh vzniku je už sám o sobě dost zajímavý) se tady toho děje sakra hodně, už na začátku vás celý příběh a Fincherova tvorba umění (úvodní prolog u stolu, temnější vzhled a tak dále) vyloženě pohltí a vypustí až na samém konci jako nějaký hodně povedený akčňák. Další excelentní záležitostí jsou tady herecké výkony, ať už vedlejší či hlavní - na Jesseho Eisenberga, Garfielda i Timberlake se tady kouká tak skvěle, že okamžitě chcete být v jejich kůži a mají charisma tak vysoko, že jim ostatní herci v jiných filmech můžou jen těžce závidět. Zkráceně se jedná o další Fincherův dnes již kultovní počin, který mi vykouzlil úsměv na tváři. 5* ()

Wladinoo

Prvý dojem nadmieru pozitívny, nemôžem sa ale zbaviť pocitu že mi na prvý krát niečo podstatné uniklo. Zatiaľ je to na slušné 4* ()

Money_too

Z prvu jsme se obával námětu...koho sakra zajímá jak ,,Jeníček k perníčku přišel" ??!! Ale Svým dokonalým mistrným zpracovaním filmu si mě Fincher podmanil. Jesse Eisenberg je opravdu výbornej a myslím,že se klube další hollywoodská star... Je to napínavé,nebyl moment kdy bych se nudil. Příběh vzestupu Marcka Zuckenberga je hodně zajímavý,ostatně lepší, než kdyby dělali jeho celou biografii... Mimochodem je to pěknej šmejd vyčůranej...:)) Do toho hraje perfektní soundrack od Trenta Reznora (NIN). Opravdu velké překvapení.. ()

Jabro

Finchrova spanilá jízda pokračuje - jen se podívejte na výpis jeho filmů.. Jen filmy v červených číslech:) a musím říci, že zaslouženě! The Social Network je především film dialogů, a to brilantních, které vás vtáhnou do děje. Ani okamžik se nenudíte.. K dokonalosti trocha schází, ale jinak se mi to moc líbilo! ()

Košoun

Když se psalo, že vznikne film o vnziku Facebooku, přišla mi to jako nekonečná zhovadilost. Pak se postupně odhalovala jména, byly první trailery a já se překvapivě začal těšit. A výsledek byl ještě lepší, než se dalo čekat. Fincher je skvělý režisér, propojení děje se soudy je geniální. Nejgeniálnější jsou ovšem výkony herců (snad kromě trochu podivného Timberlaka), Andrew Garfield je vynikající, Jesse Eisenberg taktéž. Jejich scény byly jednoznačně nejlepší. Inteligentní, napínavý a zajímavý film, který je dobře technicky a herecky odveden. ()

KOZEL84

Fincher zvládne i sociálního netvora.Já si při první zmínce o tomhle filmu říkal,''a o čem to jako bude?''.To sem,ale nevěděl o těch soudních tahanicích.Kdo to má taky sledovat když se amíci soudí za každou kravinu (Jeden prý tam žaloval boha;))!No jen mu dej hajzlovi;D!Já bych dal jemu doživotně polstrovaný kvartýr a flastr,že by ještě jeho prapravnuci neměli co žrát.To je hnus,co je na světě za otravné degeny).Je jasné,že sluníčka si u Finchera člověk moc neužije,hnědý filtr je furt po ruce a z hudby Trenta Reznora by začlo chcát i uprostřed léta na Ibize (čekal bych ji už dřív,když každý druhý trailer je doprovázený hudbou NIN).Příjde mi trochu úsměvné,že tyhle svoje poznávací znaky Fincher nacpe i do filmu o (zakladateli) Facebooku.Je jedno co si kdo o fb myslí (taky nejsem nějaký fanda),protože tohle je prostě jeden z filmů roku a to díky vynikajícímu scénáři plném perfektních dialogů,hlášek,sarkasmu a ironie,založeném na zajímavém příběhu jednoho génia,kterého zná at' chce nebo nechce každý.Eisenberg hraje možná životní roli a jeho sympaticky arogantní (jo,arogance může být sympatická když je u ní člověk vtipný a hlavně když na to aspon' trochu má) Zuckerberg je opravdu génius.Hodně prachatý génius,ale je celkem ironie,že genius skoro bez přátel,když...no o čem vlastně facebook je?SocNet mě zahryznul na začátku a možná ještě ani ted' nepustil,protože už sem dlouho neměl chut' dát si film hned po skončení znova. ()

jorgus

hmmm...oscarovy film roku asi ne..i kdyz kdo vlastne za tento rok?..prekvapive zajimavy..necekal jsem, ze takto face vznikl..ale, podany celkem nudne a vsichni zucastneni mi prisli jako osobnosti opravdu nesympaticky..:) ()

ashtangi

Od tohoto filmu jsem zas až tak moc nečekal, ale přeci jen jsem si myslel, že se mi dostane trochu víc. Nestalo se a chvilkami jsem uvažoval nad tím, proč to vlastně bylo natočené. Rozhodně si nemyslím, že film patří do kategorie Drama, protože ve mně nevyvolal žádné pocity. Ani kladné, ani záporné, což je asi hodně špatně. Připadalo mi, jako bych se díval na ukecaný dokument o něčem, co je ve světě celkem normální. Takových příkladů bychom jistě našli stovky. Takových kradení nápadů atd. je ve světě tolik a jen doufám, že se o všem nerozhodnou natočit film. Byla to celkem nuda a ani perfektní filmařina nezachrání tak nudný námět :-( ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (viac)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (viac)