kocik1

Když se nám lež chichotá, může za to Fikota. / Pro mě jeden z několika nejpovedenějších českých počinů porevolučních let. Na prstech jedné ruky by je člověk spočítal.... ()

Radiq

Ondřej Trojan je poměrně opomenutej režisér, kterej ale umí. Podle předlohy Šabacha natočil kvalitativně minimálně stejně tak dobrej film, jak Pelíšky. Pravda, nebylo tady tolik srandy, ale ta atmosféra, ta atmosféra! Máničky mají zatím málo dobrejch filmů a tento se zrovna povedl. Nejen tím, že do hlavních rolí vybrali neherce. To, když se to povede, vždy dokážu ocenit. Čtyřka borců je totiž sympatická a autentická (jo, i ty jejich hára, žádný paruky - na rozdíl od Latináka, u kteryho to bylo poznat hned). Tak se a to koukněte, abyste věděli, v jaké době byste nechtěli žít. Já na to klidně někdy kouknu znovu, páč mi unikl začátek. ()

otík

Určitě podařený český film, který vtipně i hořkosladce mapuje životní osudy party mladíků kolem roku 1959, kdy komunismus tvrdě zasahoval do života každého z nich. Výtečný Myšička korunoval dobrý casting. ()

Idego

Od plného hodnocení mě zrazují v některých případech ne zrovna úžasné herecké výkony, ale jinak to bylo velice příjemné překvapení. ()

Hafran

Nadprůměrný český film, s výbornými herci-neherci, které bohužel utopil Jarchovský svým naivním a nevyrovnaným scénářem a zažitým českým stylem drama-nedrama charakter-necharakter a já tedy říkám že se mi to líbí-nelíbí. Možná byl prostě Šabach na Trojana a Jarchovského příliš velké sousto ()

Jaňo

Porovnávaniu s Pelíškami by som sa vyhol. Pohybujú sa síce skoro v rovnakom období no nemyslím, že odzrkadľujú to isté. Občiansky preukaz je, no, smutný. Realita, v ktorej sa človek musel zasmiať, pretože čo iné mu ostávalo? Niektoré scény su pekne silné a filmársky výborné (podchod, hranica...) iné ma zaskočili - prečo sa (do puče!) nedokončili niektoré myšlienky, ktoré by dodali filmu ešte väčší šmrnc - Daňko, pančelka, rebelskí bratia... Jednoducho sa na nich zabudlo. No, keďže aj ja mám slabosť pre tieto filmy, s menšími výhradami 5*. A "polib si prdel Daňko" ;) ()

maxxxim

Jedná sa o čisto prírodný produkt, ktovie ako by to dopadlo, keby sa natáčania ujali slovenskí kolegovia, zase by hrozil škandál s emisiami (recyklácia nadmerného množstva plastov, pálenie morskej peny či gumy a podobne). ()

Woody77

Tak toto tu uz davno nebolo v hlavnej role chalani ktorych absolutne nepoznam a hraju vo filme ktory stvarnuje dobu ktoru som zazil a poznam. Oni ju sami nezazili no prezili ju a stotoznili sa s nou bravurne. Pamätate na doby ked sa na mandarinky cakalo vo frontach a KOKOS bol PODPULTOVY TOVAR? Ja ano pretoze v tych frontach som cakal aj ja a tesne pred samotnym nakupom ma vystriedali rodicia ktory prisli z robotnickeho vlaku.Teta mi kazdy mesiac dala 5 bonov aby som mal na cigaretove zuvacky a na ZS v GL som bol borec :-) Tieto spomieny co mne vyvolavaju usmev a zial zaroven. Nakup v TUZEXE bol IN a ked som dostal okrem tych zuvaciek ci uz Jeansy alebo dobru Vysivku na Riflovku s nadpisom Helloween ci Iron Maiden tak to som bol brutalny borec v 7 triede na ZS. Ano ucitelky ma kritizovali za dlhe vlasy ,ale telocvikar si ma zastal kedze bol zaroven aj trener hokejovej triedy :-) Uff boli to divne casy a tento film ich vystihuje uplne super. Vinyly sa pasovali a BRAVO mi nosil ujo z Nemecka v Nemcine a napriek tomu ze sme to nevedeli citat Spoluziacky ma milovali pretoze tam bol Jason Donovan a skupina BROS :-) KURVA AKA OSTALGIA :-))) ()

Kulik.Z

Velké překvapení! I když jsem tuto dobu nezažil (žil jsem tenkrát jen deset měsíců, pak byla revoluce), tak je to dost šokující. Některé věci jsem ani nevěděl, co všechno mohla udělat/dělat Veřejná bezpečnost či Státní bezpečnost. ()

trojúhelník

Pro mě určitě jeden z nejpovedenějších českých filmů poslední doby, u kterých člověka přímo hřeje fakt, že je čech a že toto vzniklo v jeho domovině. Film má podle mě všechno, co by film s podobnými ambicemi měl mít. Neokoukané a správně "přidrzlé" hlavní postavy, vtip, dojetí, příběh, ducha a v neposlední řadě přímo rozkošnou postavu Lenky Pivoňkové, která mě asi z celého filmu uhranula nejvíce. ()

Mr.Ripley

Stále dokola to samé akorát v jiném kabátě. Máme zapotřebí neustále se otáčet do minulosti a točit to samé z různých úhlů pohledu? Seriously, tento způsob filmařiny pomalu začíná unavovat. ()

dan.pacino

"Život je moc krátkej na to, abych tvrdnul tady v tý bolševický pakárně." Velmi hořká komedie o partě čtyř květinových alternativ a mániček, které se snaží s flaškou v ruce přežít dobu, ze které dnes už jen mrazí v zádech. Z celého filmu sálá ponurost a smutek, který je maskovaný (nebo se o to aspoň snaží) slabým humorem, což má nakonec vlastně kontraproduktivní účinek, jelikož pouze ukazuje na absurdnost všeho, co se dělo. ()

Cedr

Rozporuplné. Jako film opravdu hodně slabé, nicméně podobné připomínky jsou asi potřebné a jedny Pelíšky lidem prostě nestačí. Minulý režim bude ale i tak jistými skupinami obyvatel nostalgicky oslavován. Škoda jen, že povrchnost, prvoplánovost, dvojrozměrnost a až vyloženě karikaturní pohnutky některých postav sdělení tohoto (a podobných) snímků značně sráží. ()

Aargh

Pelíšky bez humoru. Film k ničemu nesměřuje, jen řetězí historky ze života za totality, které ve většině případů postrádají pointu. Má to určitě povedené momenty, ale celkově je to jen trochu méně omšelý dílek do skládačky mizérie českého filmu. A to, že to jiným komentujícím rozdmýchalo nostalgickou náladu, z toho ještě dobrý film nedělá. ()

HonzaBez

„Nosit pětky denně domů nemusí být zlozvykem, zvláště přihlédneme k tomu, že je nosíš pod trikem…“ Tahle básnička o spolužačce napsaná do občanského průkazu, patří k tomu nejhumornějšímu, co tento jinak poněkud trpký snímek o trpké době 70 let let, vyprávěný jedním z čtyř dospívajících kluků, nabízí. Z některým situací je člověku hodně těžko na duši (viz zejména osud jednoho z mladíků v závěru filmu), u některých si pak musí říkat, v jak absurdní době asi tehdy lidé žili (viz negramotný policajt). Každopádně ať už sledujete ty odlehčenější scény ze života tehdejší mládeže nebo ty temnější, v nichž hraje prim udavačství a policejní brutalita, určitě na Vás dýchne jakýsi "genius loci", který potvrzuje skvělá dobová hudba a výborná kamera. ()

capák

Víc než důstojnej nástupce Pelíšků. Občanský průkaz mě dokázal hlasitě rozesmát a zároveň upřímně rozesmutnět tak, jak už se to dlouho žádnýmu filmu nepovedlo. Na jednu stranu místy až kultovní hlášky a scény, skvělý básničky, mladistvá uvolněnost, obrovská touha po životě a sympatická parta hlavních hrdinů. Kdybych žil v minulým režimu, chtěl bych bejt přesně takovej jako kluci z Občanskýho průkazu. Mladý herci navíc působí velmi přirozeně a nenuceně a starší generace jim velmi zdatně sekunduje v menších či větších, ale hlavně několika nezapomenutelných rolích. Na druhou stranu ve mě film vyvolal obrovskou pachuť a nenávist vůči tomu, co se u nás v době normalizace dělo. Zase jsem si uvědomil, jaký byli a jaký jsou komunisti svině. Při nádražní scéně jsem se cítil hrozně a musim říct, že takhle silnou scénu už jsem dlouho neviděl. Snímek zároveň dokazuje, jak byli lidi, který si v týhle době snažili udržet zdravej rozum a smysl pro lidskost, režimem sražený na kolena a jak to hajzlové a udavači dotáhli daleko, což je snad ještě horší. Film by možná snesl o něco kratší stopáž, protože místy se mi zdálo, že děj občas ztrácí tempo, nicméně i tak ve mě Občanský průkaz dokázal vyvolat spoustu pocitů, myšlenek a zanechal ve mě nesmazatelnou stopu. A takovýmu filmu rád udělím pět hvězd. ()